Pirmoji vienutininkė buriuotoja aplink pasaulį


Jei paklausus, o kuris žmogus pirmas apiplaukė aplink pasaulį, tai visi iškart išpyškina, kad vilnietis portugalas Fernão de Magalhães (1480–1521).

Kas nėra tiesa, nes šį nužudė Filipinuose čiabuviai Maktano saloje, tad jo pradėtą 5 ispanų Habsburgų laivų ekspediciją aplink pasaulį išties po 3 metų kelionės užbaigė jau jo kapitonas baskas iš Kastilijos Juan Sebastián Elcano vos su 17 įgulos narių ir 4 azijiečiais tik vieninteliu laivu Victoria 1522-ųjų metų rugsėjo 6-tąją (kitais metais galėsime atšvęsti 500 metų jubiliejų).

Jei paklaustumėte, o kaip ten su moterimis (ta prasme, kuri ten pirmoji), tai šia laikoma vyru persirengusi ir į Louis Antoine de Bougainville 1766-1769 metų ekspediciją aplink pasaulį burlaivais La Boudeuse ir Étoile pasisamdžiusi prancūzė Jeanne Baret (1740-1804).

* * *

Bet juk buriuotojams visada įdomiau tie, kur po vieną ir su burėmis nedidukėmis laivėmis!

Tad, žinia, pirmasis aplink pasaulį apiburiavęs 1900-iesiems yra JAV pilietybę vėliau įgijęs kanadietis iš Naujosios Škotijos Joshua Slocum (1844-1909) savo 36 pėdų ilgio austrių (nepainioti su Habsburgais!) žvejų laiveliu Spray.

O kas buvo pirmoji tą padariusi vienutininkė buriuotoja moteris?

Tūlas lietuvis net buriuotojas to nelabai pasakys.

Nes toji yra, vietoje Horno rago pasirinkusi Panamos kanalą, pradėjusi ir 1978-aisiais užbaigusi Las Palmas de Gran Canaria… lenkė – Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, gimusi 1936-aisiais liepos 15-ąją (aha, Žalgirio mūšio diena) Varšuvoje, ir taip, ji dar savo žemiškos kelionės nėra užbaigusi, buriuodama ir dabar (ko jai ir linkime!).

Pirmoji moteris vienutininkė, apiburiavusi aplink pasaulį – Krystyna Chojnowska-Liskiewicz 1977-aisiais įpusėjus kelionei (Leszek Fidusiewicz foto iš culture.pl)

Jos 32 pėdų ilgio Conrad laivė, pavadinta Mazurek, buvo suprojektuota šios vyro Waclaw Liskiewicz, ir pastatyta Gdanske Stogi Yacht laivių statykloje.

Jūsų dėmesiui, aš radau 2016-ųjų nedidelę dokumentinę lenkų nufilmuotą apybraižą apie ją ir jos vyrą štai čia:

Na, o jei kalbėtume apie vienutininkus, tą padariusius be sustojimo, tai pirmasis 1969-aisiais tą padaręs 32 pėdų ilgio laive Suhaili už šią lenkę dviem metais jaunesnis ir šauniai dar gyvuojantis anglas Robin Knox-Johnston.

Kai tą patį atlikti moteriai prireikė dar dešimt metų po lenkės žygio – jau 1988-aisiais savo 37 pėdų laive Blackmore’s First Lady vienutininkė be sustojimo tą padariusi 1954-aisiais gimusi australė Kay Cottee (mergautinė pavardė McLaren, kas patvirtina stereotipą apie lenktynininkų pavardes, nes šios laivė tuomet ir buvusi greičiausia kada moters buriuota).

* * *

Pirmųjų lietuvių vienutininkų buriuotojų, apiplaukusių pasaulį su sustojimais ar be, nei vyro, nei moters dar neturime.

Bet jau kadangi laivių nuleidinėjimo į vandenį sezonas Lietuvoje pačiame įkarštyje, nepaisant kitąkart ir žvarboko oro, tai… ko dar laukiate?!

Ahoy!


PAPILDYMAS: amžinąjį atilsį kapitonei – deja, bet mirė, lygiai po mėnesio po šio mano įrašo, Gdanske 2021-ųjų birželio naktį į 13-tąją…

Komentarų: 1

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.