Nušliuzinti Nemuną ir pinigus


LDK laikais buvo Lietuvos valdovo statutiškai visiems ūsuotiems bebrams, šlėktoms bei magnatams prisakyta – šiukštu Nemuną ir Viliją (Nerį) patvenkti, idant sielius dzimkos į eksportą laisvai plukdyti galėtų!

Tik va karališkoms žemėms priregistruotų dzūkų neatsiklausė, tad greitai tų pagrabinės UNESCO pavelde dabar įrašytos raudos ne tik dėl nabašnykų, bet ir plynėmis iškirstų girių bei miškų ašarėlėmis patvino, kol į šitaip be to “žalio kurso ir be tos inovatyvios žiedinės ekonomikos“ sukeltą dirvos eroziją tuose iki dabar palikusiose pieskynuose nesusigėrė, ir va taip beliko jiems tik samanę tautiniu paveldu paversti ir sopulingai prisigerti.

Čia toks jums trumpas vieno regiono Lietuvos istorijos kursas, kurio mokyklose nemoko (ir gerai, kad man istoriku mokytojauti niekas neleido).

* * *

Bet istorija dar moko ir to, kad iš jos niekas nepasimoko – sovietų ūsuotieji bebrai komunizmo priartinimo labui va taip ir pristatė hidroelektrinių ant visų patvenktinų upių.

Tad va buriavimo džiaugsmui vidinėse mariose iš didžiausios Lietuvos upės Nemuno dabar ir turime tokią Kaune, kaip Lietuvos buriavimo sostinėje, HES, dar žinomą kaip pagal pareigas Lietuvos Komunistų Partijos Pirmojo (ir tuo pačiu istoriškai – paskutiniojo) Sekretoriaus ir pirmojo atkurtos Lietuvos Respublikos išrinktojo Prezidento arba ketvirtojo bendrai LR Prezidento, skaičiuojant tarpukarinius dukart A. Smetoną, vieną A. Stulginskį bei nepilną nuverstąjį K. Grinių, ir neskaičiuojant pokario LLKS vadų Jono Žemaičio bei Adolfo Ramanausko bei sovietmečio AT Prezidiumo Pirmininkų bei vokietmečio fiurerių (šitų ir vardinti neverta), ir tuo pačiu LBS Garbės Nario Nr. 3 AMB, t.y. velionio Algirdo Mykolo Brazausko, vardu, nes tam užvardinimui tokį leidimą, neatsiklausus kauniečių, davęs toks Nemuno mūsų teritorijoje pradžioje kiurksinčio gal pirmojo lietuvių buriuotojo Mykolo Konstantino Čiurlionio miesto Druskininkų meras Ričardas Malinauskas, buvęs tuomet tos “socdemų“ (jei taip galima vadinti nacionalinio stambaus kapitalo nusavintojus) šutvės, siekusios tokio įamžinimo, vicepirmininku ir Lietuvos Savivaldybių Asociacijos vadovu.

Išties tas visos šalies elektrifikavimas, kuriam tik “betrūko“ dar sovietų valdžios (anot bolševikų vado Lenino), patvenkiant mažesnes upes ir statant mažąsias hidroelektrines (mažai kas žino, kad minėtasis AMB pridėjo rankas ne tik prie Kauno HES jau kaip kompartijos funkcionierius, bet ir studentaudamas mudviejų su juo bendroje Alma Mater, tada jo KPI, o dabar mano KTU, prie Dovinės hidroelektrinės, vietinių žinomos kaip “prie krokodilo“, o man žinomos iš mano vaikystės Liudvinavo miestelyje pas močiutę), tad tikrai ne vienas HES taip iš upių marias sukūręs – va ir varėniškiai savo kompartijos vadovą Zenoną Voronecką (galėjo į Varėniaus pavardę taip pasikeisti) įsiamžinę, kurio dėka atsiradusi ir Varėnos “jūra“ (vis dar neįburinta per karantinus, bet pernai skersai prie užtvankos ir plaukte perplaukta, kai Simas negalėjo savo Utopijos čia kol kas atsiboginti, o dabar išvis naują laivę stato).

Bėda, kad gudai pasistatę dar HES ant Neries (Vilijos pas juos) ir to paties mūsų “upių tėvo“ Nemuno – taip mūsų didžiąsias upes jau vietomis karštesnę vasarą ir perbristi galima.

Gal ir ne taip liūdna braidyti tarsi “jūriniame“ Šventosios uoste, kai sieliai nebeplukdomi – dabar miškus iš tos pačios Dzūkijos kasdien naujieji bebrai ir kinivarpos jau miškovežiais vežte veža.

* * *

Tačiau va Kauno meisto savivaldos, d.ž.k. Visvaldybė, veiklūs vyrukai, kurie mėgsta ir marių pakrantėse buldozerius pavairuoti, taip dabar susigalvojo, kad jiems labai labai visokių žuvyčių gaila – reikia joms žuvitakį HESe įrengti, nes, vargšiukės, taip yra Nemuno aukštupyje nuo žemupio Atmatoje su visokiomis skirvytėmis, ir atvirkščiai, atskirtos to Kauno HES, ir rizikuoja turbinų būti sumaltos, pasidavę lašišiniam protėvių šauksmui plaukti į jūras per marias.

Na, o jei jau tokios dūzgės užsikūrė, tai tuo pačiu, sako, dar ir šliuzą laivams įrengsime!

Nuostabu! – džiugiai ploja jiems paiki lemingai, kuriems nerūpi nei jau dabar nusekęs Nemunas, nei taip galinčios nusekti dar ir nušliuzintos Kauno marios.

Gi jau išties prie Kauno HES milžiniška iš kosmoso tarsi Sueco kanale visokių krovininių baržų ir keleivinių garlaivių grūstis susikaupė, kurių niekaip kranais per užtvanką neperkelsi, kad tie iki Jurbarko ar tolyn per Kuršmares savo eiga pasroviui praplauktų, o gal dar ir su Kuršmarių rūkyta žuvimi bei uostamiesčio Šešioliktąja Divizija atgal iki Druskininkų pro Birštoną praplauktų visų kurortininkų džiaugsmui – juk magistralinių kelių Lietuvoje taigi nėra, o ir plentai duobėti!

Juolab, kad va ir Gardino tabako fabrikas Nieman tikrai ne vieną siuntą klaipėdiškių Philipp Morris fabrikantams persiųstų (o gal ir atvirkščiai – tie streikuojantiems gudams).

Kauno AMB vardo HES – žuvų migracijos ir pramoginės laivybos stabdis (foto iš kaunieciams.lt)

Be abejo, kad supratote lygiai tą patį, ką išties juk ir darys per šitą nušliuzinimą šiuo atveju visi tie prie tų jūsų vardu nusavintinų pinigų pripuolantys valdininkai ir jų verslo (jei fondososinimą ir korupciją “verslu“ dera vadinti) partneriai – nušliuzins ne Nemuną, bet tik sau jūsų pinigus.

Juk jiems vilos draustiniuose pačios nepasistatys, žmonos-meilužės-sekretūtkos už dyką prokrastinacijos džiugesio jokioje antytės pozoje nebeduos, vaikams butai sostinėje ir tų mokslai morkinėse mokyklose bei užsienio universitetuose patys irgi neapsimokės.

Kad žuvitakis, o dar ir šliuzai šitaip neapsimokėtų, tai ir juos įrenginėti neapsimokėtų – kaip tai neapsimokėjo dar anuomet sovietams, nes arba ir taip nomenklatūrines privilegijas gaudavę be įsisavinamų pinigų nusavinimų, arba už tai gaudavę kirvį į rankas ir kirtaviečių dienos normas už balandą kažkur netoli Magadano.

* * *

Tai, sakysite, kodėl gi aš čia to šliuzo nenoriu???

Gal aš išvis kokistais (kaip sakydavęs paminėtasis AMB) buriavimo Lietuvoje priešas?!

Juk va, neabejoju, kad pasakys, jog nebereiks iš jachtklubo (ne apie uabčikus ir jų godžius veikėjus po melaginga Kauno Jachtklubo, kurio ten nėra, iškaba tais jų lenktais į save pirštukais kalbu) mero dėka išvaikytiems buriuotojams kauniečiams ant kokio traliuko savo jachtukių krauti, kad taip sava eiga iš Kauno marių iki KMR (Kuršmarių regatos) Nemunu nuburiuotum.

Tai dar teoriškai nuo Kauno gal ir būtų galima, kaip Simas ir anksčiau Saulius parodė, ir jei esi kantriai taip susitaikęs su tuo demonstruojamu kone pataloginiu nepalankumu iš tautinių pasieniečių (nes rusams realiai sienos saugoti nereikia, kai lietuviai už juos ir save darbą dirba), kurie į kiekvieną buriuotoją žiūri kaip į kontrabandininką ir akylai seka kiekvieną vendą bei halsą to laivakelio krašteliu “tarptautiniuose“ Nemuno vandenyse nuo Smalininkų (jei dar ne anksčiau kaip Jurbarko).

O ir ne tik vilniečiai Nerimi iki Santakos nepraplauktų (iš kur – iš Trakų?), bet abejotina, ar Nemunu kas nors aukščiau Alytaus – banaliai per seklu, kaip minėjau, nors yra vandens kelių gabaliukai ir aukščiau HES: Žemaitkiemis-Birštonas bei Druskininkai-Liškiava (o Neryje tas kelias per Vilnių eina net 10.5 km ilgio ir 75 cm gylio!).

Na, nėra pratę ir mūsų buriuotojai savo jūrinėmis laivėmis tais lietuviškais vandens keliais plaukioti, kaip ir lietuviški jūrų skautai yra toks labai jau marginalus vaikų užsiėmimas. Pramogaujantiems gi baidarininkams, tai tas Kauno HES ar jo šliuzai su žuvitakiais – tai buvę nebuvę, nes perlipti ir persikelti baidarę visiškai ir be to galima. Bet net ir jų ten malantis prie užtvankos nemačiau.

Tai, žinote, gal taip susigalvokite kokį kitą pretekstą, ponai valdininkai, tiems mūsų pinigams sau priglobti – mums taip begėdiškai galvos visokiais žuvų reikalais ar buriavimo bei pramoginės laivybos Nemune skatinimais nekvaršinę, nes neberandame, ir kur už ES bei mūsų pinigus tas statytų geras tuzinas jau prieplaukų Nemune prapuolę, ir koks ledonešis su praplukdytais sieliais jas velniop pasroviui nunešęs.

Jei toji pramoginė laivyba Nemune išties būtų, tai HES – jai mažiausiai trukdytų, nes veiklūs kauniečiai jau patys savo iniciatyva tokią perkėlą būtų įsirengę.

O kol kas, panašu, kad jiems nuo Pažaislio toliau Rumšiškių net ir buriuoti tingisi – iki Birštono arba varikliu birbini, arba pats laviruotėse užsibirbini.

Na, bet tautos išteklius pabirbinti galima, pasirodo, ir per pelnytai prichvatizavimo patriarcho™ AMBo vardo HES šliuzus.


Autorius Patreone čia

Komentarų: 2

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.