Shanty 2021-ieji – jūreivių liaudies dainų metai?


Karantinuojantis antrąkart nutikti gali ne tik deja vu, bet ir visokių keistų bei iš anksto nenuspėjamų dalykų.

Aš taip nutolau bendrai nuo socialinių tinklų tuštybės mugės, nes net ir karantine galima atsiduoti buitiniam alkoholizmui susirasti įdomesnių užsiėmimų. Ir išėjau iš Facebook (nors ir Instagram nelabai aktyvus, tiesą sakant – ten įdomu tik jachtos, mažai apsirengę mergos, jų kombinacija, bei, aišku, ir katukai, nes katukai visada valdė internetus), pasilikdamas kol kas dar tik Messenger Lite tiems, kuriems patogiau per tą, kai neturi mano telefono numerio, o ne WhatsApp arba Skype (sic!), susisiekti ar pasisveikinti vieni kitus kokių nors švenčių ir gimtadienių proga (t.y. grįždami prie pradinės socialinio tinklo kaip ryšių kanalo paskirties).

Todėl, mielieji mano, prenumeruokitės tinklaraščius (o ypač – paskyrą Patreon, nes ten politika vietoje buriavimo bei marinistikos, ir tą derėtų pakeisti, net jei Youtube per klaidą įmečiau politikos ir ekonomikos temas į šio tinklaraščio teminį kanalą!), o ne į friendsus mano Facebook paskyroje prašykitės, kai žinomas single malt ir haubicų ekspertas pasidalina nuoroda į… nu taip visai apmirusį ir dar siauresnės temos už marinistiką mano tinklaraštį, aišku, nepamiršęs priminti, kad aš esu, jo nepakeičiama nuomone, nors ir grafas Nassau (priminti, kur burių amžiuje būta piratų irštvos?), bet vis tiek durnas (nors gal jau pats seniai pamiršo, kodėl esu durnas, o aš tai irgi per durnas tą prisiminti, nes durnoje makaulėje tokios durnos informacijos nesandėliuoju).

Ir aš iš visos tos šurmuliuojančios tuštybės jokios jau marketinginės vertės man (ir, pvz., juk jus taip informuojant bei didinant ir šio tinklaraščio žinomumo sklaidą vardant tos, Lietuvos, įjūrinimo!) nebekuriančiojo tinklo išėjau dar ir gerokai anksčiau, nei Facebook su Instagram, Twitter bei SnapChat isteriškai bei kerštingai už jiems pradėtus tyrimus dėl piktnaudžiavimo monopoline galia, manipuliuojant JAV Konstitucijos Pirmąja Pataisa dėl žodžio laisvės bei kitų privatumą saugančių įstatymų, taip užblokavo ir paslėpė (nes neištrynė gi iš savo serverių) 45-tojo JAV Prezidento Donald Trump, nesvarbu, kaip šį asmeniškai bevertinsite, paskyras (o po keletos jau dienų, šlapukai, šias sugrąžino atgal, nes prasidėjo ne tik šių bendrovių vertės rinkoje neatsitiktinis smukimas, bet ir masinis vartotojų persikraustymas į alternatyvines atitinkamas platformas: Parler, Telegram bei MeWe, kurias “sudemokratėję Apple/Iphone ir Google/Androidapps store net išmetė iš savo apps prekybos, reikalaudami ir šiems taikyti vienos ideologijos cenzūrą – kas pamena dar sovietmetį, tai pamena, kaip tai atrodė).

Aišku, esu ir per “senas“ naujesniems tuščių pramogų virtualybėje kanalams – net kai dukra kažkada seniau pasakė, kad “feisbukas – senukams“, tai į jokį jos tūkstantmetukų kartai labiau priimtiną SnapChat ten jos “prižiūrėti“ aš iš pagarbos privatumui net nesikrausčiau. Ir, juolab, manęs nėra jokiame dar ir jaunesnės kartos (ahoy mano sūnaus mergaitėms, nes jam neįdomu ten irgi mirkti, o kai bus mergaitės jau įdomu, tai kirkins ne kaip proverbinis programeris) užvaldomame TikTok (o ką ten veikia tokio amžiaus diedai kaip aš, tai net nesuprantu… jūs ten jau rimtai suvaikėjote?!).

Todėl labai atsitiktinai per Youtube pasiūlymus man prie mano žiūrinėtų ten shanty visiškai iš “demokratinio“ šaltinio va taip sužinojau apie TikTok užvirusį masinį išprotėjimą, pervadintą net į #ShantyTok – taip, nepatikėsite, bet jaunimėlis atrado ne tai kad praeito, o juk užpraeito amžiaus darbinę jūreivišką dainą!

O juk tarsi žinodamas, aš jau pernai jus lietuviškai supažindinau, kas yra toji shanty – net ne tiek anglakalbio, bet bendrai pasaulinio marinistinio ir liaudiško jūreivių dainuojamojo paveldo dalis. Ir juk irgi nieko panašaus ir tiek išsamaus su pavyzdžiais jūs nerasite niekur kitur lietuviškai, kiek yra šitame tinklaraštyje!

Juolab, aš manau, kad iš kaimynų lenkų buriuotojų tame irgi galime pasimokyti, todėl dabar pagal žymą #shanty galite rasti ir daugiau mano išverstų ir adaptuotų shanty klasikos jūreiviškų bei buriuotojiškų dainų (nuolat pildoma! ©).

* * *

O nuo ko viskas dabar ir kaip su šita shantydemia™ prasidėjo?

Dar pernai metų gale per tarpšventinį pokalėdinį karantiną (ne tik Lietuvoje, bet ir Jungtinėje Karalystėje premjerai kovoja su virusais, žaisdinami skiniuką bum-bum), t.y. konkrečiai 2020-12-27 dieną, toks Nathan Evans, 26-erių metų škotas paštininkas, savo TikTok paskyroje sudainavo Naujosios Zelandijos, į kurią gausiai jo tautiečiai nuo anglų keletą šimtų metų emigravo, 19-to amžiaus banginių medžiotojų liaudies dainą, veikiau užstalės (forecastle song), nei tradiciškai darbinę jūreivišką skandutę (shanty), bet nesikabinėkime, Wellerman nuoroda į originalų sea shanty pandemijos pirminį kaltininką čia.

Ir, kaip viskas, įskaitant visokius pandemijas sukeliančius virusus, yra neprognozuojama, kad ir ką muzikos ar marketingo ekspertai besakytų, taip ir šis dainos atlikimas tapo viraliniu

Pirmiausia iki tol jo toks vienas iš šio sekėjų paprašė įdainuoti Leave Her Johnny (šios dainos lietuvišką versiją rasite čia), po kurios jis pats sau atrado šį muzikinį žanrą ir įdainavo, kaip škotas, dainą The Scotsman – ši daina surinko per mėnesį virš 2 milijonų peržiūrų, kurią pradėjo ir kiti sekti, mėgdžioti ar papildyti, nuo ko kilo iš esmės tas trendas ShantyTok su žyma #seashanty.

Ir tada jis jau įdainavo paminėtąją Wellerman, ir – bum!

Per keletą savaičių pagal Google Trends – virš 74 peržiūrų bei pasidalinimų į Twitter ir Facebook (ir iš kur man žinoti, kai manęs ten nėra, o lietuviai iš mano rato, net buriuotojai, niekas nesidalino?), įskaitant ir naujoviškas šios liaudiškos marinistinės dainos interpretacijas kaip elektroninę, dubstep ir panašaus stiliaus muziką.

Elon Musk, privačios kosminės programos SpaceX įkūrėjas, pakomentavo vieną iš jam permestų humoristinių klipų, kur piratų laivas prasilenkia su NASA erdvėlaviu, kad šis reiškinys jau pasiekė aukštesnį lygį su tikrais (sic!) piratų laivais:

Sea shanty TikTok takes it to a new level with actual pirate ships.“

O humoristė Amy Miller reagavo vieša žinute išrinktąjam 46-tąjam JAV Prezidentui, kad reikia paskubinti skiepijimą, nes žmonės jau užsikrečia šantėmis:

@JoeBiden can we please move the vaccine along, people are getting into sea shanties”.

Kaip vienas irgi tame žinučių šurmulyje pasiguodęs, kad atradęs jūreivių darbines dainas TikTok‘e, ir daba yra prapuolęs girtų jūreivių pasaulyje – kas gana tipiška, kaip apie buriavimą pasakęs toks RS-280 Legenda škiperis Andrius “Storas“, kad įtraukiama kaip į liūną:

I’ve just discovered the sea shanty threads on TikTok and now I am lost in a world of drunken sailors.

Be abejo, jau į visą šios shanty pandeminį šėlsmą negalėjo neįšokti ir The Irish Rovers – nes kaip be jų?

Tik, nepaisant premjeros vos prieš keletą dienų, čia matote klipą, kuris nufilmuotas buvo dar per jų jaunas dieneles, kuomet ir dainos “Škuna iš Lunenburgo“, kurios versija yra jau ir lietuviškai čia, kūrėjas Will Millar dar priklauso šiai kanadiečių liaudiškų dainų grupei ir pats šėlioja kadre.

Aš sutinku, kad visa tai – tėra tik momentinis ir veikiai greit, matyt, nuslūgsiantis, kaip būdinga dėmesio ilgiau neišlaikančiai jaunąjai kartai, susižavėjimas šiomis liaudiškomis jūreivių dainomis.

Nors, kaip anksčiau rašiau, lenkai jau daugiau nei pusę amžiaus šį susidomėjimą buriuotojų ir prijaučiančiųjų tarpe išlaiko ir net kasmet (išskyrus pandeminius metus pernai…) rengia po ne vieną ir ne du szanty dainų tarptautinius festivalius. Ir net mano seniai-seniai Mozūruose “atrastas“ lenkų buriuotojas, programuotojas ir “bardas“ Gr0m jau surengė ne vieną online koncertą, būdamas karantine (čia vienas iš jo stream, kur nuoroda tiesiai į paskutinę bisui dainą, nesusijusią su šia tema, nors…):

Tačiau nenuginčysite ir to fakto, kad shanty – nėra joks miręs, ar tik archyvinis ir akademiniam blusinėjimui tetinkamas žanras, nes netgi 21-ame amžiuje štai labai progresyvus ir tose ne tradicinėse burių, o šiuolaikinėse technologijose gyvenantis jaunimas sau atranda šį jūreivišką kultūrinį paveldą ir labai mielai netgi pasiima sau, taip atgaivindamas ir pratęsdamas jūrinę tradiciją. Ne visi, sutinku, dėl shanty užsikabliuos, bet tikiu, kad ne vienas ir ne du jau savo kartoje toliau nebeleis šiam žanrai numirti.

Kaip ir gerokai anksčiau, kas tikrai verta paminėjimo, dar mačiau mane prajuokinusį vieno vaikio geimerio komentarą prie Assassin’s Creed IV – Black Flag žaidimo, per kurį irgi susidomėjimą shanty, kaip “piratiškomis“ dainomis, sugrąžino Sean Dagher:

Kai darau namų ruošos darbus, tai visada niūniuoju sau šantes, dėl ko mama sako, kad esu visai jau su tomis dainuškomis kvanktelėjęs, į ką aš jai atsakau: It’s a damn tough life, full of toil and strife, we whaler-men undergo“ (mano paaiškinimas – čia yra dainos apie banginių medžiotojus Old Maui pradžia: “Tas prakeiktas sunkus gyvenimas, kupinas triūso ir nesantaikos, kurį mes, banginių medžiotojai, priversti ištverti“).

O mums belieka – tik prisijungti ir padaryti jau šiemet tas shanty irgi savomis!

* * *

Truputį istorinio konteksto ir paaiškinimo apie šią Wellerman dainą.

Tai dabar banginių ir kašalotų medžioklė yra visų didžiųjų valstybių susitarimu uždrausta, o aš dar pamenu matęs seną sovietinį ir netgi spalvotą filmą, kuriame veiksmas vyksta banginių medžiotojų flotilėje praeito amžiaus dešimtmetyje iki mano gimimo – nors, deja, ir dabar japonai tęsia banginių medžiokles ribotai, kaip patys deklaruoja, “moksliniais tikslais“, ir dėl ko Greenpeace eko-teroristų laivas Sea Shepperd III nenustoja jiems trukdyti tą medžioklę vykdyti.

Banginių medžiotojų laive juk teko padirbėti ir JAV rašytojui Jack London, kuris to pasekoje parašė “Jūrų vilką“ (sovietinėje romano ekranizacijos tą kapitoną Larsoną suvaidino mūsiškis aktorius Liubomiras Laucevičius), ir visi gal labiau žino Herman Melville romaną “Moby Dick“, kurį irgi ne kartą ekranizavę (ir klasikinėje filmo versijoje skamba originalios shanty). Būtent pastarąjame romane paminėtas toks dabar prapuolęs iš buriuotojų žargono buvęs banginių medžiotojų žodelis, iš esmės reiškiantis tuos pačius mums dabar įprastus gal socialinius tinklus, tik tas facebook buvęs face-to-face:

gam – a school of whales, porpoises, or dolphins: “whalers never passed right by a gam of whales“; a social meeting or informal conversation (originally one among whalers at sea).

Tokie banginių medžiotojų laivai, buvę plaukiojančiomis bazėmis, užtrukdavę šiaurinėse jūrose po pusmetį ir ilgiau, ir jų flotiles banginių pramonės bendrovės aptarnaudavę savo tam skirtais transportiniais laivais, atgabendavusiais reikiamą šiems proviziją, kad medžiojantiems burlaiviams nesigaišintų laikas plaukiant pasipildymui į artimiausius, ir taip visai nelabai artimus, uostus.

Didžiausia ir žinomiausia 19-amžiaus Naujojoje Zelandijos banginių medžiotojų bendrovė, valdžiusi šias flotiles 1830-1840 metais, buvo Weller Bros.

Ir jų pavadinimu šios bendrovės laivai, aišku, vadinti velermanais (kaip ir indiamanais transportiniai laivai iš East/Ost India bendrovės, kur iliustraciją rasite ir brolių Každailių kultinėje knygoje “Laivai ir jūrininkai“, tačiau jie tos sąvokos nepažymėję) – iš čia ir dainos pavadinimas apie laivą, o ne žmogų: Wellerman.

William Home Lizars (1788-1859) graviūra, kur banginių medžiotojai sumedžioja kašalotą (angl. kašalotas yra “sperminis banginis“ – ša, husarai!) (iš wikigallery)

Ir, ko gero, populiariausia šios dainos versija, kurią ir aš mėgstu atliekamą būtent šitų bristoliečių The Longest Johns (“ilgausieji kalsonai“), yra iš jų 2018-ųjų metų albumo Between Wind and Water – jų dainos versijos cover atlikęs ir paminėtasis viralo užvirėjas škotas Nathan Evans.

Dainoje minimas laivas Billy O’ Tea išties reiškia katiliuką, kuriame verdamas vanduo arbatai, kuomet neturi tam skirto arbatinuko – pačioje bendrovėje transporto laivo tokiu pavadinimu nebuvo, tačiau jūreiviui, sulaukiančiam tokio visokius skanumynus atvežančio laivo, buvo panašiai džiugu, kaip ir britams iki šiol sulaukti arbatos pertraukėlės (cuppa, cup-o-tea – nuo a cup of tea). O išsireiškimas tonguing išverčiamas kaip apkramsnojimas – tai, ką daro banginių medžiotojai “apramsnodami“ jų sumedžiotą banginį, išsipjaudami tik reikiamas iš šio medžiagas arba dalis.

Angliškas The Longest Johns atliekamos dainos Wellerman tekstas, kol dar neišverčiau dainos į lietuvių kalbą, yra šis:

There once was a ship that put to sea,
And the name of that ship was the Billy o’ Tea
The winds blew hard, her bow dipped down,
Blow, me bully boys, blow!

 • Chorus (after each verse):
  (HUH!)
  Soon may the Wellerman come
  to bring us sugar and tea and rum.
  One day, when the tonguing’ is done,
  We’ll take our leave and go.

She had not been two weeks from shore
When down on her a right whale bore.
The captain called all hands and swore
He’d take that whale in tow.

 • {Chorus}

Before the boat had hit the water
The whale’s tail came up and caught her.
All hands to the side, harpooned and fought her,
When she dived down below.

 • {Chorus}

No line was cut, no whale was freed,
An’ the captain’s mind was not on greed!
But he belonged to the Whaleman’s creed
She took that ship in tow

 • {Chorus}

For forty days or even more,
the line went slack then tight once more,
All boats were lost, there were only four
and still that whale did go.

 • {Chorus}

As far as I’ve heard, the fight’s still on,
The line’s not cut, and the whale’s not gone!
The Wellerman makes his regular call
to encourage the captain, crew and all!

 • {Chorus x2 til Finish}

* * *

Dar pridedu jums ir tradicinę melodiją pianinui (kas gaidas pažįsta) su akordais iš NZ Folk Songs:

O jei dabar jau reikia ir gitaros pamokos, kad galėtumėte būti ShantyTok trende, tai ši, mano galva, yra išsamiausia ir aiškiausia:

O aš, savo ruožtu, tikiuosi, kad šie 2021-ieji, pasibaigus karantinams, taps shanty metais ir Lietuvoje, ir ne tik su šia daina.

Ahoy!

Komentarų: 1

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.