Išskirtiniai 2017-ųjų metų buriavimo įvykiai bei Butelis Druskos su Švininiu Tarakonu


Ko gero, po trejų metų mano emigracijos nuo lietuviškų vandenų ir juos ribojančių krantų, šios mano sėkmingiausių ir gėdingiausių Lietuvos buriavimo įvykių, atitinkamai nominuojamų Butelio Druskos bei Švininio Tarakono apdovanojimams, priėjo savo devynerių metų istorijos galą (galą kaip virvagalis laive, o ne galą, kuriuo matuojamasi, kurio didesnis).

Metus skaičiavau nuo 2009-ųjų imtinai, ir nuo vieno lietuvių laimėto Salacgryvos (Salismiundės) 1609 metų jūrų mūšio iki kito (kaip tik dešimtmetis, kada apie jį parašiau ir supažindinau su pamiršta lietuvių pergale čia) – ir apie nominantus ir laimėtojus jūs rasite įrašo gale žemiau.

Ir pastarieji metai, man kaip ir atitrūkus nuo lietuviškų aktualijų, nors ir paburiavus Kauno mariose (darkart nuoširdus ačiū Audriui už organizavimą ir Rolandui už jo laivę, kuri ir be groto smagiai per bangas pasišokinėdama ėjo!), jokių ypatingų išskirtinių įvykių ar žmonių horizonte nepametėjo.

O gal tik todėl, kad ir aš toli, ir jau išties jūsų pasaulis baigia išnykti mano pasaulio kilvateryje (nors atvirkščiai, jei jau taip jūs buriuojate, o aš esu užstrigęs krante, nors ir labai reikšmingą jūrinę istoriją turinčioje saloje)?

Tad devintieji 2017 metų nominantai:

Butelis Druskos:

 1. Jūrinis Vaikinų Choras iš Lietuvos Aukštosios Jūreivystės Mokyklos. 2017 metų kovo 21 dieną Klaipėdos I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje Gerlacho palėpėje shanty koncertas „Vėjų ir burių dainos“ – man, kaip truputį prie buriavimo ir gitaros, šis koncertas yra vilties žiburėlis, kad kada nors jūrinės dainos taps neatsiejama lietuviško folkloro dalimi greta visų žirgelių bei artojėlių.
 2. Lietuvos Buriuotojų Sąjunga, pagaliau (!) realiai ėmusi keisti diplomavimo jei ne tiek tvarką, tai visus “eiliuotus vairininkus“ į jachtų vadus pagal mūsų darbo grupės įdirbį, ir angliškos sąvokos sudėliotos taip, kaip aš pasiūliau (nepaisant tokio vieno plagiatoriaus isterikavimų, kaip jis šią kalbą dar vaikų daželyje mokęsis, iš kurio taip ir neišaugo diskusijose, kaip paaiškėjo).
 3. Lietuvos Jūrų Muziejaus istoriko Romualdo Adomavičiaus (Jaunėlio) neskelbiamų pastangų dėka (ir jis dar sako, kad Nerijaus Treinio) ir mano svajonė sugrąžinti į tėvynę tarpukario karinio laivyno paskutiniojo vado komandoro Povilo Juliaus Labanausko išsaugotą nuo sovietų okupantų karo laivo “Prezidentas Smetona“ laivo vėliavą, kurią dėka Henry L. Gaidis  identifikavau ir išviešinau, išsipildė.

Aišku, visada dėl laimėtojo mane galima (ir visai pelnytai – čia mano nominacijos gi!) apkaltinti šališkumu, bet kad visos trys (!) nominacijos yra susiję su manimi, tai jau vartyk kaip nori, bet esu šališkas.

Tačiau reikia vieno laimėtojo, ir juo tebūna trečiasis nominantas ir vėliavos sugrįžimas – ačiū Romualdui Adomavičiui, ir mano sveikinimai jam!

Šių metų laimėtojas stovi kukliai už ministerio (foto iš Lietuvos Kariuomenės puslapio facebook)

Na, o tas Švininis Tarakonas šįkart atitenka man pačiam – nes apleidau savo tinklaraštį ir skaitytojus, kurie iš nauticalis bei vėliau skipper.lt tikėjosi daugiau, nei sugebėjau pateikti jiems į nuo virusių perkeltą skipperltu, kurį pats finale dar ir užteršiau visiškai nemarinistiniais ir ne buriuotojiškais įrašais ir temomis. Ir nuo ko dabar bemaž vėl išvaliau, ir ketinu dar pasitaisyti, pagalvodamas, kaip padaryti jį naudingesniu ir įdomesniu jums, nei kad skaitytumėte kitus mano tinklaraščius apie politiką, ekonomiką, karate ar visokius mano asmeninius blėnis.

Tai iš vienos pusės, šis prizas man pačiam priminimas nemesti savo svajonių. O iš kitos – ir šįkart nėra kam įsižeisti, kad jį gaus, tiesa?

* * *

O praeitų metų visi įvertinimai yra šie, priminsiu:

 • 2016

Butelis Druskos:

Audrius Ltu iš Kauno “turistų“ jachtklubo, kurio iniciatyva atkurta nacionalinė Buriuotojo Diena – rugsėjo 7-oji (nuo 1921 metų).

Švininis Tarakonas:

Darius Gerasimavičius, d.ž.k. Bitlas, ir jo kompanija, LBS vardu dalinanti savai chebrai Metų Buriuotojo Apdovanojimus, nemačiusi reikalo pastebėti svarbių įvykių, bet apsidovanojusi savo remiamą jachtą, kad jau ir LBS vadai, 2016-ais renginį boikotavę, jau susizgribo patys kitąmet tuos apdovanojimus suorganizuoti.

 • 2015

Butelis Druskos:

Saulius Trumpaitis – už tai, kad savo nesėkmę buriavime paverčia pamokančia istorija!

Švininis Tarakonas:

RS klubo vadas Gediminas Sirvydas, kuris iki šiol (!) nesugebėjo atlyginti jo padarytos žalos “paprastam“ buriuotojui. Garbės reikalas tą tarakoną dabar turėti, kai toks tas “garbės“ reikalas nemokėti, ar ne?

 • 2014

Butelis Druskos:

Dainius Šilgalis, Galento burvedys – už nenustygstantį entuziazmą buriuoti, suorganizavęs, nepaisant klimatinės zonos, Lietuvoje kalėdinę regatą, ir tapęs vienvaldžiu ir pirmuoju jos čempionu!

Švininis Tarakonas:

LBS Taryba, kuri per keletą metų taip ir nesugebėjo nei patvirtinti, nei niekaip įgyvendinti LBS darbo grupės pateiktų pakeitimų LBS kvalifikaciniams diplomams ir atitinkamiems kvalifikaciniams vardams, palikdama iki šiol galioti sovietmetį menančią sistemą ir rusiškus ГИМС kvalifikacinius buriuotojų laipsnius.

 • 2013

Butelis Druskos:

Saulius Trumpaitis laive Gipsy Girl nuplaukia lietuviškuoju Hanzos keliu, taip įgyvendindamas dar vieną mano svajonę: Nemunu nuo Kauno iki Uostadvario, nors aš pats po truputį susipažįstu su vandens keliu nuo sostinės iki laikinosios (dar toli gražu ne viskas perplaukta) – tam žr. mano projektą Žemyn Upe.

Nors atskirai dera kaip Metų Žmogų paminėti Valdą Japertą – iš praeities prikeldinėja tarpukario Lietuvos buriavimo istoriją (jūrų skautai, buriavimo mokykla, jachtklubai, Salio Šemerio prisiminimai, ir t.p. – įskaitant ir vikės pildymą!), kurios jokiam LBS, kuris skelbiasi, neva, kad perima tarpukario LBS teises, net nereikia ir neįdomu (tiesą sakant, LBS kaip iš tiesų Goskomsport LSSR netgi savo čempionų puslapius ISAF nesugeba užpildyti).

Švininis Tarakonas:

Be abejo, lochatrono organizatoriams iš tokios lietuviškos su sovoko paniatkėmis čarterinės kompanijos Go-fork-your-sail su Rusliku priešaky.

 • 2012

Butelis Druskos:

Kai surandama Henry L. Gaidis dėka karo laivo Prezidentas Smetona Povilo Juliaus Labanausko nuo priešo išsaugota laivo vėliava (kurios KAM, KJP, LJM, LBS, kaip vėliau paaiškėjo, net neprireikia).

Švininis Tarakonas:

LBS – už stumdymą su MSA nuo tamošiaus pas keipošių, (ne)registruojant laivių Lietuvoje – istoriją pateikia Galento burvedys Dainius Šilgalis; už nematymą jokio reikalo dalyvauti Vilniaus miesto organizuojamoje sveikatingumo mugėje; su VSAT, Turizmo departamentu – už nesugebėjimą vystyti vandens turizmo Kuršmarėse, apsiribojant tik KMR ir paplukdymu Forell laivu; ir su Klaipėdos miesto savivaldybe – už nesugebėjimą įamžinti Broniaus Rožinsko atminimo Dangės krantinėje, vadinamoje skambiai “buriuotojų“ (savivaldybė netgi atsisakė paimti iš VšĮ Burvedys bent dalį reikiamų knechtui lėšų, kuriuos suaukojote tam reikalui, tai vėliau tik grąžinau aukotojams).

 • 2011

Butelis Druskos:

Bitlas (Darius Gerasimavičius) ir Eglė Kasperavičiūtė – už pradėtą leisti buriuotojų žurnalą Vėjo!3, kas virto ir MBA (Metų Buriuotojų Apdovanojimais) – puikios visuomeninės iniciatyvos!

Švininis Tarakonas:

Toks, nežinau, ar juoktis jau čia, ar iš tiesų raudonuoti dėl svetimos gėdos, brabanderečkiukų beraščių kolektyvas Halzzzas.

 • 2010

Butelis Druskos:

Nenuorama Darius “Bitlas“ Gerasimavičius, džk Kot Morski, suorganizuoja tarpburiavimo sezonų metu buriuotojiškas kassavaitines vakarones, kurios turi tradiciją jau iki šių (?) metų, ir kurios tapę tiek tradicinėmis, kad dabar jau sunku įsivaizduoti, ką dar buriuotojai gali veikti Vilniuje, kuomet vanduo kietas.

Švininis Tarakonas:

Burlaivio Brabander kapitonas Valdemaras Vizbaras, kuris juokina pasaulį visišku vėliavų etiketo ir protokolo neišmanymu, tuo paversdamas burinį laivą uoste motoriniu kateriu be stiebų (vėlukas vietoje priešakinės vėliavos yra tiek pat gražu, kaip ir snarglys “tikram vyrui“).

 • 2009

Butelis Druskos:

Kipras Paldauskas, džk Akies Mirksniu, ir jo visai šauniai kompanijai, suorganizavusiai ir prisikvietusiai į Klaipėdą Tall Ships Race Baltic 2009.

Švininis Tarakonas:

Valstybinė Vidaus Vandenų Laivybos Inspekcija – už labai reikšmingą “iniciatyvą ir rūpestį“ vidaus vandenų laivavedžiais, kurie ir 20 metų praėjus nuo Kovo 11 dienos vis dar pateikia literatūrą ne valstybine kalba, ir net ne viena iš ES oficialių kalbų (pvz., kad ir graikų – kaip navigacijos lopšio bei susijusių padavimų ir epų?), ir nekalbant jau apie anglų, kuri yra oficiali IMO kalba, o tik rusiškai.

Papildomas tarakonas atitenka KAM ministeriui Liolekui, kuris likvidavo KJP fregatas, faktiškai tuo sunaikindamas ir komodoro J. Baltuškos įdirbį Lietuvai turėti Karines Jūrų Pajėgas, o ne sukarintą vidaus reikalų pasienio apsaugos policijos patrulių flotilę.

* * *

Tai tiek, ir ta proga muzikos jums pabaigai, gerbiamieji buriuotojai, nes sezono pradžios laukti liko nebe tiek ir daug:

 

Komentarų: 2

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.