Knygos

Dzien swira (2002)

Jei esate matę 1993 metų režisieriaus Harol Ramis filmą Groundhog Day (“Švilpiko diena“) su Bill Murray, tai lenkai turi kaip ir savotišką savo versiją (ir anaiptol ne kopiją ar perdirbinį, kaip tą mėgsta rusai daryti) – 2002 metų režisieriaus ir scenarijaus autoriaus Marek Koterski filmą Dzień świra (“Psicho diena“) su Marek Kondrat pagrindiniame vaidmenyje.

Pastarąjį aktorių aš pamenu iš 1985 metų komedijos apie kareivio Šveiko laikus C.K. Dezertery (“Jo Didenybės Imperatoriškieji dezertyrai“) bei 1998 metų tęsinio Złoto dezerterów (“Dezertyrų auksas“), kur chebrytė prisimena buvusią tarnybą Pirmojo Pasaulinio karo gale Austrijos-Vengrijos imperijos kariuomenėje su buvusiais to meto draugais jau dabar kitose nepriklausomose valstybėse. Ir dar neseniai naktį pažiūrėto 1995 metų Pułkownik Kwiatkowski (“Pulkininkas Kviatkovskis“) apie sovietinės Lenkijos pokarį (pagal tikrus faktus – ir labai įdomus istorine edukacijos prasme).

Kaip ir tokių jau labai seniai žiūrėtų vienu metu veiksmo filmų kaip 1992 metų Psy (“Šunys“), 1995 metų Ekstradycja (“Ekstradicija“, yra tęsinys kitais metais bei trečia dalis dar po trejų – nežiūrėjęs), 1997 metų Kiler (“Samdomas žudikas“ ir 1999 metų tęsinys Kiler-ów 2-óch – “Samdomi žudikai dveji“) ir, miglotai pamenu, bet lyg ir dar 1999 metų Operacja Samum apie lenkų spec.pajėgas – tiesiog šį nustelbė puikus 1998 metų filmas su mano mylimiausiu lenkų aktoriumi Bogusław Linda Demony wojny według Goi (“Karo šmėklos pagal Goją“ – Lenkija stoja į NATO ir dalyvauja partnerystės programoje, kam tuo metu ruošiesi ir Lietuva, tad rodė ir per Lietuvos TV).

Aišku, dar nusifilmavęs greičiau epizodiniuose vaidmenyse kaip Grafas 1999 metų Pan Tadeusz (“Ponas Tadas“ – taip, ir ten yra Bogusław Linda, beje, pastarasis puikiai apibūdinantis bailoką ir prisitaikėlišką lietuvių charakterį vienuolio Soplicos lūpomis) ekranizacijoje bei tų pačių metų kaip karalius Jonas Kazimieras II-ais Vaza epinėje Henryk Sienkiewicz romanų trilogijos dalyje Ogniem i Miecziem (“Ugnimi ir Kalaviju“), kurį žiūrėti galima vien dėl nepakartojamų ATR husarijos epizodų.

Ir dar netgi kažkada, kada Lietuvos televizija dar buvo nekonservatoriška ir prie Jo Ekselencijos Valdo Adamkaus buvo Lietuvos Aukso Amžius ir atrodė kone atkuriama Abiejų Tautų Respublika, kai mūsų prezidentai skraidė vienu netgi lėktuvu į užsienio vizitus (lenkai pirmiau įgi  NATO pakliuvo, o dėl mūsų buvo dar neaišku, tačiau turėjome LitPolBat batalioną Alytuje su Griunvaldo simbolika – bet už tai dabar akivaizdu, kad Jos Puikybė Trepsė sušiko visą įdirbį taip puikiai, kad Petras I-asis pragare katučių ploja, nes jo testamentas apie lenkų ir lietuvių tautų sukiršinimą, kad ruskiai nukariautų, įvykdytas 101%), tai erotiniame 1995 metų lenkų filme Diabelska Edukacja (“Velniškas švietimas“), kur jis vaidina Velnią, sapnuose mokantį mylėjimosi paslapčių bręstančią kaimietukę (hormonų audros provincijos mergiotėje ir kone dvigubai vyresnis rafinuotas patyręs ir daug po pasaulį keliavęs meilužis – kažkur aš tą mačiau… nepamenu, o gal ir neskaitau, bet tais pačiais metais abiejuose filmuose Marek Kondrat atsižiūrėjo į savo partnerės Renata Dancewicz papus šiame ir “Pulkininike Kviatkovskyje“).

Įžanga gal per didelė, bet norėjau tiesiog pristatyti jums lenkų aktorių (dabar – vynų tinklo Kondrat Wina Wybrane steigėją ir savininką), kuris, manau, tikrai vertas dėmesio, ir kurio čia iš esmės yra solo vaidmuo filme, kitiems epizodiškai tik papildant šio vaidybą ir siužeto pasakojimą. Beje, dar pastebėsiu, kad režisierius išties šitą filmą pastatęs kaip vieną iš serijos, kurią dar 1984 metais pradėjo su šiuo aktoriumi filme Dom wariatów (“Debilų namai“), o tęsė 1986 metais Życie wewnętrzne (“Vidinis gyvenimas“), 1995 metų Nic śmiesznego (“Nieko juokingo“), 1999 metų Ajlawju (“Ailavjū“), šiuo dabar minimu ir 2006 metų Wszyscy jesteśmy Chrystusami (“Visi esame Jėzusėliai“).

Tai jei kitų dalių dar nesu matęs, tai po šitos, matomai, turėsiu pažiūrėti.

Aš verkiau žiūrėdamas.

Nes juokiausi vietomis iki ašarų. Nors kai kurie epizodai ar detalės yra skausmingai artimai pažįstami – galop, pasakojimas apie 49-erių užsitęsusios vidurio amžiaus krizės (egzistencialistinis nusivylimo etapas) po skyrybų pirmos praleistos meilės besiilginčio ir menkai apmokamą darbą pagal pašaukimą dirbantį daug potencialo turėjusį (žiū, kas kalba…) kamuojamą pedantą, kurį viskas aplink nervina ir jis jaučiasi išsekęs bei turintis būtinai pailsėti, dėl ko išvyksta prie jūros.

Kadangi veikėjas dirba literatūros mokytoju ir bando rašyti eiles (kažkur aš tai irgi mačiau… ketureiliai? Poezijos ruduo? Ne, nieko nepamenu), tai pasakojimas už kadro yra labai poetiška literatūrine kalba, kaip ir labai “poetine“ anaiptol neliteratūrine kalbama gyvenime.

Beje, lenkai ir lietuviai yra artimos savo mentalitetu tautos, kad ir ką mes apie save per gerai manytume, o apie lenkus, dziękuję, pan Tomaszewski chuje, priešingai (bent jau lietuviai tikrai myli lenkes!), todėl epizodas su viso daugiabučio kaimynų malda prieš miegą yra, manau, tiesiog genialus ir puikiai tinkantis ir lietuviams – supras visi daugiabučių ir ne tik gyventojai (visi tie degantys tvartukai ir pastipusios karvės tėra vaikiška beletristika palyginus).

Skirtingai nuo Cololo veikėjo filme Redirected, aš su lenkais statybose nedirbu (dabar išties dirbama jau su rumunais, nors aš dirbu su rumunu apsaugoje), tai man šis filmas dar ir puiki proga atgaminti primirštą ir vaikystėje pas a.a. močiutę būnant vasaromis iš Suvalkų TV retransliatoriaus rodytų filmų išmoktą lenkų kalbą.

Ir bendrai nelikti nuošalyje ir nuo kaimyninės tautos kultūros – ačiū Agnieszkai už rekomendaciją (“chuj tam z Litwinami!“), nes tas, kur prancūzų revoliucijos metu galvas pjausto, tai nenorėjau (nors ten Depardjovas, šis aktorius ir dar Bogusław Linda).

Jei lenkiškai nesuprasite, tai yra angliški subtitrai, o suprantantiems – smagaus žiūrėjimo čia:

Reklama
Standartinis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s