Zbigniew Kuźmiński: Kapitan z Oriona (1977)


Ko gero, aš vienintelis būčiau visoje Lietuvoje, kuris šitą lenkų režisieriaus Zbigniew Kuźmiński 1977 metų filmą “Kapitan z Oriona“ (Kapitonas iš Oriono) bus matęs. Bet kai nerandi ką geresnio veikti darbe naktį, nes Venanto knygą jau perskaitei, tai gali ir keistų filmų per Youtube pažiūrėti.

Siužeto užuomazga gali neįtikinti: tik ką jūreivystės mokyklą baigusį absolventą paskiria vadovauti žvejybos traleriui Orion, kuriame, aišku, visa įgula sudaryta iš senų jūros vilkų, ir kurie yra flotilėje vieni geriausių (kas nutiko buvusiam kapitonui – neaišku, bet gerų išgertuvių pėdsakai matosi jo kajutėje). Bet, kita vertus, gal tuomet irgi socialistinėje Lenkijoje vyko ta propaganda, kad jaunimui – visi keliai atviri?

Nes paskirtasis tik ką baigęs, nors ir geriausiai iš kurso savo mokslus, bet turi ir keleto metų praktikos žvejybiniuose traleriuose studijų metu (2-4 metai jūroje, sako kine) – iš pradžių vyresniuoju jūreiviu, o po to ir trečiuoju padėjėju (čia tas, kuris už priešgaisrinę apsaugą atsakingas, nes antrasis yra navigatorius).

Tiesa, paskirtame laive ten pirmuoju yra būtent navigatorius (dzūk. šturmanas), kuris tempia tinklus kartu su visa įgula (ir kas nedideliuose laivuose yra normalu – esu rašęs apie tai).

Kaip bebūtų, kažkokios šekspyriškos Hamleto užuomazgos yra, nes naujai keptas kapitonas, siuvykloje paskubomis užsisakęs kapitonišką mundurą (siuvėjas sako, kad žvejai geriausiu atveju tik kepure tenkinasi – jis pirmas toks, o ir kuo siuvimas baigiasi neaišku, nes ir su šviesiu kostiumu atėjusį į laivą chebrytė sutinka ne itin palankiai), išsireiškia, kad kažkas čia laive smirdi (tarsi danų karalystėje). Konfliktas su pirmuoju, kurį vadovybė apėjo paaukštinimu, užprogramuotas, ir laivas netrukus išplaukia į jūrą, kur, kaip pirmasis ir pareiškė, žuvies šis pienburnis nepagaus.

Ir išties nepagauna netgi ten, kur kiti traukia pilnus tinklus. Vėliau pats netyčia išsiaiškina, kad tralo trosai nesukalibruoti ir skiriasi kairys nuo dešiniojo ilgiu 8 metrais, todėl tinklas traluoja netinkamu kampu ir žuvies neužgriebia (nemanau, kad žiūrėsite, tai išduodu siužeto paslaptis). O kai jau sutvarko – per rūką jų rajone susiduria du tanklaiviai ir išsiliejusi nafta neleidžia išvis žvejoti.

Filmas baigiasi optimistiškai pozityviai (dviem buteliais degtinės, nors kapitonas prisipažįsta, kad dar aname laive buvęs slaptos blaivininkų kuopelės vadu), nes prie komunizmo kitaip ir baigtis negalėjo. Bet jei norėsite susipažinti truputį su Šiaurės Atlanto žvejų darbo ypatumais (vyr.mechanikas primena dantistą Paulių) ir kaip gal išspręsti užprogramuotą konfliktą įguloje (arba darbovietėje) – galite pažiūrėti čia:

Man tai dar buvo ir galimybė prisiminti lenkų kalbą, kas be ko. Nors herojus ir vartoja gana senovišką keiksmą psiakrew vietoje dabar įprastinio moraliai paklydusios lenkės.

Ahoy!

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.