Muzika

Muzikinis penktadienis (37): su viskiu ąsotyje!

Iš visų geriausių trijų, neskaitant muzikos (toji nuo Dievo), žmonijos išradimų greta rato ir pinigų, alkoholis yra vienas iš smagiausių ir vertingiausių, padėjęs ne tik homo sapiensams liūdesyje ir džiaugsme, bet gydęs sielas ir kūnus stebuklingomis dezinfekavimo savybėmis – Vakarų civilizacijos paprasčiausiai nebūtų, nes visi, kas gėrė tik vandenį, nustipo jauname amžiuje nuo visokių cholerų.

Netgi Dievas priverstas buvo per savo siųstą sūnų Jėzų neplanuotai (sic!) Kaanos vestuvėse pagelbėti žmonėms (koks žydas sūnus dar būtų atsisakęs paklusti mamytės prašymui?), nors dar ir nebuvo jam laikas atėjęs stebuklus rodyti, taip paversdamas vandenį vynu.

Bet iš visų alkoholinių gėrimų išties labiausiai sofistikuotas ir labiausiai tobulas, būtent ne atsitiktinumo, o žmogaus proto ir kantrybės bei sąmoningų tyrinėjimų vaisius, yra viskis, buriuotojų kartais vadinamas arbata.

Juk tai vyną ar alų gali gauti prarūginęs misą ar fermentavęs sultis (kas šiaip buvo netyčinis atradimas per aplaidumą), kai viskiui reikia dar ir techninį distiliavimo aparatą sukonstruoti, reikia ingredientus tinkamai užauginti ir paruošti, ir dar to maža, tai tenka ilgokai brandinti statinėse (ir kuriose: ąžuolo, nuo burbono ar nuo chereso – sherry?), kol įgaus šis ugninis vanduo skonį, spalvą ir kvapą (ne mažiau trejų metų pačiam paprasčiausiam!). Ir dar nuspręsti, maišysi jį (blended), pilstysi iš vienos statinės (single barrel), ar atrinksi tik iš vieno salyklo (single malt).

Taip, vynas labai priklausomas nuo to meto oro sąlygų, bet jei atkalei procesą, tai nelabai ką ten bepakeisi – viskis yra gi proto ir meno simbiozė. Ir, o taip pat, sakote, gali vynas irgi virsti brendžiu, kuris irgi brandinamas, bet juk vyną degustuodamas paprastai išspjauni, gerti nebūtina – ten užtenka spalvos, kvapo ir skonio (kaip ir degtinė tėra viskio embrionai). Viskio taip nepagarbiai neišspausi, nes privalai būtinai nuryti – turi pareiti į pojūčių paletę dar ir poskonis.

Todėl viskis ir yra pelnytai visų svaigalų karaliumi, o vynas seniai tapęs kasdieniu proletaru prie stalo. Ir nesiginčykite čia man, rupūžės mianinykai su enteligentais, vynelio lakūnai!

Bet aš čia kam dabar taip poetiškai jus viliuoju į aukštųjų svaigalų pasaulį, kuriuo rūpinasi dažniausiai aukštikalnių barzdoti vyrai su languotais sijonais be apatinukų?

Juk rytoj – Pasaulinio Viskio diena#WorldWhiskyDay

Taip, būtent nuo 2002-ųjų metų kasmet trečią gegužės šeštadienį viskio gerbėjai šią dieną pažymi, todėl ir Muzikinis Penktadienis neatsilieka nuo tokios šventės, ir trys dainos bus paskirtos trims didžioms viskio tautoms atitinkamai – juolab, kad nuo šiandien man atostogos iki birželio 7d., ir aš važiuoju prisilakti į Lietuvą su gitara (koncertiniam turui, ko gi daugiau!).

Ir kad prasideda viskas ir viskis nuo airių, kurie, nors pikti škotų liežuviai tą plaka, kad čia iš jų, suprask, airiai išmokę, kaip graikai iš gruzinų vyną daryti, bet juk pirmieji airiai tą uisce beatha, arba gyvybės (!) vandenį ir sukūrę, sakoma keltų legendose ir padavimuose. Dzingu-lingu!

Aišku, iškart norite kokios nors Metallica atliekamos cover versijos Whiskey In the Jar nuo Thin Lizzy, bet ką čia ąsotėliais, jei galima iškart statinaitėmis, todėl – airių The O’Reillys and the Paddyhats daina Barrels of Whiskey:

Gana keista man pasirodė, bet škotai, aprūpinantys pasaulį dabar kone 80% viso viskio, ir kurie single malt padarė gėrimų gėrimu, nelabai apie savo nacionalinį produktą dainuoja, kaip pastebėsiu, nors dar princas Pilypas, kuris yra Edinburgo kunigaikštis pagal titulą ir Anglijos karalienės vyras pagal pareigas, gal ne veltui paklausė škotų vairavimo instruktoriaus, ar čiabuviai išsiblaivo bent jau egzaminui.

Bet shut yer geggie!

Jei nedainuos, tai už tai jums škotų mergikės pašoks (nors tikėjotės airių džigo, ar ne?) – Whisky Kiss ir jų Open Your Mind:

O dabar keliamės per Atlantą iš The Land of Braves™ į The Land of Free™  pas amerikiečius, kurie pagal vieną legendą, tai išties ne dėl kažkokių demokratijos ir suvereniteto idėjų (gerai reikia išgerti, kad tuo patikėtum, priimdamas šias oldie fake news nekritiškai), bet grynai dėl suverygėjusio Anglijos karaliaus Jurgio Nr.3 alkoholio ribojimo ir bandymo įvesti akcizą viskiui savo Nepriklausomybės Revoliuciją ir padarė.

Dar ką jie padarė, tai vietoje grūdų viskiui panaudojo kukurūzus, ir taip gimė tai, ką jie senu airių imigrantų įpročiu dar ir vadina whiskey, bet kas dabar yra vadintina bourbon, nors nebūtinai tik Kentukio valstijos Burbono grafystėje pagaminta, brandinant ne mažiau ketverių metų (metai bonus, kad škotai STFU dėl kukurūzų – bloody yanks love sweet!), o po to tas panaudotas burbono statines parduodant škotams.

Tai kas geriau apie viskį padainuos, jei ne teksasietis kanapinis Willie Nelson iš legendinės Austin Outlaws Gang šutvės – ir jo daina Whiskey River:

Jei klausiate manęs, kas man pačiam patinka, tai Islay dūminiai, ir kažkaip galiu tik jūsų sveikatos apsaugos ministerį, džk Hitleris, keikti, kad negaliu rasti čia parduotuvėse dieviškojo nektaro Bunnahabhain 18yo (paskutinis gimtadienis, kada dar buvau vedęs) arba Lagavulin (nes Ron Swanson).

Mėgaukitės viskiu atsakingai: pasidžiaugę tauraus metalo ir šilto medžio spalva bei pirmykščio gyvybingumo kvapu, prakoškite pro tvirtai sukąstus dantis, tarsi alyva padengiant visą liežuvį, paglamonėjant gomuriu ir tuomet pradžiuginant jau gerklę – ir tai yra tikrų vyrų, kurie žino gero steiko skonį, gėrimas, o visos femi-nazi todėl gali kulniuoti draugiškai vorele liurlinti savo rausvojo prosecco, jei ideologiniai įsitikinimai joms neleidžia prisijungti prie šio magiško vyrų ritualo (mes neskraidome šluotomis – mes turime viskį).

Į sveikatą ryt!

Oi, t.y. rytOJ, ne šiaip ryt, bet viskis išties yra sveikatos ir gyvybės gėrimas, jei juo nepiktnaudžiaujama prisiryjant. Ne daugiau dviejų drinkų!

* * *

Ankstesni MP čia

Reklama
Standartinis

2 komentarai apie “Muzikinis penktadienis (37): su viskiu ąsotyje!

 1. Laimonas parašė:

  Čia biški į temą irgi… Chris Stapleton – Tennessee Whiskey, man ši tokia kiek labiau tinkanti prie viskio, nors Jack’as nėra tarp mano mėgstamųjų. Kaip sakoma check it out: https://youtu.be/IBLruNfUqUs
  O Bunnahabhain, ne vien dėl etiketės ka? Juk būtent Bunnahabhain išskirtiniai tuo jog mažiau pasižymi dūmiškumu nei kiti Islay.

  Patinka

 2. Tenesio viskis yra burbonas, ir yra saldokas, bet iš esmės kartais tokia yra ir country muzika – tarp kartumo ir saldumo.

  O “banaveinas“ man tiesiog turi emocinių prisiminimų (kaip aukščiau apibūdintas viskis), ir dar ant jo etiketės yra ŠKIPERIS UŽ ŠTURVALO. 😀

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s