Muzika

Apie šnopavimą

Šnop-šnop, tra-lia-lia.

Įsirašiau sau demo vieną naują sukurtą dainą telefonu – ir įraše girdžiu, kaip šnopuoju pradžioje įžangos. Kas mane prajuokino patį, ir tuoj paaiškinsiu, kodėl jus irgi turi linksminti… klasikinės gitaros virtuozai (kuo aš nesu – aš groju akustine, nekalbant jau to, kad nesu virtuozas, aišku).

Elektrikams viskas paprasta – jie groja stovėdami, jų gitaros garso nuėmėjai yra po stygomis ir elektrifikuoti, jie ten sau gali pasitrepsėti ir pasišvilpauti įrašuose, nes ne juos garso nuėmėjai gitarose fiksuoja.

Akustikai paprastai įrašuose tik pribrūžina perėjimuose nuo skirtuko link skirtuko, kada braukia pirštais išilgai stygų – nepriklausomai nuo to, ar įrašinėja įmontuotu mikrofonu savo gitarų dėžėse, ar įrašinėja išoriniu mikrofonu. Kai kurie žmonės neperneša to garso – sako, per dantis eina.

O va klasikai su savo nailonu ne tiek brūžina, kiek įrašuose šnopuoja – įsiklausykite kad ir šitame:

Ir tuomet klausimas, kodėl jie taip daro? Kodėl negali tyliai sau kvėpuoti? Negi visi taip jau ir turi užgulusius sinusus?

Ne. Priežastis banali – ritmika.

Nes jei neturi besimakaluojančio metronomo arba tuksėjimo prijungto į ausį, tai pats esi metronomas. Paprastai ritmą grodamas sau muši koja. Arba linguoji kaip metronomas (pažiūrėkite, kaip scenoje groja koks Tommy Emmanuel). Elektrikai, kaip sakiau, dažniausiai išvis stovi, tai jie pasilanksto ir pasirango kaip kokioje Matricoje, net jei neturi šėlstančių stebėtojų. Akustikai dažnai sėdi, tai smagiai sau muša koja į taktą (tiksliau – muša tai jie sau ritmą, o groja į jo taktą).

O va vargšai klasikai čia yra riboti, ir todėl iškart pradžioje sakiau, kad gerai elektrikams – jie dažniausiai stovi. Klasikai gi sėdi nustatytoje pozoje, kur kairė koja užkelta ant pakylos, o gitara tiksliai užspausta rankomis ant kelių, gitaros grifui iškeltam bent 45 laipsnių kampu į viršų. Ir nepasilankstysi – nes prarasi stabilų jos fiksavimą ir galimybę groti tuos sudėtingus pasažus.

Akustikai dažniausiai užsimetę gitarą ant dešinės šlaunies, ir kairės kojos nelabai užsimeta ant pakylos – ir plaka sau ja ritmą.

Nes akustikų dažnai ir gitarų grifas yra kiek ilgesnis, ir šiaip jie pratę juos laikyti horizontaliai. Nebent būtų savo sąmoningą vaikystę ir paauglystę praradę ne futbolą žaisdami, o grodami gamas gitara muzikos mokykloje – tada ir su akustine, ir su elektrine, vargšai, sėdi kaip klasikai, ir dar tau paaiškins, kad tai tu neteisingai sėdi, o flamenkistai, kurie užsimetę dešinę koją ant kairės šlaunies ir apsimeta klasikais atsilošę, išvis yra pižonai.

Tai va ir šnopuoja sau vargšai klasikai į taktą.

Nes mes ritmingai kvėpuojame ne tik dainuodami – ir grojant tas ritmas natūraliai svarbiu tampa. Jei turi kitos veiklos, kaip pasitrepsėti ar palinguoti, tai kvėpavimas yra nesąmoningas ir prisitaikantis. O jei esi mietą prarijęs ir hemarojumi kenčiantis klasikas – tai jau tik pasišnopuoti į taktą gali. Ir mikrofonas negailestingai tą fiksuoja…

Tai kodėl aš šnopavau, paklausite?

Nes sėdėjau ant lovos kairę koją pasikišęs po savimi, o dešine įsirėmęs, ir labai neprisiūbuosi (dainos tekstą gi skaičiau), nes įrašas prastesnis irgi bus (nutolsti arba priartėji prie mikrofono). Tai ir pasišnopavau sau netyčia.

Dabar nesiskųskite, kai nebegalėsite atklausyti klasikinės gitaros grojimo, girdėdami nuolat šnopavimą! Aš va ant Marijono siuntu, kada tas atkreipė dėmesį, kaip jį nervina visos tos mergos back vocals, kurios per visą dainą kuria “akustinį foną“ su tuo kačių kaukimu: “ūūūūūūūūūūū….“ – nors ir į natą, bet kam tas ūūūūū???

Jo galima atsisakyti. O va įrašuose išgyvendinti šnopavimą ne visada pavyksta.

Šnop-šnop.

Reklama
Standartinis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s