Muzika

Muzikinis Penktadienis (33) – ir 3 lietuviškos visų laikų gitarinės dainos!

Manęs paklausė, o kodėl vien angliški tie mano Muzikiniai Penktadieniai? Ir kaip gerai išauklėtas odesietis galėčiau atsakyti klausimu į klausimą: uj, a kudė domitės, pons?

Bet išties paprasčiau viskas: anglų kalbą mokiausi iš dainų, groti gitara mokausi angliškas (kalbos prasme) dainas (daugelis lietuviškų šlagerių yra banaliai tik lietuviški tekstai ant užsieniečių muzikos), didesnę profesinės karjeros dalį kone 14 metų atidaviau amerikiečiams, o gyvenu ir dirbu Londone, tai kaip kitaip, ką?

Tačiau po šių metų šv. Velykų, dar iki jų pasėdėjęs, kas įprasta Sovdepijoje užaugusiam “inteligentui“, virtuvėje su lietuvių chebraalum ir viskiu ir gitara, manau, į Muzikinius Penktadienius retkarčiais užsuks ir čigonai su dresuotomis meškomis ir keliaujančiu cirku tautiečiai su savo dainomis ir šokiais. Nežinau dar, ar daryti kartą į mėnesį, ar kas penktą įrašą, bet nuo kažko pradėti reikia.

Ir pradėsiu aš nuo dainų, grojamų gitara – nes, kaip matosi aukščiau, viskas tik per ją. Ir jei angliška, ko gero, labiausiai nuvalkiota visokių pradedančiųjų ir savamokslių gitaristų, nors ir visai ne pradedančiųjų lygio, daina yra Led Zeppelin (cepelinai – čia kaip ir lietuviškas akcentas?) “Stairways to Heaven“, tai iš mano asmeninės patirties trys einamiausios lietuviškos dainos išmokti gitara šiandien ir bus čia.

Aišku, pati pirmoji mano buvo “Nukrito lapas nuo obels“ apie Romą Kalantą (akordų seka G-D-Am-Em, iš kurių po to CAGED sistemą nesunku susidėlioti), bet ją kažkaip net filmo “Emilija iš Laisvės Alėjos“ kūrėjai pamiršo (ir todėl tas filmas manęs ir nebedomina – reklaminį Marijono klipą su jo daina irgi nepajėgiau įveikti, prisipažinsiu, nors šiaip Marka yra vienas geriausių lietuvių dainų lyrikų).

Tačiau kas dabar tokią, ačiūdie, jau istoriniu paveldu, gaila, kad pamirštamu, tapusią dainą mokosi pagroti, ką?

Todėl trejetuką pradės kapsukinio rokerio Dariaus Mickaus iš Rebelheart daina liaudyje žinomu pavadinimu “Ilgas kelias“, o pačių autorių parašyta 1992-ais metais kaip “Kelias pas tave“, ir kurios pradinį anglišką variantą “Way to You“ norėjo nusipirkti Scorpions – būtent šią dainą, mano galva, visi dabar lietuvių gitaristai laiko ze mast išmoktinų pagroti savo repertuare, ir aš negirdėjau kitos labiausiai nusigrojamos dar lietuviškos dainos, mane patį įskaitant (G-Cadd9-D-Am).

Tai tebūnie vienas iš gyvų atlikimų:

Ilgos naktys, žvaigždės danguje,
Pasiilgau būt tavo glėbyje.
Keistos mintys sukasi ratu
Kelias pasibaigs ir mudu busim kartu.

Su tavim kartu, būt su tavim kartu,
Prie tavęs prisiglausti.
Man labai sunku, kur tu pradingai,
Pradingai?

Antroji daina irgi kultinių dainų statuso, nes sakoma, kad vos tik lietuvis išgirsta atsidūsėjimą “Ruduo, ruduo…“ – taip iškart ir uždainuoja, kad “krinta lapai auksiniai ir leidžiasi tyliai…“

Be abejo, tai Poliarizuoti Stiklai ir jų daina “Medžiai be lapų“ – ir Am-Asus4-Asus2 riff‘as tapęs klasika bei yra vienas žinomiausių lietuviško roko muzikoje. Na, dar ir Metallica pagroja kažką panašaus su tuo Am dainoje “Until It Sleeps“, bet Šaras turi daugiau draivo, todėl aš parinkau jums paties Šarūno Mačiulio solo atliekamą akustinį dainos variantą (man išvis dainos gerumas atsiskleidžia tik atliekant ją akustine gitara – čia bet kuris metalistas, įskaitant Rodrigo y Gabriela duetą, pasakys):

Medžiai be lapų
Visko jie neteko
Medžiai be lapų
Stovi lyg apakę

Ir aš kaip medis
Prie šito tako
Stoviu nusiminęs
Vėl tavęs netekęs

Ruduo, ruduo…
Krenta lapai auksiniai
Ir leidžiasi tyliai
Ruduo, ruduo…
Šiandien mes susitikome
Kartą paskutinį…

Dėl trečiosios dainos yra kiek sunkiau, nes čia visada iškyla aštrus kartų ir išsilavinimo konfliktas: kažkas prigraibo Hiperbolės šlagerių; kažkas sako, kad antroji visų laikų geriausia iš trijų lietuvių grupių yra Antis, ir jos atgimęs “Pokštas“ su Jazzu tinkamas išmokti, nes priedainį smagu irgi baubti (aš groju išvis pirminį variantą, kurį dar iš kalėdinio Anties baliaus Sporto rūmuose pamenu – jų oficialus įrašas netgi kitoks); kažkas gi barškina Andrių Mamontovą (jo dainas, ne jį patį, husarai!) ar prisimena Kardiofono “Kalėdinę eglutę“; kurią jaunimas supopsino; ir kažkas gi prisimena Gytį Paškevičių, kuris perkūrė Bob Dylan su “Tu vėjo paklausk“, nors tam pasauly visko būna, aišku; o kažkam yra beprotiškai fantastiškas maestro Vytautas Kernagis, ir pan.

Mano galva, vis tik išties lietuviško folk-rock (o tai reiškia – išties liaudiška ne kaimietiška ar “foljkliorinio“ paveldo prasme!) Lietuvių Dainų Aukso Fondo™ (jei M. Mažvydo vardo nacionalinė biblioteka tokį kauptų kaip JAV Kongreso biblioteka daro) daina, turinti įdomią trieilių, o ne ketureilių struktūrą, alternatyvios melodijos pagrindinei priedainį ir netgi bridge (!), kurią žino ir senesnės už mane kartos, ir lengvai pagroja jaunesnės, perkūrusi kad ir 16Hz grupė, nes jaunimas nelabai dabar žino sovietinių automobilių modelių pavadinimus (o rokas dainoje buvo ir folk-, ir punk-, ir tranz-), yra Vytauto Babravičiaus, džk Simas, daina “Autostrada Vilnius-Kaunas“, tad – važiuojam!

Žiuriu, atrieda senas juodas mersedesas,
Vairuoja oldsmobilį melynakė šviesi,
Neprašoma sustoja.

Nėra šunų čia nei bagažo,
O už kelionę ji paprašo,
Kad ligi Petrašiūnų gročiau flei-ei-ei-ta…

Mergiotės išdykę ir geros
Šoko, šoka, šoks – joms grok!
Mes groti temokam gitarom
Ir tik lietuvišką tranz-rok.

Tai vaisingų prasigrojimų lietuvių andegraundo gitaristams ir smagių pasišokimų pareinantį savaitgalį mergiotėms! Kurios šoko, šoka, šoks – joms grok!

* * *

Ankstesni Muzikiniai Penktadieniai ir jų grojaraštis:

32. J+C+S:

Rene Castle – I Don’t Know How to Love Him; Barry Dennen – Pilate’s Dream; Ian Gillan – Gethsemane (I Only Want to Say).

31. Pats tas Rokenrolas Uogytė:

Chuck Berry – Rock’N’Roll Music; – Nadine; – Johnny B. Good

1-30 ankstesnių Muzikinių Penktadienių nuorodas galima rasti čia.

Reklama
Standartinis

2 thoughts on “Muzikinis Penktadienis (33) – ir 3 lietuviškos visų laikų gitarinės dainos!

  1. Atgalinis pranešimas: Muzikinis Penktadienis (34): visų šalių proletarai, vienykitės! | skipper_ltu

  2. Atgalinis pranešimas: Muzikinis penktadienis (35): mamadieniui | skipper_ltu

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s