Išskirtiniai 2016-ųjų metų buriavimo įvykiai bei Butelis Druskos su Švininiu Tarakonu


Tradiciškai Salacgryvos 1609 metų jūrų mūšio proga savo tinklaraštyje aš paskelbiu, mano galva, vertingiausius praeitų metų įvykius ar nusipelnusius buriavimui žmones. Jau maniau, kad būdamas emigracijoje nelabai ką ir turėsiu skelbti, kas dar bus įdomu ir aktualu jums Lietuvoje.

Bet gyvenimas tuo ir įdomus, kad visada ras kaip pakišti progų, tad žiūrim, kas gero įvyko 2016 metais Lietuvoje, ir kas nusipelnė simbolinio Butelio Druskos.

Be abejo, reikšmingiausias įvykis – tai kauniečių, o konkrečiai Audriaus iš “turistų“ jachtklubo, iniciatyva atkurta nacionalinė Buriuotojo Diena – rugsėjo 7-oji (nuo 1921 metų):

day-lt

Neturiu Audriaus nuotraukos, jis ir pats jos neįsidėjęs Facebook (nes yra buriuojančių masonų TBSA ložės magistras), tai nors įdėsiu iš day.lt kalendoriaus lapelį – idant nepamirštumėt ir tradiciją pratęstumėt jau ir šiemet!

Ahoy ne tik Kaunas, kuris yra Lietuvos buriavimo sostinė!

Ir ahoy, Audriau – įsidėk selfiuką pagaliau, nu!

* * *

O Švininis Tarakonas už tarakonus galvose, kurie tempia švinu geras iniciatyvas ir buriavimo populiarinimą į dugną, atitenka irgi su šiuo įvykiu susijusiam veikėjui iš LBS vardu kalbančio UAB Bitlas ir Ko., leidžiančio žurnalą Vėjo!3 ir rengiančiam MBA – Metų Buriuotojo Apdovanojimus.

Mat jį šunes, ką ten kot morski™ rengia – tai yra privati jo iniciatyva, ir dzin, ką ten kas kam išsidalina, nors ir tarpusavyje (kaip šįkart), ir kurią, nesistebiu, šįkart net LBS bonzos nusprendė ignoruoti ir boikotuoti savo apsilankymu. Aišku, krūva vakarėlio bei dūzgių entuziastų suskubo juos apkaltinti #aroganSija. Čia jau jų krabiškos razborkės.

Juolab, kad LBS prezidentas Naglis Nasvytis po to vis tik ramiai ir išsamiai paaiškino savo sprendimo priežastis LBS tinklapyje (kurį, rupke, gal padarykite gal pagaliau įskaitomą ir telefono ekrane?). Ir kad LBS metų įvykiu skyrė Platu 25 sportinių laivių klasės atsiradimą Lietuvoje, tai yra irgi jų labai logiškas sprendimas – LBS yra vis tik buriavimo sporto federacija, nepaisant pavadinimo ir lūkesčių tų buriuotojų, kurie mano, kad sportas yra tik nedidelė dalis buriavimo kaip kultūros. Bet aš tą nuolat ir karate matau, kada visiems yra svarbu sportas, nors karate yra gerokai daugiau (ir ne, tai ne vien savigyna, nes jos irgi yra kiek sporto).

O kas dėl to mikės uabo, tai man tik tiek juokinga, kad Bitlo ir Ko pasiskyrė iš esmės juk sau apdovanojimą, nes negi kauniečiams už Buriuotojo Dienos atgaivinimą duosi?

Nekalbant apie istorinį reikšmingumą (vienas iš jų skelbiamų kriterijų), bet juk ta diena – tai kaip ir įvykis, nes atsako į klausimus kas ir kada. O UABo apsidovanota kaip “įvykis“ jachta Ohana, tai nei kas, nei kada, tad joks įvykis išvis per se – bet Bitlui visada sunku buvo su lietuvių kalbos gramatika bei veiksnio ir tarinio susiejimu sakinyje.

Švininis Tarakonas nepalengvins to jo (ne)suvokimo. Nors, jei pažiūrėsite apdovanojimų retrospektyvą žemiau, tai tie patys gali gauti tiek butelį, tiek ir tarakoną, tad prieš neobjektyvumu mane apkaltindami pasiieškokite kitų argumentų, gerai? Juolab, kad šios nominacijos yra mano asmeninė ir privati iniciatyva, tai taip ir priimkite with a grain of stalt. Ir tuo pačiu with a tongue in cheek, nes mano nominacijos akivaizdžiai yra objektyvesnės, nei draugų šutvės, vadinamos “komisijomis“.

Aš vis tik tikiu, kad gi Kauno mariose atgimusi iniciatyva taps gražia kasmetine buriuotojų tradicija, išplisiančia ir po kitus Lietuvos vandens telkinius, kaip ir bus paminima užjūrio jūrose (jei taip galima išsireikšti valstiečių šalyje – sviestas sviestuotas), kur tik lietuviai tuomet beburiuotų.

Ir tai, manau, yra daug svarbiau, nei MBA ar mano prizai (kuriuos gal vieną dieną su Olando padėjimu pagaminsim ir išsiuntinėsim, jei savo iniciatyvos neapleisiu ir toliau, kuri pasieks ir dešimtmečio trukmės jubiliejų).

* * *

Tiesa, jei klausiate, kas man buriuotojiško svarbaus pačiam pažymėtino nutiko per 2016 metus, tai be druskos pylimo ant žaizdos, kad nepavyko buriuoti (kaip likau ant kranto paliktas – čia kita ir kitų žmonių istorija, pasitaiko).

Bet vis tik yra ir gerų man asmeniškai įvykių, kurie prasidėjo išties 2015 metų gruodžio 29 dieną – nes sukūriau bent jau buriuotojišką dainą Vėjo! Vėjo! Vėjo!, kuri, kaip man, yra 2016-ųjų jau produktas, palydint 2015-uosius, tai ko su vėjeliu ir jums linkiu!

Juolab, kad ši daina tinka į muzikinį foną pagal Nacionalinės Buriuotojų Dienos atsiradimą, ar ne?

Ahoy!

* * *

O praeitų metų visi įvertinimai yra šie, priminsiu:

  • 2015

Butelis Druskos:

Saulius Trumpaitis – už tai, kad savo nesėkmę buriavime paverčia pamokančia istorija!

Švininis Tarakonas:

RS klubo vadas Gediminas Sirvydas, kuris iki šiol (!) nesugebėjo atlyginti jo padarytos žalos “paprastam“ buriuotojui. Garbės reikalas tą tarakoną dabar turėti, kai toks tas “garbės“ reikalas nemokėti, ar ne?

  • 2014

Butelis Druskos:

Dainius Šilgalis, Galento burvedys – už nenustygstantį entuziazmą buriuoti, suorganizavęs, nepaisant klimatinės zonos, Lietuvoje kalėdinę regatą, ir tapęs vienvaldžiu ir pirmuoju jos čempionu!

Švininis Tarakonas:

LBS Taryba, kuri per keletą metų taip ir nesugebėjo nei patvirtinti, nei niekaip įgyvendinti LBS darbo grupės pateiktų pakeitimų LBS kvalifikaciniams diplomams ir atitinkamiems kvalifikaciniams vardams, palikdama iki šiol galioti sovietmetį menančią sistemą ir rusiškus ГИМС kvalifikacinius buriuotojų laipsnius.

  • 2013

Butelis Druskos:

Saulius Trumpaitis laive Gipsy Girl nuplaukia lietuviškuoju Hanzos keliu, taip įgyvendindamas dar vieną mano svajonę: Nemunu nuo Kauno iki Uostadvario, nors aš pats po truputį susipažįstu su vandens keliu nuo sostinės iki laikinosios (dar toli gražu ne viskas perplaukta) – tam žr. mano projektą Žemyn Upe.

Nors atskirai dera kaip Metų Žmogų paminėti Valdą Japertą – iš praeities prikeldinėja tarpukario Lietuvos buriavimo istoriją (jūrų skautai, buriavimo mokykla, jachtklubai, Salio Šemerio prisiminimai, ir t.p. – įskaitant ir vikės pildymą!), kurios jokiam LBS, kuris skelbiasi, neva, kad perima tarpukario LBS teises, net nereikia ir neįdomu (tiesą sakant, LBS kaip iš tiesų Goskomsport LSSR netgi savo čempionų puslapius ISAF nesugeba užpildyti).

Švininis Tarakonas:

Be abejo, lochatrono organizatoriams iš tokios lietuviškos su sovoko paniatkėmis čarterinės kompanijos Go-fork-your-sail su Rusliku priešaky.

  • 2012

Butelis Druskos:

Kai surandama Henry L. Gaidis dėka karo laivo Prezidentas Smetona Povilo Juliaus Labanausko nuo priešo išsaugota laivo vėliava (kurios KAM, KJP, LJM, LBS, kaip vėliau paaiškėjo, net neprireikia).

Švininis Tarakonas:

LBS – už stumdymą su MSA nuo tamošiaus pas keipošių, (ne)registruojant laivių Lietuvoje – istoriją pateikia Galento burvedys Dainius Šilgalis; už nematymą jokio reikalo dalyvauti Vilniaus miesto organizuojamoje sveikatingumo mugėje; su VSAT, Turizmo departamentu – už nesugebėjimą vystyti vandens turizmo Kuršmarėse, apsiribojant tik KMR ir paplukdymu Forell laivu; ir su Klaipėdos miesto savivaldybe – už nesugebėjimą įamžinti Broniaus Rožinsko atminimo Dangės krantinėje, vadinamoje skambiai “buriuotojų“ (savivaldybė netgi atsisakė paimti iš VšĮ Burvedys bent dalį reikiamų knechtui lėšų, kuriuos suaukojote tam reikalui, tai vėliau tik grąžinau aukotojams).

  • 2011

Butelis Druskos:

Bitlas (Darius Gerasimavičius) ir Eglė Kasperavičiūtė – už pradėtą leisti buriuotojų žurnalą Vėjo!3, kas virto ir MBA (Metų Buriuotojų Apdovanojimais) – puikios visuomeninės iniciatyvos!

Švininis Tarakonas:

Toks, nežinau, ar juoktis jau čia, ar iš tiesų raudonuoti dėl svetimos gėdos, brabanderečkiukų beraščių kolektyvas Halzzzas.

  • 2010

Butelis Druskos:

Nenuorama Darius “Bitlas“ Gerasimavičius, džk Kot Morski, suorganizuoja tarpburiavimo sezonų metu buriuotojiškas kassavaitines vakarones, kurios turi tradiciją jau iki šių (?) metų, ir kurios tapę tiek tradicinėmis, kad dabar jau sunku įsivaizduoti, ką dar buriuotojai gali veikti Vilniuje, kuomet vanduo kietas.

Švininis Tarakonas:

Burlaivio Brabander kapitonas Valdemaras Vizbaras, kuris juokina pasaulį visišku vėliavų etiketo ir protokolo neišmanymu, tuo paversdamas burinį laivą uoste motoriniu kateriu be stiebų (vėlukas vietoje priešakinės vėliavos yra tiek pat gražu, kaip ir snarglys “tikram vyrui“).

  • 2009

Butelis Druskos:

Kipras Paldauskas, džk Akies Mirksniu, ir jo visai šauniai kompanijai, suorganizavusiai ir prisikvietusiai į Klaipėdą Tall Ships Race Baltic 2009.

Švininis Tarakonas:

Valstybinė Vidaus Vandenų Laivybos Inspekcija – už labai reikšmingą “iniciatyvą ir rūpestį“ vidaus vandenų laivavedžiais, kurie ir 20 metų praėjus nuo Kovo 11 dienos vis dar pateikia literatūrą ne valstybine kalba, ir net ne viena iš ES oficialių kalbų (pvz., kad ir graikų – kaip navigacijos lopšio bei susijusių padavimų ir epų?), ir nekalbant jau apie anglų, kuri yra oficiali IMO kalba, o tik rusiškai.

Papildomas tarakonas atitenka KAM ministeriui Liolekui, kuris likvidavo KJP fregatas, faktiškai tuo sunaikindamas ir komodoro J. Baltuškos įdirbį Lietuvai turėti Karines Jūrų Pajėgas, o ne sukarintą vidaus reikalų pasienio apsaugos policijos patrulių flotilę.

* * *

Tai tiek, ir ta proga muzikos jums pabaigai, gerbiamieji buriuotojai, nes sezono pradžios laukti liko nebe tiek ir daug:

 

Komentarų: 1

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.