Muzika

Muzikinis penktadienis (26): padaręs juodą madinga

Jis ne vienintelis scenoje rengėsi tuomet juodai. Bet gal nuo jo atėjo mada juodoms akustinėms gitaroms.

Ir prisistatydavo jis visada trumpai ir aiškiai: labas, aš – Johnny Cash.

Gimė 1932 metų vasario 26 dieną, mirė 2003 metais rugsėjo 12. Apie jį pastatyti keli filmai, nusifilmavo ne viename irgi, kai kuriuose pats save vaidino. Visada turėjo santūrų humoro jausmą, skandalų dėl jo netrūko, bet niekada nebuvo skandalingu pagal dabartinius supratimus. Buvo aktyvistas – kovojo už kalėjimų reformą JAV ir kalinių teises. Ko gero, pirmas, kuriam pavyko politikus įtikinti, o ir publikos nuomonė dėl šio “sisteminio maištininko“ buvo daugiau palanki.

Ir, ko gero, nėra ko man apie jį rašyti – patys pasiskaityti galite. Be jo, nors visi prisimena Karalių Elvį ar Nobelio premiją gavusį liaudišką “dainuojamos poezijos bardą“ Bob Dylan, amerikietiška muzika dabar būtų neįsivaizduojama, nes visur paliko stiprų palikimą: country, gospel ir rock’n’roll. Man tai – stipri, nors iš pirmo žvilgsnio (ar klausio) gana paprastai atrodanti, gitarinė akustinė muzika.

Dar galite paklausyti jėgerių plk.leit. Valerijaus Šerelio – šis Lietuvos kariuomenės SOP pirmojo Afganistane eskadrono Erelis 02 vadas (pagal jo pavardę – nes vėlesni eskadronai jau buvo aitvarai) yra man labiausiai žinomas Johnny Cash gerbėjas Lietuvoje, net juodą gitarą iš Olego Ditkovskio įsigijęs. Ir mielai padainuojantis ne tik savo, bet ir Johhny Cash dainas, tad gal kada nors prišnekinsite padaryti jį Tribute koncertą. Gal netgi iki rugsėjo 12?

O dabar tiesiog trys Johnny Cash dainos mano nuožiūra.

Kaip pradžiai, jo vizitinė kortelė – tai, be abejo, I Walk the Line:

You’ve got a way to keep me on your side
You give me cause for love that I can’t hide
For you I know I’d even try to turn the tide
Because you’re mine, I walk the line

Antoji jo daina tebūnie šita, kur klipe yra visas žvaigždynas muzikantų, aktorių ir modelių, kurie ne tik ėjo neišsukdami savo keliu, kaip dainavo Johnny Cash aukščiau, bet ir suprato, kodėl gali eiti ir kodėl turi eiti, ir kaip turi eiti. Gana filosofinė ir moralinės dilemos daina, nors gal kiek neįsiklausius ir atrodo juoda kaip jis įpratęs rengtis – God’s Gonna Cut You Down:

Well my goodness gracious let me tell you the news
My head’s been wet with the midnight dew
I’ve been down on bended knee talkin’ to the man from Galilee
He spoke to me in the voice so sweet
I thought I heard the shuffle of the angel’s feet
He called my name and my heart stood still
When he said, “John go do My will!“

Užbaigsiu gal ne taip linksmai (tam siūlau kad ir Boy Named Sue arba The Man Who Couldn’t Cry), bet gal kiek filosofiška daina, kuri priskiriama jam kaip testamentas ir tarsi savo gyvenimo įvertinimas – taip, be abejo, tai yra Hurt, nors 2002 metų dainą išties dar 1994 sukūrė ir atliko Nine Inch Nails grupė (ir taip galėčiau tuomet cituoti prie Johhny Cash ir ne jo, bet tik atliktas Ring of Fire arba One bei Personal Jesus), tik Johnny Cash šioje kiek pakeitė tekstą nuo vulgarybių (šūdų vainiką į erškėtrožių – kaip doras krikščionis), tačiau grupės vokalistui patiko tiek klipas ir atlikimas, kad anas net susigraudino bežiūrėdamas:

What have I become
My sweetest friend
Everyone I know goes away
In the end
And you could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt
If I could start again
A million miles away
I would keep myself
I would find a way

O tiesiog prisiminkite, jei jaučiate, kad sunku ir pareina dar ir Gavėnia su visais pasninkais, kad vis tik šis vasario penktadienis – jau paskutinis yra ne tik mėnesio, bet ir žiemos, ir toliau bus gi tik smagiau, nes gi ateis kovas ir su juo morčius pavasaris, ir bus dar Velykos, ir nesvarbu ką ten Salomėja Nėris sakė apie mylimus pavasarius, kurie neranda kaip nykštukas namuko, nes ir Nemune juk ledai išplauks, o mes švęsime dar vieną Lietuvos Nepriklausomybės dieną jau kitą mėnesį, pridalinę moterims tulpių ir dievagodamiesi, kad tai nėra sovietinė šventė, bet tik vyriška pagarba pasauliniam feminizmui!

Reklama
Standartinis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s