Knygos

Lakštingala Galvažudys

Ir pagiedos už tavo sielą
Lakštingala Galvažudys

– Juozas Erlickas via maestro Vytautas Kernagis: “Kaip gražu miške“

* * *

Ekranizuotas komiksas? Rusiškas blokbasteris? Parodija vesternui ar holivudiniam veiksmo filmui? Kriminalinė komedija? Tarantino ar Vėlyvis?

Rusų filmas “Lakštingala Galvažudys“ (rus. Соловей-разбойник, režisierius Jegor Baranov) buvo paleistas į ekranus 2012 metais, kada Rusija dar buvo santykinai adekvati šalis pasaulyje, o scenarijų pagrindinis veikėjas buvo parašęs dar 2005 metais (beje, parašęs jis ir scenarijų kultiniam filmui “DMB“ pagal savo tarnybą armijoje), kada jiems ir patiems jie dar atrodė adekvatūs.

Vis tik filmas yra tam tikras atspindys rusiškos dūšios™ – kaip ir A. Vėlyvio, su kuriuo palyginau, filmas “Redirected“ yra lietuviškos. Nes va tas rusiškas bukas maištas, kada mužikas išlaisvina savyje tūnantį visa griaunantį be jokios logikos žvėrį, ir yra šios filmo fabulos varomoji jėga. Tik labai linksmu ir žaismingu stiliumi bei pagal holivudiškai tarantinišką standartą sukaltą ir papasakotą istoriją apie rusų pasakų mitologinį herojų Lakštingalą-Galvažudį.

Kurį vaidina odiozinė Rusijos viešumoje asmenybė (monarchistas, homofobas, pro-gun aktyvistas ir krymnašistas, persona non grata Latvijoje ir Estijoje, įtrauktas į sąrašą asmenų, keliančių grėsmę nacionaliniam saugumui Ukrainoje, 2 sūnų ir 4 dukrų tėvas su viena ir ta pačia aktore žmona, be abejo, nes) – susispendavęs stačiatikių šventikas (sugrįžo į kinematografą, nes šeimai pinigų pritrūko), pagal profesiją režisierius bei aktorius ir pramogų pasaulio žvaigždė bei kreatyvinis direktorius Baon prekės ženklui viename Ivan Ohlobystin, filme pleškinantis iš dviejų auksinių mauzerių.

Maža to, kovinių menų gerbėjai antraplaniu jo parankiniu kalviu Kūju gaujoje aptiks ne mažiau odiozinį sportininką ir pramoginių kovos menų programų vedėją Sergej Badiuk, kuris dar ir Kristaus Gelbėtojo cerkvės varpininkas Maskvoje. Tiesa, banditiškas duetas čia veikiau kaip Butch Cassidy and The Sundance Kid yra Lakštingalos su Debetu – ekonomistu ir buhalteriu, kuris iš išvaizdos yra kaip dainuojantis australų komikas Tim Minchin.

Ir pridėkite dar visiškai platonišką meilės liniją su primadona Prima, besirengiančią 1920-ųjų stiliumi, tarsi aliuzija į kitą gangsterišką porą Bonnie and Clyde – ir gausite va tą mišrainę vakarietiškų archetipų, perpintų, ir gana meistriškai, su rusiškais stereotipais.

Dialogai yra išvis vieni svarbesnių filme, ir ten juos ištisai galima cituoti – tik šįkart ne kaip rusiškų komedijų citatas pagal visokias gaidajiškas žanro taisykles, bet holivudiškų, kaip kalba visi kieti jų filmų herojai bei su tuo sarkastiškai pašaipiu aplombu. Tarkime, klausia jis vienuolyno viršininkės dvasinio patarimo, o toji atšauna:

– Išsiplauk galvą ir susišukuok, nes nebe pionieriško amžiaus jau.

Ir taip – visas filmas. Kuris yra puiki laisvalaikio pramoga iš dar to laikotarpio, kai Rusija teikė vilčių ir siekė būti Vakarų dalimi. Na, o kam nepatiks – tas gali nueiti į Algio Ramanausko filmą “12 kėdžių“. Dar nemačiau, bet juk – irgi pagal rusišką scenarijų, ne? Nors, tiesą sakant, šį filmą žiūrėdamas aš galvojau, kad visi referencai vis tik ne iš rusiško kinematografo, nors ir vaidina rusų aktoriai.

Aš radau ir online versiją Youtube, tik gale garso sinchronizacija nusimuša, bet galite irgi pažiūrėti:

Filmas Rusijoje uždirbo virš $5mio, atsipirkęs dvigubai. Tad kaip komercinis projektas jis buvo dar ir sėkmingas, ir be jokios ten Rusijos Federacijos Kultūros ministerijos paramos, kas paprastai yra etiketė “Rusiška propaganda – apmokėta Huilo“. Čia jokios propagandos nėra – pure entertainment.

Jei suprantate rusiškai – smagaus žiūrėjimo.

Reklama
Standartinis

2 thoughts on “Lakštingala Galvažudys

  1. RasaT. parašė:

    Ačiū už užuominą apie “12 kėdžių“. Reiks nueit. Turiu savaitę atostogų. Lakštingalos nemačiau, irgi reiks pažiūrėt

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s