Muzika

Demo 2016 (1/3): vietoje įžangos

Ko reikia dainai, kad ji būtų žiūrima internete, jei taip laikysime, kad Youtube ir panašios internetinės platformos dabar yra muzikantų ir dainininkų promoutinimo platformos?

Nebūtinai tokia tvarka, tačiau šie bent devyneri elementai svarbūs:

1) Tekstas

dainos autorius, kurio tekstui muziką parašytų (pvz., kaip maestro Vytautas Kernagis lietuvių poetams) arba kuris parašytų tekstą muzikai (pvz., kaip Anthony Kiedis rašo pagal Red Hot Chili Peppers jam sessions).

Šiaip man pačiam patinka rašyti – dainoje paprastai raidžių mažiau, nei mano tekstuose Punkonomics kokiomis nors politinėmis ar ekonominėmis aktualijomis. Patinka, ir manau, kad sekasi vis geriau. Practice makes perfect.

2) Muzika

kompozitorius, kuris sudėliotų melodiją ir ritmą, sukurtų dainos struktūrą pagal tekstą, užrašytų natomis, adaptuotų akordais ir t.t. – žodžiu, yra ką veikti ne mažiau už poetus.

Galiu užsirašyti sau akordais. Irgi sekasi vis geriau, nes pradedu suprasti komponavimo principus, ant kurių užvedė 200 gitarų savininkas Linas Pečiūra – ačiū gitaros mokytojui Kaune.

3) Dainininkas

— kažkas turės atlikti įsimintinai, ir dainų autoriai nebūtinai yra geri net savo dainų atlikėjai – apie tai netgi esu rašęs. O ir mano mėgstamas Robbie Williams yra išties geras dainininkas dėl puikaus jo dainų autoriaus Guy Chambers.

Iš manęs dainininkas tikrai nesigaus, tad mielai leidžiu patiems pasidainuoti, jei tik ūpo yra. Nors va mano vaikystės draugas Ernestas prieš keletą dienų pralinksmino – neseniai užsirašė į chorą. Sako, yra bosas. Manau, kad ateityje kažką mudviejų duetui sugalvosiu, nes jis ne tik buriuotojas. O, ir dar, sako, pirk būtinai motociklą!

4) Muzikantai

— reikia, kad kažkas pagrotų. Net jei tai kompiuteriu sudėliota muzika, vis tiek yra ką veikti dėliotojui.

Groju šiaip sau tik gitara, o kai nusigroju, tai Linas sako, kad pavariau į džiazą. Bet vien akustinės dainos versijos išties maža, nes žinau, kaip ji turėtų skambėti pilnumoje su keliomis gitaromis, mušamaisiais ir kartais papildomais instrumentais. Deja, neatgrosiu už visus.

Bet šiaip turėjau idėją išleisti, jei kada ateityje pavyktų, dvigubą albumą, kurio viena versija būtų akustinė. Ir ne veltui sakoma, kad great minds think alike – tokį albumą išleido mano minėtas per gimtadienį Muzikiniame Penktadienyje Seasick Steve.

5) Įrašų technikos/studijos

— nors pastaruoju metu namų muzikavimo galimybės išsiplėtė, ypač galimybė nuimti triukšmus kompiuteriu skaitmeniniame įraše, bet įranga vis tiek aktuali kaip niekad.

Išties, įrašas telefonu su nupjautais žemais ir aukštais garsais diapazone yra tik kaip užrašai ant popieriaus skiautės paskubomis, o ne kaligrafijos knyga ar auštos kokybės ofsetinė spauda. Čia taip tiems, kurie skundžiasi mano įrašų kokybe – kuo įrašyta, taip ir (ne)skamba.

Nes šiaip turiu labai seksualų balsą, merginos sako, aha.

6) Garso inžinieriaus

— teisingai visus garsus ir įrašus suvesti bei parinkti jų skambėjimo balansą yra ne mažiau profesionalumo reikalaujanti veikla.

Aš Lietuvoje pažįstu buvusį mano kolegą ir mūsų specialios CIA šnipų komandos IT guru bei technikos direktorių Joną Maksvytį, kuris garso takelius suvedęs neaišku kiek filmų, albumų ir pan. Tai iki jo lygio neaišku kiek man dar per bražuoles bristi, kad pats pasidaryčiau “kaip reikia“.

7) Prodiuserio

— kad visi komponentai sukristų į sėkmingą produktą, be protingos vadybos neapsieisi – o juk tai tik gamybos procesas, dar be pardavimo ir reklamos!

Irgi vieną pažįstu iš Promo Stars (aš per jo 18-tą gimtadienį savo jau buvusią žmoną kadrinau), kurį jei ir priprašyčiau, tai būtų jam problematiška dirbti dėl asmeninių priežasčių (kurias tik ką iš esmės įvardinau).

Juolab, kad išties jie dirba Lietuvos rinkai ir su talentais bei geriausiomis žvaigždėmis, o aš ir pro šalį nėjau. Ir juolab, kad man patinka dabar kurti anglų kalba – nesiorientuoju aš į lietuvišką auditoriją, kaip jie. O vietinių Londone nepažįstu nei vieno, juolab, kad tai yra antroji muzikos industrija pasaulyje, ir tokių kaip aš gatvėse katukams džyrinančių apstu (ir kai kurie groja geriau už mane).

guitar-lolcat

Katukas kompozitorius iš encyclopedia

8) Klipo režisieriaus, operatoriaus, scenaristo ir pan.

— jau kai yra sudėliotas garso takelis, tai vaizdo klipas jam – išvis atskira kūryba, nes nuo MTV laikų dabar muzika išties platinama vaizdu, o ne vien garsu. Kas natūralu – žmogus keturiskart daugiau informacijos priima per akis, o ne ausis.

Dabar pagalvokite, kaip aš mokyčiausi dar ir klipą filmuoti, montuoti ir… ai, žo. Yra norinčių klipus man sudėlioti?

9) SEO ir panašių interneto manipuliacijų guru

— savaime milijoninės peržiūros internete neatsiranda.

Irgi pažįstu vieną SEOšnyką (kuris kuklinasi būti įvardinamas čia). Tai kad jam duočiau pamanipuliuoti su Google paieškomis ir indeksavimais, tai dar reikia turėti ką duoti.

* * *

Tai jau supratote iš mano komentarų, kur aš lenkiu?

Kažką pasidarau pats, nes man taip smagu. Kažką padarau pats tik todėl, kad kitaip išvis nieko nebūtų padaryta, bet žinau savo ribas, ir visiškai nepretenduoju į žvaigždes (tas, kurios šviečia, o ne kurios pramogų kronikose). Šiaip išties grojimą gitara laikau psichoterapijos forma (buriavimas – man yra eskapizmo forma), o dainų kūrimą – savo hobiu, kuris teikia pasitenkinimą.

Paprastai tokie ir yra hobiai pagal savo paskirtį – gal tik nėra įprasta sakyti, kad užsiimi tokia veikla kaip hobiu. Bet tarp pomėgių kažkodėl nestebina nieko kelionės ir knygų skaitymas (vieno pokalbio metu Lietuvoje direktorius per atranką kandidatams pasakė, kad šitų hobiais neužskaitys).

Bet jei pasakai, kad šiaip dainas rašai, tai būna reakcija nuo “kę?…“ iki “gal tu manai, kad esi genijus cha-cha-cha!“ – todėl ir nesakau. Aš netgi apie Goju-ryu dabar nieko nesakau žmonėms, nes arba atšoka išgąstingai, arba būtinai jaučia poreikį, kad aš kažką jiems įrodyčiau, bet taip, kad jiems nuo to neskaudėtų, aišku.

Todėl priimkite mano visus demo įrašus taip, kaip yra, ir kokie jie yra. Jei kritikuosite, tai mielai kritiką priimsiu, nes padeda tobulėti. Bet jei nepatinka garso kokybė, tai pasirūpinkite verčiau mikrofonu, gerai? O, ir dar prie ko jį prijungti.

Toliau kita dalis – visos mano 2016 metų sukurtos dainos, iš kurių galima ir albumą suformuoti jau. Jei kurios patiks ir norėsite patys sau pagroti – visada prašom! Labai noriu išgirsti savo dainas, atliekamas gerai ir profesionaliai. Labai tikiuosi, kad vieną dieną ši svajonė išsipildys.

(spausti ir skaityti toliau)

Reklama
Standartinis

4 komentarai apie “Demo 2016 (1/3): vietoje įžangos

  1. Atgalinis pranešimas: Demo 2016 (2/3): angliškos | skipper_ltu

  2. Atgalinis pranešimas: Demo 2016 (3/3): lietuviškos | skipper_ltu

  3. Atgalinis pranešimas: London’s Callin’ (46): jau dveji metai | skipper_ltu

  4. Atgalinis pranešimas: 4eiliai (91-100) | skipper_ltu

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s