Knygos, Užjūris

Išminties ikonos

Koks jums kyla įvaizdis galvoje, kuomet reikia iliustruoti žodį išmintis?

Ko gero, labiau nuvalkioto ir banalaus, kaip žilabarzdis diedukas siauromis gudromis akutėmis, sėdintis lotoso poza kokio kalno viršūnėje ir sakantis “ommmm…“ nėra. Prisipažinkite, jums irgi toks vaizdas kyla – kažkodėl išmintis yra būtent senolis. Nors žodis išmintis taigi yra moteriškos giminės.

Ne, vyriškos, sakote?!

Žuvis moteriška, o sūris ir saulėlydis – vyriška? Ne? Protas – vyriškas, o išmintis – moteriška, ar vis tik irgi ne moteriška?

Gerai, pričiupote. Bet skaitykite toliau tuomet.

Važiuoju Vamzdžiu, ir suprantu, kas išties yra išmintis. Štai net dvi jos sėdi priešais mane, palydėtos žilo džentelmeno – gerai prisižiūrėję save elegantiškos moterys, kurių akis puošia juoko raukšlės, ir kurios kikena sau tarsi suokalbininkės vis dar jaunatviškai gimnazistiškai, bet kartu jau su patyrusios angliškos ledi elegancija iš šio judviejų neįpareigojančių viena kitos čiauškėjimo.

Kurios yra, greičiausiai, kokį antrą kartą laimingai išsiskyrusios. Kurių vaikai užauginti ir nevargina rūpesčiai dėl anūkų, net jei jie yra, bet tai – gi ne jų vaikai, o jų vaikų vaikai, ir ne joms dukros ar marčios šiuos gimdė.

Kurioms nereikia plytos šokolado, bet kurioms užteks kąsnelio (gerai, ir dar ana va to). Kurioms maisto reikia ne vardan dietos, o dėl paragavimo, ir kurios jei sugalvos ką pačios kepti ar virti, tai bus kas nors atominio, bet ne kasdien, ir gal paprasto – kaip pudingas su brendžiu. Kurios vyną geria ne tam, kad apsvaigtų ar kad seksui pasirašyti būtų lengviau, o kad šiaip skanu, kai tik taurė ar gal dvi. Ir šampanas kuomet skaniau už vandenį, bet vanduo irgi skanu, jei iš krištolinės taurės.

Kurių nebenustebinsi deimantais ar aukso žiedais – nešiojo, turėjo, matavosi, ach, kur tie vyrai, juos dovanoję…

Ir kurioms flanelinė pižama buvo vakar, kai norėjosi tik išsimiegoti, nes gali jau ir vėl savo metuose miegoti su šilkine trumpute trumpute. Nes lova yra ne tik miegoti, bet ilsėtis, skaityti ar šiaip murksoti, o seksas yra ausims restorane su tikrai įdomiu, o ne tik pakančiu pašnekovu nakčiai.

Ir kurios gali duoti džiazo, bet gali ir neduoti išvis, nes seniai nebesuka galvos, moteris jau ji dabar dar ar jau nebe, nes supranta, kad gyvenimas iš esmės dar tik prasidėjo, ir dar taip bus tik prasidėjęs kokius ateinančius dešimt metų. Ir baigsis tada, kada ji pati nuspręs, ir niekas už ją nenuspręs. Ir bus ji moteris, kad net į vaikus jai tinkantys vyrai atsisuks flirtuojančiai nustebę gatvėje.

Ir vyrai dabar jau ne tam, kad juos dresiruotum, ir ne tam, kad prie jų taikytumeis. Kada smulkmenos ne erzina, o užpildo gyvenimą. Nes velnias detalėse, o gyvenimas smulkmenose, bet jos neskandina.

Jos neužilgo išlipa ir aš suprantu, kad tai – ir yra ta išmintis.

O va šiandien važiuoju į darbą traukiniu, pradėjęs sau koja mušti ritmą ausinėse skambančiai Dave Grohl muzikai, kai suprantu, kad dar viena išminties ikona iš gretimos eilės pažiūri atlaidžiai į mane – bemaž keturiasdešimt šešerių berniuką.

yoga

Ommm… arba ne (iš Elephant Journal)

Aš dar nepriaugau prie jų amžiaus ir prie jų išminties.

Aišku, tas pirmas etapas, kuomet vaikai jau pradeda labintis, seniai praeityje, ir vis dar kovoju su tuo atėjusiu etapu, kai merginos, tapusios jaunomis moterimis, jau irgi sako man jūs, o aš vis dar noriu pabūti tiesiog vienaskaita. Bet gal kai subręsiu tuomet, kaip subręsta kad geras vynas, ir galėsiu lygiai taip pat nerūpestingai pasakyti: aš senas ligotas žmogus – man dar gyventi ir gyventi!

Reiks tik nepamiršti išsišukuoti žilą barzdą, kad geriau plevėsuotų vėjyje, kai ant kalno sėdėsiu sukryžiavęs kojas ir sakysiu “ommmm… (…an poh… – tibet. aut. past.)“

Reklama
Standartinis

10 thoughts on “Išminties ikonos

  1. Išmintis yra protas su širdimi. Kitaip tariant dora ir protas. Arba moralė ir protas. Protas, naudojamas savanaudiškai yra gudrumas, suktumas. Naudojamas piktam – klasta.
    Kažkaip taip 😉

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s