Muzika

Muzikinis penktadienis (9): susisukim ir pašokim!

Spalio mėnesį dera pradėti svarbiais muzikos istorijai įvykiais.

Prieš ketverius metus (2012 metais) šio mėnesio (spalio) 11 dieną Floridos valstijos DeLand miestelio gatvėse buvo užregistruotas Guinness World Record Book vertas įvykis, kuomet apie 4000 žmonių vienu metu šoko tvistą.

Kuomet 1959 metais rokenrolo muzikos šokių grupei priskiriama ritmo kombinacija ir pirmoji daina tokiu pavadinimu The Twist, kurią parašė Hank Ballard, buvo įrašyta tik The Teardrops on Your Letter singlo B pusėje, sėkmė po pradinių pardavimų buvo tik tik nujaučiama, todėl dainą po bemaž metų pasiūlyta darkart atlikti Chubby Checker – ir bam! Sprogo 1960 metais rugsėjo 19 dieną tarsi bomba, pasaulis išėjo iš proto!

Maža to, būtent tvistas buvo pirmasis šokis, kuriame nebuvo būtina šokti poroje ir nebuvo būtinas kontaktas tarp partnerių, ir nebuvo būtina netgi partnerių judesių suderinamumas – kiekvienas galėjo šokti taip, kaip jam susišviečia, kraipydamas užpakalį bei rankomis tarsi rankšluosčiu šluostydamasis ir sukiodamas pėdas, tarsi gesintų nuorūkas. Skirtingai nuo ankstesnių lindihopo ar rokenrolo variantų, čia turėjo nors viena pėda liesti žemę, tad apsieinama ir be akrobatinių šuoliukų – dar viena priežastis šokiui tapti masiniu.

Merginoms netgi nebereikėjo laukti, kad vaikinai jas pakviestų šokiui – galėjo šokti nors ir pačios sau, nors ir keletas vienu metu, pasitraukti ir įsitraukti į šokį kada nori. Iš esmės dabartiniai visi šokiai paremti šia tvisto taisykle – velniop šokių (!) taisykles! Ir dar šokti merginoms tvistą padėjo ir pėdkelnių atsiradimas – prisegamos kojinės taip intensyviai kraipantis būtų atsiseginėję.

1962 metais ta pati daina vėl sugrįžo į Billboard pirmą vieną, o po jos Chubby Checker tvisto bumą 1961-1962 metais dar ir atnaujino daina Let’s Twist Again:

Tvistas buvo tiek svarbi Vakarų pasaulio žinutė, keitusi establišmento ne tik Vakarų valstybėse nuostatas ir, manau, rokenrolo dvasią tuomet pagaliau padarius išties masine popkultūros dalimi bei be rasinės segregacijos (rokenrolas buvo baltųjų, o ritmenbliuzas – juodųjų muzika), ir net ne šiaip eilinė jaunimo protesto forma – tvistas pramušė netgi Geležinę Sieną ir atėjo į Sovdepiją, kur bene pirmoji buvo Jurijaus Saulskio daina “Čiornyj Kot“ (Juodas Katinas – nes kaip be katukų, kurie yra metafiziniai žmonijos valdytojai bei tobulos žudymo mašinos, tik truputį masės trūksta?).

Labai smagi istorija yra pasakojama apie sovietinio tvisto dainą “Luščij Gorod Zemli“ (Geriausias Žemės miestas), kurią 1963 metais atliko kylanti to meto klasikinio estrados vokalo žvaigždė Muslimas Magomajevas – daina buvo jau mėnesį grojama radijuje, kol jos neišgirdo sovietų kompartijos galva ir SSRS praimas Nikita Kruščiovas, tučtuojau paliepęs dainą pašalinti iš eterio kaip neatitinkančią ideologinių reikalavimų.

Dainininkui tai iš esmės būtų reiškę karjeros galą – tai vėliau prie Stagnacijos visa rokerių karta hipiškai ėjo dirbti kiemsargiais ir katilinių kūrikais, o prie Atšilimo (sic!) pašalinimas iš eterio reiškė ir galimą pašalinimą iš grojaraščių ir gaunamų oficialių honorarų praradimą (už neoficialius sodino), o bedarbystė buvo baudžiama kaip valkatavimas.

Tačiau iš proto išėjusi “nuvargusį“ Kruščiovą 1964 metais spalį (!) nuėmė, ir atėjo valdyti Leonidas Brežnevas – konservatoriumi pasidarys Lionia daug vėliau, po 1975-ųjų, kada išgyveno antrą sunkų nervinį priepuolį, dažnai įtariamą kaip insultas (pirmą – per 1968 metų Čekoslovakijos įvykius, kas, sako, turėjo įtakos jo aplinkos sprendimui malšinti Prahos Pavasarį jėga, nors Brežnevas dar su socialistiniais satelitais tuomet derėjosi, išskyrus Rumuniją, ką daryti su liberaliais komunistais broliškoje socialistinėje respublikoje), ir po ko jau ateis Stagnacija.

Tad tuomet Muslimas Magomajevas buvo vėl sugrąžintas į eterį (beje, jis įdainavo ir Trubadūrą kultiniame multike Brėmeno Muzikantai), o radijo redaktorius pajuokavo:

– Sveikinu, Muslimai, tu pašalinai savo daina pirmąjį (generalinis atsirado prie Brežnevo vėliau) kompartijos sekretorių!

Ir po to tvistas užplūdo ir šokius Sovdepijoje, ir netgi įamžintas filmuose – kad ir Kaukazo Belaisvėje (apie Šuriką – rodo kasmet ir visos “lietuviškos“ TV), kur storulis Jevgenijus Morgunovas kaimiečius kaukaziečius moko šokti tvistą gesinant nuorūkas batais. Šiaip tai jau buvo ankstyvasis brežnevizmas ir, beje, SSRS ekonomikoje aukso laikai (geriausias penkmetis – liaudis išgalėjo jau nusipirkti šaldytuvus ir skalbimo mašinas ir pan.), nors pagal stilių visi kažkodėl įsitikinę, kad tai dar Kruščiovo Atšilimas.

Labai lietuviška to meto estrada aš nesidomiu (nors gal reikėtų?), ar kas ten buvo revoliucinio, ir istorijų susijusių neturiu, juolab, kad Lietuvos SSR tuomet valdė stalinistas Antanas Sniečkus, kuriam ir brolį su šeima į Sibirą išsiųsti prie Stalino buvo comme il fault (beje, šitas vadas atvažiuodavęs ir pas mano prosenelį į Suvalkiją kiaušinienės ir atsiveždavęs armėniško konjako ir latviškų šprotų – deficito ir prabangos prekių tuomet), bet jums gal žinomiausias lietuviškas tvistas yra Senieji Vilniaus Stogai – čia kai jau Maskva Vilniui “leido“. Nedėsiu, nes ten ne angliška, pagal originalą, bet rusiška vokalo atlikimo maniera (Naujalis su pinavijom, aha).

Tad gal geriau čia tegul ir būna antroji ta pati rusiška daina, kuri ne pati pirmoji, bet iš anekdoto gebanti nušalinti Blogio Imperijos vadus. Tik aš parinkau ne pačią originalią versiją, o Muslimo Magomajevo ir Valerijaus Siutkino tuomet su grupe Bravo, geriausiai žinomo dabartinio atlikėjo, būtent idėjiškai populiarinančio 1953-1968-uosius metus visoje ir savo dainų bei muzikos stilistikoje (net jei kalbos nesuprantate, tai įvertinsite vokalo gebėjimus):

Tvistui savo dėmesį skyrė ir anglų grupė, sugriovusi rokenrolą – The Beatles.

Tai šiandien rubriką aš ir užbaigsiu ne visai iš mano miesto Londono, tai nors mano Goju-ryu karate mokytojo gimtojo miesto Liverpulio, kilusios roko grupės daina Twist and Shout:

Ir taip – dabar eikite arba šokti tvistą, jei dar nepradėjot, arba žiūrėti kaip John Travolta iš savęs ironiškai šaiposi šokdamas tvistą filme Pulp Fiction.

Smagaus tvistiško savaitgalio!

Reklama
Standartinis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s