Knygos

Lone Survivor

Filmą Lone Survivor apie US Navy SeALs grupę SpecOps Afganistane Talibano užnugaryje, pastatytą remiantis tikrais faktais, norėjau pažiūrėti kino teatre kai filmas tik pasirodė.

Bet pasirodė, kad nepavyks, o ir nemanau, kad jis buvo labai populiarius Lietuvoje, kur visi atsižiūrėję kokios “9 kuopos“ tame pačiame Afganistane tik anksčiau, ir ten jau miršta sovietų DŠB kariai.

Tačiau kai filmas dabar įmestas ne pačia geriausia kopija į Youtube, tai naktį darbe galima ir paspoksoti – kodėl ir ne?

Pagrindinį vaidmenį atlieka Mark Walhberg, o tarp masuotės makaluojasi ir liūdnai pagarsėjęs savo lakimu, šėlionėmis ir pokeriu interneto žvaigždė Dan Bilzerian, gyvenime švaistantis tėvo pinigus ir su SeALs turintis tiek bendro, kad iš jų buvo išmestas už drausmės pažeidimus. Galėjo filme ką nors nuveikti, manyčiau, nes dabar visą krūvį ištempė aktoriai.

Filmas antrą kartą, kažin, ar žiūrėtinas, bet tikrai nors vieną kartą – labai geras motyvacine prasme, dėl ko prasideda dokumentika iš tų pačių SeALs parengimo treniruočių, kur kandidatai mokinami nepasiduoti net mirdami, ir gera fizinė forma, kuri yra išskirtinė visų šių JAV laivyno “ruonių“ savybė, čia ne svarbiausia, kiek svarbu valia, kuri verčia funkcionuoti sulaužytais kaulais, keliskart peršautam, sutrankytam ir kontūzytam, ir nepasiduodančiam.

Aš pažinojau (organizavome tokius sekimo ir antiteroristinius kursus) tris buvusius iš tų padalinių, kurie tarnavę atitinkamai po 10, 15 ir 20 metų – visą tarnybos stažą gali nustatyti pagal bicepsų apimtį, ir netgi tas 10 metų tarnavęs, atrodantis “slieku“, turėjo bicepsus tarsi pripūstus. Pirmas klausimas nusileidus? Ne kur baras, o kur džymas.

Ir dar absoliučiai rami chebra, net kai mūsų logistikos skyriaus viršininkėlis Aidulis, įtariu, dėl asmeninės neapykantos man (nes buvo praspirtas iš komandos), pasišiko su reikiamu transportu laiku (gavau per pavaduotoją, jei klausiate). Jie irgi sako: ai, užsakai 6 RIB (pripučiamas valtis), o gauni 4 – ir telpi į keturias susigrūdęs.

Gal todėl filme nestebino ne tik taktiniai sprendimai, kada judi tolygu gyvas lieki, bet ir ramumas, kad tęsi nepaisant nieko, nes ne esmė, kas vyksta, o esmė, kaip reaguoji. Išmokyti reaguoti taip, kad tai jų nepražudytų – todėl režisierius filme dramatizmą kuria kiek kitomis priemonėmis.

Ir gal kažkada jaunystėje būtum pagalvojęs, kad kaip būtų puiku tokiai chebrai priklausyti, tai dabar galvoji, kad gal ir gerai, kad nesi ten su jais. Nes gal tiesiog per senas tokiems išbandymams, tad viską darykite savo laiku. Kaip ir filmą žiūrėkite dabar, kol dar anas karas aktualu, nes po to bus pradėti Holivude kurti pasakos stiliaus filmai kaip rusų “9 kuopa“.

Reklama
Standartinis

4 thoughts on “Lone Survivor

  • Nematęs. Kaip dviejose kariuomenėse tarnavęs, tai nesu militarinių filmų mėgėjas. Šitą irgi ne dėl šaudymo žiūrėjau. Dėl valios galios, nes įdomiau už Dikaprio nuotykius šiaurėje su meškučiais Oskarui pagaliau gauti.

   Patinka

  • 13 Hours irgi neblogas. Kiek kitoks, kiek kitaip. Dar siūlyčiau pasidomėti Lone Survivor movie vs. real facts (“tokią frazę vesti google“). Režisierius norėjo stipriai užkabinti ne tik SEALų išgyvenimo ir sprendimų ramybės priėmimo epizodus, bet ir teisinę kovų Afganistane pusę. Kai reikia veikti pagal engagement kodeksą, kai protas ir žinios sako, kad taip daryti nederėtų. Bet juk sėsti grįžus nesinori.

   Jei tema idomi, pasižiūrėkit ir danų filma Krigen (A War) filmą. Ten pagrinde apie rules of engagment (ROE) laikymosi/nesilaikymo padarinius skandinaviškai.

   Dar Restrepo (abi dalys) dokumentika apie niūrią kasdienybę. Liūdnas savo buitišku pilkumu ir romantikos nuo viso reikalo numovimu – vargšai labiau panašūs į nebūtin išmestus rusų kareivius, nei US specnazininkus.

   Šalia Restrepo, beveik apie tą patį, tik žymiai stipriau daniškas šedevras – Armadillo. Šitą pažiūrėti būtina. PSichologinė reikalo pusė + įtikinanti kasdienybė misijose.

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s