Brighton, kuris saloje


#coelho išmintis sako, kad ketvirtadienis yra geriau už sekmadienį: nes sekmadienį būna “oi, ryt pirmadienis…“, o ketvirtadienį – “ei, ryt jau penktadienis!“

Taip ketvirtadienį sėdau į traukinį ir atsidūriau Brighton, kuris originalus yra jū kei, o ne jot a vė. Ir kuriame buvau: a) kartą naktį pravežtas pro šalį; b) atvežtas per lietų pasiganyti ir į žuvėdras paspoksoti valandą.

Bet trečias kartas nemelavo, ir kai eidamas nuo stoties vos už keleto sankryžų aptikau muzikos prekių parduotuvę (o po to dar tris!), tai supratau, kad čia bus gerai. Nusipirkau gitaros grifo poliruoklį (nes ryte klausinėjau parduotuvėse ir vaistinėse citrinų aliejaus, tai niekas neturėjo – taip, yra toks, ir būtent tam skirtas: valyti nuo užsiteršimo grifą ir jį impregnuoti, kad blizgėtų, nors gal turi ir kitą kokią buitinę paskirtį) ir žirkles stygoms karpyti su suktuku (šitą gavau komplekte prie gitaros) ir šakute stygų kaiščius traukyti – toks multi-tool gitaristams.

O po to visas toks laimingas nurėpliojau iki pajūrio. Ir Brighton yra vienas iš tų teisingų miestų prie jūros, kuriuose visos gatvės, atvykus iš sausumos gilumos, veda neišvengiamai tik link jūros. Ir miesto centras yra ne geografiniame miesto centre, bet irgi prie jūros.

Nes tai yra jūros miestas, o ne miestas prie jūros – todėl kitaip neįsivaizduojama, nes čia tik sausumos miestai projektuojami pagal kitus principus ir gali būti sudalinti į keturis kvadratus per centrą, apspręstus vyraujančios vėjų krypties (vargšams visada tenka turčių dūmai ir kvapai).

Tad rėplioji sau nuokalne tiesiai – ir esi ten, kur norėjai pakliūti. Maža to, ištisai pakrantės, kuri visa yra paplūdimys, eina ne tik elektrinis siaurukas traukinys Volk (-swagen?) nuo 1883 metų, bet dar nutiestas ir puikus pėsčiųjų kelias su taku dviračiams – pločio, kad autobusas laisvai važiuotų. Ir idealiai lygus: važiuoja vaikis ant riedlentės ir manai, kad toji yra elektrinė, nes vis nesulauki, kol pasispirs vėl. Tad kitą kartą tikrai derėtų atvykti su riedlente, jei ne dviračiu. Arba riedučiais.

Ir tokia promenada kažkuo primena Los Angeles – skirtumas tik toks, kad ten visi pusnuogiai, o čia net britai apsivilkę (išskyrus vieną psichiškai nesveiką ir mane be marškinėlių, kas mudu darė artimų sielų žmonėmis). Ir tie britai pažįstami iš to, kad net vidury vasaros ir prie jūros jie vis dar išblyškę kaip menkės filė. Gal jiems vis dar per šalta? Ypač, kai dieną prieš tai temperatūra buvo aukštesnė nei tądien Saharoje.

Ir taip, anekdotas “negras deginasi saulėje“ yra matytas realiai: juodų porelė paplūdimyje atėjo pasideginti. Matyt, saulės kūnai išsiilgę, nes labiau jau neįdegs. Bet irgi nesupratau kai kurių, kiurksančių paplūdimyje šešėlyje ir… nugara į jūrą. Na, gal atėjo jodu pakvėpuoti. O gal šiaip – visi eina, ir aš einu.

Tiesa, aš irgi neplanavau, kad įdegsiu, nes saulės visai nesimatė pro miglą danguje, bet tokia ji ir yra pavojingiausia, nes atrodo, kad nešviečia, bet po to vis tiek įdegi. Per tris valandas paplūdimyje man tapo artimi prerijų čiabuviai su plunksnomis (kas pasakė gaidžiai???) bei pavojinga alaus mėgėjų draugija, nes iškart pultų čiulpti žnyples… o jei žnyplių nerastų, tai ar maža ką?!

Brighton dar turi ir JK gėjų sostinės reputaciją (kaip San Francisco JAV), bet čia, matomai, nuo selektyvaus matymo priklauso, nes aš jų nepastebėjau (San Francisco man yra Metallica namai ir America’s Cup vienas iš buriavimo centrų, tai čia kas kam rūpi). Gal nemačiau, kad nesidairiau taip intensyviai į vyrus (nors viena six-pack pastebėjau, bet gal todėl, kad Lietuvoje apstu alaus pilvų, o čia ne tik tarp diedų)? Tad kiekvienas, kuris man tą miesto reputaciją primena, iškart sukelia klausimą – o iš kur tau taip tas žinoma ir taip parūpo, ką?

Bet Brighton, beje, turi ir nudistų paplūdimį (google sako, kad visai netoli centre esančio Brighton Pier – tokio a-la Palangos tilto, ant kurio apstu atrakcionų ir kioskų), ir kurį lietuviai išvadintų, aišku, “pyderų pliažu“, nepaisant to, kad ten būtų ir moterų (Lietuvoje jos turi atskirą sau lesbiečių, atsiprašau, “bobų pliažą“ – feminizmas nugalėjo!). Ir va tokio paplūdimio buvimas paprastai rodo vyraujančią laisvos ir atviros minties gyventojų bendruomenę mieste, nes tokie išsirenka analogiškus sau ir į savivaldą – tai yra geras miesto ženklas.

Taip va iškart palyginkite Klaipėdą, kurioje toks yra ir laimi liberalai, ir Vilnių, iš kurio retransliuojama įstatymais draudimai ir konservatyvizmas visai Lietuvai. Bet čia vėlgi – kas kam svarbu, aišku, o man, baigusiam mokyklą Sąjūdžio susikūrimo metais, vis tik svarbu tas natūralus laisvės pojūtis ir nesusikaustę bei atviri žmonės ir jų nuoširdumas.

Tas laisvumas jautėsi ir mieste, nors buvo dar tik darbo diena – žmonių aprangoje, šypsenose, elgesyje, muzikoje, gatvėse ir t. p. Išties daug mačiau ir su gitaromis besitąsančių (sakiau, kad radau 4 muzikos parduotuvės!), ir jomis grojančių bent trijose vietose (ketvirtoje dar tik ruošėsi – žalią akustinę su išpjova po grifu gitarą kairiarankiams pasiėmęs dešniarankis).

Kažkuo primintų mano mieste esantį subkultūros centrą Camden Town, tik viena bėda su pastaruoju: ten už nesankcionuotą grojimą gatvėje gali gauti iki £1000 baudą su instrumentų konfiskavimu – tiek va realiai to laisvumo Londono viename iš subkultūros savivaldos rajonų. Dabar jau ten Rolling Stones laisvai nepagrotų, o Amy Winehouse savo bute tik ir pūstų žolę, užsigerdama spirituotais gėrimais, o ne dainuoti galvotų. Tai pamuzikuoti į gatvę ir aš neinu, nors, vieną gitarą atėmus, taigi dar vieną turiu, aišku.

O gal tiesiog tai buvo vasara, ir man tokia puiki nuotaika, pagaliau (!) šioje saloje išsimaudžius jūroje. Čia ne smėliukas, o žvirgždas, tai tenka po to iš vandens ropoti keturpėsčiam iki šlepečių – kaip Graikijoje. Vanduo irgi labai šiltas nebuvo – normaliai, kaip Baltijoje. Tik kiek sūresnė ta Šiaurės jūra, nei Baltijoje, bet ne tiek sūri, kaip Viduržemio. Penkioms minutėms pasimaudyti gerai, bet antrąkart lįsti jau nebenorėjau.

Po to jauti, kaip vėjyje išdžiūvę plaukai kieti tarsi stagarai, o delnu brauki druską nuo veido tarsi smėlį ar švitrinį popierių. Žinau, daug kam tai yra “siaubas, kas su mano plaukais, kaip dabar aš juos atgaivinsiu, šampūno ir kondicionieriaus man, ir daug!“ arba “reikia kuo greičiau gėlu vandeniu nusiprausti veidą, nes peršti!“, bet man kažkodėl tie pojūčiai sukelia tik malonų jausmą. Kaip ir turi būti prie jūros.

Todėl išsišiepęs eini pavalgyti į JB American Diner, kurį man prieš tai užrodė – kaip ne kaip, o liepos 23 diena yra Tarptautinė Dešrainių Diena (aš buvau Brighton 21-mą). Užeini – ir kaip į Amerikos bažnyčią!

Užsisakiau Texas BBQ burgerį su Dr Pepper ir likau sau ten mėgautis visa aplinka – banaliais bajeriais (pvz. “Nuo persidirbimo mirštama, tai kam rizikuoti?“ arba “ponai į kairę, nes moterys į dešinę/teisios“) ir banaliomis tipiškai JAV būdingomis dekoracijomis įrengtas interjeras su jų simobliais ir žvaigždėmis, skambant Elvis Presley kas antrai dainai ir tarpuose 1960-1970 metų JAV rokenrolams be palauk. Jei suvalgai tris burgerius – gauni  žalią kortą. Čia kaip Karmėlavos cepelinai, kur irgi po trečio gauni lietuvišką pasą.

Tad jei būsite Brighton – būtinai jums ten, visai netoli centro (kas yra minėtas Brighton Pier ir ten kažkur jų rotušė). Nes tik nesveikas nemyli Amerikos, ir net islamistai su ruskiais nekenčia bei pavydi, bet niekaip apsieiti negali ir mėgdžioja su fanatikams būdingu įniršiu. Rasite pagal plevėsuojančią lauke JAV vėliavą.

Gal toks pirmas įspūdis teigiamas, kad susimąsčiau, ar nereiktų persikelti į čia. Nes trys dalykai čia tikrai yra puikūs: jūra, jūra ir jūra. Sakiau, kad jūra? Tai va – jūra. Ir ta atmosfera kažkaip laisva ir neįpareigojanti. Ir dar jūra.

Gal taip tik vasarą atrodo. Gal taip tik tą dieną atrodė.

Patikrinsiu jau kitą savaitę. Reikia gi visus šonus apskrusti tolygiai, ir saulė geriau tą darbą atlieka nei soliariumas pas lenkes.

Ahoy!

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.