Saulius Trumpaitis: Po kyliu pritrūko pėdų (2/3)


(Pradžia čia)

* * *

Sekmadienio popietės šūkis – Jūs turite tris pagalbas!

Pirmoji – salės (uosto) pagalba.

Atplaukus į Uostadvarį nespėjo marių vandens lašai nutekėti nuo kapitono trijų dienų barzdos ir draugiški pasienio apsaugos pareigūnai įforminti įvykio aplinkybes, ištiesti pagalbos virvę pavyko prikalbinti Uostadvarin gumine valtim atplaukusius žvejus. Vėliau jie dėl to labai liūdėjo ir siuntė mūsų adresu nepadorius rusiškus bei lenkiškus linkėjimus.

Arbata palauks. Iš uosto išplaukėm atgalios į bangų skriaudžiamą laivę, anksčiau nei pasienio patruliai spėjo apsukti savo Boomeranger. Teoriškai viskas turėjo pavykti, aišku jeigu tai būtų eilinė diena. Kelios minutės upe ir Gipsės komanda vėl laivėj.

Bandom koordinuoti gelbėjimo darbus. Valties įgula tuo klausimu turi savo nuomonę, tikriausia todėl, jog jau pasiekę stadiją – šioje valtyje aš čia pats protingiausias, dar kiek būsiu ir gražiausias. Keturios skirtingos nuomonės (keturi rimti žvejai).

Nebandom ginčytis, kad nepaliktų vėl laivėje kukuoti. Perduodam virvę ir stebim kuo baigsis diskusijos kuriuo galu tempti. Mums tai dzin, svarbu temptų…

Deja, ši pagalba sudegė net neprasidėjus tempimo procesui.

Nežinau, kas šovė jiems galvon, bet sugalvojo savo gumine valtele nuo seklumos nustumti jachtos galą. Rezultato ilgai laukti nereikėjo. Garsus oro šnypštimas iš prakiurusios valties ir vaizdingi rusiški žvejų žodžiai informavo apie šio gelbėjimo etapo pabaigą. Vos spėjom sušokti atgal į vienos oro pagalvės netekusią valtį. Nespėjom net jachtos padoriai uždaryti, nei tvarkingai bures suvynioti.

Antroji pagalba 50:50.

Ir vėl Uostadvario uostelis. Derybos su vilkiku „Natangas“ pakartoti gelbėjimo operaciją bevaisės. Neįtikina net kapitono ryžtas, nekeliant pavojaus vilkikui užsėsti ant seklumos, briste-plaukte perduoti virves.

Žaidžiam žaidimą su vietiniais, gal pažįsta ką nors kas galėtų padėti? Ar bent pažįsta tą, kas pažįsta ką, kas galėtų padėti?

Bandymas susisiekti su Mingės, Rusnės žvejais ir jų lakoniški atsakymai – per didelis vėjas, jog plaukčiau, gal už valandos, gal už dviejų, gal rytoj – varo į neviltį. Laivė pusiau atvira, burės nesutvarkytos, o vėjas net nemano nurimti.

Pavyksta susitarti su aplinkosaugininku, jog savo nedidele valtele kapitoną nuplukdys susitvarkyti laivę ir paruošti ją nakvojimui atviruose marių vandenyse. Antrą kartą plaukiant link pasvirusios laivės ir matant visai padorų guminukės variklį pareigūnas pasidavė įkalbinėjimams bent jau pabandyti išlaisvinti kalinę iš sekliųjų vandenų.

Vėl maža viltis. Tokia 50:50. Deja, sekluma nesiruošė taip paprastai atsisveikinti su įstigusia čigonaite. Daugiausia, ką pavyko, tai truputį pasukioti laivės nosį.

Beliko tik pasiimti kelis vidutiniškai sudrėkusius rūbus ir paruošti laivę nesvetingai nakvynei. Jau keturi laivai sukiojos netoliese, keturios žlugusios viltys.

Bet mes ne tokie, jog pasiduotume, kol dar yra bent maža galimybė jog „Gipsė“ nakvos uoste! Vėl įkalbinėjimai, diskusijos su „Natango“ įgula, Rusnės, Mingės motorlaivių savininkais.

tumblr_nobrhoBIih1ti7i5lo1_1280

Kažkokia čigonaitė varo ant buksyro (asociatyvi foto iš tumleriaus)

Trečioji pagalba – skambutis draugui (Dainius Šilgalis)

Skambutis ir trumpas lakoniškas situacijos apibūdinimas. Sėdim ten ir ten, buvo tokie ir tokie bandymai, gauti mėšlu kvepiantys rezultatai.

Atsakymas žemaitiškai trumpas ir konkretus – bandysiu padėti (manęs nenustebino, nebent, ilgesnis būtų papildytas pora nenormatyvinės leksikos deminutyvų bendram jausmui išreikšti – skipper.lt past.)

Nuolatos palaikom ryšį. Dar pora valandų intensyvių, bet nerezultatyvių ir viltis skandinančių derybų su visais plaukiojimo priemonių savininkais. Beveik visiškai išsekus energijai, sprendimas judėti link namų.

Vakarėja. Arbata taip ir liko neišgerta, apie maistą net nebuvo kada pagalvoti, batai ir rūbai šlapi. Nuo drėgmės rasojančiais langais, pasiekus Šilutę sulaukiam eilinio Dainiaus skambučio klausiančio kaip sekas.

Sakom: viskas, rankos ir kojos jau nebeklauso, judam link namų.

Geriau to būtumėm nesakę.

Atsakymas nerealiai nustebino – staigiai grįžtat! Pas jus atplaukia laivas!

Kad susivokčiau, dar bandau klausti, koks laivas?

– Kosminis! – nukerta Galento škiperis.

Vėl mes Uostadvaryje, vėl viltis, jog pavyks.

Už valandos sulaukiam rimtos, pasiruošusios gelbėjimo komandos. Spėjam tik užsimesti gelbėjimo liemenes ir sušokam į kateriuką, prie kurio galo pririšta irklinė valtis.

Jau daros sunku ne tik kalbėti, bet net galvoti. Visiškai atsiduodam patyrusių Mingės buriuotojų globai. Matosi, jog vyrai rimti, žino, ką daro, žino, kur plaukia. Pasiruošę ne tik ištempti laivę, bet ir sugražinti buriuotojų dvasią į mūsų permirkusius kūnus.

Šiandien jau trečią kartą plaukiam į strigusią laivę. Kateris inkaruojasi netoli farvaterio, trise persėdę į irklinę valtį bandom ištempti virves 100 metrų nuirkluojant per padorias bangas ir 12 -14 m/s vėją.

Vadovavimą visiškai perleidžiam Mingės buriuotojų atstovui Dainiui (tik ne Šilgaliui, o Juršėnui – skipper.lt past.). Vos spėjam vykdyti komandas, kur kokią virvę rišti, ir kaip skautai tikslinamės, ar teisingai įvykdėm užduotis. Aprišamos klampės, stiebas, gervės. Prie zalingų Dainius sumeistrauja mistišką sistemą laivo virtimui–traukimui kontroliuoti.

Pasiruošimas gerokai užtrunka, jau pradeda temti. Pajuda kateris, įtempiamas trosas, pavirsta laivė ir… prie katerio nutrūksta virvė.

Atgimusias viltis praleisti naktį uoste tenka eilinį kartą atidėti. Jau net keiktis nebėra jėgų. Prieš vėją nepairkluosi, Dainius paskelbia sprendimą – laukti rytojaus. Matyt, nelikimas mums buvo šiandien parvesti čigonaitę namo.

* * *

(paskutinė dalis čia)

Komentarų: 1

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.