Saulius Trumpaitis: Po kyliu pritrūko pėdų (1/3)


© Saulius Trumpaitis, s/y Gypsy Girl burvedys

* * *

Oficiali BNS informacija: „Sekmadienį Kuršių mariose pasieniečiai tarnybiniu kateriu skubėjo į pagalbą pramogautojams, kurių jachta užplaukė ant seklumos. VSAT pareigūnai sėkmingai nuo jos nukėlė ir į krantą parplukdė du vyrus.“

Lakoniška, trumpa ir aišku. Jachtos įgulai viskas atrodė šiek tiek kitaip.

Ankstyvas sekmadienio rytas po laivų parado apniukęs, lynojantis. Vėjas minimalus, prognozės nedžiuginančios.

Apie 6 val. ryto startuojam iš Danės. Lyja. Tokiu laiku ir tokiu oru visi normalūs žmonės geriausiu atveju minkštoje lovoje apsiverčia ant kito šono ir tęsia spalvotų sapnų peržiūras. Mūsų planas apie 12-13 val. būti Uostadvaryje.

Motoruojam. Netoli Juodkrantės pradeda kilti vėjas, mariose padidėja bangos, pasirodo pirmieji „avinukai“. Orientuojamės pagal vos matomus plūdurus. Žaidžiamas įprastas plūdurų žaidimas: matau – nematau – matau. Bangų purslai ir siūbuojanti laivė vairininkui neleidžia atsipalaiduoti ar užsnūsti.

Rodos, viskas pagal planą, Pilypas siūbuoja į visus šonus, ir kai jau atrodė, jog sudėtingiausias plaukimo etapas baigtas, kai horizonte jau matosi įplaukimo į Nemuną (Atmatą) švyturys, prieš akis už trisdešimt metų žalias plūduras, prasiritus eilinei bangai jachtos kylis garsiai pasisveikina su Kuršių marių dugnu.

Pakabinamo variklio sraigtas pakimba ore. Nors kapitonas šiuo farvateriu laivę plukdo toli gražu ne pirmą kartą ir 100% tikras, jog iš teisingo kelio neišklydo, laivėje skamba daug garsių rusiškų ištiktukų ir tylus reziumavimas – sėdom.

Kiekviena prasiritanti purslota banga pakelia laivę ir pastumia link dar seklesnių vandenų. Bangai nuslūgus 2 tonos trenkiasi į dugną. Jausmas – jog viskas tuoj išlakstys, laivė pasidalins į mažyčius gabalėlius, kuriuos lyg gintarą vaikai galės rinkti kažkurioje Kuršių marių pakrantėje.

Bandymai išsikapstyti patiems variklio pakalba neduoda jokio teigiamo rezultato. Vėjas per daug stiprus ir netinkamos krypties, jog pavyktų išskleisti bures. Trankydamiesi judam dar giliau į seklumą. Sprendimas – kviestis pagalbą.

Radijo stotis, ištikimai tarnavus laivų parade ir kelionėje atgalios, atiduoda paskutinius voltus ir tyliai numiršta. Bandomi prikelti išmanieji telefonai, jau 2 paras negavę papildomos energijos. Pavyksta skambutis 112.

Informuojam, kokia problema, atsakymas – ne ten kreipėtės, nutempimas nuo seklumos mokama paslauga skambinkit laivui „NATANGAS“. Tiesa, dar pasiteiravo, ar negresia pavojus gyvybei – atsakėm, kad kol kas lyg ir ne, bet jei taip ir toliau taip trankys laivę ir mes nieko nedarysim, gali ir pradėti… Pažadėjo pranešti pasienio tarnybai.

Mariose tuščia, jokio praplaukiančio luoto, katerio ar jachtos.

Po valandos visiškai priartėję prie žole apaugusios salelės horizonte pamatom vilkiką „Natangas“. Valio!

Atplaukia gelbėtojas, tuoj išvynios ilgą lyną ir laivę lyg šapelį nutemps į laisvus vandenis. Tiek to ir streso. Kvaila šypsena veiduose, vilkikas artėja, jau tik koks 100 metrų, laivei pririšamas trosas, kapitonas stypso laivapriekyje pasiruošęs jį permesti ir…

Pranešimas: jus nutempti negalime, negali priplaukti – per seklu.

Vilkikas saugiu atstumu pasisukiojęs apie 15 min. grįžta už horizonto.

tumblr_nl3nxhp8VJ1tl7ypto1_500

Gypsy Girl bandė nustumti – nepavyko (asociatyvi foto iš tumblr.com)

Jausmas švelniai tariant ne koks. Toliau nekreipdami dėmesio į marių vandens temperatūrą visais būdais bandom savarankiškai išsikasti iš smėlio. Rezultatas – nedžiuginantis. Tupim lyg antis paukščių saloje. Ramina tik šiek tiek sumažėjęs banguotumas, ir tai, kad sėdim jau rimtai – nebe taip stipriai trankoma laivė.

Po tūkstančio nesėkmingų bandymų išsivaduoti pastebim kaip šokinėdamas per bangas iš Nidos atskrieja pasienio apsaugos kateris Boomeranger. Vėl atgyja viltis, jog tuoj tuoj nusikrapštysim nuo seklumos ir uoste prišvartavę laivę mėgausimės karšta arbata.

Viltis eilinį kartą teko atidėti tolimesnei ateičiai. Pasirodo, pasienio apsaugos tarnyba neturi teisės gelbėti laivus! Geriausiu atveju jų kateris gali nuplukdyti įgulą krantan.

3 sekundės priimti sprendimą – ką daryti. Įvertinus situaciją, sudrėkusias nebegyvas ryšio priemones, priimamas sprendimas evakuotis į Uostadvarį ir ten ieškotis pagalbos laivės nutraukimui. Tuo sekmadienio nuotykiai tik įpusėjo.

* * *

(istorijos tęsinys čia)

Komentarų: 5

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.