Išskirtiniai 2014 metų įvykiai: butelis druskos ir švininis tarakonas


Kai žiūrėsite į mėnulio fazę arba kalendorių, krapštydamiesi akutes, ar čia man protas kartais nepasimaišė (o kuriam jūrininkui jis nepasimaišęs, anot arabų jurisdikcijos?), tai nenustebkite, kad šiandien iš tiesų yra paskutinė metų diena.

Ne, neapsirikot. Ne, nenusišneku.

Taip, kovo 24-oji pagal Julijaus kalendorių yra 365-oji metų diena, ir nuo kovo 25-osios prasideda Naujieji metai.

Tik kas dabar beskaičiuoja pagal Julijų, kuris buvęs Cezariu, ir šiaip su piratais (tai čia į temą tinklaraščiui gi!) kovojęs Romos vardu (ir ne tik su piratais)?

Netgi rusai ir tie perėję po Spalio revoliucijos prie grigališkojo, pagal kurį Naujuosius metus dar Petras I-asis (nes juk reikia dar vieno buriuotojo į temą tinklaraščiui) įvedęs tradicija švęsti, o rusams taip patikę, kad iki šiol švenčia ir senuoju stiliumi, ir naujuoju stiliumi, tik va tikruoju, pasirodo, nelabai, bet ne apie juos kalba dabar.

Antra proga šią dieną pažymėti – tai lietuvių, vedinų didžiojo etmono (ir tamkart admirolo) Jono Karoliaus Katkevičiaus, pergalė prieš švedus (!) jūrų mūšyje prie Salacgryvos 1609 metais.

Priminsiu, kad šis jūrų mūšis įeina į mūsų istoriją ne tik kaip laimėtas, bet ir kaip naktinis mūšis, ir pirmąkart Baltijoje užfiksuotas branderių (padegamųjų laivų) sėkmingas panaudojimas (du iš keturių pasiekė tikslą), ir laimėtas be laivų nuostolių mums, ir švedams pasprukus, ir lėmus strateginę pergalę Livonijoje, nes taip buvo nuimta švedų blokada prieš Rygą (kuri irgi tuomet buvo mūsų pavaldume).

hetchodkiewicz

LDK didysis etmonas Jonas Karolis Katkevičius (iš husaria.jest.pl)

Toks hipsteriškas diedas, sakyčiau – irgi dera prie šiuolaikinės mados, o mes šaukiam ta proga kaip visada:

Vivat Katkevičiui!

Vivat etmonui!

Vivat admirolui!

Už tai ir maktelėti tauraus gėrimo ne griekas. Ką tučtuojau ir padarom.

Tad šių dviejų progų dėka, o ir trečiosios – kaip tik artėjant jau ir naujam navigaciniam sezonui, vat ir pagalvojau, kad pats laikas man dabar peržvelgti praėjusius metus, kuo jie buvo išskirtiniai ar įsidėmėtini, mano galva.

Geros tradicijos skipper.lt perkėlimas į parankesnę datą, manykim.

* * *

Jūs gi jau žinot, kad mano tinklaraštyje visada yra balansas, todėl ir mano top’ai taip pat yra iš dviejų skirtingų įvertinimų – tiek už įsimintinus ir vertus pažymėti įvykius ar žmones, tiek ir yra švininiai tarakonai skiriami susimovusiems diegams ar jų kontoroms.

 • Tad 2014 metų nominantai yra šie:

Dainius Šilgalis, Galento burvedys – už nenustygstantį entuziazmą buriuoti, suorganizavęs, nepaisant klimatinės zonos, Lietuvoje kalėdinę regatą, ir tapęs vienvaldžiu ir pirmuoju jos čempionu!

Mingės jachtklubas (oficialiai įregistruotas kaip Kintų buriavimo mėgėjų klubas “Marių burės“) – atšventęs savo gyvavimo dešimtmetį (ypatingas ačiū Carpe Diem burvedžiui Dariui “Olandui“ Bulanavičiui ir jo šeimynai už svetingumą bei visai draugiškai kompanijai už nepamirštamą savaitgalį!)

Kristinas Taukacikas, Džiugas Juodkazis ir visa laivės Vėja įgula – už įgyvendintą mano svajonę pamatyti burines laives Neryje Gedimino pilies fone.

Aš palieku jums patiems nuspręsti, kurie labiau verti šįkart, bet aš pats manau, kad čia vis tik Dainius yra 2014 Julijaus metų nepranokstamasis, tuo gaudamas ir mano primirštąjį simboliškąjį Butelį Druskos.

Vivat!

galento

Kuklus Galento burvedys – įvertinkite, prašau, jo avalynę stiliaus ir suderinamumo prasme (husarai, ša dėl rumpelio!)

 • Na, o švininį tarakoną už 2014-uosius tai pelno vienareikšmiškai LBS Taryba, kuri per keletą metų taip ir nesugebėjo nei patvirtinti, nei niekaip įgyvendinti LBS darbo grupės pateiktų pakeitimų LBS kvalifikaciniams diplomams ir atitinkamiems kvalifikaciniams vardams, palikdama iki šiol galioti sovietmetį menančią sistemą ir rusiškus kvalifikacinius buriuotojų laipsnius.

Čia tas momentas, kada svetima gėda yra nesvetima.

Juos, ko gero, pakeis tik MėSA, sutvarkiusi licencijavimą per Regitrą.

* * *

Na, o retrospektyviai bent jau už trejus metus dera irgi prisiminti bei pažymėti, kas ir ko verti, ar ne?

 • 2013-jų top yra itin gausus, nes iš tiesų tie metai buvo įspūdingi įvykiais ir skipper.lt tinklaraščiui:

Henry L. Gaidis – jo surasta istorija apie lietuvį (!) jūreivį Zenoną Lukošių Antrąjame Pasauliniame kare paėmusiame abordažu (!) vokiečių povandenlaivį ir išgelbėjusį šį U-boot kaip prizą kartu su itin slapta ir sąjungininkams pagaliau atitekusia šifravimo mašina Enigma.

James L. Haley 2010-ųjų metų knyga “Vilkas. Jacko Londono gyvenimai“ išversta į lietuvių kalbą – knyga apie buriuotoją ir rašytoją.

Paulius Kovas – išleidęs knygą “Gyvenimas audroje“, primenančią mums ir Ambersail Tūkstantmečio Odisėją “Vienas vardas – Lietuva“.

America’s Cup 34-oji (olimpiados dažniau!) regata San Francisco įlankoje, kur laimėjo mano komanda OTUSA, o Olandas pasibaisėjo: “Tai ką dabar reiks veikt?“

LBS darbo grupė kvalifikacinei reformai – revoliucijų nebuvo, bet darbo grupė gerai padirbėjo ir suderino naujus LBS kvalifikacinius laipsnius, kuriuos pateikė LBS Tarybai patvirtinti (o kas iš to gavosi, kad nesigavo – žr. aukščiau).

Simas Knapkis atlieka švietėjišką darbą ir iš užmaršties mums grąžina upeivius dzimkas.

Kai tuo tarpu Saulius Trumpaits laive Gipsy Girl nuplaukia lietuviškuoju Hanzos keliu, taip įgyvendindamas dar vieną mano svajonę: Nemunu nuo Kauno iki Uostadvario, nors aš pats po truputį susipažįstu su vandens keliu nuo sostinės iki laikinosios (dar toli gražu ne viskas perplaukta) – tam žr. mano projektą Žemyn Upe.

gipse3

Man, ko gero, tai yra labiausiai apdovanojimo vertas 2013 metų įvykis (foto Saulius Trumpaitis)

 • Na, o 2013 švininis tarakonas, be abejo, atitenka lochatrono organizatoriams iš tokios lietuviškos su sovoko paniatkėmis čarterinės kompanijos Go-fork-your-sail.

Nuff said.

* * *

 • 2012-ųjų top’as yra ne mažiau gausus:

Bitlas su buriuotojų žurnalo “Vėjo!3“ redaktore Egle Kasperavičiūte organizuoja pirmąjį Lietuvoje MBA – Metų Buriuotojų Apdovanojimų renginį.

Romualdas Adomavičius pristato Knygų Mugėje savo knygą “Jūrinis savarankiškumas. Lietuvos prekybos laivyno kūrimosi istorija 1921-1940 metais“, dalyvaujant ir būsimam LR prezidentui Eligijui Masiuliui.

O rašytojas ir Launagis burvedys Rimtautas Rimšas išleidžia jau trečiąją buriuotojiškos temos knygą “Vyriško torto receptas“, kuo tampa vienareikšmiškai gyva klasika ir lietuvių buriavimo rašytojų flagmanu (arba admirolu, jei jau apie žmogų).

Bet vis tik Valdas Japertas, ko gero, turėtų būti Metų Žmogumi, nes iš praeities prikeldinėja tarpukario Lietuvos buriavimo istoriją (jūrų skautai, buriavimo mokykla, jachtklubai, Salio Šemerio prisiminimai, ir t.p. – įskaitant ir vikės pildymą!), kurios jokiam LBS, kuris skelbiasi, neva, kad perima tarpukario LBS teises, net nereikia ir neįdomu (tiesą sakant, LBS kaip iš tiesų Goskomsport LSSR netgi savo čempionų puslapius ISAF nesugeba užpildyti).

Taip pat ta pačia proga pagaliau įvyksta (patikslinkite, prašome, organizatorius – LJM?) kurėnų regata, taip atkuriant tarpukario tradiciją!

O Broniui Rožinskui, pirmąjam lietuvių buriuotojui kirtusiam laive Hermes II Atlantą, sukanka 100 metų.

Bet tikra sensacija, kuri nudžiugino ir Valdą, yra, manau, šio topo pažiba – surandama Henry L. Gaidis dėka karo laivo Prezidentas Smetona Povilo Juliaus Labanausko nuo priešo išsaugota laivo vėliava (kurios KAM, KJP, LJM, LBS, kaip vėliau paaiškėjo, net neprireikia).

Flag-Lith0-1

Henry L. Gaidis ir man nežinomas kolekcionierius, iš kurio ir nupirkta, su tarpukario Lietuvos karo laivyno vėliava JAV (iš Nerijaus Treinio archyvo)

O 2012-ųjų metų švininių tarakonų yra nusipelnę ne vienas:

MSA ir LBS – už stumdymą nuo tamošiaus pas keipošių, (ne)registruojant laivių Lietuvoje – istoriją pateikia Galento burvedys Dainius Šilgalis.

LBS – už nematymą jokio reikalo dalyvauti Vilniaus miesto organizuojamoje sveikatingumo mugėje.

VSAT, Turizmo departamentas ir LBS – už nesugebėjimą vystyti vandens turizmo Kuršmarėse, apsiribojant tik KMR ir paplukdymu Forell laivu.

Klaipėdos miesto savivaldybė ir LBS – už nesugebėjimą įamžinti Broniaus Rožinsko atminimo Dangės krantinėje, vadinamoje skambiai “buriuotojų“ (savivaldybė netgi atsisakė paimti iš VšĮ Burvedys bent dalį reikiamų knechtui lėšų, kuriuos suaukojote tam reikalui, tai vėliau tik grąžinau aukotojams).

Tai išvada, manau, kaip ir aiški, kas visose nominacijose ima “tarakoniškus laurus“, ar ne?

* * *

2011-ųjų top:

Ambersail buriuotojų klubo dėka Lietuvoje vieši Magnus “Mangė“ Olsson! Deja, jau amžinąjį atilsį…

Klaipėdoje (Kipras, Valdas ir Klaipėdos savivaldybės deka?) įvyksta Tall Ships Culture Regatta

Lietuvoje pradedamas leisti buriuotojams skirtas žurnalas “Vėjo!3“ – apie tai aš buvau tik spėjęs pagalvoti, kai Bitlas su Egle tik pyst (ša, husarai, tai visiškai VLKK įteisintas ištiktukas!) – ir vat imkite bei skaitykite!

vejo3

Vienas iš buriuotojų žurnalo viršelių – verskis per galvą, o buriuok!

Manau, kad tai iš tiesų yra metų įvykis, privedęs paskui ir prie MBA – Metų Buriuotojų Apdovanojimų, puikios visuomeninės iniciatyvos! Tad tų metų Butelis Druskos ir tenka Bitlui su Egle.

 • 2011-ųjų švininį tarakoną gauna toks, nežinau, ar juoktis jau čia, ar iš tiesų raudonuoti dėl svetimos gėdos, brabanderečkiukų beraščių kolektyvas Halzzzas.

* * *

 • 2010-ųjų išskirtiniai įvykiai ir žmonės:

Pasirodo knyga Claudia MyattEime buriuoti. Praktinis vadovėlis, skirtas vaikams“ – vertimas ne tragiškas, bet reikalingas kruopštaus tobulinimo (iki tarakonų vertimas netraukia, nusiraminkit).

Pernykštė švininių tarakonų laureatė VVLI prijungiama prie SLA (džk MėSA), o Lietuva pagaliau (!) jau tampa nebe NVS, o pilnateise CEVNI jurisdikcijos šalimi, ratifikuodama tą Europos Konvenciją.

Nenuorama Darius “Bitlas“ Gerasimavičius, džk Kot Morski, suorganizuoja tarpburiavimo sezonų metu buriuotojiškas kassavaitines vakarones, kurios turi tradiciją jau iki šių metų, ir kurios tapę tiek tradicinėmis, kad dabar jau sunku įsivaizduoti, ką dar buriuotojai gali veikti Vilniuje, kuomet vanduo kietas.

bitlas

Be abejonės, 2011-ųjų metų Butelio Druskos laureatas už šias vakarones ir yra Bitlas!

 • O 2010-ųjų metų švininį tarakoną tenka skirti kaip sako Leonidas Donskis – be pykčio:

Burlaivio Brabander kapitonas Valdemaras Vizbaras, kuris juokina pasaulį visišku vėliavų etiketo ir protokolo neišmanymu, tuo paversdamas burinį laivą uoste motoriniu kateriu be stiebų (vėlukas vietoje priešakinės vėliavos yra tiek pat gražu, kaip ir snarglys “tikram vyrui“).

Antrasis nominantas, ko gero, keletą metų iš eilės, todėl net nežinau, kuriems ir priskirti, būtų tik jau Šventosios uostasamžina kova su stichija (gaila, kad nesėkminga), ypač, kada žiūrima į uostą per biurokratinius akinius ir nekompetenciją.

* * *

2010-jų kovą ir pradėjau atrinkti, kas ko nusipelnęs, kuomet ir kilo idėja Buteliui Druskos bei Švininiam Tarakonui.

 • Tad 2009-ųjų metų top nominantai yra šie:

Įvyksta 33-oji America Cup, kurią laimi amerikiečiai BMW-Oracle Team, nurungdami šveicarų Alinghi.

Tomo Staniulio ir jo kompanijos dėka, Viduržemio jūroje startuoja privati kelionių Radvilos-Našlaitėlio keliais iniciatyva Gold of Lithuania.

Buvęs atkurto Lietuvos karo laivyno komodoras ir dabar jau flotilės admirolas dimisijoje Raimundas Baltuška išleidžia knygą “Baltijos jūra ir Lietuvos laivynas“.

Bet Butelį Druskos paskyriau Kiprui Paldauskui, džk Akies Mirksniu, ir jo visai šauniai kompanijai, suorganizavusiai ir prisikvietusiai į Klaipėdą Tall Ships Race Baltic 2009.

kipras

Kipras Paldauskas (iš ve.lt)

 • 2009-ųjų švininis tarakonas atiteko Valstybinei Vidaus Vandenų Laivybos Inspekcijai – už labai reikšmingą “iniciatyvą ir rūpestį“ vidaus vandenų laivavedžiais, kurie ir 20 metų praėjus nuo Kovo 11 dienos vis dar pateikia literatūrą ne valstybine kalba, ir net ne viena iš ES oficialių kalbų (pvz., kad ir graikų – kaip navigacijos lopšio bei susijusių padavimų ir epų?), ir nekalbant jau apie anglų, kuri yra oficiali IMO kalba, o tik rusiškai.

Tai Kubilius Nr.2 juos ir atidavė MėSAi suvalgyti (oh, tas Kubyyyyyylius!).

Kitas laureatas buvęs istorijos profesorius Alfredas Bumbliauskas, kuriam derėtų pasimokyti Lietuvos istorijos.

Ypatingo dėmesio turėtų vis tik nusipelnyti ir KAM su LiOleku ir KJP, nusprendę supjaustyti metalo laužui Lietuvos fregatas, užuot bent vieną išsaugoję ateities kartoms, perduodami Lietuvos Jūrų Muziejui (likutė fregatos vertė buvusi mažesnė už mano buto kainą).

* * *

Aišku, būtų puiku šituos prizus kada materializuoti (ahoy, Olandas!) – ir Butelį Druskos, ir Švininį Tarakoną.

1012897_783910735005404_7518238567288621897_n

Bet kol kas tegul jie džiugina virtualiai, o tamkart svarbu, kad viską sudėliojau į vieną vietą, tai gal jau ir nepamiršiu, o iki kito kovo 24-osios laiko dar yra, tai ką nors sugalvosim. Juolab, kad gal derėtų ir skirti atskirai už nuopelnus, ir gal kažkaip pažymėti per etmoną Katkevičių – už neįprastus sprendimus, nulemiančius rezultatus?

Yra apie ką man pagalvoti (galite irgi siūlyti, be abejo).

Ahoy!

Komentarų: 7

 1. :kodėl’ tarakonas, o ne žiurkė? Bo žiurkė IMHO nepaprastai kenksmingas žvėris- tekelažą graužia, proviziją naikina beigi teršia, ką jau ten apie marus ir dėjimą ing kulnis nelaimei nutikus.

  Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.