Burvedžių patarimai: apie išluptus inkarus


“Juoktis iš išlupusio inkarą Graikijoj – tas pats, kas juoktis iš papuolusio piko metu Vilniuj kamštin“ – burvedys Darius “Olandas“ Bulanavičius.

* * *

Nenumaldomai (o ir ko maldyti – nebent tik nenurimstantį Dainių Šilgalį galėtum, kad tas visų pirmiausias savo laivės į vėl skystą vandenį nepamerktų, bet ir tai nesustabdysi: jo laivė yra švediška, ir jam derintis prie LBS techapžiūrų užgaidų nereikia) artėja buriavimo sezonas, kuomet ne tik bus nuleistos laivės į vandenį, bet ir teks po to inkarus iš dugno išsikelti.

Tad temą abu labu tokie Carpe Diem bei Galento burvedžiai ir užvedė, kai pasakiau, kad galėčiau rengti seminarą, kaip vienu užėjimu išlupti bent tris svetimus inkarus.

Kaip kaip… – praleidžiant nenormatyvinę Dainiaus leksiką, manau, mielai paskaitysit, ką ramusis Darius čia pasakys?

Mūsų jūrinėj valstybėj, užtvindytoj laivų gausa, iškilo problemelė: mat (čia ne Dainiaus ištiktukas! – skipper.lt past.), kažkas kažkur užkabino kieno tai išmestą inkarą, nes nėr mados pas mus rišt to plūdurėlio ir ženklo apie išmestą inkarą išsikelt.

Bet ne tame čia bėda. Pas mus dar nėr tiek laivukų (tikiuos, kad bus – prieš porą metų kažkas šaukė kaip reiks Kuršmarėm plaukiot, jei paleis tą greitaeigį Klaipėda-Nida.) Šiaip smagu būtų ir dar keli, labai džiaugiuos kaskart 9:00 Mingėje išgirdęs “Forelės“ ūktelėjimą (plaukiojanti maršrutu: Mingė-Uostadvaris-Nida-Uostadvaris-Mingė). Tad kai pas mus tokia “gausa“, tai svetimo inkaro išlupimas toks kaip ir įžeidimas gaunas, tarsi įsibrovimas į privačias valdas.

Palyginam su kitom šalelėm – aišku, jos ne tokios kietos kaip mes. Ir už mus kietesnių nėr ir nebus, kažkiek laiko tai tikrai, nes mes ir auto vairuodami gaidžius kas antram dešimtmetry pastebim.

Einam prie inkarų.

mad skipper

Darius, tarp kitko, yra ne tik burvedys, bet ir dailininkas, todėl toliau skaitome jo patarimus vilkėdami pritinkančius marškinėlius (jo kūryba iš teespring.com/sailors-t-shirt)

Kaip visi (negi ne?) žinote, Viduržemio jūroj priimtiniausias būdas yra švartuotis galu.

Daugelyje marinų yra įrengti stacionarūs priekiniai mooring-line. Bet ne Graikijoj (išskyrus Kos Marina – skipper.lt past.) ir daugumoj Viduržemio jūros senų uostelių (Turkija, Sicilija, Sardinija, ir galima daug dar išvardint, toj pačioj Kroatijoj taip pat yra salų, kur reik naudot inkarą; skipper.lt antrina: bet turkai šaunuoliai, nes pas juos mooring yra visose marinose ir daugumoje netgi restoraninių prieplaukų tarpe tarp Bodrumo ir Marmario!).

Ir marinoj tai jau tikrai nieks nebus pažymėjęs savo inkaro plūduru (nors, rupūžės, galėtų – nesusilaiko skipper.lt, kol Dainius nepasakė poros frazių apie tokius minuotojus su “raztiažkėmis“), tad visi iš akies nusitaikę kur stos, jau po to meta inkarą ir atbuli eina švartuotis.

medres_3pic2

Viduržemio stiliaus raištavimasis (iš sail-world.com)

Ir po tavo inkaro grandine, tai velnias žino, kiek dar kaimyninių jachtų inkarų grandinių. Ir nereik nervintis jau nuo čia, nes nieks iš jų irgi nesinervina (nes irgi po vandeniu nemato taviškės – skipper.lt).

Bet mes gi mokam paaiškint, kaip durna boba iš sankryžos su golfumazdanisantoyota nemoka pavažiuot?

Ir ryte tik pyst – na, tu gal nepermetei per kieno inkarą, bet tai kažkas vistiek bus permetęs grandinę per tavo (nes ne Nidos laivų gausa ar Klaipėdos sezono metu – Helgolandas tikrai lenkia jachtų kiekiu visas Kuršmares sudėjus, bet ten kitaip švartuojamasi, o čia apie inkarus ir kultūra mes gi).

Trauki savo… na, turi ir kito.

Stresas?

Taip.

Bet tik pirma kartą.

Nes mes nepripratę prie laivų grūsčių. Net tas, kieno inkaro grandinę ar inkarą pakabinai, nestresuoja, šypsosi ir laukia, kol tau pavyks atsikabint. Nereik stresuot – inkarų košėj vistiek būna, kad užkibsi.

Dabar dėmesio, vertingi patarimai – skaitom, dedamės omenin, nes runduke po to nerasit!

Nereik bandyt rankom nuiminėt svetimos grandinės nuo savo inkaro!

(skipper.lt papildo: dar galima kobiniu bandyti, bet prigrasinus tik pirštų nekišti – kobinis paprastai irgi ištraukiamas svorio iš rankų, bet tai ne pirštai gi išlupinėjami, o po to, aišku, eini jo pasiimti ten, kur paprastai srovė įlankoje visas šiukšles suneša, jei įguloje yra suvalkiečių, arba nusiperki kitą už maždaug €20-25, jei labai turtingas) 

Kelk jau pakabintus daiktus iki galo (skipper.lt: gi nepamesi, o jei ir pamesi, tai to ir reikia). Ir gale, kai inkaras pradeda įeidinėt į savo vietą, padaryk kelis trumpus truktelėjimus (anchor winch pultelio, o ne rankų pagalba!). Tada inkaras po pussprindį kitą eidamas į savo vietą ir atsipurto tų visų svetimų grandinių ir kitų dalykų.

(skipper.lt pataria: Rodo marinoje geriausia rezervuotis vietą iš anksto, kur turėtų būti ir mooring-line, nes ta vieta yra žinoma ne tik iš graikiškų mitų ir legendų, kur stovėjęs Rodo Kolosas, kaip vienas iš Antikos stebuklų, bet dar ji legendinė ir paliktų dugne inkarų kiekiu).

Tiesiog turėtumėt pajausti momentą, kada inkaras pradeda balansuot ant savo pradžios, ir tokiais trumpais pajungimais jį priverti šokčiot, ir viskas savaime nukrenta. O pirmus kartus esu rankas prikišęs… (bet vis dar ne stalius – skipper.lt).

Šiaip dauguma čarterinių jachtų naudoja briuso tipo inkarus, todėl nelabai ten kam yra už jų ir kibti, o ir grandinei užsimetus – be streso lengvai nusipurtai svetimkūnį, grandinė neįlenda į jokius plyšius ar judančias dalis (jų čia paprasčiausiai nėra).

bruce

Bruce tipo inkaras – kaip matote, yra ir ąselė pririšti plūdurui, žyminčiam inkaro vietą, bet tai kas čia raišios… (iš turbosquid.com)

Tad belieka tik pritarti: geriau papurtykite trūkčiojimais inkarą elektriniu pulteliu, nei patys kratykitės iš streso, kad kažkam užkibo ar jūsų kažkas inkarą išlupo, tarsi būtumėt krečiami elektros.

Tiesa, naujokams priminsiu, kad ne laivę reikia pulteliu per vandenį link inkaro prisitraukinėti, o pačiam laive atplaukti iki inkaro vietos, pakeliui vyniojant grandinę – tuomet tikėtina, kad visas per jūsų grandinę permestas svetimas grandines tiesiog nupurtysite dar inkarui nespėjus iš gulimos padėties pereiti į stačią, ir niekas neužkibs iš viso.

Mums prancūzai (kurie šiaip dažniausiai jau yra patyrę buriuotojai iki pamišimo ribos, ir dažnai esantys tikrai anapus jos) taip ne tik Ekinčike inkarą paryčiui išlupo. Kadangi buvome gerai galą pririšę, tai sugebėjo ir inkaro grandinės kreipiančiosios vieną ausį užlenkti kone 180 laipsnių atgal – ir kūju net norėdamas beveik centimetro storio metalo neatbaladosi.

Aišku, mums tai belieka tik pasvajoti apie tokį įgulos narį, kuris va taip (žodis suteikiamas dabar Dainiui), gali ir inkarą įsmeigti, ir paskui jį išsitraukti, nieko nekabindamas:

6_Captain-Liz-Clark

“Tokia visai nieko pupa“, anot Dainiaus (foto iš pupos tinklaraščio swellvoyage.com, o straipsnį apie ją Dainius surado čia)

Beje, pupa keberiojasi dugnu su briuso tipo inkaru.

NB: bandymas savo antrąją pusę paprašyti taip inkarą išlupti ar padėti į vietą dugne gali baigtis liūdnai (tiesa, maniškė Mozūruose tiesiog nubrido ir įsmeigė, kai junga inkarą išmetė aukštielnyką) – patariu to nebandyti patiems nurodinėti ir daryti be profesionalų pagalbos, nes gali prireikti traumatologo pagalbos, bintuojant jūsų kaukuolę!

Ahoy!

Komentarų: 4

 1. kas Hydroj pernakvojo ir inkaro grandine nuo savo inkaro bandys su kobiniu ar “fukstoku“ nukabineti, tikrai sulauks daug uzjaucianciu sypseneliu, tik kaip “cainikui“, nes “fukstokas“ ne tam skirtas.

  Patinka

 2. jeigu yra noras pasitreniruoti nusikabineti nuo inkaru, siulyciau Hidros salos uosta Graikijoje ir pasistenkite svartuotis uosto gilumoje. Ryte isplaukiant, aisku jei jus tikri carteristai ir nemiegat iki pietu, pilnai praeisit praktinius kursus inkaru nukabinekime….

  Patinka

  1. Nemanau, kad tame būtų didelis noras treniruotis. Šiaip patarimai Olando yra geri, ir vietoje be panikos galima pasibandyti. O kad tyčia grūstis kažkur ir paskui bandyti išsikepurnėti, gadinant jei ne sau, tai kitiems jautresniems nervus (ypač vokiečiai tame užsikepa), tai ne, ačiū. 😀

   Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.