2014-ieji skipper.lt


Metai eina į galą, tad ir man pareina zdakas dera tradiciškai peržvelgti, kokie jie buvo man, kaip netikram buriuotojui, ir kokie jie buvo šiame tinklaraštyje.

Šiaip jau, šlykštesnių metų nepamenu, bet kada pradedu žiūrėti, ką gero ir smagaus pasižymėjau, tai pradedu manyti, kad metai gal visai ir nešpėtni pakliuvę, o kiti, be abejo, bus dar ir geresni.

Nes visada taip būna. Nes niekada taip nebūna, kad nieko nebūna, kaip sakė šaunusis kareivis Šveikas. Dar geriau, jei jis būtų buvęs buriuotoju, o ne kareiviu, tačiau Lietuvos buriuotojai turi Dėdę Romą, jūreivį, buriuotoją ir kareivį, o tai jau savaime yra daug daugiau (husarai, tylėt!)

* * *

Metai prasideda Henry L. Gaidis parūpinta istorija apie lietuvį jūreivį Zenoną Lukošių, kuris ne tik dalyvavo Antrąjame Pasauliniame kare abordažu (!) imant U-boot ir sučiumpant vokiečių telegramų kodavimo mašiną Enigmą, bet netgi savo veiksmais išgelbėjo laivą nuo užtvindymo ir paskandinimo.

Sausio mėnesį dar būta ir kitų trijų visai neprastų įrašų: apie Ambersail merginų įgulą, apie Jack London, buvusio ir jūrininku bei buriuotoju, biografinės knygos apžvalga, bei apie Mingės jachtklubo radistą buriuotoją Vygantą Jautaką vakaronėje pas Bitlą patiltėje.

Vasaris, nors ir trumpiausias mėnuo, bet buvęs ne mažiau man raštingas: čia ir apie jachtinius vaikus bei edukaciją ant vandens (jei kam trukdo pakelti inkarą kelionei aplink pasaulį, nes “vaikai juk turi eiti į mokyklą“ – straipsnis pats tas jums); čia ir edukacinis įrašas apie du gikus, nužiūrėtus tapetuose, bet naudingus pasatų platumose; čia ir Paulius Kovas pristato savo knygą, norintiems išlikti sausiems gyvenimo ir jūrų audrose; čia ir suvalkiečiai iš Vilkaviškio jachtklubo kviečia pasirungti ralio formato bei šeimyninėse regatose Mozūruose.

Kovą jau net penketas įrašų: pradedu trijų dalių pasakojimo ciklą apie Pirmojo pasaulinio karo laikų džentelmeną bei avantiūristą, piratavusį prieš vokiečių priešus burlaiviu; linksmai pasibėdavoju, kad Nepriklausomybės negalime paminėti buriuodami; ne visai linksmai – apie mokomojo burlaivio Brabander godas ir problemas; ir nei juoktis, nei verkti belieka, kai LBS darbo grupės, kurios nariu ir man teko garbė būti, kvalifikaciniams laipsniams reformuoti teikti pasiūlymai LBS Tarybai ėmė ir nudreifavo į stagnacijos tartarus.

Balandį baigiu pasakojimą apie minėtąjį piratą, o jau čia ir linksmesnė istoriko bei marinisto Romo Adomavičiaus pateikta istorija apie tai, kaip klaipėdietis anglų kapitonui į marmūzę užvažiavo, o po to ir šiojo žentu tapo; kaip suprantate, aš pristatau legendinės Každailių knygos “Laivai ir jūrininkai“ trečiąjį pataisytąjį ir papildytąjį leidimą, prie kurio jis ženkliai prisidėjo; ir – kvietimas dalyvauti Nemuno Deltos laivų parade.

Gegužės mėnesį supažindinu jus su literatūriniu herojumi – Richard Bolitho, per kurio nuotykių visą seriją galima susipažinti su puikiai aprašytu Royal Navy gyvenimu iš vidaus auksinėje burlaivių epochoje (o aš, ko gero, būsiu vienintelis žmogus Lietuvoje, kuris bus perskaitęs visas šios serijos knygas); lyg to būtų maža, pratęsiu ankstesnius savo pasvarstymus apie iškeliavimą į vandenų pasaulį (kuriam dar trūksta šlamančių, bet pradėti nuo kažko juk reikia?); tamkart, aišku, primenu apie mane mokiusio instruktoriaus Vitalijaus pasiūlymą, kurį griebčiau pats (bet kuris jau nebegalioja dabar, tačiau nuvykti pas jį – visada padėsiu); na, o Vaša Raša sudurnavoja galutinai iki nukrentant naftos kainai ir jų varganam rubliui kaip ir visam apgailėtinam didžiarusiškam “pasididžiavimui“, todėl svarstau, ką mes galėtume pasiūlyti kaip buriavimo kraštas (turizmo departamentas miega socdemiškoje komoje).

Birželis jau visus buriuotojus ir prijaučiančius paviliojo savo navigaciniais kerais, todėl mažai kam rūpi Artūro Dovydėno “įkvėpimo“ šaltinis jo plagiatui “Buriavimas“, kurį galite rasti rusiškai, bet kuris irgi gerokai nukniauktas iš anglų kalbos, tačiau kai Sovoke paniatkės tokios, tai vsio zakonno, anot a.a. LBS Garbės buriuotojo Nr.3; kita vertus, smagu matyti ir iniciatyvą atgaivinti Lietuvos upių motiną Nerį, o joje – ir laivę čia užklydusią tarsi iš mano svajonių, kad kada nors taip nutiks (ir gi nutiko!); na, o aš vis dar kantriai ir vėl bandau viena ausimi rusiškų varpų (kirtis ne ant A, bet gal tomis ausys užkištos buvo?) skambėjimą apie kažką aplink girdėjusius, kas iš tiesų yra šuniška vachta, ir kodėl ji nėra tai, kuo šarikovai vadina.

Liepą turėčiau jau rašyti tik telegrafiškai, nes visi mirksta vandeny, tačiau šis mėnuo yra čia gausus įrašais: pirmiausia, aišku, burvedys bei dizaineris Darius “Olandas“ Bulanavičius atidaro savo personalinę parodą Kaune, kurie yra iliustracijos jo “atrastoms“ Das Schmeterlingo kronikoms; gi Lietuvos KJP švenčia savo nedidelį gimtadieniuką, o istorines iliustracijas čia parūpina vėl Henry L. Gaidis; ir dar aš randu bei publikuoju istorinį aprašymą, kaip lietuviai kovojo su piratais prie Klaipėdos.

Rugpjūtis pranoksta visus metus savo įrašų pasiūla bei kiekiu: jau ir tikrasis Lietuvos KJP gimtadienis; ir mano linksmas kvietimas į “piratavimą“ prie Rusijos teritorinių vandenų, vedant kilnių tikslų pamaitinti vargšus badaujančius Huilostano “krymnašistus“; ir visai oficiali informacija buriuosiantiems Graikijoje, kad netektų piratauti čarteriuose; ir ta pačia proga, kad neprailgtų skaityti, dabar dar ir filmukas apie 28 pėdas nirvanos; o tas mėnuo taip pat pasižymėjo ir mano jau trečiąja kelione paburiuoti Mozūruose, tad ir visas pasakojimas iš aštuonių dalių (o prasideda čia).

Rugsėjis po tokio prieš tai ėjusio mėnesio ramesnis: čia kvietimas į Škvalo organizuojamą regatą Mozūruose; pasakojimas, kad ir sulaukus 80-ties gyvenimas ir buriavimas tęsiasi; o už tai ne griekas ir taures ugninio vandens pakelti.

Spalio mėnesį tėra tik vienas įrašas, bet itin imlus, pilnas teksto, nuotraukų ir net video, nes… tą mėnesį Mingės jachtklubas šventė savo oficialų 10-tąjį gimtadienį, o jame ir aš buvau bei su Olandu jo laive Carpe Diem plaukiau. Ir sau buriavimo sezoną taip uždariau.

Lapkritis tik vienintele plonyte raudona linija skiria mus nuo žiemos miego ir krantligės paūmėjimo, o apie šią raudoną giją kalbą užveda burvedys bei marinistas rašytojas Rimtautas Rimšas.

O metus ir buriavimo sezoną užbaigia gruodį kuterio Galento burvedys bei pramuštgalvis beigi auksaburnis auksarankis Dainius Šilgalis, suorganizavęs smagią kalėdinę regatą ir tapęs jos čempionu!

* * *

jack-jackie-kennedy-sailing-cape-cod-life-1

JAV prezidentas Jack Kennedy su žmona Jackie laivėje Cape Cod 1953-čiaisiais (iš hintofbeautiful.com)

Tad, kai atsisuku atgal ir peržvelgiu metus, jie tikrai nebuvo man prasti buriavime ir šiame tinklaraštyje.

Tegul jums Naujieji atneša naujus vėjus galvose ir laisvą vandenį jūsų gyvenimo laivėms toms svajonėms sugaudyti ir pasikinkyti savo burėse!

Ahoy!

Komentarų: 2

  1. Te 2015 m. Jums suteikia didžiulį Pasitenkinimą ir Džiaugsmą, bei rašymo plunksnos valdymo visas įmantrybes, norą čia pasidalinti įvairiausiomis mintimis ! ! !

    Patinka

    1. Ačiū! Minčių kyla įvairių, kaip rašė buvusi KAM ministrė Rasa Juknevičienė. 🙂

      Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.