Jūreivis irgi ne piemuo


Faktus galima pasitiktinti kad ir internete (aš pakomentuosiu irgi toliau), bet kad ši istorija kaskart vis paklaidžioja ir vėl išnyra, o ją aš vėl gavau iš vieno JAV armijos žvalgybos karininko pensijoje, nors čia pastarasis faktas visai nesvarbus pačiam pasakojimui, ypač skaitant po turiningai praleisto savaitgalio, ir va tuoj suprasite, kodėl.

Čia yra daug svarbiau pati karo laivyno, ar tai būtų JAV, ar koks britų karališkojo, padariusio įtaką ne tik šiems, šimtametė tradicija, ir iš kur paskui tos kyla dainos apie tai, ką daryti su girtu jūreiviu. Tad tarp * skirtukų yra pats mano išverstas iš anglų kalbos tekstas skliausteliuose pridedamomis mano pastabomis:

* * *

JAV fregata USS Constitution (dar pramintas Old Ironsides – bet ne dėl apšarvintų bortų, o gebėjimo atlaikyti apšaudymus, kuomet tuo metu mediniai karo burlaiviai tarnavę maždaug 15 metų, o ši fregata ištempė 30 metų aktyvios tarnybos, ir netgi dabar yra laikoma esanti JAV karo tarnyboje), gabeno 48,600 galonus (183,971 litrai) gėlo vandens dėl savo 475 narių įgulos (karininkai ir jūreiviai kartu skaičiuojant).

Šito pakakdavę maždaug pusmečiui jūroje (maždaug po 387,3 litro žmogui, kas sudaro apie 2,12 litro per dieną vienam – pakankama norma). Aišku, neturėta jokių nei gėlintuvų, nei vandens filtrų, tad statinėse vanduo užsistovėdavęs.

Laivo žurnale įrašyta:

1798 metų liepos 27 dieną USS Constitution išplaukė iš Bostono pilnai sukomplektuota 475 narių įgula, 48,600 galonų vandens, 7,400 pabūklų sviedinių, 11,600 svarų juodojo parako ir 79,400 galonų romo“ (arba 300,561.70 litrų romo ir 5,261.671kg parako). Misija: naikinti ir trukdyti anglų laivybai.

Atvykusi į Jamaiką spalio 6 dieną, fregata pasipildė 826 svarais (arba 374.667 kg) miltų ir 68,300 galonų (arba 258,543.6 litrų) romo. Po to išvyko į Azorus, kur jau lapkričio 12 dieną atvyko ir pasipildė atsargas 550 svarų (249.476 kg) jautienos ir 64,300 galonų (243,402 litrų) portugališko vyno (ko gero, portveino – ne pačių žemiausių laipsnių).

Lapkričio 18 dieną pagaliau patraukė į skirtą misiją link Anglijos, kur įveikė 5 britų karo laivus ir užgrobė bei paskandino 12 britų prekybinių laivų, pasiimdama tik romą iš jų visų.

Sausio 26 dieną fregatoje baigėsi sviediniai ir parakas. Nepaisant to, fregata atliko naktinį reidą Škotijoje į Klaido užutėkį (Firth of Clyde – didžiausia britų salų vidaus vandenų akvatorija). Jos desantas užgrobė viskio daryklą ir iki aušros išsigabeno 40,000 galonų (151,416.5 litrų) škotiško viskio. Ir tada jau galop pasuko namolio.

USS Constitution sugrįžo į Bostoną 1799 metų vasario 20 dieną – be parako, sviedinių, maisto, romo, viskio ir vyno. Bet vis dar jos statinėse triume teliūskavo 38,600 galonų vandens (t.y. tik 10,000 galonų arba 37,854 litrų mažiau, nei išplaukiant, kas sudaro maždaug po 80 litrų vandens vienam įgulos nariui per 7 mėnesius).

contitution

USS Constitution (iš wikipedia.org)

* * *

Tik norėčiau šią istoriją pakoreguoti: 1798-1800 metais JAV jau nebekariavo prieš Didžiąją Britaniją, nes Nepriklausomybės karas buvo pasibaigęs jų pergale ir taikos sutartimi su britais 1783 metais.

Tuo metu iš tiesų JAV kariavo prieš… savo nesenus priešininkus – Prancūziją, ir sąjungininkai šiame kare buvę tie patys britai bei Batavijos Respublika (dalimi Jungtinės Nyderlandų karalystės), nes JAV atsisakė mokėti karo skolą buvusiems sąjungininkams, padėjusiems išsivaduoti, kadangi skolas moka tik bailiai, o jankiai nepabūgę netgi britų Prancūzijoje pasikeitė ne šiaip valdžia, bet ir vietoje karalystės paskelbta Respublika, kas iš esmės reiškė naują šalį, kaip ir amerikiečiai daugiau savęs nebelaikė britų kolonistais, o suverenios valstybės piliečiais.

Tad tas karas iš tiesų pramintas kvazi-karu arba hibridiniu karu (kas labai populiaru krymnašistų kontekste dabar), o karo veiksmuose prieš prancūzus dalyvavo iš esmės tik amerikiečių laivynas, kurie nors ir neveikė išvien su britais, bet naudojo bendrą signalinių vėliavėlių sistemą ir lydėjo bendrus krovininius konvojus.

O vat ta aukščiau pasakojama istorija iš tiesų galėjusi nutikti 1812 metų kare jau prieš britus (tai už prancūzus vėl), kuriame ir mūsų šaliai teko parako uostyti, tik priešingoje planetos pusėje ir sausumoje, o ne jūroje, ir dalis mūsų tėvynainių kovojo Napoleono pusėje, kaip ir būta kovojusių prieš jį. Gi pati USS Constitution buvo nuleista į vandenį 1797 metais, pirmas plaukimas 1798 metais.

Tokio tipo JAV buvo suprojektuotos ir pastatytos šešios fregatos – JAV nebuvo tiek ekonomiškai ir finansiškai pajėgi kaip jauna šalis dar pastatyti linijinių karo laivų, todėl pasirinko sunkiųjų fregatų koncepciją, kurios mūšyje su prancūzų ar britų fregatomis būtų galingesnės (44 pabūklų fregata prieš 32-36 pabūklų britų fregatas; dvi iš šešių buvo 36 pabūklų, ne 44), bet vis dar pakankamai manevringos ir greitos, kad paspruktų nuo linijinių priešo laivų (populiariausią standartą sudarė 74 pabūklai).

Iš tiesų, tai ši sunkiosios fregatos koncepcija kažkuo priminė ne šiaip tarpinį variantą tarp fregatos ir linijinio, bet greičiau komercinio indiameno – Ost India kompanijos tipo burlaivio, ir jei pažiūrėsite į Ost/East India ar West India kompanijos dryžuotąją vėliavą bei netgi dabartinę JAV vėliavą, tai klausimų daug apie idėjas kilti neturėtų (deja, knygoje “Laivai ir jūrininkai“ apie šio tipo laivus nelabai ką rasite, ir ten netgi iliustracijose laivų tipai pripainioti, bet ne apie tai čia).

O va 1812 metų kare USS Constitution iš tiesų įveikė mūšiuose tuos penketą britų karo laivų: 36 pabūklų penkto rango fregatą HMS Guerriere, 38 pabūklų penkto rango fregatą HMS Java, 14 pabūklų škuną HMS Pictou, 22 pabūklų šešto rango šliupą (arba mažoji fregata, jei taip aiškiau) HMS Cyane ir 20 pabūklų šešto rango šliupą HMS Levant ir būtent mūšis su HMS Guerriere pelnė tą pravardę “Old Ironsides“ (Senutė Geležinšonė).

800px-USS_Constitution_v_HMS_Guerriere

Anton Otto Fischer: HMS Guerriere vs USS Constitution (iš wikipedia.org)

Na, o bendrai paėmus, tai kiek gi buvo išlakta, suskaičiuojam? Vieną galoną įsivaizduokite kaip trilitrinį stiklainį, visiškai sklidiną (arba 3.78541178 litro, jei jau vaistininkams):

Vandens – 10,000 galonų.
Romo – 79,400+68,300= 147,700 galonų (čia neįskaičiuotas romas, paimtas iš 12 prekybinių laivų)
Vyno – 64,300 galonų.
Viskio – 40,000 galonų.

Kitaip tariant, ne mažiau kaip 252,000 alkoholio galonų teko 10,000 galonų vandens, arba santykis alkoholio su vandeniu buvęs daugiau nei 25:1.

Šiaip vyną išradę mūsų civilizacijos pradininkai graikai skiesdavę jį vandeniu perpus (vandenyje yra bakterijų, todėl nusinuodyti gali gryną vandenėlį gerdamas), ir tik vienas Aleksandras Makedonietis lakdavęs neskiestą – kas nenuostabu, kad tik nuolat pakaušęs karvedys galėjo susigalvoti nukariauti visą pasaulį.

Nenuostabu tad, kad šitaip alkoholį skiedę (?) santykiu 25 kvortoms ugninio vandens – po vieną kvortą padvisusio vandens iš triuminės statinės, JAV jūreiviai taip toli nuo namų drąsiai stojo į mūšį prieš jūrose karaliavusius britus, nugalėjo penketą jų laivų ir dar taip akiplėšiškai ir narsiai patraukė pas drąsiaširdžius škotus (juokingi tie vietiniai barzdoti vyrai su sijonais, aha) viskio kelionei į namus.

Žalias vynas – ne vanduo,
Žalias vynas – ne vanduo,
Žalias vynas – ne vanduo, ne vanduo,
O studentas – ne piemuo.

(lietuvių girtuoklinė daina; žalias vynas = degtinė).

O jūreiviai irgi ne piemenimis buvę, kad jau taip.

Į sveikatą! Ahoy!

Komentarų: 3

    1. Vat ateina visokie moksliukai, tai paskui ir kova su alkoholizmu prasideda. 🙂

      Manau, kad iš tiesų daug paprasčiau būta – per apšaudymą koks sviedinys prakalė bortą ir ištaškė visas triume turėtas alkoholio atsargas. Tai paskui ir susigalvojo, kad reikia škotų varyklas apiplėšti.

      Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.