Mozūrai: trečias kartas nemeluoja (6/8)


Pradžia – čia.

* * *

  • Ketvirtadienis, rugpjūčio 7d., Mamerki

Rytas džiugina dušu ir pradedančiu atsirasti vėjeliu, nors šioje įlankoje, apsuptoje kalvų, jo taip ir nesijaučia. Netgi kyla pagunda išplaukti vien burėmis, be variklio, nes vėjas palankus. Išsistumiame tarp polių ramiai rankutėmis, įmerkiu vis tik variklį, išlendame į platesnius ežero vandenis – galima ir paburiuoti!

Šiandienos tikslas – Mamerki esantys Trečiojo Reicho sausumos pajėgų generalinio štabo bunkeriai prie Mozūrų kanalo. Visas plaukimas iki jų – džiaugsmas man, nes nebereikia variklio, išskyrus Šwęcajty sąsmauką, kurios netgi pusę, iki vėjui nudusus dėl dengimo, vis tik įveikiau burėmis.

swiecajty2014-2

Atburiavę per kelis ežerus stojame paplūdimyje (šalia esančioje prieplaukoje laisvų vietų nesimato) graikiškai: galu į krantą ir išsimetus inkarą. Inkaro virvė į galą susipainioja (viena priežasčių, kodėl nedera ringuoti virvės per alkūnę ir petį!), bet kad galinis švartlynis jau siekia stulpelį krante, tai anokia čia bėda paplūduriuoti ir atpainioti.

Šioje vietoje nebloga vieta ir maudynėms, o girininkijoje už miškelio yra ir parduotuvė. Ir šioje vasaros stovyklavietėje yra tualetai, ir netgi dušai (keliautojai atvyksta čia ir treileriais), tad laivėje dabar jau įprastai duodamas bio-WC ne tiek labai mūsų ir naudojamas.

mamry2014-2

Šio uostelio bocmanas (lenkai taip vadina, nors angl. harbourmaster, o rusišku papročiu – uosto kapitonas) patvirtina jūreivių priežodį apie trumpiausią ir ilgiausią galą (galais rusai vadina virves laivuose). Jauna moteris jo klausia, kaip nusigauti iki artimiausio civilizacijos taško (artimiausias yra Węgoržewo), nes jai reikia į banką grynų (matyt, bocmanas kortelės už stovyklavimą neima). Bocmanas rimtu veidu paaiškina, kad reikia eiti tiesiai per mišką iki ras bėgius, o tuomet susistabdys pro šalį važiuojantį traukinį, kuris ir nuveš į miestą, o grįšianti tokiu pačiu būdu.

Toji netiki. Jis dievagojasi, kad bėgiai tikrai yra už 5 km. Ne, nėra jokios stoties. Yra stulpas. Gali pasilaikyti už stulpo, jei šiaip stabdyti traukinius nepratusi. Tikrai nejuokauja – sezono metu traukinys stoja dėl poilsiautojų. Šiemet grybų nelabai daug. Poilsiautojų daugiau. Tikrai sustos ir nuveš. Vacekas patvirtins, jis čia vietinis. Vacekas linkteli galvą patvirtindamas ar tai faktą, kad vietinis, ar kad bėgiai už 5 km, ar kad paveš, jei traukinį stabdysi. Ko gero, ne Fantos apsilakus gal ir patikėtum. Nebandžiau.

* * *

Atskiro paminėjimo vertas dabar pats Oberkommando des Heeres (OKH) bunkerių kompleksas “Anna“, ir kad pasikeitė nuo praeito karto.

Pirma, tai neberadome nuorodos pas Anną, o tik Brigittą (pagal III zonos, kur ryšiai ir komunikacija, pavadinimą). Ten dabar yra du muziejai, įrengti entuziastų jėgomis: pirmame, kur stovėjimo aikštelė ir žmonės atvyksta autobusais ar automobiliais, susimoki už bilietus apžiūrai į du tuneliu sujungtus bunkerius (anksčiau jie buvo prieinami dykai). Viduje – karo meto bunkerio vaizdelio instaliacija ir muliažai, įskaitant nacių ir sąjungininkų (lenkams bei sovietams dėmesys skirtas) karių manekenus su ginklais (kai kurie dažyti medinukai, nors čia atkeliavo ekspozija, kurią galėjai apžiūrėti dykai anuomet aikštelėje).

Taip pat, neva, Gintaro kambario, kurį iš Leningrado Peterhofo rūmų naciai per karą išsibogino į Prūsiją (dingęs, rusai atkūrė naujai dabar), kvadratinis metras ant sienos, bet, kaip ir viskas, padaryta mėgėjiškai ir kone atmestinai (polska chaltura). Mat bunkeriuose buvusi įrengta ventiliacijos ir drėgmės ištraukimo sistema, kurios dabar nėra (visas metalas išvežtas pokaryje viešbučio Varšuvoje statybai), todėl uniformos pelyja, žemėlapiai drėgsta ir… neaišku, kiek visa tai dar tvers.

Toliau paėjus keliuku yra sovietinis apgriuvęs pastatas, kurį pritaikė U-boot (pagal mitą, kad Mozūrų kanalu per karą galėjo povandeniniai laivai čia atplaukti remontui) ir Wunderwaffe (įskaitant skraidančias lėkštes) ekspozicijai. Galioja tas pats bilietas. O toliau – akmeninis grįstais keliukais po likusį Brigitos objektą apžiūrinėti išlikusius bunkerius.

transformeris

Vienas iš Wunderwaffe pavyzdžių, kurių ekspozicijoje nebuvo (iš ipernity.com)

Antra, pagrindinės štabavietės bunkeriai (Fritz kompleksas, kuris neakcentuojamas – rašoma tiesiog “gigantiški bunkeriai“), kuriame visų pirma ir buvome anuomet, dabar prašo užmokesčio atskirai. Neverta. Nes mes vieną šių gigantiškų bunkerių apžiūrėjome eidami nuo laivo pakeliui (viso miško gi neaptversi) ir dykai, ką ir jums siūlome padaryti. Bilietų pardavėjas nuoširdžiai perspėjo, kad apžvalgos bokštelį, buvusį ant vieno bunkerių stogo, nugriovė prieš dvejus metus – nes, suprask, ir taip tik miškas apylinkėse tesimato, nėra čia ko (aš įtariu, kad medinės konstrukcijos paprasčiausiai supuvo, o naujoms pinigų nesukrapštyta, nes gi ekspozicijas pas Brigitą įrenginėjo).

Labai nusivylė su mumis atėjęs šnekus senukas iš Kanados, kuris sakė, kad šiuose kraštuose yra gimęs – jis labai norėjo prieš mirtį dar pamatyti brošiūroje vaizduojamą bunkerį su Trečiojo Reicho ereliu ir svastika, tačiau nuotraukoje iš tiesų ten yra ne bunkeris, o Gudziankos šliuzas, ką ir paaiškinom. Jo giminaičiai, tikiuosi, vis tik iki kanalo ir to šliuzo nuvežė. Gigantiškų bunkerių jis taip ir nematė, o Brigitos kompleksą baigė apžiūrinėti su mumis, padaręs garsiai išvadą, kad tikrai nereikėjo vokiečiams tų Maršalo plano pinigų, kai jie tiek ufonautų žaisliukams kurti ištaškė ir pritrūko po karo.

Tad visi bunkeriai vietoje, bet pateikiama viskas kitaip, ir visos ekspozicijos yra ne valstybinė, bet privataus smulkaus verslo iniciatyva (kas išvis būdina Lenkijai). Man gi naudinga buvo žinias atsinaujinti, kaip dabar yra, o jums vis dar siūlau lankyti šį objektą, atplauksite ar atvažiuosite, tik turėkite omeny įvykusius pasikeitimus.

* * *

7/8 – penktadienis, rugpjūčio 8-oji

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.