Brabanderiškos godos


Nelauktai iškilo grėsmė:
Gandai aplink – ateina zombiai!
Naktim nemiegu ir griebia nervas –
Grasina zombiai skaudžiai kąst!

(Antis – Zombiai)

* * *

Būtent tokia daina pirmiausia sugrojo mano galvoje, kai perskaičiau Delfyje straipsnį apie Brabander burlaivį ir raudas dėl pinigų trūkumo jo techninei apžiūrai. Ironiška tai, kad straipsnis buvo verslo (sic!) rubrikoje. Tai kažkas netvarkoje su verslu, jei čia yra toks UAB “Brabander“, pagalvojau.

Aišku, žinute pasidalinau su kolegomis FB (ne temoje esantiems save pacituosiu, nors ir nemandagu, bet gandonešiškumas kažkodėl mūsų kai kurių buriuotojų tarpe yra proporcingas stažui LBSe, tai neatpasakokite man po to “savais žodžiais“, neva, mano pasakymų ir su mitologiniais Dainavos šalies senų žmonių padavimais):

“Suma, kurios prašoma, yra mažesnė už vieno mažiau nei vidutinį šalies atlyginimą gaunančio žmogaus algą su mokesčiais. Tai apie ką vaitonės kyla, jei taip pahalzzzzzuoti įdėmiau?“ 

Kitaip tariant, aš nei tada, nei dabar nuoširdžiai nesuprantu, iš kur susidarė toks pinigų trūkumas?

Na, jei perki automobilį, tai kažkaip dar skaičiuoji, kad reiks pinigų bent jau benzinui (jei dyzelino pavogti arba papigiaja nusipirkti iš ūkininkų ar fūristų negali). O jei nėra pinigų – tai statai mašiną ant kaladžių ir vaikštai pėsčias. Ar čia toks biudžetavimas, kad kai turim pinigų – tai lakam, o kai nėra – tai graužiam bambuką? Kažkoks asocialaus pašalpinio mentalitetas, nemanote? O gal toks plikbajoriškas, prisiminus Alexander Dumas aprašytus muškietininkus.

Juk kažkada prie Abiejų Tautų Respublikos nuskurę mūsų šalies šlėktelės, kaip ir japonų samurajai prieš Tokugavų žlugimą, nešiojęsi tik kardų rankenas makštyse – vis dar šlėkta, tik jau pamosuoti nebegali, o ir nereikia. Juk svarbu – honoras, ane? Kitąkart tokį honorą matau ir mūsų šalies reprezentaciniuose sprendimuose. Ir Brabander – ypač po šio straipsnio, tik tampa dar viena tokia parūdijusia šoble šlėktiškose makštyse.

Nes aš nuoširdžiai nesuprantu, koks šio straipsnio (nugriūsiu iš juoko, jei straipsnis yra užsakytas UAB “Brabander“, net jei formaliai JARe tokio UABo nėra, vadybos) tikslas? Sugėdinti Klaipėdos Universitetą, kaip šeimininką, kad pinigų “savo“ žaislui neskiria? Išsikaulinti pinigų iš mokesčių mokėtojų (nesgi dabar svarbiausia – žmogus!), pakeliui dar sugraudinant tuos mokesčių mokėtojus, kad jiems nebūtų ilgesingai graudu, kai jų pinigus prietaisai taškys vardan tos ir dar jūrinės? Ar čia kažkoks piktų profesorių užsakytas paskvilis, siekiantis parodyti, koks nevykęs vadybininkas yra, neva, šio burlaivio kapitonas?

Jei tai pastaroji priežastis, tai užsitvokite į artimiausią Dangės krantinės knechtą. Ne šio burlaivio kapitonas Valdemaras Vizbaras yra šio burlaivio šeimininkas, tad ne jam iš savo kišenės (ar padėjus kepo kepšę prie laivo trapo ubagaujant) ir laivą išlaikyti. Bent jau man taip, ne vieną žilą plauką nuosavame versle įsigijus, taip atrodo.

Ir jei KU neįgalus išlaikyti tokio reprezentacinio žaisliuko, tai gal tegul parduoda. Labai ne comme il faut visos šitos sopulingos raudos ir patetiški rankelių grąžymai, sriūbčiojant apie jūrinės valstybės abuojumą, nes, tuomet jau, teisi ta pakvailinta straipsnyje KU administracija, ar ne (nesigilinau, o straipsnyje kitai pusei žodžio delfinai nedavė), bet už subordinacijos pažeidimus ir garbingo (sic!) akademinės institucijos vardo teršimą kapitonas juk turėtų būti atleistas iš darbo, ir tiek žinių. Idant Ordnung muss sein.

brabander

Įgula ir paskutinius drabužius atiduos techninei apžiūrai, bet laivas – plauks! (iš sailing-nude.tumblr.com)

Kada mano grupioką melagėlį ir pažaduką auksintoją (nejuokauju – jo rankos atrestauravo veidrodžio, kabančio Kaune senojoje Prezidentūroje, rėmą) Gediminą Kirkilą poste pakeitė beširdis dviratininkas iš apmusijusios fizikų laboratorijos Andrius Kubilius, tai Ambersail irgi atsidūrė negailestingoje gyvenimo realybės akistatoje jų idėjos apiplaukti vardan tos aplink pasaulį žlugimo. O va Raimundas Daubaras, sakoma, ištraukė reikiamas lėšas iš savo verslo, o ne pavarė antireklaminę kampaniją, kokie tie kubiloidai yra nejūriški – o juk galėjo? Gal klystu, bet ir dabar Ambersail nemelžia iš valstybės pinigų (stiebas nulūžo – apmoka kokia nors kultūros arba sveikatos apsaugos ministerija?), nors per buvusį LBS prezidentą ir pramoninkų vadą Robertą Dargį ir jo ryšius, ko gero, tą padaryti ir galėtų, ir pinigų nusiurbtų iš priekvailio Prietaiso. Vardan tos, jūrinės, aišku.

Ko gero, nereikia būti ir Andriumi Varnu, net jei ir neplauki aplink pasaulį (pirmąkart Lietuvos istorijoje – privati ir individuali iniciatyva, priminsiu), kad suprastum faktą: jei nori rogutėmis važinėtis nuo kalniuko, tai turi jas ir į kalniuką mėgti užsiboginti – tad jei turi laivą, tai turi ir išlaidas. Tad nesuprantamas man ir KU krachaboriškumas. Nors jie anaiptol nėra unikalūs – Panemunės pilis priklauso Dailės akademijai, ir ten tas liūdnai akivaizdžios šlėktiškojo honoro pasekmės akis bado.

Turiu ir kitą pavyzdį: kai rankos ne iš subinės auga, tai ir malkos laivu tampa (o ne laivą laužu, užsukant finansus, paversti bandoma?), sprendžiant iš Dainiaus Šilgalio atkurto kuterio Galento ir jo viso įdėto darbo (už kurį jokie ES fondai ar Šilutės savivaldybė nesumokėjo). Tas kažkaip irgi nevirkauja, panarinęs rūpintojėliškai galvą virš kanklių, kad jam techninę apžiūrą reikia praeiti, ar kad polirolis išsiuosto, tai per mažai laivo medžiui belieka. Jo kita problema – to laivo niekaip Lietuvoje negali jis registruoti, tad kol kas garsina paraduose (čia ne tau, Petrai, čia apie laivus) tik Švediją.

Ir, ko gero, visi žinote priešingą pavyzdį, kuomet krūva medienos ir metalo laužo suverčiama piliavietėje, apskelbus ją “jūriniu paveldu“, o paskui besipiktinama, kad to paveldo savininkei, privačiai kontorai (!), biurokratai mokesčių pinigų neduoda. Tai čia straipsnis iš kurios serijos dabar: brabanderiškos, frankofoniškos ar galentiškos?

Kaip ir nesuprantama, kodėl Klaipėdoje Jūrų muziejus (su visa praktine tiriamąja baze ir akvariumu) bei Jūreivystės mokykla yra, tarkime, ne po vienu Klaipėdos Universiteto, kuris, kiek žinau, juk irgi valstybinis, skėčiu? Ne todėl, kad visi ten KU yra proto bokštai (kosmonautų, ko gero, visose valstybės kontorose rastum), nusipelnę vadovauti viskam, kas marinistiškai kruta, bet čia mes ką – švaistūniškai turtinga, ar šiaip durna šalis, kuri niekada negirdėjo apie sinergiją ne vien finansavime? Gal tada atsirastų ir burlaivio išlaikymui KU biudžete reikiamų lėšų, nes, panašu, nesužebravojama iš studentų terbukių. Tai gal ruoniai su delfinais apmokės technines apžiūras laivybos inspekcijoms?

Bet gal priežastis iš tiesų yra visiškai kitur?

Pacituosiu piktąjį Vilių Tamkvaitį, kurio komentaras ten buvo taip nei į tvorą, nei į mietą (ar nei surifuot, nei prišvartuot, jei taip marinistiškai patarliauti), nes niekas taip ir nesupratom, su kuo jis diskutuoja ir kam taiko, bet gal tiks čia, nes man toptelėjo, kad gal tai netikros bitės ir jos neša netikrą medų (netaisyta kalba, kaip yra):

1. Stiebai metaliniai, tik stengos medinės
2. Jei nebuvot Brabanderio denyje, tai (atsiprašau už kalbą) nepiskite proto.
3. Lietuvos buriuotojų tarpę man žinomas tik vienas kapitonas. Ir taip, tai V.Vizbaras.
Yra toks kompleksas savybių kurias labai sunku apibrėžti. Vilkas Larsenas gal ir hiperbolizuotas personažas, bet iš esmės tos savybės apie kurias šneku atsispindi visuose kapitonuose. Pasidomėkite tokiais personažais, kaip V.Antonovas (STS “Mir“) ir suprasite apie ką aš šneku. Jei norite užsiimti verbalinėmis masturbacijomis ar z turi būti s – prašau, bet visų pirmą nors metus sugebėkite organizuoti laivo darbą, išsimušti jam pinigų, surinkti įgulą ir neturėti nei vieno promacho. Vienok – ne taip paprasta.
4. Kai jau įvaldysite vadybinį kapitono elementą, pabandykite vadovauti laivui ir neprarasti įgulos pasitikėjimo ir pagarbos, tiek krante tiek jūroje.
5. Pamėginkite situacijai pridėti konteksto ir pasidomėkite, kokia šiuo metu situacija Klaipėdos Universitete. Klausimas ne apie pinigus ar laivo reikalingumą. Esmė vidiniuose Universiteto politiniuose žaidimuose.
Turėjau trumpą galimybę, pabūti Brabanderio įguloje. Rekomenduoju kiekvienam tokiam, kaip aš – kuršių marių ir žygio į Gotlandą kapitonui, atrasti progą išplaukti Brabanderiu. Suprasite, kiek dar nežinote, o jei nesuprasite reiškia dar nelaikas palikti gimtųjų ežerų ir marių. Aš supratau, kad man dar ne vieną mylią reikią praplaukti, kad galėčiau bent pagalvoti apie buvimą kapitonu.

Na, va – pagal 3-čiąjį punktą, tai akivaizdu, kad tas kapitonas nėra baltas ir pūkuotas (nukrypsiu kiek: ko gero, tai aš su tokiu plaukti į jūrą nenorėčiau, nes turėjau galimybės jau plaukti nors ir su rusais, bet anaiptol ne tos rusiškos “zakalkės“ žmonėmis, ir bendravimą, netgi laive, arba būtent laive, suprantu kiek kitaip, bet čia jau mano, kaip išpaikinto europiečio, problema, kurios LBSo vilkams nesuprast).

Tad manęs visai nenustebintų, kad profesūra, kuri paprastai yra jautriosios mimozos, nelabai džiūgavo, pakliuvę ant denio pas “pirmąjį po dievo“©, ypač jei skaitė tokį Juozą Erlicką: “neklausk duris pravėręs, ar galima, viskas galima, jei dievo nebėra“. Ypač, kai kapitonui atrodo, kad anie yra ne šeimininkai laive, o tik svečiai (balastas?), kai šiems atrodo – kažko tas limuzino šoferis per daug sau leidžia ir dideliausio respect nerodo.

Na, prisipažinkite: buvo toks konfliktas? Kažką gale panašaus Vilius savo komentaro 5-ame punkte mini, tai, matyt, buvo, po ko seka visi tie “politiniai žaidimai“ (tiesmukai – užgautos ambicijos ir matavimasis, kieno štolcas laive arba buhalterijoje didesnis).

Ir, spėju, visa ta “mokslinė bei tiriamoji“ aparatūra laive yra vadinama iš tiesų GPS imtuvu, integruotu su čartploteriu – palandžiojus Tall Ship Race metu po čia lankiusius laivus, tai spėju, kad vietos parpiesorių žaislams laive neatsirado, tai ir skųstis po to nėra ko, kad KU užsisako kitą moksliniam tyrimams laivą, kuris labiau atitiks jų praktinius poreikius, nors bus mažiau reprezentatyvus. Ypač, kai jūreivystės mokymas KU yra penkta šuns koja, o ir jūreivystės mokymas pas mus yra pagal sovietinę likbezinę, o ne marinistinę tradiciją, kuri prasideda nuo irklinės valties, po to seka burinis laivas, ir tik po to jau motorlaivis, o ne iškart pastumdėliu į motorlaivį, po ko tokie prasimušę paskui apie buriuotojus Klaipėdos uoste atsiliepia tik kaip apie “mandavoškes farvateryje“.

Tada kuo iš tiesų užimtas Brabander, ir kaip jis “reprezentuoja“ Lietuvą olandišku toponimu bei vokišku korpuso nudažymu?

Net vėliavų čia tinkamai reprezentatyviai nesugebama išsikelti, jau nekalbant apie mano minėtą bendrą požiūrį į sąvokas (žodžiai rodo mąstymą, ponai), kada klubo pavadinimui ištiražuojamas dzūkuojantis kažkokio (gerai, redakcijai nuo vaikų darželio anglų kalbą, neva, studijavusiojo pavardė žinoma) mažaraščio išvilktas žodis, laisvame vertime reiškiantis “varom į šoną“ (angl. kickback, rus. otkat)?

Kodėl taip dabar jau iš kitos pusės šaipausi? Nes gyvenime gi turi būti balansas, ir karma is a bitch, my dear – dera išklausyti abi puses, ko nebuvo straipsnyje, bet tai nereiškia, kad dūmai kyla be ugnies. Todėl ir tą mano ironiškąją dalį apie “brabanderišką uabą“ galima vertinti netgi plačiau, jei taip norisi. Aš, tarkime, Brabander be kapitono Vizbaro jau neįsivaizduoju, bet gal kanceliarijoje žmonės yra lakesnės vaizduotės? Sprendžiant iš to, kaip tarpukariu nutiko su Prezidento Smetonos kapitonu Adomu Daugirdu, tai kuo, manote, geriau reikalai dabar klostosi?

Bet ir nemanau, kad KU Senate yra visi berazumiai dundukai su šlėktišku honoru. Kažkada, dar iki šio tinklaraščio, ponui kapitonui pasiūliau plačiau visuomenei nušviesti, kokia yra Brabander paskirtis ir šio burlaivio veikla (jei jau taip šis burlaivis yra “visos Lietuvos garbė ir reikalas“). Man gi arogantiškai tas atšovė, kad kas nori, tas žino (suprask, ne tokių kaip aš “netikrų buriuotojų“ nosiai), ir ne vien menkių žvejyba, kaip tik tiek tesuradau internete, jie užsiimama.

Nu, okey. Va, aš tai norėjau ir noriu, o į dzūkuojantį elitą neįeinu, tai taip ir nesužinojau. Iki šiol. Dabar nuo to jums geriau? Gerai būtų – nesriūbautumėt žurnalistams į liemenėlę apie bedalį burlaivį.

Tai va dabar ir pasakykite, kodėl man turi rūpėti, parduos KU tą per brangų jiems dykai nukritusį (du milijonus iš mūsų pinigų drėbtelėjo) laivą, ar pavers plaukiojančia poilsiaviete kaip turkišku guletu Baltijoje ar Viduržemio jūroje, arba pastatys grožio dėlei Dangėje prie Meridiano (kuris tūlam klaipėdiečiui yra lietuviškesnis, nors iš tiesų yra sovietinio rybpromchozo reliktas, primenantis apie suomių pralaimėjimą Antrąjame Pasauliniame kare)?

Arba kodėl turėčiau reivo džiugesiu kelti bangą, koks puikus-nuostabus burlaivis ir kaip vardan tos, jūrinės? O jei galiu tapti ir sponsoriumi, tai kokio bravo-yankee (dukart, plius – oskar) turėčiau duoti pinigų ir prisidėti prie to laivo šlovės? Turite patrauklų pasiūlymą investuotojams? Klausau įdėmiai. Ar ir vėl – ne man, “angliškų tradicijų puoselėtojui“, tą dera žinoti? Ne elitazzzzz, aha. Bet rašau geriau, o google gerai mano tinklaraštį indeksuoja, žinote.

Tai gal laivas yra nelabai ne tik mano (ar vai-vai, visos netikusios valstybės, pavaitokim, aha) reikalas, bet šiaip yra vien tik KU privatus reikalas? Tai, grįžtant prie straipsnio – koks buvo to rašinėlio tikslas ir siekis? Jei patys mušat, patys rėkiant – tai apsijuokėt. Jei jus kažkas tuo straipsniu nuskriaudė, be to, kad dar pinigų neduoda, tai gal metas pasiieškoti kito darbo, kito darbdavio ir gal kito laivo (po to, kaip Vilius išgyrė, tai su tokia CV atsiveria gi platūs ne tik vandenynai, ane)?

Gana jau tas telniaškes ant krūtinės vis plėšytis ir niekaip Laisvei bei Nepriklausomybei per 24 metus nesuaugti. Juolab, kad pernykštė Bounty tragedija moko: kietas kapitonas ir neprižiūrėtas laivas – tolygu pražūčiai jūroje. Tai ir neplaukite, kad nesukrapštote apžiūroms. Vaikučių ekskursijas vedžiokite kaip į Auroros muliažą Nevos krantinėje. Gal netgi Brabander kebabinė Dangėje šalia Meridiano – logiškiausia ir ne pati prasčiausia išeitis uostamiesčio (sic!) mokslo įstaigai. Ir gražiai bei labai logiškai Lietuvą, kaip tokią jūrinę valstybę, reprezentuos.

Tik va kokie mes – tokia ta ir mūsų valstybė.

Bet prašau gražiuoju: gal jau nebedarykite savo užgautų ambicijų įkaitais kitų šios valstybės piliečių. Gal ne visus juos vienija alus ir krepšinio pergalės, bet tiems, kuriems burės trupučiuką rūpi, tai nemalonios pretenzijos, kurias perskaičiau – tarsi jūros vilko linksmakočiu panosėje čia mosuojama prieš kitus, ne tokius elitiniuzzzz, būtų, o tai yra netgi nudistų pliaže nemandagu.

O aš va tik patyliukais padūsausiu dėl kitos žinutės mūsų Nepriklausomybės Atkūrimo dienos išvakarėse: britų kariškiai (kariuomenės, o ne laivyno!) perka savo privačiam jachtklubui (rupke, o tai kur mūsų KJP karininkų jachtklubas???) Vokietijos Kylio mieste 10 Hallbergs-Rassy laivių – mokymams.

No comments.

Ahoy!

Komentarų: 6

  1. Brabander yra klasikinis lietuviškas pavyzdys kaip įsisavinimi pinigai grynai dėl nieko. Kažkokie palaimintieji prasimuša galimybę turėti asmeninę lesyklėlę ir joje lesa neaišku kokiu tikslu pilamus pinigus. Per paskutinius keturis metus Brabander eilinio buriuotojo horizonte pasirodė tik 3 kartus – dalyvavo gelbėjimo pratybose (bent jau skelbėsi), plaukė Tall ships regatoje ir pernai R. Rimša organizavo 1 dienos pasiplaukiojimą su juo. WWW Ku puslapyje paskaičius prezentaciją, tai akivaizdu, kad geriausiai Brabanderis yra orentuotas į šudo malimą už KU pinigus. Aišku būtū įdomu pažiūrėti koks jo metinis biudžetas, kokia kepo alga ir kokia pagaliau sutartis yra sudaryta su kepu. Kapitonas- valstybės tarnautojas? laimėjo konkursą? ir kuriam laikui su juo sudaryta sutartis? Ar vis dėl to jis politinio pasitikėjimo tarnautojas, kuris laiko kad laivas jau jo privati nuosavybė? Žodžiu buriuotojiškas solidarumas solidarumu, o čia grynas tarybinis chamizmas, kai buvo laikoma, kad vogti iš valstybės su chebros padieržka yra garbingas ir teisingas reikalas. Sorry už klaidas

    Patinka

    1. Gramatika ne tiek svarbi, kiek svarbi esmė. Ko gero, nelabai ką turiu pridurti, nes panašu į tai, ką rašai. “Tarybinis chamizmas“ – tikslu.

      Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.