Neskūpus škvaliukas patiltėj


Nu tai ką tę, mažum, raitosies į patiltę pas Biltą, kai per teliką mum rodo, kap Maidanas, kūrke, dega – gražu pažėt, ba to rupkės Janukovičiaus šikė svyla. Nors i baisu biskutuką, kap tę baigsis, kai ruskiai ne tik babkių atsiųs, ale i da kokius specnazus.

Skaitau, mat jį galas – ale aš tai, mažum, vis tiek eisiu pas tuos, kurie Vilkavišky škvalus įsikinkę po Suvalkijos lygumas varinėja, o dabartės tai da i papasakos, kap jie tę į mano mylimus Mozūrus nuvaro pasižmonėt i da regatose su lenkais pasigalynėt.

* * *

Kaip supratote, mieli bendrinės lietuvių kalbos mylėtojai ir puoselėtojai, trečiadienį, 2014 metų vasario 19 dieną, į krantligės dispanserį atvyko Vilkaviškio jachtklubo vicekomodoras (ar komodoras? – kažkaip neturi va mados mūsų klubai savo pareigūnus įvardinti) bei jų dukart metuose organizuojamos Mozūruose regatos “Škvalas.LT“ komodoras su chebra Eimutis Inkrata.

eimutis inkrata

Eimutis Inkrata – regatų Mozūruose komodoras (foto iš jachtklubo FB)

Ir nors sporto temų vengiu (ko gero, tik Amerikos Taurė yra išimtimi šiame tinklaraštyje), bet kartais labai verta aprašyti apie kitokias sportines iniciatyvas – ar tai būtų žvejų arba kurėnų regata Kuršmarėse, ar antai šioji suvalkiečių rengiama.

Jau dabar, sako, kad į ją nelabai teįsisprausi dalyvauti, nepaisant to, kad vyksta ne pačiu šilčiausiu sezonu (pavasarį ir rudenį) ir dar ne Lietuvoje, o užsienyje – Mozūrų ežeruose. Dalyvauja trisdešimt laivių (o Lietuvos masteliais – tai yra daug), kurios suskirstytos į tris grupes. Kiek gauna išsinuomoti, tiek gauna, nieko nepadarysi.

Svarbiausia, kad gauna išsinuomoti monotipus Maxus, tad ir varžantis niekas nekvaršina galvos su handicap ir protestų vėliavomis. Tiesa, protestuoti gal ir gali, bet ponia vyr.teisėja savo stotu primena Freken Bok iš Karlsono nuotykių, tad geriau su ja nesiginčyti.

Pats formatas buvo pasirinktas šeimyninis poilsinis bei pramoginis. Galima naudoti viską, ką turi laive – tad ir irklas praverčia kaip priekinės burės atotampa, o daugiau dviejų burių, kurios čarteriniame laive numatytos, ir nenaudoji. Tad pūslių kėlimo mėgėjai gal ir niurzga, tačiau ne iš karvės gi lošiama. Nors be prizų, sako, nieko nepalieka, baigiamosios vaišės irgi būna ne suvalkietiškai skūpios, prizai nugalėtojams gerai svaigina.

O kai toks paprastutis standartinis inventorius ir nesunkiai suvaldomos laivės, tai mėgėjams užtenka ir įgulos laivėje, ir meistriškumo susitvarkyti su virvynu, juolab, kad Mozūruose pasitaiko ir permainingų orų, ir netgi škvalų (kurie nebaisūs tokio pavadinimo jachtklubams tokio pavadinimo regatose).

Regatas rengia irgi dviem formatais: suvažiuoja pavasarį pasivaržyti trumpose distancijose parinktuose ežeruose, o rudenį jau daugiau vyksta pagal ralio formatą, nes stengiasi daryti vieną plaukimą per dieną, tačiau ilgomis distancijomis, perplaukdami didesnius ežerus ar plaukdami per kelis.

Smagumo ir pramogų, sako, pakanka. Krante rengia pasisėdėjimus tavernose, o tradicine tampa jau diskoteka ant tiltelio – plotis apie metrą dvidešimt, ilgis apie dvidešimt metrų, o susirenka šokti tuntas kaip silkės bačkoje. Vis laukia, kad kas šlumštelėtų į vandenį, bet to dar nėra nutikę – buriuotojiškojo meistriškumo neįkristi už borto nepralaksi, kaip sakoma.

Eimutis taip įtaigiai apie tas jų regatas pasakojo, kad, prisipažinsiu, net man šmėstelėjo šventvagiška mintis – o gal vertėtų surinkti tokių pačių balamūtų kaip aš šutvę ir sudalyvauti?… Kontradmirolo flagmano teisėmis, aha.

Dar truputį papasakojo ir apie turistavimą Mozūruose.

Skirtingai nuo manęs, plaukiojusio 2008 ir 2010 metais šiauriau Gižicko, jie renkasi Wilkasy, Gižicko pietinį priemiestį, ir iš esmės naršo pietinius Mozūrus, nusileisdami iki Mikolaikų (čia lankiausi dar moksleiviu, kuomet klasiokas susilaužė abi kojas, mėgdžiodamas parašiutininką be parašiuto, o man lenkas aiškino, kad esu varšafskas dėl mano akcento – o koks kitas akcentas gali būti, jei nesi tuteišis ir kalbą išmokai žiūrėdamas smerfus bei pšiūką Mają per Lenkų TV?) arba užsukdami ir iki Ryno (čia dvejus metus pilyje “viešėjo“ mūsiškis Vytautas Didysis, kuris už svetingumą teutonams atsidėkojo Žemaitija, o už pilį Trakų saloje – Žalgiriu).

Bet šių metų regata kaip tik eis šiauriau Gižycko – per labiausiai salomis nusėtus ežerus. Tad škvaliukų gaudytojai iš Trakų čia turėtų atkusti.

Apie pietinės šliuzus, ypač Guziankos, gali irgi daug papasakoti, ypač “kautynes Mažajame Tokijuje“, kuomet bandoma susigrūsti ir tilpti, o tą padaryti ne visada iš trečiokart pavyksta. Atvykusi vandens policija pasako kažką svarbaus savo moterų, nors jos čia mažiausiai dėtos, moralės bei lytiškumo klausimu, numoja ranka ir pasiplauna. Žodžiu, smagu, sako.

Nors šiaip aš jam pritariu: Mozūrai savo išsivystymu tiek infrastruktūros, tiek ir buriuotojiškos kultūros (šliuzus laikykime kultūriniais ypatumais), yra mus pranokę keliomis galvomis. Man buvo smagu sužinoti, kad lenkai dabar jau vysto ir savo jūrinę pakrantę – o tai reiškia, kad atsiras galimybė ir čarteriui Baltijos jūroje, kurios dabar itin trūksta.

Laiką praleidau smagiai. Yra toks planas ir mūsų šeimoje – šiemet nuvykti į Mozūrus. Bet kadangi jis turi įsiterpti tarp dviejų svarbų įvykių rugpjūtį, o ir man pavasariop naujas projektas, galintis atimti absoliučiai visą laiką, dabar pajūryje šviečiasi, tai nebenoriu labai sau lūkesčių sukelti, kaip anuose sezonuose, kai ir Trakai atrodę nepasiekiami.

Jums taigi niekas netrukdo. Susisiekite kad ir su Eimučiu per skvalas.lt – ir gal prisiderinsite su vilkaviškiečiais flotile plaukti. Jei da kiba i ne regatoje, tai i tep sau, mažum, galite papramogaut su jachtuke.

Komentarų: 2

 1. “o gal vertėtų surinkti tokių pačių balamūtų kaip aš šutvę ir sudalyvauti?…“
  kaip ir vieną balamūtą jau komandoj turi, o tai jau kaip ir pusė įgulos… .Kad ilgai įtikinėti pačio nereiktų, sutinku klausyti ir admirolo nurodymų.

  p.s. pageidautina neabejojant iškart sutikti, kol dar laivų kaip karštų bandelių kiti neištampė :oD

  Patinka

  1. Pavasarį aš jau nebespėju dėl darbų. Tai nebent rudenį. Kas gal ir gerai, nes tada bus numatytas ralio formatas su pakeliavimu, o ilgos distancijos man labiau patinka, nei artima kova (kurioje esu vis tiek profanas). 🙂

   Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.