Radistai, kurie netampa baikeriais, tampa jachtsmenais


Kadangi Žemėje žemės yra mažiau nei vandens, tai visi žemės gyventojai, kuriems žemės sodo sklypuose nereikia ir už ačiū, nes jiems reikia laivės, puikiai sutelpa ant vandens, tai taip ir patiltėje pas Bitlą renkasi labai įvairūs vandens gyviai.

O va žemėje mūsų platumose tai dabar šaltis subinę kanda, ir gal todėl kai kuriems krantligės dispanserio pacientams smagiau tą minkštąją ant krosnies (ar radijatorių) kepinti, nei trečiadienį vakarop atkelti ir nunešti į patiltę prie jau, kada skaitote, užšalusios Neries sostinėje Vilniuje anapus Šv. Jokūbo bažnyčios špitolės, kurioje dar mano pirmagimės sulaukėm, o apleisti pastatai dabar nesulaukia pinigingo dėdės iš Amerikės.

Bet už tai mes sulaukėme 2014 metų sausio 23 dieną Mingės anarchistų klubo nario Vyganto Jautako su jo pasakojimu, kokiais keliais jis į laiviavimą (dzūk. jachtingą) pakliuvo, ir kokių nuotykių patyrė, ir kaip jam sekasi, ir ką patarti gali gimtojoje Baltijoje aplankyti turistiniais beigi pažintiniais tikslais.

20140122_184833

Bitlas išpažįsta, kaip sargaudamas jachtklube Vygantui bandė laidus nupjauti per Europos trumpabangininkų čempionatą

Na, pvz., plaukti į pirtį anapus šio žuvėdežerio, kirsti kampą, sėsti ant seklumos, sumurus po to murkdytis 13 laipsnių karštumo sūryme, bandant plaukte nuplukdyti inkarą verpavimui (matyt, tai nebuvo Dėdės Romo inkaras nuo eskadrinio minininko?), tad po dviejų valandų pajausti kaifą nuplaukus taip gerai pasiparinus, kad ir pirties nebereikia. Aš tai nežinau buriuotojo, kuris nebūtų ant seklumos kada sėdęs, o nuotykių papasakoti kiekvienas turės savų ir nepasikartojančių (nes būtų kvaila ant to paties grėblio vienodai laipioti, ar ne?).

Tačiau nuo pradžių, ir klausimas – kaip jis atėjo į buriavimą? Ne nuo Optimisto, kaip sako. Nors gal veikiau buvęs ne optimistu, bet ekstremalu, kadangi žemyn upe raftingu užsiiminėjo kaip lietuvis pirmeivis, plaukęs gi su mūsiškiais vienoje pirmųjų ekspedicijų Altajaus krašte (čia jums ne Nerimi ar Ūla!).

Dar labiau pralinksmino mane, kaip atėjo, mat jis ieškojo motociklininko kursų (aha, visi mes, vyrai, kalus klimaksui, baikeriais patampam…), o surado buriavimo – antroji KBM laida (aš – dešimtoji, bet aš ir jaunesnis… truputėlį). Įsirašė, baigė. Mozūrai, aišku, nes kaip kitaip? Žinom, plaukiojom.

20140122_185126

Čia ne “Cape Horn“, bet panašų ir mes paauglystėje konstravom, tačiau retas kuris žinot, kad jūrų skautų įkūrėjas, vyresnysis brolis Henry Warington Smyth Baden-Powell, panašiu laivu yra mūsų Baltiją apiplaukęs

Ir jau nuosava laivė Cape Horn (nes kuris buriuotojas nenori ten apiplaukti, jei net Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, kilimo iš Varėnos, savo tapyboje įamžino, pavadindamas “Ramybe“?), stažo jūrmylės savarankiškam jūriniam buriavimui, Baltija (ir ne tik). Apie Baltijos lankytinas vietas, sako, daug kiti gali papasakoti, pvz. Rimtautas Rimšas ar Andrius Varnas, “plaukioję įvairiais tikslais“ (citatos pabaiga), o jis pasakojo apie savo lankytas ir mėgstamas. Žinote, net mane, šiltų kraštų ir Viduržemio mergų, vyno, maisto jūrų mėgėją, sudomino, kad net gal kada geru oru ir kai bus šilta (nes aš tiek neišgeriu čia buriuoti), mielai jo rekomenduotas aplankyčiau.

Juolab, kad maniškis estas, su kuriuo čia vokiškas Valensina sultis pardavinėjom (bet apie viską negalvojanti sugalvojo, kad jūs, mieli tautiečiai, ne vokiečiai ir ne estai, tad jums kokybiškų sulčių už prieinamą kainą nereikia), įsisavina (ne lietuviška socialdemokratine prasme) europines lėšas ir baigia pertvarkyti žvejų uostelį į jachtų mariną gimtojoje Saaremoje. Iš tiesų, Vygantas rodė nemažai taip estų sutvarkytų uostelių, o mūsiškiai vis dūsavo: nu ne Šventoji, ne Šventoji…

20140122_190214

Žuvėdų balos geografija

Bet, ko gero, reiktų jo tiesiog klausti, kas, kur ir kaip, kada plaukti sumąstysite konkrečiai. Galite ir per radiją pasiklausti – Vygantas yra patyręs ir ilgametis trumpabangininkas (manau, ir lempinį tranzistorių sutaisytų), dažnai maršrutus, kiek supratau, pasirenkantis netgi pagal savo TB kolegų gyvenamąsias vietas.

Štai ir Barbadose lankėsi – pažymėjęs lankytinas ir svarbias vietas ultrabangininkų šaukiniais. Kaip ten atsidūrė, klausiate? Tai su Andriumi Varnu Raigaine II plaukė per Atlantą.

20140122_185349

Atlanto kirtimas – irgi jau sąraše

Šiaip ketino Afrikoje dar sustoti, žemyn link pasatų nusileidę, kad ten kokia negrų upe prasineštų, ir jau buvo burvedį įkalbinęs, bet tam trečiadien užteko proto suvokti, kad gal reiktų aplink Rutulį apiplaukti, o ne kur Limpopo užsitvoti arba būti papuasų suvalgytam. Taip atsidūrė Karibuose gėjų rojuje (mano sutikta barbadosietė, su kuria buvome suporuoti pirmosios pagalbos kursuose dirbtiniam kvėpavimui burna į burną ir netiesioginiam krūtinės širdies masažui, sakė, kad Barbadosas, kuris angliškai tariasi “barbĖdas“, iškraipytas jau į “bulbĖdas“, kuris, užtikrinu, visai neturi nieko bendro su Baltarusija, o būtent su Petro Gražulio troškimais).

Pakeliui trumpabangininko įgūdžiai pravertė, nes turėjo nuolatinį pigų ryšį su krantu, gaudavę visas orų prognozes, patarimus, receptus pagautoms žuvims rojų savam pilvui padaryti, nuolat bendravo su krantu ir namiškiais, tad 21 para neprailgo. Jei ne susukta nugara… ir čia aš jį suprantu, kadangi pats esu pasivažinėjęs greituke, kai skausmas atjungia smegenis, o snukis sako “labas, pasibučiuokim!“ grindų plytelėms. Apie medicinos paslaugas toje Šventos Liucijos (šviesiosios, aha) saloje, tai patylėsiu, nes toliau būtų liaupsės mūsų medicinos sistemai, nepaisant andriukaičių su vinkais (kažin, jei ten taip jų sistemą mūsų socdemų “reformatoriais“ užkrėtus, ką?…).

20140122_185217

Šamaniškas DJ Vyganto pultas – daug laidų, tipo

Tad daug bendrumų radau, prisipažinsiu, ir netgi jo paauglės dukros filmuota medžiaga primena tas kvailiones, kurias prifilmuoja ir maniškė panašaus amžiaus. Bet paauglės, ko gero, tokiame amžiuje visos unikaliai panašios. Bitlas gi savo ruožtu paragino iš tiesų daugiau kurti buriuotojiškų filmukų, nes Lenkijoje tokiame festivalyje pabuvo ir užsidegė idėja, kad ir mums to reikia (ar mes kuo už lenkų buriuotojus prastesni, kvebek-uniform-romeo-viktor-alfa???).

Galvoju, kad mintis iš tiesų gera. Gana čia rašinėti, o jums skaitinėti – būkime patys sau režisieriais! O tinklaraštininkais – irgi, ir Vygantas pradės savo pasakojimus ir mintis publikuoti jachtoje.lt – kad kol kas nieko nėra, tai nereiškia, kad nebus, ir nereiškia, kad negalite jau dabar įsitraukti į RSS skaityklę, ką aš ir padariau, kad galėčiau telefone skaityti (naudoju feedly).

Visumoje, vakaras buvo labai šeimyniškai šiltas, kad speigai lauke nebaidė. O gal todėl ir nebaidė, kad tokiu šiltu susitikimas šis ir buvo. Ir jei kas dar atvėsęs, bet nori atkusti – trečiadienį bus sportininkė Viktorija Andriulytė ir Ambersail klubo 32 minučių trukmės Algimanto Variakojo filmas apie buriavimą Seišeliuose. Kadangi ten daugiau vyrauja katamaranai, mano žiniomis, tai nenurašykite, kad “ai, sportas“ arba “ai, ten brūngu!“, o atitursenkite ir buriavimo polėkio truputį pasisemkite.

20140122_191936

Čia ne Seišeliai, o atsakymas, kodėl estų marinos nėra vien pinigų įsisavinimo šėrykla, kuris slypi, ko gero, šiame eksponate

Ir dar: gal neneškite sugedusių dieduko radijolų Vygantui, kad iš jų išmaniuosius pelengatorius padarytų, gerai? O konsultuotis radijo klausimais, tai galima, be abejo. Jei turėsiu savo laivę, aš irgi klausiu, kaip per tas bangas internetą pasileisti. Tikrai žino. Dėl mokesčio sutarsite, visi savi.

Ahoy!

Komentarų: 7

  1. Ačiū už pažintinę kelionę partiltėn……:)
    Paskaičius bent tiek smagumo pačiupinėji…:)

    Patinka

    1. Pritariu 🙂 O kaip TIC’o langus Mingėj skoningai užkalė,super 🙂 Ne vienas jau įvertino 🙂

      Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.