Lietuviškas Heikelis


Kas toks yra Rod Heikell, išpyškins bet kuris burvedys, kuris yra plaukiojęs Viduržemio jūroje, nes besiruošdamas kelionei būtinai bent jau pastudijavo, jei ne įsigijo (taip, turiu ir aš dvejas), jo lociją – šio autoriaus ir buriuotojo knygos, gausiai iliustruotos ir pilnos vietos ypatumų aprašymų, yra seniai tapę Viduržemio jūrų buriavimo praktine klasika, vadinama netgi biblijomis.

O ką tokį tampytumėte už skverno, jei norėtumėte, kad jums papasakotų Kristijono Donelaičio, Antano Baranausko ar Maironio kalba, nors ir ne eiliuotai?

Man nebereikia jau pristatyti jums Dariaus Vinkevičiaus.

Tai jis, pakviestas trečiadienį, lapkričio 20 dieną, į patiltę Vilniuje krantligės dispanserio vyr.gydytojo Bitlo, pristatė žodžiu savą lociją apie buriavimą Viduržemio jūrose. Ir jei atvyko LBS CEO Linas Tamkvaitis nuo oficialių Lietuvos buriavimo asmenų bei iš Kauno atlėkė netgi bumbulas Olandas su žmona, tai renginys nebuvo šiaip vietinės reikšmės, o, skaityčiau, respublikinio maštabo.

20131120_191525

Darius Vinkevičius laivyno štabų mokymuose dėsto pasaulio užkariavimo planą jūrinės Lietuvos gardemarinams

Tad jei jau paklausite, kas daugiausiai apie tas jūras iš mūsiškių žino (ir ar žinote, kad Viduržemio jūros ilgis maždaug toks, kaip nuo Kanarų iki Karibų?), ir kur geriausia leisti savo buriavimo atostogas, kurių regionų geriau vengti, kurie dabar perspektyviausi, kurie yra nuobodūs, kurie yra brangūs, ir kodėl, ir t.t., ir t.p. – tai va į Darių jums ir kreiptis!

“Ligūrijos įlankos geriau vengti – iš septynių kartų, šešis kartus pakliuvome į audrą“

arba

“Ispanijos pakrantę galima ir jachta apžiūrėti, bet ne prastesnis įspūdis, deja, bus paprasčiausiai apvažiavus automobiliu“

arba

“Atvirai pasakius, tai nusivyliau San Tropezu, nors naktiniame klube ir galima pasilaistyti šampanu, kur pigiausias butelis virš 1000 litų kainuos“.

arba

“Korsika yra verta dėmesio, o va Sardinija jau yra daug brangesnė ir nuobodi“

arba

“Siūlau Nisire apsiauti gerus trekingo batus ir pavaryti skersai per salą, kalnai ten neaukšti, pakūrenti laužą naktį alyvmedžių giraitėje – ten dvasiškai nerealus jausmas, kosmosas“.

Ir t.t., bet ne po vieną sakinį, o ištisais pasakojimais, paremtais jo praktiniu buvimu ten. Ir netgi praktiniu patarimu, tarkime, kaip gauti vandens tose sausakimšose prabangiose marinose, kur vien prisišvartavimas patuštins kišenę nuo 350 EUR, ir dar be garantijos, kad jums ten prisirišti iš viso leis.

Man, be abejo, buvo įdomiausi Graikijos ir Turkijos vandenys (Egėjas), kur jau esu dukart buriavęs po dvi savaites, ir kur širdis veržiasi (bet proveržis, neparemtas banko bilietais, nepadeda įsidėti lėktuvo bilieto į kišenę, net jei nubogins pigiosios oro linijos – galop, šiemet buvo Paryžius, ir negali, žmogau, turėti visko per akis).

Dariaus nuomone, Kroatija, nuo kurios daug mūsiškių pradėjo čarterinį buriavimą, tai dabar žiauriai suprastėjo, labai įsivyravo sovietinio stiliaus korupcija ir kainos užlaužtos nepagrįstai. O ir kartais, būna, užpučia bora, kad dideli keltai į krantą išlipa… Jo nuomone, Graikijos vandenys čia turi didžiulį privalumą ir aiškiai atsiveriančias perspektyvas – spalio mėnesį jau pernai lėktyvas iš Karmėlavos į Kosą buvo pilnas vien buriuotojais.

Aš pridurčiau – Turkijos pakrantė pradedantiesiems netgi dar geriau, nei plaukimas tarp graikų salų Dodekanese, ne vien saugumo, bet ir prieinamumo prasme: ir greičiau bei pigiau atskrendi dabar tuo pačiu lėktuvu (graikų Kosas ir Rodas turi tiesioginius reisus, o priešais juos keltais per pusvalandį pasiekiami turkų Bodrumas ir Marmaris), ir pačios išlaidos, užsukant į uostelius, Graikijoje yra tikrai mažos (pigiau nei Nidoje, jei manęs klausiate, bet Darius perspėja, kad turkiškas pigumas yra mitas). Dar Darius paakino išbandyti ne tik Egėjo, bet jau ir nerealiai gražią Jonijos jūrą – vakarinėje Graikijos žemyno pusėje, nes jau dabar ir į Korfu bus Wizzair reisas nuo kitų metų.

Ir graikų maistas yra natūralus, sveikas, paprastas, ruošiamas iš vietinio žemės ūkio produktų. Plius, Darius teisingai pastebėjo, kad graikai nežiūri į turistą kaip į pinigingą karvę, kurią svarbu išmelžti (pietiniame ir pietrytiniame Viduržemyje pas arabus, tai ir ranką į kišenę nesidrovės įkišti ir išsitraukti kiek jiems reikia), o žmogiškai siekia pabendrauti, ir daugelio jų anglų kalba yra prastesnė už mūsiškę anglų, tad nėra ko varžytis (“aha, tai štai kas čia mums gidą lietuvių kalba paruošė Nisyre!“ – sureagavo Darius ir Kostas Kozlovas, kai prisipažinau, kad aš padariau draugiškai vertimą automobilių nuomos savininkui Eagle’s Nest įmonėje Pali marinoje). Ir dar graikai vyrai dažnai svajoja apie rusę žmoną, bet čia jau kita tema.

Padūsavau. Atgaivimo malonius prisiminimus… (ne apie rusę žmoną, aišku – apie buriavimą, husarai jūs!)

Ir vakaras tikrai buvo per trumpas – ten reiktų ilgai ir nenuobodžiai pasakojimą po pasakojimo timptelėti ir klausyti. Kaip ir patarimus. Štai, pasirodo, rugpjūtis yra visai ne labiausiai apkrautas mėnuo, nes visi mano, kad bus spūstis, tai mažai kas ir važiuoja – gal tik italai į savo nostalgiškas tėvynines salas, kurių per karą neteko, ir jiems ten sugrįžimas į Dodekanesą yra kaip folksdoičėms į Memelandą su Neringa. Ir dar galima buriuoti žiemą – dar vienas būdas pajusti kosTmosą, o temperatūra ir sąlygos yra panašios buriavimui Baltijoje gegužės mėnesį, tai argi kurį lietuvį tikrą (ne kaip aš…) buriuotoją išgasdintų?

Laikas prabėgo, o aš tik vėliau susizgribau, kad apie mafijos salą Siciliją nebuvo pasakota. Tad, matyt, reiktų ir vėl susitikimo?…

O į artimiausią neisiu, nes savęs negerbčiau – sukčiai pasakos apie buriavimą Rusyne, patys IYT Word akyse iš Lietuvos padarę vagių ir apgavikų Rašką.

Bet neabejoju, kad kiti šio sezono susitikimai patiltėje bus nenuobodūs.

Ahoy, chroniškos krantligės kamuojamieji pacientai, Bitlas parinks jums vaistukų, švartuokite savo krancus patiltėje.

Komentarų: 16

 1. Nepulkit i smulkias runkeliskas intrigas, o varykit Graikijon/
  Plaukiau siemet spali is Korfu i Atenus. Fantastika, reikes grizti kitais metais.

  Patinka

 2. :)…sorry, dabar jau ir as susipazinau (feisbuke pasiziurejau 🙂 🙂

  mane irgi juokas imdavo, o kiek gi zmoniu apgavo. Geru zmoniu, kurie pasitikejo ir nuo visos sielos padeti norejo…
  Ji galima butu pavadinti Ostapu Benderiu bet… Ostapas niekada ne verksliandavo, o sitas verkslianantis aferistas toksai 🙂

  ir as buriuoju 🙂

  Patinka

 3. Kassandra, manau nesupratot mano ironijos :), zinau as ta visa istorija (ir netgi galvoja ja pakartot stambesniu mastu, statyt J klases jachta :D, juokas siek tiek ima) )
  P.S. Olanda kas buriuoja tas pazysta 🙂

  Patinka

 4. beje palavinskas zadejo atsiskaityti su kreditoriais, bet kai jachta gavo , tai ir pamirso.
  Visiems malonu gauti “something for nothing“ 🙂

  Patinka

 5. olandas on 2013 11 26 at 10:22

  “bo kaunieciu saika pasirode nieksai,“

  Olandui (nezinau kas tu toks)

  o nieksas pasirode pats vinkevicius, kuris pasinaudojo zmoniu patiklumu, prisiskolino , pasistate ir isplauke – nepagausi… 🙂
  Zmona atremia antstoliu atakas, tempia du mazus vaikus, seni teva…,

  Darbininkams atlyginimu nemokejo, zmones jo pasitikejo – o jis tik lozungais vare- “MES tai padareme chebra!, MES pastateme…MES MES MES“…
  O kur jis buvo po to, kai reikejo atsiskaityti???
  EU projekta gavo (7 juru kapitonai, beroc) KO NEATSISKAITE su zmonemis, kur pinigai uz proekta?
  …….pagyvensime pamatysime.
  Pardave jachta Palavinskui. (jis galvoja, kad jis vis dar jachtos savininkas, nes pardave uz kokius 200 000Lt :))), juokinga suma), bet KA GALVOJA palavinska , oficialus pagal dokumentus jachtos savininkus?

  Sakau, pagalys turi du galus.

  Patinka

 6. bo kaunieciu saika pasirode nieksai, nes pkazko tai po poros metu pradejo dometis kaip ten su kreditu grazinimu 🙂 ot kokie 😀

  Patinka

 7. …“Darių irgi įvairiai galima vertinti, ir laivo statybos neapsiėjo be nesutarimų tarp partnerių“…

  ATSAKAU – jis banaliai apgavo visus – pastate laiva uz kredotoriu pinigus ir patyliukais perleido uz simboline suma vienam veikejui (paslepe). 🙂
  Tik ar tas “veikejas“ jo paties nepermes?… 🙂
  Lazda gi turi du galus.
  …………………………………………………………………………………………………………..
  Skolas grazina tik bailiai, ane?…
  …..

  Patinka

  1. Bitlas labai reklamuoja (dar ir aš pareklamavau čia, aha), smaukančių dėl sovietmečio paniatkių irgi pakanka, kad ateitų pasiklausyti, kaip grįžti į jaunas dieneles. O ir kai kurioms palovio menkėms Ruslikas ir Ko. yra “nu visai normalei viarslinykai, tipo“. Aš tai neturiu jokio finansinio ar kitokio intereso eiti.

   Darių irgi įvairiai galima vertinti, ir laivo statybos neapsiėjo be nesutarimų tarp partnerių, nueita iki teismų, bet va, aš paklausyti irgi atėjau – nes banaliai pasiilgau Graikijos saulės. O kad plačiau papasakojo, tai tik bonusas. Manau, taip bus ir tų, kurie nepritaria sukčiams iš GoForkYourSail kontoros, bet nostalgizuos dėl pietinių Kuršmarių. Tad kas aš toks, kad smerkčiau? 😉

   Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.