Užjūris

Indėlis į Europos Sąjungą

Viskas prasidėjo gūdžiais 1952-aisiais nuo Anglių ir Plieno Bendrijos, kurią 1950-aisiais inicijavo (matyt, ruskių pykčiui per gegužės 9-ąją, tapusią Europos Diena, o ne Pergalės prieš fašizmą? prancūzų užsienio reikalų ministras Robert Shuman, pasikvietęs į chebrą savus beneliuksus, įtikindamas prisijungti ir denacifikuotus vokiečius, kurie atėjo su savo varganu ašiniu sąjungininku italu.

Palaipsniui prie vidinio šešetuko prisijungė ir išorinis septynetukas (ne tik su “vokiškais“ austrais ar “antivokiškais“ danais bei norvegais, bet ir pakraščių portugalais bei švedais, kaip ir “euroskeptiškais“ britais ir netgi visiškais autonomininkais šveicarais!), kol visas projektas evoliucionavo į tai, ką mes dabar vadinam Europos Sąjunga. Nors tai dar iki šiol veikiau efemerinis darinys (nėra tokios “stojimo sutarties“ – yra kelios dešimtys konkrečių tarpvalstybinių sutarčių ir įsipareigojimų, kurių visuma ir padaro naująją kokybę, vadinamą bendru žodžiu ES), tačiau vis daugiau įgyja federalizmo bruožų ir materializuojasi.

Nekalbėsiu, gerai tai ar blogai (man gal bus gerai, o kažkam gi liūdesys kamuoja dėl euroremonto besiprašančių susiraukšlėjusių vaidilučių, kurių laužą Gazprom užpylė), o geriau šiaip išvardinsiu, ką kuri šalis davė bendram reikalui – Europos Sąjungai:

Idėjiniai prancūzai davė ne tik bendrąją idėją, priešingą įsivyravusiam golizmui, vedusiam prie Pirmojo Pasaulinio karo pasekmių, bet ir gražius europinius šūkius ir visą politinį pagrindimą, galantiškai viską įformindami ir suslėpdami styrančius galus, kad net nelabasis čia nesupaisys, kur yra mitas, o kur tikrovė.

Komersantai anglai davė laisvąją prekybą ir laisvą ne tik kapitalo ir prekių, bet ir žmonių judėjimą. Todėl dabar išstojo iš Šengeno ir vis grasina įsivesti vizas.

Instrukcijų vergai vokiečiai davė standartus ir biurokratines procedūras bei reglamentus, geometrine progresija padaugindami savo Ordnung regulations į direktyvas ir visokius susijusius aktus. Yra netgi reglamentai dėl reglamentų reglamentavimo.

Pasyvistai (čia turėtų būti rusicizmas iš tos pačios raidės, jei ką) belgai davė sostinę, privilioję moteris šokoladu, o vyrus alumi.

Feodalinis Liuksemburgas davė sostinei priemiestį, kur gali bazuotis šito Babilono bokšto R2D2 humanoidai.

Turginiai olandai viskam ir visaip pritarė, siūlydami viską, ko reikia geram gyvenimui čia pat, pašonėje: gėlės, kekšės, žolytė – ir t.t.

Kultūrinės imperijos austrai apsimetė, kad čia Habsburgų, o ne prancūzų projektas, ir jiems visada nepatiko Bismarkas, tad jie pašvilpiniuos jums dainelę apie edelveisą, nereikia į juos kaip vokiečius čia žiūrėti. Turi vyno ir alaus, jei ką. Ir šiaip, apylinkėse daug Ryto bloko kaimynų, kuriuos prižiūrės. Šnipams čia saugiau, nei pas nosis užrietusius šveicarus.

Triukšmingieji ispanai susigrąžino sau monarchiją, priminė, kad yra geras gabalas Europos ir pažadėjo būti europietiškais, o ne lotyniškais.

Ką reiškia “ne lotyniškais?“ – pasipiktino gestikuliuodami italai, priminę, kad visa ta jūsų Europa yra N-toji Roma, o jei nesusiskaičiuojat, tai skaičiai gi irgi jų, ir iš viso – visa buhalterija nuo italo Lukos Pačiolio. Kaip be italų?

Užkampyje uosto vynelio prispangę portugalai pasakė, kad jie ne italai ir ne ispanai, bet atrado mums Ameriką. Kokia nauda iš to bendrijai, niekas nesuprato, bet skamba tai juk gerai – Europa čia dabar taip va ir atrado pasaulinę supergalią.

Tarp Šiaurės ir Baltijos kiurksantys danai pažadėjo padainuoti Eurovizijoje. Ne kartą. Dar duos kaladėlėmis pažaisti. Juk taip simboliška: ES – tarsi Lego.

Proverbinių blondinių eksportuotojai švedai (visi Europos pietūs pasakė “olialia!“) pažadėjo, kad pakonsultuos praktiškojo socializmo statybos darbuose. Britai apsimetė, kad neišgirdo.

Lašišiniai norvegai prisitrynė prie švedų, o gal danų, bet patys nesuprato, kai dinastija viena ir ta pati, o jų karalius mamą turi soste kitoje šalyje. Europa lengviau atsiduso dėl konkretesnės priežasties – pakaks naftos, jei prireiks.

Iš pagirių atkutę graikai nusikratė eilinės chuntos ir pareiškė, kad visus Europai reikiamus filosofus ir Antikos pasiekimus atiduoda mainais už gerbūvį. Šveicarai džiaugiasi kaimynais ir siūlosi pasaugoti pinigus, kai to vėl kvaileliams aplink prireiks.

Airiai priminė, kad jie ne anglai, austrai su portugalais supratingai palinksėjo galvomis, o ką pagalvojo belgai, tai niekas nesužinos, nes tai – labai gerai išauklėti belgai.

Malta pamosavo kryžiaus žygių laikų vėliava – ir be klausimų tapo savais. Izraelis nieko nepasakė, nes turi reikalų pas save, bet kai viskas susigulės, duos naują paskatą. Ir ne tik paskatą.

femen

Europoje ne tik ranka ranką, bet ir nugarą plauna – FEMEN chuligankos Kijevo fontano Antrosios Romos apsauginių sukurtos Trečiosios Romos imperijos statulų fone sveikina Senosios Europos angliškojo spirdžiaus čempionato dalyvius amsterdamietiškojo pažado užuominomis (iš cryptome.org)

Kartu su kryžeiviais atkuto ir visas Rytų blokas: lenkai davė santechniką, vengrai davė austrams, čekai su slovakais habsburginiams davė dvigubai, Baltijos mikimauzai kartu davė priekaištus dėl istorijos mainais į pašalpas ir pažadą nepamiršti (kuris iškart buvo pamirštas), o atskirai estai davė suomiams demografiją, nežiūrint pastarųjų kone geriausios spermos kokybės, latviai davė rusų pinigus, lietuviai davė Dalytę, kad netrukdytų prancūzams su vokiečiais pinigus dalintis, ir Šemetą, kad anglai pasidalintų su prancūzais ir vokiečiais, bulgarai davė mild Turkey, dėl ko entuziazmas dėl Turkijos atvėso, rumunai patys atsitarabanino, kaip įpratę, slovėnai prisiprašė, nes jie “ne tie balkanai“, o kas ten dar iš Balkanų be nuolatinio vestuvinio bardako ką davė kaip kroatai, ar duoti pažadėjo bendram labui, tai jau nebesvarbu.

Plėtrai vis dar erdvės yra, ir tai yra gerai. Nes mums pakraštyje kiurksoti – ne pats palankiausias likimas.

Svarbu, kad ir tolimesnį mūsų mainai deramai vyktų, nes mainomų objektų vertė yra tik subjektyviai nustatoma abiejų mainų pusių požiūriu, tad tiesiog dera išmokti mainytis išmaniau. Ir tai bus daug išmaniau už visas išmanias užsienio ir ekonomikos politikas, deklaruojamas ekranuose ne itin išmanių politikų ar viešumoje išmaniaujančiųjų komersantų.

Reklama
Standartinis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s