Mangės nebebus


Tingų sekmadienio rytmetį dar lovoje peržiūrinėjau RSS skaityklę, ketindamas įjungti išmaniąjam garsą. Ir SailingBoy.com sraute atsiradusi žinutė apie Magnus Olsson, kurį Lietuvoje (ir ne tik) buriuotojai žino kaip Mangę, nuliūdino.

Nuliūdino skausmingu suvokinu ne tai, kad visi esame mirtingi, ir buriuotojai paslapčiomis tikisi, jei jau taip lemta, bent jau mirti ne lovoje, o laivės gulte. Jūroje, kur laisvė, ir kur esi laimingas.

Mangė visada buvo laimingas, ir ta laime dalinosi su kitais. Kaip ir savo žiniomis bei patarimais, kas buvo laimė ir jam, ir jo patarimus gaunančiam. Aš jį gyvai tesu sutikęs tik kartą, ir netgi gailiuosi, kad per mažai tuomet nufilmavau. Simonas ir jo kolegos, kuriuos Mangė konsultavo, galėtų papasakoti daugiau, ir jiems ši žinia, kad Mangės jau daugiau nebebus, yra nepalyginamai skaudesnė, nei man.

Nuliūdino suvokimu, kad Mangė ir mums, buriuojantiems lietuviams, buvo seniai tapęs savu – šeimos nariu. Kažkaip suvokiau, kad iš tiesų nežinau didesnio Lietuvos draugo buriuotojo, kuris, nebūdamas lietuviu, taip nuoširdžiai rūpinosi mūsiškių sėkme.

Ir tai ne vien Ambersail, kurią jis pats yra pasirinkęs kaip “savo laivę“ plaukti regatoje, sėkmė, nes ši laivė kaip projektas jau davė kitaip negaunamą vandenynų (!) buriavimo patirtį šiame mūsų “gintaro lašelyje, kurį nešu ant delno“, o be Mangės, Simonas, manau, pritars, viskas būtų kitaip ir ne taip gerai. Mangės palaikymas ir paskatinimas lietuvius veda ir dalyvauti Volvo Ocean Race, kurio dalimi ir legenda jis jau seniai buvo tapęs.

Net neabejoju, kad ir toliau mūsų buriuotojai jo patarimus įvairiose situacijose nevalingai, ir tai yra gerai, prisimins: “o Mangė sakė…“, “Mangė pataria…“, “pamenu, kai su Mange plaukėm, jis ir sako: klausyk, juk čia iš esmės vis tiek spinakeris, tai kodėl šitos burės nepanaudojus kaip spinakerio?“ arba “Mangė tada ir šaukia jau: nešam visi savo subines į galą ir glisuojam!…“ – bent jau susidariau tokį įspūdį, kad jis liko mūsų aukštutinės buriuotojų lentynos, kurios agregatas yra Ambersail, tuo jei ne fiziškai esančiu treneriu, tai labai naudingu mentoriumi.

O tuo pačiu ir likusių, net jei netikri, net jei buriuoja tik baltomis laivėmis atostogų metų turistaudami. Nes ir tada, kai atrodo esant sunku, gali sau pasakyti: nu jei tas diedas Mangė gali ten pietiniuose vandenynuose (kurie jam buvo kaip žaidimo aikštelė, nes ten daug vietos, gerai vėjas įpučia, bangos smagios, tik nereikia labai arti ledkalnių plaukti), tai kaip negali tu? Ir tada gali.

Todėl gal nesakau Mangės nebebus, nes jis vis plauks kartu su tais, nors kiek jį pažinojusiais. Kaip šmėkla, bet vis tiek kartu. Visa tokia, koks ir buvęs pats Mangė: optimistas, šaipokas, sveikai ciniškas, sugalvojantis sprendimus už suvokimo ribų, laimingas jūra ir vandenynais. Lietuvos draugas.

Tiesiog Mangė.

In memoriam: Magnus Olsson, +2013.

Victoria, Magnus Olsson

Mangės bučkis švedų kron-princesei Viktorijai (iš sulekha.com)

* * *

 

Dar čia: Magnus Olsson: geriau, nei Volvo

Komentarų: 5

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.