Beibi in da boat


Tekstą atkūrė ir iliustracijas parinko (c) Valdas Japertas

* * *

Salys Šemerys: Kabotažinis plaukimas

(originalus tekstas Salio Šemerio-Šmerausko rankraštyje “Jachta Tegu“ – 65-67 psl.)

 

Nuo Klaipėdos iki Liepojaus visą laika buvo kabotažinis plaukimas, t.y. buvo matyti krantai.

Jachtos dienoraštyje buvo įrašyta taip:

Oras – giedra;

Vėjas – NNO 1 balo stipr.;

Bangav. – 1 balo;

Burės pilnos;

Bar. – 76,6;

Logas – 0 (dab. rusicizm. “lagas“ – skipper.lt past.);

Komp. kursas – 332;

Debesys – altostrato 3.

Tai gali daug ką reikšti. Buriuotojams šis įrašas reiškia, kad jachta plaukia griežtai prieš vėją. NNO yra menkas malonumas. Per keturias valandas buvom nuplaukę beveik iki Karkininkų, t.y. maždaug 10 km.

23 val. vejas nuėjo miegoti. Jachta suposi ant bangų – jos burės dar buvo pakeltos – bet laivas nebeplaukė į priekį, nes buvo tyla, arba vadinamasis “štilius” (liet. tyka – skipper.lt past.).

Kadangi mums reikėjo greičiau nuplaukti į tikslą, tai kitokios išeities nebuvo, kaip paleisti motorą ir plaukti motoro pagalba.

23 val.15 min. užsukome motorą ir plaukėme pakeitę komp. kursą į 335. Labai patogu, kai jachtoje yra pagalbinis motoras. Daugelyje atvejų jis yra mus išgelbėjęs iš keblios padėties.

1 val. 30 min. buvo matyti statmenai (dab. “traverse“ – skipper.lt past.) Palanga. Aiškiai buvo galima įžiūrėti bažnyčios bokštą ir jūros tiltą.

3 val. 15 min. pakilo vėjas WNW 2 balų stipr. Motorą išjungę iškėlem vėl visas bures ir galėjom pakenčiamai buriuoti pakeitę komp. kursą į 320.

4 val. 20 min. buvo statmeniškai matyti Popės (dab. Papė – skipper.lt) ežero švyturys. Tąja proga jachtos kpt. Patas pasakė:

– Gaila, kad per arbitražą nebuvo Lietuvai priskirtas Popės ežeras, nes čia būtų buvę galima įrengti puikų natūralų uostą.

Aš priduriau:

– Matyt, prof. Kazimieras Būga nebuvo jūrininkas ir uostais nesirūpino.

Kiek atsimenu, tai latviai už Popės ežerą norėjo gauti Biržų ežerą ir miestą Biržus. Bet tas latvių pasiūlymas buvo lietuvių atmestas. Gaila!

Prieš įplaukiant į Liepojaus uostą mus išgąsdino ir nustebino baubianti boja. Mat netoli uosto buvo nuskendęs didelis karo laivas, (o gal per Pirmąjį Pasaulinį karą tas laivas tapo nuskandintas?) Tad įspėjama, kad arti jos joks laivas neplauktų, kad neužkliūtų už to laivo skenduolio stiebų ar kaminų. O tą laivą ištraukti į vandens paviršių, matyt yra buvę per sunku ar per brangu.

11 val. įplaukėm į Liepojaus laisvąjį uostą. Iš Klaipėdos plaukimas iki Liepojaus truko 15 val. 15 min.

Plaukdami turėjome laiko apmąstyti ir aptarti pastarųjų dviejų dienų įvykius. Buvo visokių išvedžiojimų:

Mano jachta seniau buvo priklausiusi vokiečių jachtklubui “Segelverein” vardu “Unser Freund”. Gal kai kas buvo nepatenkintas, kad Jachta su laiku perėjo lietuvių nuosavybėn? Gal kai kam iš Klaipėdiečių nepatiko, kad tokia daili jachta kaip “Tegu” atstovaus Lietuvai Faorezunde?

Gal įvyko to nenaudėlio darbas naktį?

Kadangi prie daugelio jachtų daug kas dirbo iki vėlybos nakties ir kai kas net nakvojo jachtoje, tai uosto rajono sargai negalėjo sukontroliuoti, kas čia jachtsmenas-škiperis, o kas pašalinis. Įtarėme, kad buvo tyčia apipjaustyti šotai ir falai (vos startavusi “Tegu” buvo priversta sustoti Kopgalyje tvarkytis takelažo, žr. http://skipper.lt/2012/12/14/tegu-13/ – Valdo past.)

Ir gal tyčia nuo špachtelio buvo išlaisvinta plankutė, prie kurios buvo pritvirtirtas fokštagas?

Prisiminėm, kad yra buvęs toks atsitikimas:

Grovo (dab. rusic. grafo – skipper.lt past.) Zubovo sūnus toje pačioje uosto teritorijoje laikė savo baidarę, kurią prieš vieną sekmadienį buvo perdažęs ir užrašęs vardą BEBI (angl. BABY – “mažulė“, bet tarpukario ne visi naudojo principą rašyti tikrinius daiktavardžius originalo kalba, tad transkribavo pagal tarimą, kaip įprasta ir tuomet, ir dabar Rusijoje, ir sovietinė mūsų kalbininkų tradicija puoselėjama toliau – skipper.lt past.).

beibi baidares

“Santaros“ baidarės Dangės (liet. Danės) upėje (foto iš FB XIXa. atvirukai)

Kažkas tyčiomis ėmė ir nuo raidės “E” pašalino 3 skersinius brūkšnelius ir gale pridėjo raidę “S” ir išėjo “BIBIS”.

Sekmadienį, kai Zubovukas nieko nepastebėjęs plaukė savo baidare, tai iš kelto žmonės žiurėjo ir kvatojo dėl tokio keisto ir mažai gražaus baidarės vardo “BIBIS”. O jis nieko nenutuokia – plaukia sau toliau. Ir vėl juokas visose jachtose, visose baidarėse. Visos marios skambėjo juoku, kol vargšas baidarininkas pasijuto esąs pajuokos objektas.

Dar yra buvęs ir kitas atsitikimas:

Kai sykį Klainėdos lietuvių gimnazijos direktorius Pr. Mašiotas plaukė motorine valtimi paliai Neringos krantus, tai iš ten jo valtį apmėtė smulkiais akmenukais.

Tai rodo, kad Klaipėdoje tuo metu yra buvę daug kenksmingo raugo, žalingo elemento, kuris jau senai rūgo, augo, dauginosi, iki virto Neumano ir Zaso judėjimu ir to išdavoje Klaipėdos kraštą anšliusavo prie Reicho.

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.