“Tegu“ kelionė į Skandinaviją (5/6)


Tekstą atkūrė ir iliustracijas parinko (c) Valdas Japertas

* * *

Vytautas Andžejauskas: Palydimi kanuolių šūviu į Helsinkį

(originalus tekstas iš „Vakarai“ – 1937  liepos 21d.)

Hangö Suomijos kurortas, ir vasaros metu jame lankosi daug turistų. Pats miestas nelabai didelis, bet visas paskendęs dideliame parke, lygiai taip pat kaip ir Pärnu (Estija) miestas. Gėlių kliombos, vėsios pievos, nepažįstami lapuočiai gelbsti Hangö, žiemos šalčių užgrūdintą, pilietį nuo karščio.

Trečiadienio rytą apleidžiam Hangö. Pasirenkam škėrų kelią. Bematant matome skirtumą tarp švedų ir suomių škėrų. Suomių škėrai daro daug žiauresnį ir primityviškesnį vaizdą.

Vėl vėjas nepalankus, ir tik motoras mus išgelbėja iš nemalonios padėties. Prikė po prikės nubraukom žemėlapy, taip kad puikiai orientuojamės padėty.

Staiga malonią tylą pertraukia kanuolių šūviai. Vis arčiau ir arčiau skamba nemažo kalibro garsas, kai iš po uolotų salų išsiskiria suomių karo laivas. Kiek toliau pilvus išvertę guli suomių povandeniniai laivai.

Vos spėjo nurimti pirmojo šūviai, kai susilaukėme naujo patrankų ugnies krikšto. Vėl kitas suomių traleris treniruojasi į kai kokius taikinius. Tik ties Jussarö švyturiu išsigelbstime iš kariškos zonos.

Nuo Jussarö išmetam logą ir nustatom kursą į Porkala Kalibada švyturį. Užeinantis lietus atneša mums vėjo, ir su balionu neriam į besiartinančią vakaro prieblandą.

7,30 val. pamatome Porkala Kalibada švyturį. Nauji audros debesys neriasi iš po horizonto. Smarkus lietus praeina pro mus, tačiau tik porą lašų gauname.

12 valandą nakties tyla. Toks tai nepastovus Suomijos įlankos oras. Rytą stiprokas NO vėjas neša mus Helsinkio švyturio link.

Helsinki Eteläsatama (pietinis uostas) 1930 m. (iš senųjų Helsinkio atvirukų)

Audros, perkūnijos, lietaus laiminami pasiekiame Graharos švyturį.

Lygiai pusantros valandos vėliau praeina naujas lietaus tvanas, kada mes saugiai stovėjome prie suomių jachtklubo bojos. Šis 15 minučių lietus padarė baisius nuostolius Helsinkyje, kartu net apversdamas autobusus.

* * *

VI dalis

Pradžia čia

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.