Kurėnų regata. Įvyko!


Tai, dėl ko aš jau bangas kėliau, o kai kurie bambekliai (paskui tiesiogiai netgi renginyje dalyvavę teisėjais!) burbuliavo man, ko aš čia, matai, purkštauju, vis tik įvyko.

Vienas tradicinių ir istorinių laivų regatos “Burpilis“ bei “Dangės flotilės“ laivų parado organizatorių Romas Adomavičius sako, kad tame yra ir mano nuopelnas – na, labau jau kuklus, pasakysiu, bet ačiū! Ir ačiū ne tik Romui, bet ir Valdui Japertui, kuris parašė ir apie tarpukario žvejų jūrines regatas, todėl prie populiarinimo ir pačios idėjos prisidėjo tikrai daugiau už mane, o dar ir suskubo pats padėti teisėjauti!

Man džiugu žinoti, kad regata buvo netgi tarptautinė – atstatytu kurėnu iš Karaliaučiaus “Pasaulio vandenyno“ muziejaus atplaukė pietiniai Kuršmarių kaimynai (geriau rusai kurėnais, nei tankais – ir tokiu atveju mes juos visada sutiksime išskėstomis rankomis).

Štai ką rašo Romas apie pačią regatą FB, kur galite rasti ir visą nuotraukų albumą:

Regatos veidas – Rimas Neverauskas (Alfonso Madžiūno foto iš Classic Boats Lithuania FB)

2012 m. rugpjūčio 4 d., Klaipėdos uostamiestyje šurmuliuojant Jūros šventei, įvyko tarptautinė tradicinių ir istorinių laivų regata „Burpilis“. Šis renginys ir dieną prieš vykęs tradicinių ir istorinių laivų paradas „Dangės flotilė“ tikimės papuošė šventinį savaitgalį jūriniais akcentais, kurių pastaruoju metu Jūros šventei trūko.

Lietuvos jūrų muziejuje, įstaigoje, kuri yra atsakinga už marinistinio paveldo sklaidą, regatos idėja kilo organizuojant laivų paradą. Surinkus tradicinius ir istorinius burlaivius iš Lietuvos, Rusijos, Lenkijos ir Vokietijos norėjosi parodyti visą jų grožį, kuris geriausiai atsiskleidžia besivaržant išskleistų burių būryje. O pradinė senovinių laivų regatos atgaivinimo idėja buvo paskatinta ir subrendo diskusijų metu jūrinio paveldo entuziastų grupėje viename iš virtualių socialinių tinklų.

Regatos startas buvo duotas tarp Smiltynės ir plūduro, šiauriau kursuojančių senosios perkėlos keltų. Kaip ir 1934 m. Jūros dienos metu kurėnai ir venterinės valtys įveikė distanciją iki bujos ties Nerijos fortu ir atgal. Prie kurėnų ir venterinių valčių klasių prisijungė istorinių jachtų grupė. Viso regatoje plaukė 12 laivų.

Prieš vyravusį iki 15 mazgų šiaurės vakarų vėją, regatos dalyviams teko laviruoti. Mažųjų burvalčių klasėje nugalėjo Aistmarių žakuvka (lenk. żakówka), atstovavusi Gdansko jūrų muziejų. Jos įgula buvo apdovanota vilniečio kalvio Egidijaus Latėno pagamintu kabliu busakui (laivo karčiai). Antrąją vietą užėmė rusniškis laivadirbys Simas Knapkis su savo pastatyta venterine valtimi. Trečią ir ketvirtą vietas pasidalino dar dvi venterinės valtys iš Rusnės, valdomos jaunuolių įgulų.

Kurėnų klasėje pirmąją vietą iškovojo „Kuršis“ iš Nidos, antrą ir trečią vietas pasidalino Lietuvos jūrų muziejaus kurėnas „SüD 1“ ir didysis kurėnas iš Šturmų miestelio rytinėje kuršių marių pakrantėje – „Sturm 1“. Ketvirtas liko rusų kurėnas iš Kaliningrado Pasaulio vandenyno muziejaus. Nidiškio kurėno šiporiui Aurelijui Armonavičiui buvo įteiktas dailidės ir kalvio darbo blokas.

Istorinių jachtų klasėje pirma finišavo jachta „Rasa“, kurios kapitonui Jurgiui atiteko pagrindinis regatos prizas – kalvio darbo burpilis. Jachtų klasėje dar varžėsi klaipėdiečių „Koster“ ir „Gonda“ falkbotai bei šilutiškio Dainiaus Šilgalio gražuolis kuteris „Galento“. Paguodos prizus gavo visų dalyvavusių laivų įgulos.

Prie regatos „Burpilis 2012“ organizavimo svariai prisidėjo Klaipėdos Kultūros ir turizmo informacijos centras, rusniškiams į regatos vietą išsiruošti padėjo Raimundas Plikšys. Laivų varžytuvių taisyklių vykdymu rūpinosi buriavimo teisėjas Vilius Tamkvaitis su pagalbininku Valdu Japertu. Garbingas teisėjų laivo pareigas atliko dar vienas Lietuvos jūrų muziejaus istorinis laivas – dorė.

Regatos organizatoriai džiaugiasi, kad Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos ir „Smiltynės perkėlos“ pareigūnai leido vykdyti varžybas aktyvios laivybos zonoje. Po varžybų įgulos buvo apdovanotos Pilies jachtų uostelyje, buvo dalijamasi sveikinimais ir įspūdžiais. Ne vieno galvose sukirbo idėja pakartoti regatą kitais metais. Tikimės, kad ji taps tradicine.

Nuotraukų autorius Alfonsas Mažūnas (Lietuvos jūrų muziejus)

Nežinau, kaip jums, bet man – tai yra šių metų didžiausia marinistinė šventė, kurioje nors ir negalėjau pats dalyvauti, bet pakilus jausmas už šį renginį suorganizavusius ir jame dalyvavusius išliks dar bent metams į priekį. Nes juk – įvyko!

Ahoy!

Komentarų: 5

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.