Sveikinimai KJP!


Šiandien yra Lietuvos kariuomenės Karinių Jūrų Pajėgų diena.

Nors Lietuvos kariai dar prie didžiojo etmono Jono Karolio Katkevičiaus turėjo pergalių, sumušdami švedų laivyną prie Salismiundės (dab. Salacgryva) 1609 metais, o, Lietuvai iškovojus Nepriklausomybę 1918 metais, pirmasis ginkluotas karinio tipo laivas ėmė plaukioti su Lietuvos vėliava atsivadavus Klaipėdą jau 1927 metais, tačiau KJP sukūrimo diena laikoma 1935 metų rugpjūčio 1 diena, kuomet kariuomenės vadas generolas Stasys Raštikis pasirašė atitinkamą įsakymą apie Lietuvos karinio laivyno įsteigimą.

Kas yra visiškai suprantama: etmonas civilius laivus apginklavo tvirtovės patrankomis ir pavertė juos kariniais; iki 1927 metų Lietuvos vėliava plevėsavo pasienio apsaugos kateriuose; iš Vokietijos įsigytas minininkas “Prezidentas Smetona“ taip pat buvo naudotas iki perleidimo iš Pasienio policijos Lietuvos kariuomenei ne pagal savo karinę paskirtį – sienos sargyboje ir kovoje su kontrabandininkais.

Sunaikintos sovietų ir jų koloborantų 1940 metais, Lietuvos karinės jūrų pajėgos atkurtos 1992m. liepos 4 dieną. Dabar įeina į NATO karines pajėgas kaip pilnateisė šių dalis, tad, visiems nihilistams, iškart kalu bušpritu į tarpuakį: Lietuva jei ir neturi pati nei vieno lėktuvnešio, tai dar nereiškia, kad ir mes iš daugiau nei pusės visų esančių pasaulyje lėktuvnešių neturime palaikymo.

Ir kai šiandien šventė, tai palieku nuošalyje ne itin malonius dalykus, nutikusius ir per šį laiką, bet išvardinu mūsų karo laivyno vadus, net jei jie tuomet ir taip nesivadino ar vadovavo formaliai tik vienam laivui. Tebūnie jie nors čia simboliškai admirolais:

Jonas Karolis Katkevičius (1561-1621). Lietuvos didysis etmonas nuo 1605m. Kare su švedais dėl Livonijos tiesiogiai vadovavo laivynui 1609 metais Salismiundės jūrų mūšyje. Jūrinė specializacija – branderiai. Apie asmeninį buriavimą duomenų nėra (burlaivių amžius).

Adomas Daugirdas (1894-1979). Kapitonas. Kariuomenės savanoris. Pakrančių apsaugos laivo “Prezidentas Smetona“ vadas 1927-1928 metais, Klaipėdos uosto kapitonas 1934-1939. Plaukė aplink pasaulį leitenantu mokomąjame būryje 1916 metais. Jūrinė specializacija – povandenininkas. LBS narys, Klaipėdos jachtklubo valdybos narys, buriuotojas.

Antanas Kaškelis (1879-1944). Kapitonas. Pakrančių apsaugos laivo “Prezidentas Smetona“ vadas nuo 1928m., karo laivo “Prezidentas Smetona“ vadas 1933-1939. Karinių laivyno statutų kūrėjas. Jūrinė specializacija – minų traleriai. LBS narys, buriuotojas.

Povilas Julius Labanauskas (1908-1999). Kapitonas-leitenantas. Karo laivo “Prezidentas Smetona“ vadas 1939-1940 metais. Jūrinė specializacija – artilerija. Jūrų skautas, vienas iš kūrėjų, LBS narys, buriuotojas.

Juozapas Algis Leišis (1943-). Kapitonas. Lietuvos kariuomenės Karinių Jūrų Pajėgų vadas nuo 1992m. liepos 4d., kariuomenės savanoris ir karo laivyno atkūrėjas, įvedė dabartinę KJP vėliavą, karinių laivyno statutų kūrėjas, dalyvavo perkant fregatas. Jūrinė specializacija – laivyno inžinerija, mechanika. Apie buriavimą duomenų neturiu.

Raimundas Saulius Baltuška (1937-). Komodoras (flotilės admirolas). Atskirojo laivų diviziono (vėliau flotilės) vadas 1992-1995m., KJP vadas 1995-1999, karinio laivyno sukūrėjas, tolimųjų plaukiojimų iniciatorius, vienas iš NATO BALTRON būrio kūrėjų, Klaipėdos universiteto dėstytojas. Jūrinė specializacija – povandenininkas. Apie buriavimą duomenų neturiu.

Kęstutis Macijauskas (1961-). Flotilės admirolas. KJP vadas nuo 1999m. (2004m. šias pareigas laikinai ėjo KJP štabo viršininkas kapitonas Olegas Mariničius, kol KJP vadas studijavo NATO koledže Romoje). Jūrinė specializacija – ryšiai, povandenininkas. Apie buriavimą duomenų neturiu.

Sveikinimai mūsų karo laivyno jūrininkams ir visiems Lietuvos jūrų siekius palaikantiems!

Ahoy!

Komentarų: 2

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.