Kelionės, Marinistika

Dumti į šiaurę (3): Pirita

Dabar Pirita yra veikiau Talino dalimi, nei priemiesčiu, nors prospektas, nutiestas jūros pakrante, nėra pakeliui pritūptas gausiai gyvenamųjų namų, o pati Pirita yra veikiau koks miestelis pašonėje – kaip kad dabar liūdnos šlovės Garliava laiko save Kaunu.

O pati Pirita išgarsėjo Maskvos 1980-ųjų metų Olimpiados metu, mat čia vyko olimpinės buriavimo regatos – juk Maskva nors ir turi upę Jauzą ar Kliazmos tvenkinį, o miesto gatvėse ir admirolų išvystum, tačiau nėra prie jūros. Atrodytų, kad menka bėda – juk ir mūsų buriuotojai pripratę prie lygaus uždaro vandens ir škvaliukų gaudymo, tačiau tarptautinės federacijos manė tuomet kitaip, ir Maskva pasižadėjo praverti geležinį kingstoną Talino apylinkėse.

Taip Piritoje buvo įrengtas olimpinis uostelis, pastatyti molai bei prieplaukos, reikiami viešbučiai sportininkams ir delegacijoms, pagalbinės patalpos ir net atskiras aukuras olimpinei ugniai – ant jo išvardinti ir tos Olimpiados čempionai. Tik tiek, kad olimpinis ir sovietinis paveldas estams nėra širdžiai brangus tiek, kiek brangus būtų jo išlaikymas ir ypač kapitalinis remontas, kurio jau vietomis paveldėta infrastruktūra prašosi.

Pavaikščiojau uostelio prieplaukomis. Manau, kad nuotraukose ne vienas lietuvių senosios kartos buriuotojas ras sau pažįstamų ir nostalgiškus jausmus keliančių vaizdų. Aš čia gi buvau pirmąkart, todėl man viskas buvo nauja, nors naujai šviežumo prasme ir neatrodė.

Bet vietos čia ir svečiams yra sočiai, todėl verta užsukti ir laive plaukiant, ypač, jei reikalinga pasieniečių atžyma. Nors išlipti į krantą pačiame Taline yra smagiau, bet Pirita patraukli gal kai kuriems savo nuošalumu ir ramybe. Dviratį galima išsinuomoti nesunkiai, paplūdimys yra čia pat, kavinukė irgi yra, gal net ir restoranas koks būtų viešbutyje, o parduotuvė “Selver“ – anapus prospekto, paėjus neilga bet kuria gatvele statmenai krantui.

Laivė išplauks pro Piritos uostelio vartus

Pakeliui link Talino stabtelėjau prie angelo su marionečių valdymo manipuliatoriumi rankoje.

Pasirodo, tai yra dar caro Nikolajaus II funduotas paminklas žuvusiems šarvuočio “Rusalka“ jūrininkams 9-ųjų metinių proga – gerokai iki Pirmojo pasaulinio karo, nes laivas paskendo per audrą pakeliui iš Revelio (Talino) į Helsingforsą (Helsinkį), žuvo 177 jūrininkai. Angelas rodo kryžiumi į laivo žūties vietą, kryžių buvo sovietai nukalę, o skulptoriui pozavo jo namų tvarkytoja, kurios anūkas yra dabar estų politikas.

Man beieškant įdomesnio rakurso, atmynė kažkoks bedantis geros nuotaikos senukas ir ėmė linksmai kažką savo kalba aiškinti. Neatstojo. Teko perklausti, ar jis kalba angliškai. Nuliūdęs jis konstatavo, kad kalba tik estiškai, suomiškai, rusiškai ir vokiškai. Paguodžiau – pratęsiau pokalbį rusiškai.

Paporino, kad galima taip nusifotografuoti, kad angelas laimintų virš galvos kryžiumi. O jei dar saulės tinkamą laiką parinkus… Ir kad Jaltoje jis nusifotografavo taip, kad jam toji pilis buvo virš galvos tarsi karūna. Pasidžiaugiau žmogumi ir padėkojau. Dar pasiteiravo, iš kur aš? Sakau, kad iš Lietuvos. Tada jis pastebėjo, kad iš Piterio kaip tik autobusą su turistais atvežė į Piritą, tai tie išgraibė visus dviračius, užplūdo visus dviračių takelius (nepasakyčiau, kad čia jų yra daug – dažniausiai važiuojama šaligatviu, kur niekas irgi nesiteikia labai takelius žymėti) ir labai džiaugiasi, kad gali čia pavažinėti, nes tokių sąlygų pas save neturi.

Na, koks estas nemokės pasigirti?… Pritariau, kad gal ir derėtų nuomotis čia ne automobilį, o dviratį. Taip, nukirto jis, nes tai nieko (?) nekainuoja. Tuomi ir atsisveikinom, nes jis numynė sau. O aš nuėjau sau į automobilį.

O jūs nueinate į nuotraukų albumą ir žiūrite vaizdinį reportažą.

* * *

Pradžia ir turinys

Kita dalis – Tartu

Reklama
Standartinis

7 thoughts on “Dumti į šiaurę (3): Pirita

  • Skipper.LT parašė:

   McGregoro ypatumas, kad jis balastą iš vandens pasisiurbia. Tai gali išpūsti, kai leki kaip kateris. Bet jei neprisileisti laiku, tai apsiversi prie šoninio vėjo ir priburbuliuosi. Buvę jau tokių atvejų JAV – dar stebiuosi, kad ten firmos neužtąsė po teismus.

   Patinka

   • Kestutis parašė:

    nors ir su išleistu balastu, McGregor su nauju 50aj pakabinamu motoru pilnom apsukom plaukė 8-9 mazgelius. taip kad “lekti kaip kateris“ mano nuomone nėra tikslus šio laivo apibūdinimas.

    Patinka

     • Kestutis parašė:

      man irgi atrodė, kad lėksiu su juo, bet kaip parodė praktika – daugiau triukšmo, nei greičio. McGregor 26 maksimalus greitis motoru yra 21mph arba 18 mazgelių, bet nors ir 2002 metų modeliu ir tikrai tuščiais balastais jis nė pusės tiek neplaukė.
      kad kateris, tai ir lėtaeigis gali būti, nors kitą vertus profesionalų lengvą slidininką su plačiom slidėm tukriausiai ištrauktų ir Mc Gregor katerjachta.

      Patinka

      • Skipper.LT parašė:

       Nesu jo išbandęs, tiesą sakant. Pati koncepcija kažkada patiko, bet paskui pagalvojau, kad too good to be true. Įdomu, kaip jie tą maksimalų greitį tuomet nustatė, kad jis ženkliai tiek neplaukia? 🙂

       Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s