Dumti į šiaurę (2): Tallinn


Danų mieste, kuris yra estų sostine (taip verčiasi pavadinimas Tallinn, nors miestas nemenką laiko dalį vadinosi dar ir Reveliu), teko būti ir anksčiau. Man tai – verslo partnerio, kurį atstovauju Lietuvoje, miestas, kur yra ir jo įmonės būstinė (įdomu tai, kad jis pats yra kilęs iš Saaremos). Todėl ir lankiausi čia ne turizmo reikalais.

Būtinai nueikite į jų senamiestį (Vana Tallinn). Pakilkite į kalną pas Ilgšį Tomą (Tompea pilį). Pavaikščiokite to senojo Livonijos miesto gatvėmis – mūsiškis Vilnius vis tik yra barokinis, todėl vienas nebaigtas atstatyti kuoras ant Kreivojo kalno (žinomas kaip Gedimino pilis ant Gedimino kalno) to senoviškumo niekaip nesukuria, o apie muliažą skambiu Valdovų rūmų pavadinimu tai gal nekalbėsim, nes padorioje kompanijoje keiktis nepridera. Gal todėl ir mėgstama važiuoti į Trakus?

Atkreipkite dėmesį, kad jų parlamentas yra būtent čia, ant kalno, ir iš esmės pilyje (bent jau tam galėtume Valdovų rūmus prisitaikyti). Ir jam priešais – rusų užkariautojo vardo cerkvė… Manau, tai savotiškai veikia posėdžiaujančius, primenant, ne kad dera “subalansuoti politiką ir nustoti erzinti Mešką“, bet kas laukia, jei politikoje įsivyraus infantilizmas ir hipsteriškai naivios geopolitinės nuotaikos.

Pakeliui link uosto (estiškai jis vadinamas Sadamu…) prasukite per Rotemano kvartalą – mūsų paveldofašistus ir etniškų bakūžių bei griuvenų sergėtojus ištiktų apopleksija. Tokios architektūrinės eklektikos, kuri neįtikėtinai dera, nepaisant skirtingų formų ir medžiagų, niekur kitur nerasite, ir estiško santūrumo čia nebėra nei ženklo (nebent jiems būdinga tai, kad spalvos nėra rėkiančios). Bandymas paįvairinti Laisvės alėją Kaune baigėsi architektūros nacių konvulsijomis. Todėl nieko panašaus artimiausiais dešimtmečiais pas mus neišvysite, o čia – mėgaukitės į sveikatą (ir patyliukais pavydėkite drąsos bei stiliaus pajautimo, nes kitoje dalyje Talinas iš esmės yra santūrus ir tvarkingai nuobodokas miestas, ir mūsų renovuojami daugiabučiai sušvinta pietietišku džiaugsmingumu).

O aš patraukiau į uostą – jame buvau žiemą, todėl norėjau apsidairyti, kaip jis atrodo vasarą.

Nudžiugino, kad ir čia yra laivių uostelis (marina). Gali būti, kad jis yra daugiau skirtas vietiniams, nors puikavosi ne viena suomiška vėliava (tie tai gal kaip namuose?). Kažkuo primena situaciją Klaipėdoje, kuomet buvo dvi marinos: Pilies uostas ir Smiltynės marina (kažkodėl vadinta jachtklubu) – tačiau dabar situacija tokia, kad visi pas mus grūdasi “prabangiai“ miesto centre. Talinas gi dar turi priemiestį – Piritą (žr. kitoje dalyje), todėl nors ir visos, panašu, vietos užimtos, bet uostelis nepergrūstas.

Kaip tik iš jūros grįžo škuna – tai tokia laivė, kuri yra dvistiebė, tačiau, skirtingai nuo kečo, šios priekinis yra trumpesnis už galinį. Panašu, kad “dušmanas“ vežiojo turistus po jūrą, ir dabar grįžo namo.

Nustebino, kad tvarkėsi su visu laivu visiškai vienas – maždaug pensijinio amžiaus, bet labai guvus saulėje įdegęs pražilęs vyras, įplaukė į akvatoriją, apsisuko vidinėje jos dalyje, kad grįžtų link savo pontono, tada spėriai atsidūrė prie savo pontono, užmetė apsukų atbulinei eigai, jo laivė sustojo ir truputį pajudėjo galu atbula į tą L formos prieplauką. Neskubėdamas išlipo ant pontono, prišvartavo galą. Tada įlipo atgal (keleiviai vis dar buvo nutūpę denyje), įjungė šoninį pavairavimo sraigtą (nes priekis ėmė po truputį dreifuoti nuo pontono) ir prisitraukė laivapriekį, čia pat užklampuodamas pritrauktą. Keleiviai lygiai taip pat neskubriai ir santūriai išsilaipino į prieplauką.

Jokio skubėjimo, nekantrumo, nereikalingų judesių. Pagarba!

Turistus vežiojanti škuna Talino uosto (Sadam) ir senamiesčio (Vana Tallin) fone 

Nors pačiame uoste vaikščioti nėra didesnio malonumo – čia mėgsta laiką leisti vietiniai rusai, kurie ateina ar atvažiuoja “kuljtūringai“ palakti alų, mėto šiukšles ir užkandos atliekas į vandenį ir stengiasi pabrėžti savo kietumą garsiais keiksmais. Estiško santūrumo fone tokios prieplauką tarp knechtų nutūpusios kompanijos erzina. Visa laimė, kad priėjimas prie laivių pontonų yra priešingoje pusėje. Na, o keltai švartuojasi, aišku, gerokai arčiau jūros, ne šiame ramiame užutekyje, tad nemanau, kad ir banga iki laivių ateina.

Jei atplauktumėt kokiai parai į Taliną, manau, rinkitės šitą uostelį, o ne Piritą, net jei santykinai čia kainuos daugiau – iš čia arčiau pėsčiomis išeiti į miestą. Pavalgyti galima Rotemano kvartale (Vana Tallinn vis tik yra gerokai nusėstas turistų, kurie, tikėtina, pinigingesni už jus), giliau link centro prie Operhauzo yra ir mums jau įprastas Vapiano, o aš dar parekomenduočiau gana netoli (jei mėgstate pasivaikščioti) esantį ir “Fahle“ restoraną, įsikūrusį buvusio popieriaus fabriko patalpose.

Jie visai neseniai pakeitė meniu (bruschetta su rūkyta lašiša – nelabai, barščiai yra geri, kiaulienos kepsnys yra nemėgstantiems prisivalgyti, veikiau toks a-la Stikliai stiliaus), o gaila, anas man patiko labiau. Juolab, kad ten buvo juokinga aprašyta istorija, kaip po karo rado teritorijoje vamzdį ir nežinojo, kur jis veda. Tuomet nusprendė supilti rašalo ar mėlynų dažų (gi popieriaus fabrikas tokius popieriui naudojo). Nemanau, kad rūpėjo labai ekologija, bet dažai nebuvo toksiški.

Kitąryt Talino zoologijos sodo prižiūrėtojus nustebino mėlynas poliarinis lokys…

Talinas gal labai ir nenustebins. Bet man čia kažkaip viskas ramu ir tvarkinga. Aišku, visur vyrauja estiškas santūrumas, todėl akis stebins ne spalvomis, o architektūros formomis. Labai turistams patrauklus miestas, kažkuo patogus ir neerzinantis, kaip kokia nors tarp mūsų miestų esanti Ryga.

Manau, kaip ir pridera, į šį uostamiestį verčiau derėtų įplaukti, o ne atvairuoti automobiliu pro priemiesčius arba atskristi lėktuvu pro užpakalinį įėjimą.

Nuotraukų albumas su aprašymais

* * *

Pradžia ir turinys

Kita dalis – Pirita

Komentarų: 2

  1. del skunos svartavimosi , ta pati vaizda galima stebeti Nidoje, kai pensijinio amziaus praziles vyriskis (Viktoras Golubovskis , skuna “ Neringa, tokia pat kaip foto) svartuojasi atbulas L formos vietoje.., va tik del keleiviu solidumo biski nesutampa..

    Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.