Romantiškų svajų laivė


O, meile, tu mane nugalėjai! – iš populiarios dainos (autoriaus nepamenu).

* * *

Jei šiandien, per šventojo Valentino dieną, įsimylėjėliai siuntinėja vienas kitam širdutes, tame tarpe ir šokoladines, su paslaptingu anoniminiu (nors ir taip kita pusė be IP žino, kas tas “anonimas“) parašu “tavo alpstančioji Valentina“ arba “tavo nusvaigęs Valius“, tai, laivių savininkai, ranką prie širdies pridėję, prisipažinkite: mintyse gi ir toji, dažniausiai baltoji (ne karštinė, nors arti to), kuri dabar iškelta ant statramsčių (dzūk. kilblokų) žiemoja kokio jachtklubo teritorijoje…

Ne veltui jūrinėse tautose laivas yra “ji“, bet juk ir lietuviškai “jachta“ skamba taip poetiškai ir moteriškai – laivė!

O tūlas, žiūrėk, tai paslapčiom gal ir nuvyks savo šios “merginos“ aplankyti: įsiropš gal net po antklode tentu į guolį kokpitą, parymos garus pūsdamas ir padūsaudamas, kad greičiau jau tas pavasaris… Grįždamas pas antrąją pusę iš šitos pirmosios, užsuks kokių gėlių ar šokolado prigriebti – alibi būtinai reikalingas! Ir kad, šiukštu, jokio pavydo nesukeltum savo moteriai dėl tos, jau pasiilgtos ir aplankytos laivės!

Nes gi žinot, kad nors mylimos moterys ir yra deivės, bet tos mūsų vyriškos draugystės koncepcijos nesupranta, todėl kočėlas, gerai pagalvojus iš anksto, irgi ne galvoms minkyti skirtas.

* * *

Prieš kelerius metus žiūrinėjau parduodamų burvalčių skelbimus – negalėjau tada, bet negaliu dar ir dabar įpirkti laivės, tačiau vis rumžia smegenis lyg kokia kirvarpa mintis, kad gerai būtų namų pašonėje turėti kokią nors burinį agregatą. Lentų ir aitvarų nenoriu – kabai ten kaip soskinas ir šlampi tarsi pralekiančios suslikų gaujos laistomas kaktusas prerijose. Norisi sėdimos pramogos.

Kadangi pas mus nelabai ką tesurasi, o jei rasi, tai nesidžiaugsi, tad žiūrinėjausi užsienyje. Akis užkliuvo už labai nepadoraus pasiūlymo – buvo parduodamas “drakonas“ (buvusi olimpinė kylinių laivių klasė “Dragon“), priklausęs velioniui Belgijos karaliui.

Vienas iš “Drakonų“ (iš sail-world.com)

Klasikinė laivė – medinė (aišku, modernesni variantai yra jau ir plastikiniai) ir su istorija. Laivė, kurios neįmanoma neįsimylėti iš pirmo žvilgsnio.

Padūsavau: “brangi mergina“ – už ją prašė 44 tūkst. EUR (aš paskaičiavau, kad kainuos man ne mažiau 48 tūkst. EUR, nes draugas vertėsi amerikietiškų visureigių importu iš JAV ir maždaug žinojo, kiek tas atvežimas čia man atsieitų). O už tokią sumą tikrai galima rasti vidaus vandenims ir priekrantėms ką nors prieinamesnio su didesniais privalumais (na, čia kalambūras, jei taip apie merginas…).

Padūsavau draugams, numesdamas nuorodas į šią našlaitę – nei vienas blaivaus proto neprarado, į sindikatą eiti su manimi neketino, o ir aš turėčiau gerokai ne tik pakrapštyti piniginę, bet ir makaulę, iš kur gauti šlamančiųjų savo daliai.

Jų nesužavėjo ir snobiška perspektyva, galbūt, netgi tapti kviestiniu Belgijos Karalystės ambasados (čia toji, kur prie socrealistinio Frank Zappa biusto Vilniuje) svečiu šios šalies valstybinių švenčių proga (vėliavą, aišku, paliktume belgiškąją ir į lietuviškąją Trispalvę nekeistume!). Nematė rausvose vizijose jie ir savęs, vilkinčių baltomis kelnėmis, baltu golfu (arba baltu megztuku stačia apykakle) ir baltais denio bateliais tame išblizgintame tiko ar raudonmedžio denyje, saulės zuikučiams žaidžiant korpuso papildomuose dar kokiuose šešiuose lako sluoksniuose prie reikalingų aštuonerių, ramiais kaip belgų veidais grakščiai buriuojančių aplink Trakų Salos pilį, vėjui žaismingai taršant jų plaukus…

Žavus užpakaliukas… (iš rsys.com.au)

Gal aš ir snobas, bet tai jie tikrai ne romantikai, kad ir ką dabar apie savo pomėgį mergoms buriavimui sakytų! Gė-da!

O “drakonų“ esu matęs gyvai ir Kauno mariose. Krito į akis tie žemi bortai ir sėdėjimas vos ne prie pat vandens. Netgi eikliojo RS-280 “Legen la“ škiperis Docentas tada juos pagarbiai įvertino, pasakęs, kad pjauna bangą gerai, nešokinėja kaip “šiūpėliai“, o ir greitį dėl savo siaurų išilgintų formų neblogai išlaužia, kaip tokiai klasei ir “senienai“: sukurti 1929 metais Norvegijoje, tapo olimpine klase 1948 metais ir buvo iki Miuncheno Olimpiados 1972 metais – iš vintažinių laivių, tai “Dragon“ klasė yra viena stipriausiai atstovaujamų pasaulyje, neskaitant gal tik “Star“, kuri turtingų ir įtakingų lobistų vis dar stipriai išlaikoma Olimpiadose).

Iš esmės, man tai nebuvo laivė varžyboms – tai veikiau kolekcinis daiktas, mielas širdžiai, su kuriuo kiekvienas plaukimas turėjo tapti kaip šventė (tik be žvakių ir laižymosi, nors seilėjimosi plaukiant, matyt, būtų dar daugiau)…

* * *

Deja, taip ir liko tik svajonėse.

Aš netgi “drakonu“ iš viso nesu niekad plaukęs, prisipažinsiu. Nemačiau jų ir Galvėje, kas būtų man visai čia pat nulėkti (20 minučių kelio automobiliu nuo namų iš Vilniaus).

Ir suprantu, kad medžio priežiūra reikalauja itin daug laiko, dėmesio, pastangų ir… tų pačių pinigų. Netgi jei būčiau įsigijęs, tai ši svajonių laivė jau iki šiandien būtų, matyt, tapusi rakštimi subinėje. Labai gyvenimiška. Ir visai ne romantiška.

Na, o dabar – bent pasvajoti gi galima. Nekainuoja. Gaila, nežinau, kur čia tą šokoladinę širdutę dabar jai siųsti… Tai va bent čia pasidalinsiu tokia romantiška proga ir artėjant gavėnei.

Turėkite svajones, net jei jos neįgyvendinamos nugrimzta į Letą!

Ahoy!

Komentarų: 8

 1. Daina tai A. Mamontovo… Ir zodziai berods jo. Ziauriai grazus laivas, bet jis puse grozio netekti ikisus i zalius mus platumų vandenis.. Beveik griekas toki grozi musu drumzluose maudyt 🙂

  Patinka

  1. Vienas yra Kaune, žinau – kaip tik lede įstrigęs prieplaukoje… Keista, kad žmonės taip elgiasi. Gal manė, kad bus žiema kaip pernai ir netraukė? Bet tai korpusui turėtų būti kirdyk. 😦

   Patinka

 2. Drakonas tikrai smagus ir mano supratimu, gražus laivelis. Tačiau tai medinis laivas, vadinasi jo išlaikymas yra imlus pinigine ir laiko prasme, o jei dar vertinti pagal stovėjimo mokestį, tai yra vienas iš labiausiai nuskriaustų laivų. Jis yra ilgas ir plonas. Visada buvo keista, kodėl stovėjimo mokestis skaičiuojamas atsižvelgiant į ilgį, o ne į plotį. Jeigu būtų švartuojamasi bortu, tada taip, viskas logiška. Bet klasikinis ir populiariausias švartavimosi būdas yra galu į molą. Vienas galas rišamas prie molo, kitas prie švartavimo bojos. Tokiu būdu labiausiai apsimoka laikyti trimaraną, nes jo ilgis ir plotis yra panašūs, o kartais net plotis didesnis už ilgį.

  Patinka

  1. Tai kad už katamaraną dažniausiai ima dvigubai (kaip už du), tai ir už trimaraną taip paims. 🙂

   Patinka

   1. Kauno jachtklube, arba gal tiksliau marinoje, tai skaičiuoja už ilgį. Bet net jei ir pagal plotį skaičiuotų, tai vis tiek būtų nepagrįsta, nes tarpai tarp švartavimosi bojų yra vienodi, todėl visi gauna vienodą krantinės dalį 🙂

    Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.