Lietuvos KJP – kurių irgi nebus


Ši virtuali diskusija apie Lietuvos karo laivyno (tiksliau: KJP – karines jūrų pajėgas) esamą padėtį ir galimą jo paskirtį netikėtai kilo 2011 metų rugpjūčio 31d. “Veido“ apžvalgininko, kurį toliau minėsiu kaip Moderatorius, asmeniniame Facebook puslapyje, šiam, būnant dideliu lėktuvų skrydžių fotografavimo aistruoliu, įdėjus nukritusiojo lietuvių naikintuvo (kai tas dar skraidė…) nuotrauką su prierašu “In Memoriam…“.

Pridursiu, kad minėtasis diskusijos šeimininkas yra taip pat ir nusipelnęs KJP žmogus kaip propagandistas, gavęs iš KJP vadovybės ir atitinkamą žinybinį įvertinimą*, todėl natūralu, kad, man įsikišus į pokalbį, kalba nuo dangaus ir lėktuvų pakrypo link žemės, o dar tiksliau – vandens ir karo laivų. Jei Lietuvos, kaip NATO narės, gynybinių principų nesuvokimas akis bado, tai ką bekalbėti apie mitus dėl jos karinio jūrų laivyno ir šiojo funkcijų?…

Kadangi šis tinklaraštis yra skirtas ne vien buriavimui, bet ir daug platesnei marinistinei temai, tai diskusija apie karo laivyną, tikiuosi, čia ras savo prideramą vietą. Skaitymo sklandumui aš šiek tiek paredagavau, ištaisiau žioplesnes gramatines klaidas, lietuvišką šveplavimą padariau skaitomu, tačiau kalbos iš esmės netaisiau (nemanau, kad dera šnekamąją kalbą, o čia juk diskusija, keisti į literatūrinę!), o taip pat įdėjau ir kai kurias nuorodas į platesnį kontekstą, kuris, tikiuosi, gal bus irgi įdomus.

Malonaus skaitymo!

* * *

Skipper.lt: 

Baigsis kaip su fregatomis… !@#$%

Agnė C.: 

Sorry, aš nivkursie.. (“atsiprašau, aš nenutuokiu“ – red.past.) mūsų oro pajėgos turėjo tik du lėktuvus, ir tuos primenančius kukurūznikus?.. Prašau apšviesti, ačiū.

Skipper.lt:

Agne, apšviečiam: pirma, tai ne kukurūznykai (An-2) biplanai, o monoplanai. Ir ne propeleriniai, o reaktyviniai. Naikintuvai, ne transportiniai. Mokomieji. Nors ir ne viršgarsiniai. Vienas sudužo manevruose su NATO kolegomis – vienas iš dviejų turėtų.

Agnė C.:

Pataisymas: aš ir sakiau “primenančius“, o ne kukurūznikus. Bet beveik buvau teisi del to, kad turi tik du.. t.y. dabar liko tas sveikasis ir su kapsule. Dar vienas keleivinis išnyko kontekste…

Skipper.lt:

Agne, priminti galėtų tuo atveju, jei sparnai dvejintųsi ir propeleriai vaidentųsi… Na, man tai niekaip neprimena. Bet čia tik man.

Dar KOP turi sraigtasparnių (iš konfiskuotų ir restauruotų) bei transporto lėktuvų (berods, net irgi du?), kurių vienas turi VIP kapsulę, kurioje, manyta, vyks Adamkus, kaip vyriausiasis ginkluotų pajėgų vadas, kartu su januškiniais į kokį Afganistaną pasipyarinti. Dabartinė Jos Puikybė ten nieko nepametusi, todėl ta kapsulė nebent tinka kažkam iš kariškių pasinaudoti, kad jau vis tiek yra.

Greitu laiku nurašys ir paskutinį mokomąjį naikintuvą – ir tada faktiškai bus tas pas su KOP kas su KJP dabar. O liumpenai rėks: “kam ta kariuomenė – negi su latviais kariausim?“

Moderatorius:

Sadistas! O man kažkas aiškino, kad dar 23 orlaiviai yra…

Skipper.lt:

Tai jie gal visus ir suskaičiavo: sraigtasparnius, transporto, mokomuosius, porą dar kur kokiame aeroklube nukištų, kurie nuo balanso nenuimti, dar kokius ir remontuojamos “be galo“ (gal net ne 2, o 4 tuomet mokomuosius turim?), ir pan.

Čia kaip KJP, kurių NEBELIKO, bet vėliava dar plevėsuoja, nors galima drąsiai VSATui (Valstybinė sienos apsaugos tarnyba – mano past.) atiduoti, o ko tiems nereiks – Klaipėdos jūrų uosto direktoriui Gentvilui į balansą (galės Šventojoje laikyti, kai ten farvaterį ir akvatoriją atsikas).

Papildoma nuoroda: Kodėl vienas yra pusė?

Moderatorius:

Na, baik jau – varliagyviai (narai arba koviniai plaukikai – mano paaišk.) kaip tik prisipirko, tarsi Lietuva kokia Šveicarija būtų.

Realiai Lietuvai KJP – 3 greitaeigiai motorbootai su 20 mm automatais ir pora desėtkų rigidų (RIB – Rigid Inflatable Boat – pripučiama valtis kietu dugnu – mano past.). Taigi Flygefiskenai ir dar kažkokie.

Skipper.lt:

Tai ir sakau, kad KJP net formaliai nebeliko. Visa kitą galima Linkevičiaus stilium kaip Žemaitijos brigadą išskirstyti.

Moderatorius:

Na tai Linuką akurat (kaip tik tai ir – red. past.) grąžino.

Agnė C.:

Tai tuomet ir ginkluotosios pajėgos galėtų įsiskaičiuoti į amuniciją tas patrankas, kurios Kaune prie Karo muziejaus stovi!… (juokiasi)

Skipper.lt:

Manau, kad KOP dar ir “Lituanica“ muliažą VNO (Vilniaus tarptautinio oro uosto) salėje irgi skaičiuoja…

O šitie patruliniai Flyvefiskenai – tai VSATui pilnai tiktų. Būtų a-la US Coast Guard. Amerikiečiai dar ir apmokymus su malonumu pravestų…

Gediminas D.:

Va Lietuvos karinės oro pajėgos – vikėje:

Agnė C.:

Reiškia, mes ne šiaip sau šaipomės… arti tiesos. Tada ir man gaila, kad jis nukrito.

Skipper.lt:

Aš tai keikiuosi… Iš apmaudo. Neliko KJP, neliks ir KOP.

Gediminas D.:

Mhm, koviniai naikintuvai du tebuvo, dabar liko vienas. Gaila labai. Kolega sakė, jog dar trauks iš pelkės tą naikintuvą, tik abejoja ar skraidys jau jis.

Skipper.lt:

Iš esmės, ten daugiau mokomasis, nei kovinis buvo, bet geriau toks, nei joks…

Gediminas D.:

Na šitas kovinis/mokomasis, galėtų būti koviniu, tačiau lietuviams didesnis poreikis mokomųjų.

Vahtangas S.:

KOP niekados ir nebuvo, tik KOP elementai…

Skipper.lt:

Vahtangai, tą patį galima pasakyti ir apie KJP tuomet, ir net apie sausumos pajėgas… Vis tik kažkas buvo, kaip ir planai plėstis.

Agnė C.:

O prancūzai niekuo neįsipareigoję, aišku?

Skipper.lt:

Agne, o kuo čia prancūzai dėti?

Jie įsipareigoję atlikti oro policijos misiją, kol Lietuva su “sesėmis“ neturi (dar…) savo pajėgų. Tai, kad priėmė kartu pasitreniruoti – yra didelė garbė. Incidentai visur pasitaiko, kaip ir klaidos.

Blogiausia, kad šitas incidentas apnuogino tiesą – faktiškai mes neturime KOP ir jų turėti neketiname. Kažkas liūdi, kažkas jau laka šampaną antrą dieną (“taip jiems ir reikia!“ – čia mažiausias motyvas), o daugeliui yra svarbiau, kad koks nors Alytus turi kašio sporto halę – ir pofig, kad joje net per Eurobasketą nebus anšlago. Svarbu – turim. Sportą. Kašį. Vyrų.

O po to – nors ir tvanas (istoriją pamiršusiems – po to būna dar ir Tvanas).

Tomas C.:

Patikslinimui del KOP orlaiviu.

Skipper.lt:

Tomas gerą nuorodą davė. Cituoju:

“Lengvojo atakos lėktuvo L-39 ZA paskirtis:

treniruoti oro policijos funkcijas vykdančius naikintuvų kontrolės karininkus (ang. – Master Controller) ir naikintuvų valdymo karininkus (ang. – Fighter Controller); 

treniruoti Oro atakų vadovus (angl. – Forward Air Controller) atliekant Tiesioginę aviacijos paramą (angl. – Close Air Support); 

užtikrinti lakūnų kovinį parengimą.“

Kaip ir sakiau Gediminui aukščiau – ne kovinė, o treniruočių paskirtis. “Lengvasis atakos lėktuvas“, my ass

Vahtanas S.:

Kaip ginklo rūšis, KJP visada buvo kokybiškai stipresnė nei KOP. Tik kai vadai nusprendė specializuotis minų tralavime, fregatas supjaustė, o iš danų vadam paplaukiot katerių pasiėmė.

Skipper.lt:

Tai o aš apie ką?… Rašiau jau apie fregatas skipper.lt – nuo tada iš esmės taip yra KJP, kaip ir sakai.

Moderatorius:

Vahtangai, tokio dydžio šalies, kaip Lietuva, jūros pajėgų viršūnės – senų minų tralavimas/mėtymas ir teritorinės jūros patruliavimas, kad kontrabandos nevežiotų.

Skipper.lt:

Negaliu patikėti savo akimis??? Ar čia taip apie KJP kalba KJP nusipelnęs žmogus???

Moderatorius:

Aš suvalgiau 0,35l olandiško džino ir į mane įsikūnijo skrajojančių dačmenų dvasia, reikalaujanti sakyti tiesą ir tik tiesą! (kvatojasi)

Skipper.lt:

Tokio brudo priputus tik ir galima tokį brudą apie KJP kalbėti… Prašome savo titulo ir garbingo marinistinio vardo tokiais niekais ir tokiais pareiškimais nekompromituoti daugiau!

Vahtangas S.:

Aš jūriniuose kariniuose reikaluose žalias, bet palyginau tų patrulinių katerių ginkluotę ir man įdomu: ką su tokia galima nuveikti, prieš ką apsiginti?

Skipper.lt:

Vahtangai, ten iš esmės yra coast guard (pakrančių apsauga – mano past.), tik papildomai dar įrangos turi.

Vahtangas S.:

O kas dėl nedidelių iki ausų ginkluotų katerių su keliom priešlaivinėm raketom, kelias NRZK, ir jų taktika “smok-ir-bėk“? Lietuvai netiktų? Jūros ruožas tai mažas.

Skipper.lt:

Vahtangai, su vienu uostu ir dar tokiu kaip butelio kaklas ir tokiu ruožu – Lietuvai jokio KJP iš viso nereikia, jei jau taip. Nes nebus nei kam smogti, nei kur ir nuo ko bėgti…

Beje, anie daniški fryskai tai tam ir pritaikyti. Bet danai turi kiek kitokį pajūrį…

Vahtangas S.:

Diversantam gaudyt, saviems koviniams plaukikams pridengt, kai tie Baltijską bombins, Klaipėdos akvatorijos, galų gale, neleist užminuot.

Skipper.lt:

Vahtangai, jei taip truputį pasidomėtum Antruoju pasauliniu, kurio epizodas rusų pavadintas Didžiuoju Tėvynės, tai pamatytum, kaip vokiečiai užblokavo visą (!) Baltijos laivyną Kronštate ir visus ten badu marino, pakeliui dar pabombindami laisvalaikiu.

Norint daryti tai, ką sakai, reikia turėti laivus, kurie plaukia vandenynu, ir kad jie veiktų kaip NATO savarankiška grandis. Tada galima ir narus išmesti, ir minininkus paleisti. Be karo laivų priedangos, visos šitos užnugario operacijos neįmanomos, nes jos negali būti “frontu“ (aš taip populiariai sausumos karybos terminais, jei ką).

Kitaip tariant, vienas karo laivas visą mūsų dabartinį KJP užrištame maiše, kuriuo ir yra Klaipėdos uostas pagal konfigūraciją, laikytų. Ir nebūtų pagalio nuvyti tą vieną šitą piktą lojantį šunį…

Supjaustė gi pagalį. Metalo laužas, sako, buvo…

Moderatorius:

Gal geriau pora pingvinų nusiperkam?

Skipper.lt:

Ar dar džino liko? Jei ne, tai siūlau nusipirkti, nes ryt (rugsėjo 1d. – red. past.) neveiks, o 22 val. uždarys! (juokiasi)

Moderatorius:

Džino seniai nebeliko, blaivausi, tad pingvinus ir prisiminiau – kaip šauniai jie iš už Kuršių nerijos šokinėtų! (kvatojasi)

Skipper.lt:

Taigi yra dar pingvinų Jūrų muziejuje likę, kurių protėvių sovietmečiu žvejai prie Argentinos kontrabanda prigaudė, o palikuonys tokiais mutantais užaugo. Galima granatas priraišioti – bus amfibijų grandis, Lithuanian Marines Corps netgi!

Tomas C.:

O gal geriau (ir pagaliau!) sukuriam bendras KJP ir KOP su braliukais ir estukais?

Skipper.lt:

Tomai, Baltic Navy Fleet sukurti galima, kai yra iš ko kurti. Flotilei vis tiek laivų reiks, o jų nėra – ar su latviais ir estais, ar be jų. Ir nebus.

Julius C.:

Lietuvoje tokia idėja (apie bendras KJP su latviais ir estais – red.past.) būtų suprasta kaip mechanikų ir kito aptarnaujančio personalo siuntimas į estų ir latvių (gal greičiau tik estų) nupirktus karo laivus.

J.M.N.:

Vyr. kariuomenės vadas pasakė: “Mūsų kariuomenė bus maža ir inovatyvi“ – t.y. kuo mažesnė, tuo inovatyvesnė. T.y. kai liks 6 žmonės, būsim įtraukti į inovacijų enciklopedijas.

Pingvinai su granatomis suteikia viltį – juk nieko nėr pikčiau, kaip ežys su cigarete!

Vahtangas S.:

Nesiginčiju, tik klausiu: ar įmanoma, aisku, ne su dabartiniu mūsų laivynu. Beje, jūroje taktika, kai mažesnis ir silpnesnis išnaudoja netikėtumo ir apgaulės kombinaciją, neveikia?

Skipper.lt:

Vahtangai, taktika apgaulės, aišku, veikia, bet ne plynoje erdvėje, kaip ir ne plyname kovos lauke gi “pasalas“ daryti (vėl aiškinu paprasčiau suprantamomis sausumos karybos sąvokomis).

Dabartinis laivynas – tas pats, kas iš esmės nieko (“žaidžiam“, anot Andros pastebėjimo – jos komentaras čia praleistas, nes tik tiek ir buvo).

Taip, tų laivų labai nekeikiu, nes geriau tokie, nei jokie, bet esmės tai nekeičia – kariavimui (ne tai misijai, kuriai kurti – primenu!) jie mūsų sąlygomis yra visiškai netinkami, nes jei nepadeda kranto linija ir akvatorijos ypatumai, tai turi būti “frontas“, o jį sudaro tik karo laivai – fregatos ar bent korvetės. Neturime jau nei vienos fregatos. Amen.

Dabartiniai tie laivukai ir visi urmu kokios “didvyriškojo Variago“ nepavaizduos, juolab, kad eis kilvaterinėje rikiuotėje (kitaip iš Klaipėdos neišplauksi), tad iššaudys po vieną stovėdamas vienas kreiseris (fregata) arba korvetė netgi.

Kaip per pratybas – tire. Banaliai.

Jei bus išplaukę į savižudišką misiją Baltijoje, prisidengdami rūku ir horizontu, tai kur jie dings? Danų įlankėlėse ar skandinaviškuose šcheruose?

Nei ten, nei ten kariauti nesimokė ir, panašu, nesimokys (vėl kartojuosi – pagalvokite, kodėl komodoras Baltuška fregatas taip į vandenyną stūmė ir jį kirsti ragino?…). Pavienius ar grupele – užfiksuos aviacija, radarais ir… per atstumą raketomis net nematomus už horizonto suvalgys kaip šuo mašalą bet kuris priešo karo laivas. Tam jis ir yra karo, o ne patrulinis kaip šie įsigyti, ir pan.

Dar eskandrinius minininkus gal ir šita flotilė atviroje jūroje pagąsdintų, bet kitų šalių jūrininkai irgi ne pirštu penimi, o veikiau atvirkščiai – ir tradicijas, ir patirtį turi. Tokia, kaip Etmono Katkevičiaus pergalė Salacgryvos jūros mūšyje prieš švedus, retai istorijoje nutinka…

esu rašęs apie kariuomenę, kurios nebus – panašu, kad reiktų išplėtoti ir apie laivyną, nes ne viskas, kas parašyta ar pasakyta, deja, yra tikėtina pažodžiui – tame tarpe ir apie šiuos laivus bei hit-and-run taktiką.

Bet dabar visi žiūri kašį (vyksta Eurobasket-2011 čempionatas – red.past.), Moderatorius, panašu, priliuobęs daniško džino, nuo kurio jam pingvinai su granatomis vaidenasi Nerijoje…

J.M.N.:

Džinas juk olandiškas, o KDA pinvinai ne tokie brangūs, kad jų nebūtų galima laidyti, bet visi žiūri kašį – žaidimą vardu Lietuva.

Andra L.:

Taigi įstojom į NATO – laivų turim, lėktuvų, visko. Aišku, jie gal nesivadina “Kastyčiais“, bet ir ne pingvinų pajėgos!

Skipper.lt:

Andra, kadangi tave pažįstu, tai matau, kada blondine apsimetinėji. Nereikia tik…

Andra L.:

Na, tai tada linkiu pirkti tų kiaušinių… pingvinų. Ir kai išsiris, iškart auginti kaip tikrus karius! (juokiasi)

Skipper.lt:

Mes jau turim ir bebrų diversantų! Iš pradžių šie graužikai treniravosi ant latvių – tuos vis potvyniai kamavo. Kai išsitreniravo, tai ant baltarusių paleidom… Batka suprato, kad liūdnai čia bus, todėl atvažiavo pas Grybcę tartis. Manau, kad Jūrų muziejaus pingvinus irgi dera pradėti ruošti (o kaip jūs galvojate, ką mūsų delfinai daro graikų povandeninių laivų bazės kaimynystėje?).

Ir tada rusai iš Baltijsko pabėgs, o jis atgaus seną pavadinimą!

Koks dar Pilau? Piliava bus! (kvatojasi)

Vahtangas S.:

Aha, matai, kokių niuansų besama (dėl hit-and-run – mano past.)… Tai jei teisingai prišilo: tie laivai tokie “karo“ – kaip L-39 – neva, “naikintuvas“?

Beje, esu girdėjęs nuomonę, mūsų fregatos irgi buvo netinkamos Lietuvai, nes, esą, buvo sukurtos konvojams lydėti ir kreiseriams padėt kovot su podvodkėm (kadangi esame NATO, tai povandenlaivius siūlau vadinti dar ir submarinais – mano past.).

Teisybė?

Skipper.lt:

Jei žiūrėti apie fregatas, tai teiginys “netinkamos Lietuvai“ prieštarauja teiginiui, nusakančiam, kam jos buvo sukurtos. Bet čia gal toks agitatorių oksimoronas buvo, kurio gilios prasmės aš nesuprantu.

Beje, dabartiniai laivai palyginime nelabai traukia prie to naikintuvo – klasė ne ta. Šitas dar kažkaip pilotus ruošdavo, kurie į miražus ar F-16 galėjo po to sėstis ir treniruotis, o dabartiniai laivai karui netinkami ir nieko jais neruošiama, pvz., ar kada girdėjote, kaip kuris nors manevruodamas šcheruose ar fiorduose kur barkštelėjo, neduoktudiev – čia jei lyginti, kodėl nukrito šitas lėktuvas?

J.M.N.:

Dar niekad neteko girdėti, kad Lietuvai kas nors būtų tikę. SISU vilkikai netinka, nes gadina kelius. M-14 – nes čia ne Vietnamas, čia Europa!!! Mano giliu įsitikinimu, automatai netinka Lietuvos kariuomenei, nes garsiai šaudo ir gadina muzikinę kareivių klausą. Kodėl pas mus granatos blogos? Tai gi jos susprogsta… ir tik vieną kartą…

Vahtangas S.:

G-36K, “JAVELINAIS“ ir “Hummeriais“ niekas nesiskundžia?

Skipper.lt:

Na, tai palyginsiu dar paprasčiau: pasakytų kas Ernestui, kurio knygą čia ir Moderatorius vis paredaguoja, kad “žinai, tu ten Afganistane tai patruliuosi gi, ne karas – tai va eik ten su riomeriniais studentais Palangoje jų praktikos metu papatruliuok, tik šiukštu pensininkų neprilupk – ir štai tada tavo kovinis parengimas bus tinkamas karui“.

Tai Ernestas ne vienas tokiam pirštu prie smilkinio pasukiotų… O va su laivais – tai kaip ir “normaliai“ čia?

Vahtangas S.:

Na, tai “Jotvingis“ – ne mokomasis? O jei nugriebiam kokį britų “Lynx“priešlaivinį variantą? Baltija – maža, ar nebūtų efektyviau?

Skipper.lt:

Vahtangai, jau kartojuosi – kaip iš maišo, kuriuo yra Klaipėdos uostas, išlįsti?

Klaipėda yra maišas – ten net buriuotojai negali kitąkart normaliai išplaukti. Po to jau rašiau apie “Variagą“ ir kilvaterinę rikiuotę, šcherus bei fiordus.

Jotvingis gi yra minuotojas. Gi ne pionierių daliniais mūšiai laimimi, nors sutinku, kad žalos gali pridaryti. Karo laivas – tai savaime bemaž pulkas, su viskuo… Gal todėl karinis kapitono laipsnis ir prilyginamas dažniausiai sausumos pulkininkui.

O HUMVEE (ne HUMMER) ir kt. – tėra tik įranga. Lengvieji mūsų pėstininkai oro nedaro, bet dar partizanauti bent gali. Kaip KJP “partizanautų“?

Gi sakiau – plynas laukas, tiesi kranto linija, vienas uostas-maišas…

Vahtangas S.:

‎“LYNX“sraigtasparnis – šiaip, jis gali kad ir nuo kopos pakilti. Beje, jūriniai variantai labai neblogai pasirodė Persų įlankoje.

Skipper.lt:

Vahtangai, ten Moderatorius apie pingvinus kopose jau rašė… Nebesikartokim?

Bene kiečiausias Lietuvos KJP karo (sic!) laivas yra “Lokys“ – ir tuo aš šiandien šią temą baigsiu. (juokiasi)

Vahtangas S.:

Moderatorius ne nuotaikoj šiandien – tai pingvinai, tai paminklus siūlo statyti lenkų televizijoms…

Šiap turiu viena ydą – kaišioju aviaciją, kur tik papuola, tai ir čia nesusilaikau, bet ir nesigėdiju!

J.M.N.:

Pozityvas: prisimenant, kad 1863 m. sukilime buvo dalgiai tiesinami, tai mes progrese…

O dėl laivyno:

“- Jūs perkate šūdą!

Oh, no. Mes perkam BRANGŲ šūdą!“ – gezai: Kestc i Vytc.

* * *

Diskusija tąkart šia pastaba ir baigėsi, tačiau būtų nesąžininga nutylėti vėliau gautą Moderatoriaus pastabą apie jo tuos “iš už Nerijos kopų šokinėjančius pingvinus“, kuria jis mane suvarė, užrašydamas juos be kabučių, ką ir suprasti galima tik tiesmukai.

Štai jie, tie “pingvinai“, vikėje – norvegų priešlaivinės ranketos Penguin, pagal NATO klasifikaciją žymimos AGM-119, kurias naudoja netgi JAV…

Taip kad, palikime tuos juokingus paukščius Jūros muziejuje Kopgalyje ramybėje – ši amunicija, manau, rastų deramą vietą ir pakrantės priešlaivinėje gynyboje, padėdama atrišti Klaipėdos uosto “maišą“.

Kaip ir, manau, ateityje gal netgi galima dar išplėsti patį svarstymą, konkretizuojant tiek KJP plėtros perspektyvas ir misiją, tiek ir aptariant pakrančių apsaugą bei jūros pėstininkus (na, kokia čia jūrinė valstybė be karo laivyno, ir koks karo laivynas be jūros pėstininkų?), kurie buvo beveik suformuoti iš pakrantės apsaugos dragūnų kunigaikščio Butigeidžio vardo bataliono (netgi turėjo pasigaminę neformalius marškinėlius “Lithuanian Marines“ su trigalviu slibinu, kuris vėliau prie krašto apsaugos ministro Lino Linkevičiaus tapo formalios “Žemaitijos brigados“ emblema).

Tačiau vėliau pasikeitusi politinė valdžia juos visiškai išformavo, jų visą kovinę bazę perdarydami į tik… savanorių mokymo bazę. Iš esmės, tai juos “supjaustė“ kaip ir fregatas (to bataliono vadas, su kuriuo turėjau garbės kartu minėti JAV jūrų pėstininkų gimtadienį šiųjų suorganizuotame pobūvyje Marine Ball, neužilgo, o gal ir dėl to, mirė – berods, vėžys sugraužė).

Nebeturime fregatų, nebeturime jūros pėstininkų… ir nebeturime karo laivų, kurie galėtų lydėti ne vien mūsų jūrininkus ir prekybinius laivus per neramias pasaulio jūras, tame tarpe – ir Adeno įlanką. Tai ne vien išlaidos, kurias visai nesunkiai galima padengti lydint kartu ir kitų valstybių “vėliavas“, bet ir jūrinė plaukiojmo (atviros jūros ir tolimojo plaukiojimo!) patirtis!

Apie tai, kad JAV itin prestižinius (ir ypatingai sunkius!) Navy SeALs kursus (pamenate filmą su Demi Moore “G.I. Jane“?) sėkmingai baigęs Lietuvos karininkas netiko pagal (žemą???) kvalifikaciją mūsų karo pajėgoms, tai ir neminėsiu. Na, taip: amerikiečiai jo mokymus ir apmokėjo, ir sąžinė čia nei vieno vado ar KAM biurokrato negraužia už sąjungininkų ne tik veltui švaistomas lėšas, bet ir prarandamą pasitikėjimą (turtinga šalis, velniai griebtų!).

Ir todėl mūsų civiliai jūreiviai atsiduos malonei kitų šalių karo laivynams, jei kas nors nutiktų (arba jų laivų savininkai samdys… estų jūrų kariškius kaip privačią ginkluotą apsaugą!).

O juk buvę jau… Ir būtų užtekę tik nusiųsti vieną karo laivą su kovinių plaukikų (diversantų) grupe (YPT arba “Aitvaras“ – tą netgi turi!) ir gal puse kuopos jūros pėstininkų laive “perimetro apsaugai“ (“Aitvaro“ veiksmų metu jėgeriai iš esmės šią funkciją atlieka, kuomet darbuojasi kokie nors YPT “žaliukai“ – sistema pagal JAV SOP: dirba Delta, dengia Army Rangers).

Bet, aišku, seną metalo laužą, likusį nuo karų Baltijoje, rinkti nuo dumblėto dugno yra irgi svarbu – argi kas ginčinasi?…

Jei ne pavienių entuziastų pastangos ir tikrai kovinis (Berlyno krizė, Korėjos ir Vietnamo karai!) bei todėl NATO itin gerbiamas generolas Jonas Kronkaitis, tai lietuvių kareiviai ir tiktų NATO struktūroje tik logistikai (krovikais, jei paprasčiau – ir visokiam panašiam aptarnaujančiam personalui), o SOP (specialiųjų operacijų pajėgas) galima būtų irgi “supjaustyti“, kaip fregatas bei pamario dragūnus…

Pinigų nėra? O Lietuvai išlaikyti dvi (!) kariuomenes – ne per brangu?

Antroji – tai vadinasi tokiu keistu pavadinimu kaip “viešojo saugumo tarnyba“, kas anksčiau “prie ruso“ vadinosi “vidaus kariuomene“. Geriausiai jie tinkami pirtyse snukius vienas kitam beisbolo kuokomis talžyti, nes net su įsisiautėjusiais lenkų futbolo sirgaliais nepajėgūs susidoroti. O laikomi kažkokioms niekuomet neįvykstančioms riaušėms (prie Seimo chuliganus tramdė ne šie – tramdė goblinaipolicijos mobilios kuopos) arba… nuteistųjų terorizavimui “pratybų tikslais“. Ir turime jų – net du (!) pulkus. Kam?…

Juolab, kad jų ir pavaldumas yra ne Teisingumo ministerijai (kuriai priklauso Kalėjimų departamentas), o Vidaus reikalų ministerijai (kadangi pastarąjai priklauso ir savivaldos reikalai, tai manau, kad ši kariauna bus reikalinga įvesti gal tiesioginį valdymą, kai kokie Šalčininkai ar Vilnija ne Jėzaus Kristaus valdymui save paves, o autonomiją su Tomašievskiu skelbs?). Dėl tokio švento reikalo patriotai lietuvių vyriausybėje, kuri bebūtų, šią uniformuotą ir sovietiniu principu čečėno generolo (kokie jie čia generolai, jei apkasų nematę???) Madalovo sustyguotą su “vietiniu“ akcentu kalbančią šušarą ir laiko. Aš jų lojalumu tai net ir nedrįstu abejoti!…

O jei prie jų pridėjus VSAT, kurie irgi yra savotiška “valstybė valstybėje“ (arba statutinė organizacija su visais “vidaus tarnybos“ kariniais laipsniais!), užuot optimizavusi savo kovinius (sic!) pajėgumus (derinant su ta pačia muitine – ar JAV yra šiuo požiūriu skurdesnė už mus valstybė?), tai gal ir tų pinigų galop daugiau atsirastų?

Bala nematė kokio “Aro“ (linkėjimai Viktorui Grabauskui!) – nors toje pačioje JAV išgirtasis SWAT sudaromas tik savanorišku pagrindu ir susiformuoja tik tuo metu, kai yra tam poreikis, kai pareigūnai kitu laiku (didesnį laiko tarpą!) tarnauja kitose policijos (nebūtinai tik policijos – ugniagesių dar gali, kurie, tarp kitko, irgi dauguma yra savanoriai) padaliniuose. Apie tokius “patrulius“ su visais įgaliojimais, kaip šerifo padėjėjai Steven Seagal ar Shaq O’Neil, tai ką čia bekalbėsi (įsivaizduokite Sabą arba ne vaidinantį realybės šou, o realiai Slabodkėje patruliuojantį laisvalaikiu choreografą Jurijų Smoriginą!)…

Galop, aukščiau minėtosios KOP, nuo ko diskusija ir apie KJP prasidėjo, iš esmės yra tik kažkodėl į atskirą kariuomenės rūšį išskirta įprastinė (ir netgi dar – nepilna!) paprastos sausumos kovinės brigados palaikančioji aviacijos grandis, o ne kažkokios ten pajėgos… su visu savo štabu ir priklausančiu kariniu anturažu bei adjutantais. Kažkieno ambicijoms tenkinti ar tiesiog mokesčių mokėtojams mulkinti, neva, mes turime savo karines oro pajėgas, o ne sausumos brigados aptarnaujantįjį oro transportą?…

Toliau nebesiplėsiu.

Bet jei per brangu yra įsistatyti į duris spyną, kurios dantų krapštuku neatidarysi, o už Europos Sąjungos pinigus suremontuotame chruščiovkiniame bute plazminis TV lizingu yra svarbiau, tai toks va buduliškai litofciškas mąstymas pasekoje ir išrenka atitinkamus politikus į valdžią, kurie įtakoja ir nustato vėliau šalies gynybinę doktriną bei šalies, tame tarpe ne tik gynybinės, bet ir ekonominės plėtros perspektyvas.

Ir čia netgi lobistinės bei marinistinės organizacijos (nebaksnosiu pirštais – vis tiek jos turi pasiteisinimą, kad jų tikslai ir prioritetai kiti) niekaip KJP reikalų neįtakos, o viskas pasibaigs mano šituo pasvarstymu po diskusijos kažkokiame socialiniame tinkle…

Jūrinė valstybė su neišnaudotomis galimybėmis ir be polėkio. Nes – nėra tam poreikio?…

Tikrai?…

_________________

* “nusipelnęs KJP žmogus“ dievagojasi, kad jokio apdovanojimo iš KJP nėra gavęs, nors aš galiu kryžium gultis ir į abi puses žegnotis, kad “Veide“ šie jo nuopelnai už tai kaip tik ir buvo pažymėti!

Dabar gerbiamas prelegentas “švelniai ir neįpareigojančiai“ nusprendė papurtyti pašnekinti KJP – o gal mano minimas tas medalis ir suras savo herojų?…

Šiaip jau, Moderatorius yra kavalierius:

– ordino “Už nuopelnus Lietuvai“ riteris;

– stojimo į NATO Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos proginio medalio;

– URM atminimo medalio už nuopelnus, siekiant narystės ES ir NATO;

– KAM jaunesniojo karininko akselbanto-rašiklio už ilgametį ir nuoseklų karinės tematikos gvildenimą bei procesų krašto apsaugos sistemoje analizę;

– garbės nario ženklelio Laisvanoriškos draugijos hipopotamams išsaugoti.

Komentarų: 18

 1. O koks KJP santykis su Kaliningrado srityje dislokuotomis TOCHKA trumpo nuotolio taktinėmis balistinėmis raketomis? mano informacija gali būti pasenusi, galbūt TOCKA jau pakeistos kokiomis nors kitomis. Tačiau pati įdėja, kad KJP turi būti pajėgos atlaikyti ne tik kito laivyno ataką, bet ir tokių balistinių ginklų ataką.

  Patinka

  1. Aš nežinau Lietuvos gynybinės doktrinos tos dalies, kurioje kalbama apie teritorijos ir objektų gynybą nuo balistinių raketų. Iš bendro vaizdo, tai, bijau, kad tokio skyriaus iš viso, deja, nėra.

   Nes ar esi ką nors girdėjęs Lietuvoje apie priešraketinę arba priešlėktuvinę gynybą? Vienintelis pastarosios elementas – tai laikina prikomandiruotųjų NATO kolegų vykdoma oro policijos misija, kuri su Trojos pegasu buvo “epic fail“ (ir, pastebėsiu, ne dėl danų, kurie fiksavo radiolokacija, ir vokiečių, kurie kėlė savo grandį, kaltės – dėl, įvardinkime tiesiai: Tutkaus, Kirkilo ir Ko.).

   Aš abejoju, ar mūsų KJP iš viso keliami kokie nors tikslai prieš tas “točkas“. Maža to, pažiūrėjus, kokios yra suformuotos KJP ir kokioms misijoms skirtos, jos iš viso veikia taip, tarsi Baltijske iš viso nebūtų jokių rusų Baltijos laivyno bazių. Ir tarsi Kaliningrado karinis anklavas iš viso pašonėje neegzistuotų. Čia baisiau, nei 1940m., net po Raudonosios armijos dalinių dislokavimo – anuomet dar teoriškai bent jau buvo galima priešintis (ar laimėti – čia klausimas iš tikimybių teorijos), o dabar net ir priešintis nei kuo yra, nei ruošiamasi. Gi – “NATO mus apgins, ane?“ 🙂

   Patinka

   1. Tai kaip tuo atveju jei KJP būtų ginkluotos fregatomis galėtų apsiginti nuo tokio tipo taktinių ginklų? Nesu specialistas, bet mano supratimu prieš tokio tipo trumpo nuotolio balistines raketas nelabai ir priešraketinių ginklų yra.

    P.S. Gal gali pasidalinti šaltiniais kur kalbama, kad Baltijos šalių teritorija yra neapginama? Praverstų asmeninėjė akademinėje veikloje.

    Patinka

    1. KJP fregatų paskirtis nėra (na, jei būtų, nes fregatų gi nėra…) ir nebuvo gintis nuo trumpojo nuotolio balistinių raketų. 🙂 Nuo šių derėtų turėti Lietuvoje atitinkamą priešlėktuvinę ir raketinę gynybą.

     Ką turėjo pačios fregatos (ir ką jos šiaip turi), tai atitinkamą tik gynybą nuo atakų prieš jas, o jos pačios nėra tam skirtos, kad ginti kokią sausumos teritoriją nuo atakų iš sausumos. Netgi jei pakrantės objektai būtų atakuojami iš vandens, tai ir tai: gynyba – sausumos pajėgos (pakrančių gynyba), o fregatos būtų skirtos tokių laivų naikinimui, o ne tam numušinėti, ką tie laivai iššauna.

     Šiaip jau, jei apie tuos Skadus (Točkas), tai gynyba nuo jų yra kompleksinė: jei iššaunama, tai bandoma numušti priešraketinėmis raketomis (žemė-žemė arba oras-žemė), o efektyviausia – tos sistemos yra paprasčiausiai subombarduojamos iš oro (ir NATO tą sėkmingai darė abiejuose Irako karuose bei Jugoslavijoje). Todėl, kaip supranti, aš ir šioje diskusijoje ne veltui kalbu apie KOP (kurių neturime!), ir kad reikia lėktuvų ne vien oro policijos misijoms vykdyti, bet ir grynai gynybai nuo realios grėsmės pasienyje – nuo šitų Skadų.

     Beje, fregatos – tai ir yra savotiška policijos misija, tik ne oro, o jūrų. 😉 Patruliniai laivai ir yra tik patruliniai. Aš sakysiu, kad mes turime karo laivus, kuomet vėl ant bortų pamatysiu numerį, prasidedantį raide F… Kol kas – neturime karo laivų, tad neturime ir KARINIŲ jūrų pajėgų.

     Fregatų paskirtis iš esmės yra atstumti fronto liniją nuo kranto kuo toliau į jūrą (ir už teritorinės jūros ribų netgi). Tuomet Klaipėdos uostas gaunasi užnugaryje ir funkcionuoja. Kada gynyba yra sukoncentruota tik į pakrančių apsaugą (o ir tos dabar neturim…), tai fronto linija eina palei uosto vartus – joks laivas čia nei įplauks, nei išplauks, ir taip įvykdoma visiška blokada karinėmis priemonėmis (naciai vs sovietai 1941-1943 Baltijoje).

     Dabartiniai KJP laivai iš esmės yra skirti VSATui, ir jiems galima drąsiai atiduoti ir nebesvaigti apie jokį laivyną. Nes neturi jokio skirtumo, kas senų minų tralavimu užsiims: kariškiai ar pasieniečiai. Dėl manęs, tai nors ir policija (kuri, beje, tuo ir užsiima, tik Lietuvoje specializuojasi: karo sprogmenis išminuoja kariškiai, savadarbius – ARAS bei VAD).

     Netgi vienos fregatos turėjimas gerokai atbaido priešą nuo ketinimo artintis prie Klaipėdos. Turėdami jas dvi, galėjome dar dalyvauti high sea operacijose. Aš suprantu, kad mūsų sodiečiui sunku atplėšti žvilgsnį nuo žemės grumsto ir pažvelgti už horizonto, bet jūrinė valstybė yra ir stipri valstybė, ir paskui arklio užpakalį vaikščiodamas esi pasmerkiamas ir vaikščioti paskui arklio užpakalį (ir dar pusbadžiu misdamas, todėl kad visada bus kam ateiti ir tavo aruodą nusiaubti).

     Baltijos šalių teritorijos neapginamumas yra praeitis. 🙂 Grybcė labai negražiai pasielgė, nevažiuodama tuomet į Pragą pas Obamą, kuomet JAV padėjo dideles pastangas tą gynybos planą parengti (lenkai aktyviai prisidėjo – o mes vėlgi su jais pešiojamės…), suderinant jį su Skandinavijos gynybos doktrina. Tad planas yra (rusai žiauriai dantimis griežė, bet paskui po Grybcės demaršo susizgribo nutilti). Panašu, kad pavyko – nes ne vien litofcai buduliai, bet ir tu, ir ne vienas žmogus Lietuvoje vis dar ta sena informacija tiki. O planas jau keli metai kaip yra. 🙂

     Reiktų žiūrėti viešoje erdvėje kur buvo, nes informacija tikrai buvo labai ribota ir neišpyarinta – suprantama, gi čia ne skandalas, žinutė gera, tai kaip gi taip galima… 😀

     Patinka

      1. Nežinau, ar taip vadinasi. Jis turi būti sudėtinė tiek Lietuvos gynybos doktrinos dalis, tiek ir skandinavų bei NATO. Dabar nebeprieinu prie net neslaptų KAM dokumentų.

       Patinka

    2. OT: beje, atsiprašau, kad padefaultu nustatyta visus komentarus skryninti – kiekvienam žmogaus komentarui aš čia esu priverstas ištrinti po 3-5 botų sugeneruotus komentarus, ir net kodo įvedimas, kaip matai, nepadeda.

     O juokingiausia, kad turi kaskart pats tvirtinti netgi savo komentarą. 😀

     Patinka

      1. “Akismet is almost ready. You must enter your Akismet API key for it to work.“ – neturiu aš to API key, ir dar jį man pirkti siūlo, o aš gailiu. 🙂

       Patinka

        1. Ačiū! Suvedžiau, dabar turėtų viskas kaip ir gerai veikti. 🙂

         Tik tas Akismet pagrandukas liko nuliūdęs, kad palikau dotacijos opciją 0 USD per metus…

         Patinka

         1. Na akismet išspręsdavo SPAM problemas. Laikas nuo laiko atranda vis koks spam robotas, kaip apeit akismet filtra, bet taip nutinka vos kelis kartus per metus.

          Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.