Ką krautis į kruizą jachta Viduržemyje vasarą? 5/5


Reikalingais atrodę daiktai užima daugiausiai vietos ir jų visiškai neprisireikia, o iš tikro reikalingų daiktų niekuomet po ranka nerasi – su šiuo teiginiu retas keliautojas nesutiks…

Todėl ši, jau – paskutinė, dalis skirta tam, be ko galite ir apsieiti, o verta pasiimti tik tuomet, kai galite tai sau iš tikro leisti.


5. Drabužiai ir daiktai, kurie ne itin naudingi

  • Aukštakulniai bateliai

Jie laive yra iš viso tabu!

Ir ne todėl, mielos damos, kad jūs savo dailias kojeles išsisukioti galite, bet kad kulniukai gadina denio apdailą, ir šioji yra tikrai svarbesnė tūlam buriuotojui už kieno nors čiurnas, kuriomis rūpestį, o ne denio tiku, galima irgi ta pačia proga išreikšti, tuo pelnant papildomų balų, tačiau ne apie tai čia kalba.

Bet jei be aukštakulnių negalite apsieiti krante, tai negi dabar bandysiu atgrasyti?… Vežkitės, tik laive neavėkite – labai prašau!

  • Klubinis švarkas (blazzer) ir atitinkama apranga

Atrodo krante dailiai (profesionaliai?), ypač vakare restorane, tačiau puoštis taip tikrai nėra būtina, o ir, dažniausiai, tuo tik itin krisite į akis ir atrodysite netgi gal iššaukiančiai bendrame laisvesnės aprangos fone.

Tiek Graikijoje, tiek ir Turkije visur vyrauja laisvesnis (“atostoginis“) stilius ir gana demokratiškas aprangos kodas. Ilgos (ne džinsinės) kelnės ir polo marškinėliai (avint ne basutes, o denio batelius) – pilnai pakankama apranga tvarkingumo ir padorumo įspūdžiui sukurti.

Vienintelis atvejis, kuomet prireikia tikrai kuklios ir padoresnės aprangos (šortai, berankoviai marškinėliai bei trumpos suknelės, apnuoginti pečiai ir pan. – čia yra netinkamas stilius) ar net skarelių moterims – religinės ir šventos vietiniams vietos (ne tik apie musulmonišką Turkiją kalbu, nes graikiškas stačiatikių Patmas – irgi viena iš tokių vietų). Antraip paprasčiausiai galite būti neįleisti net į turistams atvirą vietą.

Kita vertus, pvz., Simi salos Panormičio vienuolyne prie įėjimo padoresnę aprangą tiesiog paskolina…

  • Gitara

O taip akordeonas ar lūpinė armonikėlė – nebent esate tikrai geras muzikantas ir jaučiate saiką, o klausytojai prie jūsų pripratę arba patys mėgsta traukti dainuškas akomponuodami.

Turėkite omeny, kad įlankoje ar, juolab, uostelyje veikiausiai būsite ne vieni (o prie vandens garsas sklinda geriau), tad kiti gali būti ne tiek išlavinto muzikinio skonio, todėl geriausiu atveju pasiūlys į snukį, o blogiausiu – atsidursite cypėje.

Bet kai kas dainuškas sugeba plėšti ir acappella

  • Skrybėlaitės ir skrybėlės

Sakykite ką norite, bet aš joms turiu silpnybę, ir man tikrai gražu, kai moterys dėvi plačiabryles baltas skrybėles, dažniausiai baltais arba tamsiai mėlynais kaspinais… Ir nors laive – nupūs, bet krante – grožis! Ir puiki, ne tik stilinga, apsauga nuo saulės.

Tiesiog, tai irgi dalis jachtiško kruizinio buriavimo dalies, dėl buriavimo prieinamumo (Dieve, laimink čarterį!) vis labiau, deja, besitraukianti į užmarštį…

Ir kai matai oro uoste išvykimo salėje grupę pagyvenusių žmonių, įdegusių ir patenkintų praleistu poilsiu, apsirėdžiusių kukliai ir paprastai, bet kažkaip “stilingai“ ir neprastai, ir matai ponias su tokiomis priderintomis skrybelaitėmis, o ponus – plačiabrylėmis baltomis skrybelėmis, tada supranti, kad gražiai gyventi yra ne tik neuždrausta, bet…

Tačia reikia ne tik norėti, o ir mokėti, o tai kainuoja ne tiek pinigų, kiek pastangų, ugdant skonį. Prie kroksų tikrai nedera, nekalbant jau apie juodas kojines basutėse prie ornamentuotų juodų ar raudonų šortų.

Beje, šį sezoną Graikijoje skrybėlių pasirinkimas už priimtinas kainas ženkliai didesnis, nei Lietuvoje, todėl sakau, kad arba važiuokite iškart užsimaukšlinę, arba – paprasčiausiai nusipirksite norimą ir vietoje.

  • Žvejybos reikmenys

Net jei esate užkietėjęs žvejys – rasite pirkti viską, ko tam reikia, vietoje. Ir tikrai nebrangiai, ir tikrai labiau tinkamą įrangą jūrai, o ne ežeriukui. Ar ką pagausite – kitas klausimas, bet daugumai žvejų yra svarbu pats procesas, o ne rezultatas. Tiesa, Viduržemio jūros labai žuvų gausa nedžiugina, ir tuo skundėsi dar senovės romėnai.

Bet vietines žuvis dar ir pažinti reikia, nes prigaudysite kibirą egzotikos “akvariuminių“, tik kad dydžiu kaip karosiukai iš prūdo – ir ką toliau su jomis? Gamtoje juk galioja taisyklė: kuo ryškesnis padaras ar augalas – tuo mažiau tinkamas maistui.

  • Antra piniginė

Kuomet skiriasi mūsų ir svečios šalies valiutos, labai patogu turėti antrąją susimesti “laikinai nereikalingiems“ pinigams. Ar būtina vežtis – spręsti patiems. Aš visada turiu dvejas, bet antrąją man atstoja piniginė, kurioje yra lėktuvo bilietai ir pasas, tad su savimi nešiojuosi tik savo įprastinę.

  • Automobilinis pakrovėjas

Išmanieji telefonai yra besočiai energijos rijikai ir baterijų nusodintuvai, tačiau labai gražiai priprašę škiperio, galite gauti progą įkrauti mobilųjį savo telefoną ir inkaruotėje iš laivo akumuliatorių, kuomet prie kranto elektros nėra prisijungta.

* * *

O dabar dar kartą pereisiu pagal ankstesnius sąrašus, pasiūlydamas kai ką palikti namuose, jei nebetelpa į bagažą:

1. Dokumentai ir kiti popieriai bei susiję reikmenys

Išmesti iš šio sąrašo iš tikro nėra ką ir kaip. Netgi knyga ilgesniame plaukime tikrai pravers!

Nes kai žmonės “pasiilgsta Lietuvos“ ir ima balsu skaityti kokį užsilikusį prigriebtą lietuvišką laikraštį su “naujienomis“, tai juos norisi kartu su laikraštiena mesti per bortą – mūsų žiniose ir geros naujienos pateikiamos negatyviai!

Negadinkite sau ir kitiems atostogų nuotaikos – verčiau skaitykite knygą. Netgi “siaubukų“ literatūra yra smagesnis skaitalas už mūsų bemaž bet kurį žiniasklaidos leidinį.

2. Škiperio dokumentai ir reikmenys

Dokumentai, kurie visi išvardinti, yra reikalingi. Nors jų gali ir neprireikti (dažniausiai). Laivo žurnalas – būtinas dalykas, ir ne tik to reikalauti gali vietiniai įstatymai ar čarterio sutartis – tai, visų pirma, yra geros jūrinės praktikos reikalavimas.

Locijos ir jūrlapiai yra laive, kaip ir navigatoriaus reikmenys bei rankinis kompasas – vežtis nebūtina (pasidomėkite inventoriaus sąrašu iš anksto!). Gal bus ne patys naujausi leidiniai, bet už jus kažkas jau bus pastabomis ar pažymėtais pataisymais dažniausiai informaciją atnaujinęs.

Tiesą sakant, rankinis GPS imtuvas su kartploteriu (angl. chart plotter) – pats naudingiausias dalykas šiame reikale (tik nepamirškite papildomų baterijų!). O reikiamą informaciją aš paprasčiausiai perfotografavau į atskirą atminties kortelę fotoaparate, kad, reikalui esant, pasižiūrėčiau – labai sutaupo vietos ir svorio bei nereikalauja daug elektros energijos, kaip kompiuteris ar išmanusis telefonas.

Vietoje nešiojamo kompiuterio (laptop) verta pasiimti planšetinį (netbook). Bendrakeleiviai gi išsivertė su išmaniaisiais telefonais, kurie ne prasčiau gaudė ir orų prognozes, ir fotografavo, ir filmavo, ir dar sudėliojo žvaigždynus virš galvos, vakare sėdint kokpite ir gurkšnojant brendį arbatą…

Trispalvė labai pravertė irgi – Simi saloje pagal ją pribėgusi lietuvaitė iškart pakvietė į savo barą, kur maisto buvo iš tikro gausiau, skalsiau ir pigiau. Kad “lisjūėnija“ dėl vėliavos pasmalsavusiems užsieniečiams skamba panašiai kaip “slovėnija“ – čia atskira kalba, bet už tai turėsite progą užmegzti pokalbį ir draugiškus santykius.

Beje, savo vėliavas po kairiu zalingu nuomotose jachtose kelia tikrai įvairiatautės įgulos, ir tai yra kaip ir ne tik mada, bet ir savaime suprantamas ir tarsi “privalomas“ dalykas (tik vokiečiai, kurie mėgėjai visiems paaiškinti, kaip “teisingai“ reikia švartuotis ar inkaruotis, savo afrikietiškų spalvų trispalves vėliavas užsikabina arba po dešiniu, tarsi parodydami, kad šie vandenys yra jų teritoriniai, arba netgi greta valstybinės laivo vėliavos…).

“Batraiščiai“ irgi praverčia: ne tik instruktažui, kaip mazgus megzti (jei tokia įgula, kuriai to reikia), bet ir parišti vis kam nors prireikia kokio virvagalio. Ir dar pasiimčiau kokią vieną nepjaustytą į gabaliukus virvelę: mat dažniausiai laivo trapas tėra paprasčiausia lenta, ir kai sukioja laivagalį, ji sukiojasi ir ant krantinės, kartais nupuldama į vandenį, todėl naudinga jos kranto galą parišti prie biminio tento, paliekant kiek nesiekiančią krantinės – lipant ji prisispaudžia, o kai svorio nėra – pakyla ir gražiai “plaukioja“ ore kartu su laivo “užpakaliu“.

3. Asmeninės higienos reikmenys

Kremą nuo saulės galima nusipirkti vietoje. Beje, nors aš jį visiems peršu, tačiau pats juo tepliotis labai nemėgstu – man yra “per riebu“, o ir nemaloniai jis žliaugia, kuomet karšta ir imi vis tiek prakaituoti… Bet aš, kaip škiperis, dažniausiai pasinaudoju privilegija tūnoti šešėlyje, po tentu, o ir pradžioje nepasigėdinu vilkėti ilgarankoviais marškinėliais. Vėliau jau mano oda prisitaiko, ir kremo paprasčiausiai neprireikia (per dvi savaites tik kartą tepiau rankas).

Purškalo nuo uodų iš tikro prireikia, bet verčiau pasiimti gelio nuo įkandimo – post factum

Visa kita kosmetika ir higienos reikmenys yra pravartūs, o ką nors pamiršus – nusipirksite ir vietoje. Šiaip jau, higienos prasme aš esu “už tvarką“, todėl tą sąrašą mažinti nesiimsiu.

4. Drabužiai, avalynė ir reikmenys

Akinių tikrai reikia, nors “akiniuotos kobros“ įdegio ir neišvengsite… Kaip ir saulės kremo atveju, aš neretai irgi apsieinu be jų. Bet geriau pasiimti, nei markstytis ir nieko nematyti.

Kepurė nuo saulės – kaip ir kremas: jei esate šešėlyje, tai jos mažai reikia, aišku. Krante galite “papižonauti“, užsimaukšlinę skrybėlę (žr. aukščiau). Ir beisbolo kepuraitė laive yra geriau, nei jokios. Kaklaskarė tikrai padeda apsaugoti nuo sprando nusvilimo (bet atlėpusių ausų nesaugo).

Marškinėlius, kaip ir iš esmės drabužius, siūlyčiau rinktis panašaus atspalvio ar spalvų gamos (šiukštu, nesivilkite juodų – ir ne tiek dėl spalvos, labiau “pritraukiančios“ saulę, bet dėl agresyvoko įspūdžio!) – skalbimui taip parankiau suformuoti vieną įkrovimą ar paką, o ne pamėtyti po kelis skudurėlius į keletą skirtingų, nes kartu skalbiant dar spalvos “susipjaus“.

Polo marškinėliams kaklaskarės nereikia, beje.

Kas dėl avalynės, tai tikrai jau neužilgo visiems pakanka tik basučių (vadinasi, ir poreikio prisikrauti pilną lagaminą kojinių nėra). Bet denio batelius aš pasiėmiau, ir buvo progų juos avėti ne tik laive – rekomenduoju. O kai patingėjau juos apsiauti, nes buvo ir taip karšta, tai man kainavo “zuikio pagavimą“, kuomet tarp basutės ir pirštų įstrigo krūmokšnio šaknis…

Kaip nuolat reikėjo šortų (beje, ant denio buriavimui ten verčiau mūvėti arba kitais šortais, arba bridžais), taip ir prisireikė megztinio bei striukės, ir ne nuo lietaus, o dėl priešinio vėjo. Kombinacija, aišku, atrodo keistokai, iš šalies žiūrint: akiniai nuo saulės, basutės, šortai ir… neperpučiama striukė!

Plaukymo reikmenis geriau pirkti vietoje, nei gabentis, šiurpinant nardymo vamzdeliais apsaugą oro uoste (5-6 EUR Graikijoje ir apie 8-12 YTL Turkijoje), o ir laive neretai būna (ir dažniausiai nugrūsta prie atsarginių dyzelino talpų, todėl nardymo kaukę, net jei ji nebus per maža arba rožinių spalvų, mautis po to nėra jokio malonumo). Maudymosi batelių prireikia bent kartą visiems – ne visada iš laivo maudysitės, o paplūdimiai ten arba akmenuoti, arba mėgstami jūros ežių.

Minkštas krepšys tikrai patogiau už alternatyvą miegoti apsikabinus lagaminus arba užsigriozdinus jais įmanomą laisvą vietą kajutėje, nors keliaujant jie ir yra patogesni.

Kajučių rundukuose (dėtuvėse) yra dažniausiai arba kokie nors akumuliatoriai, arba dar kas nors naudingo įmontuota, o kajutkompanijoje ten sugrūdama maisto produktai, popieriniai rankšluosčiai, tualetinis popierius ir vandens atsargos. Savo krepšio turinį gi galima iškraustyti į kajučių šonines lentynėles bei spinteles (pasiimkite porą papildomų pakabų – tinka ir metaliniai “rėmeliai“ iš cheminės valyklos!), sulankstant po to jau ir savo ištuštėjusį krepšį – su lagaminu tokie fokusai nepraeis.

* * *

Gerų visiems vasaros atostogų!

* * *

Pradžia: 1/5. Dokumentai ir kiti popieriai bei susiję reikmenys

_____________

(c) skipper.lt

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.