Ką krautis į kruizą jachta Viduržemyje vasarą? 3/5


Vienam bičiuliui jo močiutė vaikystėje pajuokavo:

– Neįprask, vaikeli, kojas prieš miegą mazgotis, o tai kurį vakarą nebus vandens – ir nebegalėsi užmigti…

Spartiečiai gi, kuriems Viduržemio jūros buvo “vietinės“, kaip mums dabar Baltija, į prausimąsi žiūrėjo irgi kaip į nereikalingą prabangą – gal todėl ne tik vandens, bet ir plaukioti jūromis nemėgo, kaip ir mūsų protėviai, tačiau ant ausų kaimynus statyti mokėjo ir galėjo. Galantiški prancūzai, kurių karalius, sako, prausėsi trečiąkart gyvenime tik jau po mirties (pirmąkart – gimęs, antrąkart – netyčia vaikystėje į lovį įkrito), ne itin galantiškam paskui juos (ar nuo jų) tįstančiam kvapo šleifui permušti sukūrė kvepalus.

Tačiau nuo šių iškilių vyrų ir jų požiūrio moterys nedaug teatsiliko, tiesą sakant, nes dabartinės nuotakos iki šiol be šviežių gėlių puokštės neįsivaizduojamos – ir gėlėmis jos, kaip pastebėjote, atsikrato iškart, kai jau, vyruti, yra “po viskam“, išmesdamos puokštę kaip nebereikalingą, kad šiąją pasigautų kita, kuriai dar tik reikia ne itin jautrią kvapams suvedžiotino vyruko nosį prigauti romantišku aromatu.

Bet ne tik be vandens prausimuisi ar kvapniojo šlakstymuisi (kuris čia, girdžiu, replikuoja – “…ir ugninio pavartojimui“?!…), šiuolaikinis civilizuotas žmogus neapsieina, apsikraudamas visa krūva visokių jam būtinų daikčiukų ir rakandų, kad galėtų kiek įvaizdį ir išvaizdą pasitobulinęs ramiai pasirodyti padorių žmonių kompanijoje.

Ir nors visi “ir taip žino, ką dera su savimi pasiimti asmeninei higienai palaikyti“, ši dalis skiriama ne tik priminti, bet ir atkreipti dėmesį, kurie daiktai ir kodėl reikalingi.

* * *

3. Asmeninės higienos reikmenys

 • Kremas nuo saulės.

Čia aš visai rimtai. Ir ne veltui įrašiau pačiu pirmu. Nes mūsų net karščiausia saulė nėra tokia kandanti, kaip Viduržemio sole vulgaris

Geriausiai tinka vaikiški kremai, tinkantys ir jautriai odai, nuo saulės (50+), bet geriausi – ne mažesnio UV apsauginio skaičiaus kaip 40.

Apie įdegio kremą negaliu nieko pasakyti naudingo, nes įdegiau ir pavėsyje su drabužiais.

paprastą kremą, bent jau rankoms, įsimesti, kieno oda sausesnė, gal irgi verta (arba naudoti minkštinantįjį po skutimosi) – mat nuo jūros druskos oda sausėja ir kietėja sparčiau, nei nuo kieto ir kalkėto Vilniaus giluminių gręžinių vandens.

 • Purškalas nuo uodų.

Jūroje uodų, kaip ir panašių kitokių kraujasiurbių bei visokių erkių, žinoma, nėra, ir tai – didelis jūros privalumas.

Bet krante – gali pasitaikyti. Neėmiau – tai vienas pernai nuvažiavus ir įkando, tuo mane labai nustebindamas (nors reklamą purškalų mačiau, bet uodų – ne). Ten uodai iš viso keisti: uždegus šviesą išsilaksto, o ne skrenda į ją, kaip mūsiškiai.

Pasiimkite purškalą dėl viso pikto – buvo besiskundusių kraujasiurbiais negyvenamoje (uodams netaikoma) vienoje graikų salų.

 • Dantų šepetukas

O taip pat ir: dantų siūlas, dantų skalavimo skystis, dantų pasta, dantų gremžt…

Žodžiu, ne visada česnako kvapą užmuša viskis.

 • Šampūnas

Gerai toks, kuris yra ir kūno žele ir dar panaudotinas kaip muilas. Mažiau apsikrausite (litrinėmis “eko pakuotėmis“ imti irgi nederėtų, manau).


Bet šiaip jau, skysto muilo rankoms plauti galima nusipirkti ir vietoje bendrai visiems, jei tokio jachtoje nerasite (dažniausiai), kartu perkant ir indų plovimo skystį. Pastaruoju galvą trinktis nesu bandęs, bet sako, kad ilgesnėje kelionėje be krantų – visko nutinka. Manau, turėtų puikiai tikti riebiems plaukams.

 • Šukos

Kad jau apie plaukus, tai jų reikia, nes “sruogas taršo vėjai, kedena gaurus škvalai“.

Ir šiaip – geras civilizacijos išradimas, naudingas tiems, kurie neturi svetimų pagalvių sindromo požymių.

 • Skutimosi reikmenys

Pats geriausias dalykas, matyt, yra iš viso nesiskusti – nei vandenį naudoji veltui, nei laiką gaišti.

Arba daryti tą kas antrą-trečią dieną. Atostogos gi…

Iš tikro, toji madinga kelių dienų barzdelė prie bronzinio Viduržemio įdegio, matyt, yra va tokio “stilingo buriuotojo“ požymis, nuo kurio merginos drėgsta ir krenta į lengvą nuomarį. Tačiau tai, kas gražu pažiūrėti, nebūtinai yra smagu glaustytis, todėl prie savo mielosios, kaip žinote, šito nesupratingumo kitąkart tenka taikstytis.

Gerai tiems, kurie turi mechanines barzdaskutes (žr. filmą “XXa. piratai“), ir oda tokiems pasityčiojimams nealergiška. Po to pagal gerumą yra skutimosi peiliukai – dėl paprastumo, skutimo glotnumo (“geriau vyrai nesuras!…“), o ir vandens ne tiek ir daug sunaudojama įgudus.

Prasčiau pripratusiems prie elektrinių skustuvų, kurie neturi talpaus pakraunamo vidinio akumuliatoriaus, o maitinami tik iš tinklo… Bocmanas gali nesuprasti barzdos nuskutimo prioriteto prieš navigacinių šviesų arba inkaro gervės (jos dabar elektrinės) būtinumą, kuomet prisijungti prie elektros įkrovos tinklo krante kelios dienos iš eilės nėra galimybės.

Prie skutimosi reikmenų pridėkite nedidelį veidrodėlį. Merginoms apie jį priminti nereikia, o daiktas naudingas visiems, nežiūrint to, kad galjūnuose (tualeto patalpose) yra veidrodžiai prie praustuvų.

 • Kvėpikliai

Čia jau aukščiau minėtieji visokie dezodorantai, perspiratoriniai pieštukai (nuo prakaito – šitas yra būtinas!), kvepalai, tualetinis vanduo, odekolonas – iš esmės viskas ir taip, ką jau naudoti esate įpratę.

Nebūtina rinktis tik Old Spice ar kokius kitokius marinistinius prekinius ženklus – rinktis reikia tai, kas tinka ir efektyvu, ir kas neerzina pačių (aš pirmenybę atiduodu Rexona – jie mažiausiai teplūs).

Tik turėkite omeny kelis niuansus: ankštoje patalpoje, o kajutės erdvumu nepasižymi, per daug kvapo erzins, ypač, kai karšta ir tvanku, o jei ketinate juo vilioti ką nors denyje – neišdegs, nes vėjas greit išvėdins (gal todėl sakoma, kad jūreivis nesmirda ir nesiprausęs, nes jį ir taip vėjas “pravėdina“, nors vėdinimo proceso metu geriau stovėti, aišku, antvėjinėje pusėje).

 • Rankšluostis.

Net jei duoda, visada gerai turėti ir savo nuosavą.

Yra specialūs kelioniniai, kurie supakuoti užima vietos ne daugiau storos piniginės, o džiūsta irgi greitai. Dar jie turi specialų karabiną prisegti prie virvutės, kad vėjas nenupūstų. Man toks patinka, bet yra žmonių, kuriems tokia koncepcija neprigijo, nes juo šluostaisi ne brūžindamas, o sausiniesi tapšnodamas kūną, tad ir žvaliai išsitrinti juo nepavyks.

Jei vietos daug krepšiuose (abejotina) – imkite tradicinį frotinį, nes laive vietos jam atsiras (tik gali nespėti išdžiūti iki išplaukiant, o plaukti su plevėsuojančiais ant lejerių yra blogas tonas), jo nereikia nešiotis, kaip vargšams alpinistams (šių reikmenų parduotuvėse ir ieškokite pirkti minėtojo kompaktiškojo “sugertuko“).

 • Miegmaišis

Nereikalingas!

Mat patalynė, skirtingai nuo “vietinių“ Mozūrų, vis tik duodama, todėl savos gabentis nereikia, ir tai yra labai gerai.

Aš vietoje to parekomenduočiau įsigyti pripučiamą kaklo atramą galvai – miegoti lėktuve ar kur nusnūsti pusiau sėdomis.

 • Segtukai skalbiniams

Kad vėjas nenupūstų rankšluosčių ar maudymosi kelnaičių nuo lėjerių, šis rinkinėlis yra labai naudingas.

Smulkmena, bet maloni.

 • Adata

Siuvimui, su keliais tipiniais siūlais. Mažai tikėtina, kad prireiks, bet kai prireikia, labai džiaugiesi, kai turi, o vietos – ne pusę lagamino gi ir užima.

Iš tikro, adata labai tinka rakštims traukti, o siūlai – tarpudančiams valyti. Ūkiškai taip mąstant…

 • Vaistai

Verta pasiimti ne tik pleistro (žr. toliau), bet, jei turite kokių nors negalavimų ar užpuola periodiškai kokie nors sveikatos nepatogumai, pasirūpinti ir sau tinkamais ar reikalingais asmeniniais vaistiniais preparatais: pvz., ėda rėmuo – Rennie tuomet tiks, nes ne visur, deja, parduodamas Borjomi, kuris padeda ir nuo pagirių bei lengvo apsinuodijimo maistu ir dar saugo dantų emalį (nepamainomas, kaip man, universalus skystis, malšinantis troškulį ir pašalinantis visa, kas nereikalinga).

Populiariausios kelioninės problemos: žaizda nutrynus ar įsipjovus (paprastas pleistras), vidurių pūtimas (Espumisan) bei viduriavimas nuo visokio egzotinio maisto (tarkitės su vaistininku), rėmuo (Rennie), peršalimas (Paracetamol), galvos ir kitas skausmas (nuo pastarųjų tinka Panadol Extra), ir pan., todėl pasiimkite reikalingų nereceptinių vaistų kelionėn, o receptiniams turėkite ir receptą. Šiuo atveju geriau, kai pavadinimas įrašytas ne brand variantu, o lotynišku bendriniu.

Labai gerai, kad įguloje yra laivo gydytojas (angl. ship’s surgeon), nors turinčio tik būtinai M.D. laipsnį čia ir nereikia. Tokiu atveju jis pasirūpina, ko galėtų prireikti pirmai pagalbai suteikti (pirmos pagalbos vaistinėlė būna laivuose, bet, deja, joje neretai net tarakonai negyvena), tačiau, kaip minėjau, nuosavomis turimomis sveikatos problemomis turite vis tiek patys pasirūpinti iš anksto.

Dar profesionalus medikas yra geras tuo, kad jie neretai yra žmonės, sugebantys suorganizuoti gerą pasilinksminimą krante (enterteinermeisteriai!). Gal ne veltui jų profesijos taip mėgstama “daktariška kava“ – tai kava su spiritu (kai kas sako, kad atvirkščiai).

Nuo dažniausiai užpuolančios “jūros ligos“ gi padeda tik krantas arba paprastu pleistru kryžmai užklijuota bamba (Pauliaus Kovo patarimas).

Yra visokių homeopatinių (skaityk – placebo) preparatų nuo užsupimo (pvz. Aviaplant ir pan., ne histamininiai) – imkite, jei manote, kad veiksmingi, nes vis geriau, nei nieko, arba iškart įsidėkite pagraužti imbiero šaknį (jų pagrindu dažniausiai šios tabletės ir ruošiamos – žr. sudėtį).

Dar padeda didelės dozės vitamino C (juokas – kaip alternatyva). Na, ir tradiciškai – ugninis vanduo, atbukinantis dėl visko ir kaltą vestibiuliarinį aparatą (retas katinas mėgsta jūrą, tarp kitko – nors žuvis iš jos, aišku, ryja apsilaižydamas)…

 • Higieniniai paketai, prezervatyvai, kontraceptika ir pan.

Žmogus yra keistas sutvėrimas, jei žiūrėti iš inžinerinio požiūrio taško…

Aišku, visa tai nusipirkti galima ir vietoje. Bet plaukiant prireikus – į parduotuvę ar vaistinę “už kampo“ taip paprastai nenulėksi.

O ir jei apsipirkinėsite bendrai, tai į bendrą laivo kasos sąskaitą traukti nelabai išeina. Kita vertus, o ką aš žinau, kokio pobūdžio pas jus tas reisas organizuojamas, gal ten iš tikro “viskas bendrai“ (husarai, tylėt!) platesne prasme?

 • Makijažo rinkinys ir pan.

Kas ir kaip prasmenga moteriško rankinuko bedugnės visatoje – yra aukščiau mano supratimo…

Todėl pakomentuoti neturiu ko ir kaip, nes neturiu nei makijažo rinkinio, nei rankinuko.

* * *

Pradžia: 1. Dokumentai ir kiti popieriai bei susiję reikmenys.

Tęsinys: 4. Drabužiai, avalynė ir reikmenys.

__________

(c) skipper.lt

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.