Ką krautis į kruizą jachta Viduržemyje vasarą? 1/5


Kraunantis daiktus pirmąkart kruizui jachta Viduržemio jūroje, gali apimti lengva panika – ką reikia pasiimti? Ko prireiks? Kuo čia be reikalo neapsikrovus, o ko iš tikro nepamiršus? Kaip atrodys iš šalies bendrakeleiviams, jei aš pasiimsiu tą ir aną, nors iš tikro reikėjo visiškai ne to?

Net ir ne pirmąkart, malonūs pasirengimo kelionei rūpesčiai gali blaškyti ir neleisti prisiminti visko, ką dar vakar, rodos, galvojai būtinai pasiimti, bet šiandien neprisimeni, net kas tai ir buvo, tik kažkur kirba nuojauta, kad gal buvo itin svarbu. Tad toji gera tradicija, kuomet prieš kelionę prisėdama ramiai ant lagaminų ir pamąstoma, suteikia ir daugiau galimybių įsimesti pamirštą reikalingą daiktą nors paskutinę akimirką.

Ir kad sumažinčiau jums (ir sau) tą bereikalingą stresą, nusprendžiau sudaryti ne šiaip sąrašą, ko, mano galva, gali prireikti ir be ko neapsieinama Viduržemio jūroje vasaros sezono metu (kuomet ir traukiama atostogų), bet ir pridėti trumpus savo komentarus – gal kitam to daikto ir nereikia, o gal tik atrodė, kad ir neprireiks, o gal kurį galima ramia širdimi ir palikti namuose, ir pan.

Gal šis įrašas dabar aktualiausias, aišku, labiau įgulai, kuri su manimi (ar aš su jais…) išvyksta jau kitą mėnesį į Dodekaneso salas Egėjo jūroje (kas yra Viduržemis). Bet, ir tad dėl pastarosios aplinkybės aktualu, matyt, pasiskaityti ir tiems, kas planuoja, buvo, ar dar tik ketina į tą ne vien konkretų regioną vykti čarteriniam buriavimui (nuomota jachta).

Nors, kaip sakoma keliautojų patarlėje, kad ir kiek planuotum, bet daiktų visada būna per daug, o pinigų per mažai… Tad pasistengsiu ne tik susiruošimo kelionei stresą minimizuoti, bet ir šią disproporciją nors kiek priartinti prie “aukso viduriuko“.

Galite sąrašą žemiau papildyti bei pareikšti savo kitokią nuomonę – ją mielai, kaip pastebėjote, visada išklausau ir į visus komentarus reaguoju. Beje, panašų papildomų daiktų ir reikmenų, pasiimtinų į buriavimą Mozūruose, sąrašą jau esu surašęs, tačiau šįkart, reikia turėti omeny, yra vis tik ne tik regiono, bet ir “klimatinė specifika“.

* * *

Sąrašą sudaro 5 dalys (atitinkamai šią temą aš ir išskirstysiu pagal jas):

1. Dokumentai ir kiti popieriai bei susiję reikmenys – be kai kurių iš šių neišvažiuosite iš viso, tad geriau jų tikrai nepamiršti.

2. Škiperio dokumentai ir reikmenys – ši dalis aktualesnė, aišku, burvedžiams (škiperiams), tačiau… gal kas ketina būti padėjėju, ir iš tikro nori padėti jam?

3. Asmeninės higienos reikmenys – civilizuotas žmogus, pasirodo, turi nemažai visokių jam būtinų daikčiukų ir rakandų.

4. Drabužiai, avalynė ir reikmenys – sako, sutinka pagal apdarus, o ir prasto oro irgi nėra, nes gali būti tik netinkami drabužiai; ir šiek tiek apie madas.

5. Drabužiai ir daiktai, kurie ne itin naudingi – keista, bet žmonės juos pasiima, ir, kitąkart, žiū – visai ir džiugu, kad vis tik pasiėmė.

* * *

 1. Dokumentai ir kiti popieriai bei susiję reikmenys
 • Bilietai

Tikėtina, kad susiplanavote atostogas, todėl nuskrisite lėktuvu iki kelionės jachta, o ne planuojate kelionę jachta ir dar dvi ilgas keliones autotransportu po Europą iki jos ir atgal.

Laiku registruokitės (check-in) į skrydį, nes kokios nors “fly Mėslita“ (kaip Ryan Air) už šią paslaugą oro uoste dar papildomai nulups apie 40 eurų (už pigų daiktą mokama dukart).

Užbėgdamas diskusijai už akių pastebėsiu, kad šiuo metu Lietuvoje esi priverstas rinktis pigių skrydžių bendrovę norime kryptimi, o ne įprastinę, nes lietuviška keleivių pervežimų oru rinka, panašu, stabiliai vystosi tik šio segmento kryptimi, ir įprastinis economy class čia yra daugiau už Mėslita-VIP. Na, bet bent jau vystosi link kažko, nei link 5 nacionalinių oro uostų šlavimo nuo pernykščių lapų viešųjų darbų pagalba.

 • Pasas

Pagrindinis kelionės dokumentas, ir jis turi galioti dar bent 6 mėnesius ir kelionei pasibaigus.

Jei kartu keliauja svetimi vaikai arba su antrąja puse nebeesate šventuose santuokos saituose, tai šiems nepilnamečiams reikalingas ir papildomas kelionės dokumentas, leidžiantis jį vežtis į užsienį.

 • Viza

Jei jos reikia, aišku, nes – šlovė Šengenui!

Turkijoje vizos mums irgi nebereikia. O va anglai su airiais iš Šengeno sutarties sąjungos išstojo – ir jie moka po 18 svarų dabar už turkiškąją (kiek ir ar už graikiškąją – nežinau). Bet mes su graikais gi – lyg ir viena jau valstybė, galima sakyti.

“Mano pasas žalias! Kur noriu – važiuoju!“ – kaip dainavo ŽAS vokalinis-instrumentalinis ansamblis.

 • Pinigai

Dolerį ima bemaž visur (“doleris ir Afrikoje – doleris“), bet eurozonoje (graikai – joje), aišku, reikia turėti eurus, o ir keitimo santykis su litu yra pastovus, tai nesukelia jokių dvasinių perturbacijų, kad štai pakilo, arba – o, jau ir pigiau, vaje-vaje.

Būtina turėti grynais savo dalį užstato ar nesumokėto (jei tokia buvo pagal sutartį numatyta) jachtos nuomos mokesčio dalį.

Taip pat turėti smulkių eurų viešajam transportui arba taksi, gėrimams ar užkandžiams. Gerai tokiu atveju visada turėti smulkių – monetomis arba bent 10, 20, 50 banknotais, nes jau 100 eurų yra “dideli“ pinigai, todėl gali kilti problemų su grąža.

Aišku, dar turėti ir sutartą dalį bendrai laivo kasai – derintis iš anksto su iždininku.

Visa kita – asmeninės išlaidos pagal susitarimą, ir jos yra tuo mažesnės, kuo labiau sutarta už bendras pramogas ir maistą mokėti iš bendros kasos.

 • Kreditinė (ne debetinė!) kortelė

Atsiskaitymo korteles, aišku, ima ne visur ir ne visada, bet joje pinigus gabentis yra saugiau, nei už apatinių gumelės užsikišus, o ir yra stambių grynų pinigų sumų gabenimo per sieną ribojimai bei privalomasis deklaravimas.

Turint iždininką, kuriam maitinimosi bei uostų paskaičiuotos išlaidos pervedamos kaip į laivo kasą, galima apsieiti ir be tokio civilizacijos pasiekimo, bet su ja – ramiau (žr. patarlę aukščiau). Juolab, kad automobilių ar motorolerių nuoma, viešbučiai ir pan. papildomi kranto malonumai kitąkart be kreditinės kortelės užsieniečiui neįmanomi.

Pinigus dar galima gabentis kelionės čekiais arba padaryti pavedimą pačiam sau per Western Union, atsiimant pinigus banke, kuris turi bendradarbiavimo sutartį, arba dažniausiai ir pašte.

Šiuo atveju darant pavedimą reikia gavėjo vardo ir pavardės (įrašysite savo arba sutuoktinio), miesto, į kurį siunčiate (kelionės pradžios taškas, pvz.), ir – gaunate kodą atsiėmimui. Lyginant su bankiniu pavedimu, netgi iš vienos Europos Sąjungos šalies į kitą (iš Lietuvos…), kaip bebūtų keista, bet neretai šitai gali būti ir pigesnė alternatyva, ir nebūtina gi turėti užsienyje banko sąskaitos.

 • Draudimas – kelionės bei sveikatos (pastarasis – svarbiau!).

Dažniausiai suteikiamas kartu su kreditine kortele – bet pasitikslinkite sąlygas savos atveju, nes yra išlygų slidininkams bei vandens sportininkams (tarkime, negalioja regatos atveju).

Naudinga turėti kreditinę kortelę dar ir todėl, kad papildomai nereikia nei pačiam draustis, nei drausti kartu keliaujančių šeimos narių. Aš, tiesą sakant, savos kreditinės privalumą vien tame ir matau – kelioniniame ir sveikatos draudime.

Jei kortelės neturite, tai… arba įsigykite kreditinę savo banke (sąskaitą turite visi), arba apsidrauskite bet kurioje draudimo bendrovėje ar pas draudimo agentus, kurie atstovauja ne vieną jų (tokiu atveju parinks geriausią variantą konkrečiai šaliai už mažiausią kainą).

Pastebėjau, kad per pastaruosius kelis metus kreditinių kortelių draudimo sąlygos bemaž ir suvienodėjo. Tai reiškia, kad kai kuriais atvejais (sprendžiu pagal savo American Express Gold) netgi suprastėjo: tarkime, kelionės draudimas, galiojęs kartu vykstantiems 6 bendrakeleiviams, virto galiojančiu tik 3 šeimos nariams. Tad to privalumo, kad kartu keliaujanti įgula būdavo “padengta draudimu“ ir mano kortele, aš jau nebeturiu.

 • Vairuotojo pažymėjimas

Dokumentas yra naudingas nuomojantis automobilį krante, kuomet norisi nuvykti iki nutolusio įdomesnio objekto arba į savą kokią ekskursiją. Jei važinėsite grupėje, kurioje yra mėgstančių vairuoti, vairuotojo pažymėjimas gal ir nebus tiek reikalingas.

 • Mobilus telefonas su roaming funkcija

Naudingas, jei mėgstate nuklysti patys sau ar be bendravimo negalite gyventi.

Aišku, tokio telefono turėjimas nesuteikia teisės būti prapuolus tiek, kad jau ryte, prieš išplaukiant, visa įgula skambinėja ir nebesuranda, kur prapuolėte su kažkokia Dulsinėja, su kuria susipažinote bare ir pajutote vienas kitam nenugalimą simpatiją, tad nusprendėte praleisti su ja nors ir ne amžinybę, tai bent visą likusią nakties dalį, skaičiuodami žvaigždeles, nes jums gi “ackambys, nu…“

 • Fotoaparatas ir/arba videokamera

Kuo didesnio talpumo atminties kortele ir kuo daugiau atsarginių baterijų! Pakrovėją jam pasiimti irgi būtina (nebent jis turi keičiamas vienkartines baterijas), o adapterį (mašininį) – pageidautina, nors ne visur yra įrengti šie pakrovimo lizdai (daugiau galimybių surasti įprastinę rozetę).

Bet kad ir kiek fotoaparatų pasiimsite, tačiau neretai, kai to tikrai reikia, geras kadras lieka “už kadro“ – Merfio dėsnis. Kuris minimizuojamas “etatiniu operatoriumi Kipsu“.

Nors nuotraukų ir patys daug parsivešite, ir dar apsikeisite su bendrakeleiviais (dauguma kartosis, rakursas skirsis nežymiai – bet galima atsirinkti, kieno kokybė geresnė ir horizontas arčiau horizontalumo).

Gi dauguma dabartinių mobilių telefonų daro pakankamai geros kokybės nuotraukas irgi – bent jau facebook pasigyrimui tos kokybės tai tikrai užteks.

 • Užrašų knygutė su rašikliu

Kam prisiminimams fiksuoti vien fotoaparato nepakanka, tas pasiima užrašinę savo kelionės dienoraščiui (o po to kankina skaitytojus ilgais tinklaraščio daugiaserijiniais įrašais).

Kartais naudinga ir šiaip užsirašyti, tarkime, kainas ar kitokią svarbią informaciją.

Užrašas ant lentos: “Ką aš veikiau per atostogas“

Mokinys: “- Ar negalėčiau aš tiesiog persiųsti nuorodos į savo tinklaraštį, panele [mokytoja]?“

 • Knyga

Kai kas ima kelionėn buriavimo vadovėlius, bet aš siūlyčiau, jei nesinori spaudyti mobilaus mygtukų pramogai arba raišioti virveles, tobulinant jūrininko įgūdžius, pasiimti verčiau kokią pramoginę atostogoms labiau tinkamą literatūrą.

Turime visą eilę savų (R. Rimšo “Klajonės po jūrą ir save“ ir “Ne Karibų kruizas“, A.Dovydėno “Žaliosios Karibų salos“, A.Čekuolio “Vyriški žaidimai“, A.Šilerio “Kodėl anksti pražyla kapitonai“ ir t.t.), turime ir verstinių marinistinių (J.Slocum “Vienas su burėmis aplink pasaulį“, C.S. Forester “Mičmanas Hornblaueris“, R.Sabatini “Kapitonas Bladas“, L.Platov “Slaptasis farvateris“, R.L. Stivenson “Lobių sala“, J.F.Cooper “Klajojanti ugnis“ ir “Locmanas“ bei “Raudonasis korsaras“, J.London “Jūrų vilkas“, A.Baricco “Jūra vandenynas“ ir t.p.), kaip ir nebūtinai galima imti skaityti tik marinistinę. Graikijos saloms aš rekomenduoju Sigito Parulskio “Vėjas mano akys“.

Bet geriausiai Viduržemio jūros regiono visuminį mentalitetą suvokti padės Predrag Matvejevič esė rinkinys “Vidužemio jūros brevijorius“ – šią knygą rekomenduoju būtinai perskaityti, nepaisant, ar buvote jau ten kada, ar dar tik ruošiatės (pastaruoju atveju – juolab).

 • Kortos, žaidimo kauliukai, “Uno“, šachmatai, šaškės ar kitokia azartinė stalo žaidimo priemonė.

Prie knygų netinka, bet vietoje jų prie ugninio vandens ir užkandžių – dažnai neblogas laiko praleidimo būdas tiems, kurie raides pažįsta, bet į skaitymus atostogų metu nėra linkę.

Įgulai pažaisti stalo žaidimus yra gerai, jei jie nepereina į nepakeliamos skolos popierius ar lošimo skolos atsiėmimą akimi, ausimi ar mažuoju piršteliu. “Kortų skola“ yra garbės skola – todėl geriau iš viso nesivelti, jei turite polinkį lošti “iš visko ir iki galo“.

* * *

Tęsinys: 2/5. Škiperio dokumentai ir reikmenys

_____

(c) skipper.lt

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.