Olimpinių regatų belaukiant


Šįkart imu pelengą į sportinio buriavimo aistruolius, tačiau įrašas subalansuotas iš tikro ne jiems. Juk jie naujienas gauna ir taip iš kitų specializuotų ar GŠG šaltinių, todėl skiriu mano tinklaraščio įprastiems skaitytojams – dėl tokio “bendro išsilavinimo“ gal ir naujienų, artėjant Olimpinėms žaidynėms, kuriose yra ir buriavimo rungtys.

Nes, spėju, kažkaip jau vis tiek gali kilti pagunda užmesti akį, pasidavus buriavimo propagavimui kad ir šiame kukliame tinklaraštyje. Tai peripetijose gal kiek padės susigaudyti, ir nesijausim kaip iš rūsio iškritę. Man pasirodė įdomu, tai ir dalinuosi.

Kol neturime lietuviško buriuotojų leidinio, tai kitąkart belieka tenkintis informacija kad ir iš mano naujausio įsigyto pakeliui iš Vokietijos lenkiškojo buriavimo žurnalo “Žagle“ – 2011 metų sausio mėnesio numeris.

Man būtų daug paprasčiau, aišku, įmesti vertimą, bet kad autorinių teisių apribojimai to daryti neleidžia, tai perpasakodamas ir papildydamas savo pasamprotavimais nurodau šaltinius, iš ko informacijos sėmiausi: Mateusz Kusnierewicz (lenkų pasaulinio lygio buriuotojas ir čempionas!) – “Czy będzie karnawal w Rio de Janeiro?“ (“Ar bus karnavalas Rio de Žaneire?“), ir Pawel “PaPa“ Paterek – “Olimpijski spokoj“ (“Olimpinė ramybė“).

* * *

Tad kokios tos naujienos?

ISAF (International SAiling Federation) sprendimu, priimtu 2010-ųjų lapkritį Atėnuose, po Londono Olimpiados iš programos išmetama šimtametę istoriją jau skaičiuojanti “Star“ klasė. Šiomis dviejų žmonių įgulą turinčiomis kilinėmis laivėmis jaunystėje varžėsi, beje, ir velionis LBS Garbės narys Nr. 3 – AMB.

Įdomiausia tai, kad 1996-aisiais toks sprendimas jau buvo priimtas Atlantos olimpinių žaidynių metu, kad jų nebebus Sidnėjaus 2000-ųjų Olimpiadoje, o ją pakeisianti “49er“ klasė. Šiuo sprendimu burluotė (skiff) keičia solidesnę kilinę laivę (keelboat), po ko kilinių olimpinėse regatose kaip ir nebelieka visiškai, kaip ir nebeliko daugiakorpusių. Sakyčiau, savotiškas paradoksas, turint omeny tiek kilinių vyravimą ne vien sporte, tiek daugiakorpusių spartų populiarėjimą, nes ISAF požiūriu sportinis buriavimas imamas atstovauti olimpiniu lygiu gana vienpusiškai – burvaltėmis (dinghy) ir burluotėmis.

Ir ką sau manote?

Ši “žvaigždės“ klasė turi tikrai įtakingus ir turtingus lobistus, nes… jau kitąmet IOC pirmininkas Juan Antonio Samarancho davė netgi papildomą 11 olimpinį medalį (tiksliau – rungtį dėl medalių)!

Iki šiol taip ir lieka paslaptimi, kaip ir kokiais būdais būvo prastumtas toks sprendimas, kurio nėra būta jokioje kitoje olimpinio sporto šakoje! Autorius Mateusz Kusznieriewicz, kuris irgi buriavo “Star“ klasėje šešerius metus, spėja, kad taip įmanoma tik dėl to, kad šios laivės bendruomenę sudaro tikrai žymūs, pasiturintys bei įtakingi politikoje ir turintys plačius ryšius buriuotojai.

Jie ir suvienijo pastangas gelbėti “savo“ klasę, nes, kaip bežiūrėti, bet nors ir tokiu lygiu, tačiau “Star“ atstovavo jūrinį “rimtą“ buriavimą (yachting), kuomet “12-metre“ klasė, tampriai anksčiau sieta ir su Amerikos taure, iš Olimpiadų dingo prieš bemaž visą šimtmetį, o paskui ją atsirado ir pradingo solidusis trijų žmonių įgulos “Soling“ bei bangą pjaunantis ir buriavimą ne tokiu šlapiu sportu daręs “Dragon“. O ar ir vėl jiems pasiseks – kol kas nežinia, bet, sako, kad žygių imtasi, ir rimtų…

Beje, brazilams, kurie rengia Olimpiadą 2016 metais Rio, šioji “Star“ klasė, autoriaus nuomone – tai antra aistra po futbolo! Bent jau, aš manau, panašiai kaip lengvosios atletikos disko metimo rungtis susilaukia pas mus didelio susidomėjimo, nors abejoju, kad nors pusė žiūrovų yra bent jau mokykloje svaidę tą “lėkštutę“, kaip ir brazilų žiūrovai – buriavę.

Mat jų tėvynainiai Torben “Turbine“ Grael ir Robert Scheidt (už jo ištekėjo ir mūsiškė olimpinė vicečempionė Gintarė Volungevičiūtė, dabar jau ponia Scheidt), tiesa, neplaukdami vienoje įguloje, parvežė iš Olimpiadų šaliai iš viso 9 olimpinius medalius (lenkai čia suklydo, parašę tik 8, nes: 5- Graelis, kurio 4 yra “Star“, o vienas “Soling“ klasėje, ir Scheidt 4, iš kurių 3 yra “Laser“). O šiedu brazilų aleknos buriavime sugrįžti į “Laser“ ar “Finn“ klasę tikrai neketina.

Iš Getty Images: vairininkas Robert Scheidt (dešinėje) ir jūreivis Bruno Prada prieš startą Pekino Olimpiadoje 2008-08-15 Qingdao (Kinija).

Kaip bebūtų, sprendimas yra tik preliminarus, nes turi būti dar patvirtintas ISAF konferencijoje 2011 metų gegužę. Sugrįžti į Olimpiadą “Star“ – sunki užduotis šįkart, nes į programą dar sugrįžta ir katamaranai, kurie turėtų atstovauti daugiakorpusių mėgėjus, po to, kai buvo, sakyčiau, nepagrįstai išmesti iš 2008-ųjų Olimpiados Pekine (Qingdao) ilgamečiai čia buvę “Tornado“, kuriais yra mėgėjų ir Lietuvoje pasirungti (Plateliuose?).

Tačiau ramūs gali būti minėtų dviejų žmonių įgulą turinčių greitaeigių “49er“ burluočių, o taip pat ir vienviečių “Laser“ (čia turime ir Europos čempioną – Raimundą Šiugždinį) bei vienviečių “Finn“ burvalčių gerbėjai. Dėl pirmųjų dviejų atstovavimo kaip ir viskas aišku ir logiška, nes nieko ypač geresnio kol kas nesukurta, o va dėl pastarojo – aš jo reikalingumo likti ir “nepasislinkti“ dar anksčiau to paties “Laser“ labui nelabai suprantu, prisipažinsiu.

“Finn“ burvaltė juk irgi nenauja, o pergyveno ir “drakonus“, ir “skrajojančius olandus“ su “solingais“, ir ši klasė dalyvavo 16 Olimpiadų iš 30 (jį lenkia kol kas tik “Star“ – 19, o trejetuke yra “470“ – 10 Olimpiadų). Ir negi ji vis dar paliekama tik tam, kad “Laser“ burvaltėmis lakstytų, neva, vikrūs vyrukai, o “Finn“ – stiprūs, nes šis tipiškai reikalauja didesnių fizinių pastangų? Buriuoti “Laser“ – fizinių pastangų gi irgi reikia. Ar gal tai savotiška “vyriška“ atsvara tik moterų kilinių laivių match race rungčiai?

O va dviviečių burvalčių “470” klasės gerbėjai, kurių netrūksta ir Lietuvoje, turėtų permąstyti savo pomėgį tolimesne kryptimi, ir ne todėl, kad juos savotiškai pasisilinkti verčia burluotė “49er“. Ir gal netgi į gerą, o ne jaustis kiek nuskriaustais po tos ISAF konferencijos Atėnuose, nusprendusios didinti moteriškų rungčių skaičių olimpinėse regatose, kuomet IOC vyrauja bendra tendencija medalių ir rungčių skaičiaus mažinimo linkme, ir kitos olimpinės buriavimo klasės patiria nuolatinį spaudimą būti išmestomis kaip pasenusios (vis tik buriavimo sporte įrangos reikšmė yra ne paskutinėje vietoje).

Aišku, jei turėti galvoje, kad antrosios pusės retkarčiais pabumba dėl jų buriavimo aistros, atimančios laiką iš bendro šeimyninio pasibuvimo, mat kol kas sprendimas toks: vietoje moterų “470“ klasės įeina burluotė (skiff) “29er“, labiau orientuota į jaunimą ir merginas (taip “Laser“ lengvesnis variantas yra “Laser Radial“), skirtingai nuo didesnių pastangų ir jėgos reikalaujančio “49er“, bet… čia iškrenta vyrų “470“ rungtis!

Ei, neskubėkite stvertis valerijono lašų!

Tiesiog nuspręsta šią rungtį pakeisti mišria – t.y. burvaltė ta pati, bet jos įgulą sudarys du skirtingų lyčių atstovai! Tad lietuviški “semiorkiniai“ (gal metas rusišką žargonizmą, kolegos, pasikeisti į lietuviškesnį?) gali netyčia Lietuvoje dėl to netgi pasidauginti vos ne dvigubai (ko jiems ir linkiu!), jau ateinantį sezoną išsisodinę savo porininkus į skirtingas burvaltes, o vietoje jų pasiėmę savo drauges ar žmonas?

Aišku, pajuokaujant toliau ta tema, mums galima dar tik pasvajoti, kad į naująją “470“ suformuotą mišrią rungtį susėstų šeimyninė olimpinė pora Gintarė su Robertu Scheidt, ir Lietuva, manau, tuomet jau pretenduotų nebe į vieną medalį, pasiųsdama vieną sportininkę dviem regatoms (“vienu šūviu – du zuikiai!“), dėl ko finansų ministerė tik padėkotų. Svarbiausia, kad ir nacionalinės rinktinės marškinėliai tiek brazilų, tiek lietuvių yra dažniausiai savo spalvomis panašūs, tai, žiū, ir vėl susitaupo netgi tokiose smulkmenose!

Tik, deja, ne viskas ten taip paprasta, kad atsisėdai ir plauki… Nors medalius atsidalinti su brazilais tai, aišku, kaip nors dar sugebėtume – vis gi į šeimą, o ne iš jos, ar ne?

* * *

Kas dėl artimesnės jau Londono Olimpiados 2012 metais (buriavimas vyks Weymouth ir Portland), tai ISAF ėmėsi dar papildomų priemonių padaryti šią rungtį televizijos žiūrovams žiūrimesne ir patrauklesne akiai.

Pirmiausia, tai sugrįžta kažkada, pasirodo, buvę lyderių marškinėliai, kurie yra tokie populiarūs dviratininkų tarpe ir jau buvo išbandyti ISAF Pasaulio taurės regatose: geltoni, mėlyni ir juodi – kam kada bus išduodami, pagal pirmavimą plaukimuose, bendrą įskaitą ar reitingą, dar reiktų man pasitikslinti, tačiau stebėti lyderius iš akies bus žiūrovams paprasčiau. Tiesa, kad buriuotojai vilki neopreninius kostiumus ir gelbėjimosi liemenes, tai man kiek sunku įsivaizduoti, kaip tie marškinėliai realiai atrodo, ir ar labai jais džiaugsis patys sportininkai ant vandens, nes krante išpūtus krūtinę jais vilkėti – ne visi tokius poreikius turi?

Antra, televizinis vaizdelis žada naujas galimybes, pasitelkiant IT, mat laivės gauna GPS lustinius siųstuvus, kurie padės atvaizduoti konkrečios laivės buvimą ir ekrane, on-line režimu stebint jų varžymąsi, lyderiavimą ar permainas kovoje. Kol kas dėl laiko lago ši sistema nėra pritaikoma falšstarto nustatymui, bet apie tai jau irgi galvojama, ir ši funkcija yra iš tikro svarbesnė patiems dalyviams ir organizatoriams. Štai ką apie šią sistemą kalba Dominik Žycki, Mateusz Kusznierewicz porininkas “Star“ klasėje (cituoju iš PaPa, vertimas iš lenkų kalbos mano, prisilaikant jo kuo labiau šnekamosios kalbos originalo):

“Pasaulio taurės regatose Weymouth-e, kurios vyko 2010 metų rugsėjį, turėjome progą buriuoti su taip vadinamo “trackingo“ įtaisu. Naujiena mums buvo tame, kad visi dalyviai buvo jais aprūpinti. Anksčiau jau buvome “monitoringuoti“ medalininkų plaukimuose, bet dar niekad iki šiol visu laivynu.

Mažus siųstuvus, sujungtus su GPS imtuvais, aktyvuojamus krante organizatorių, pritaisėme nurodytoje vietoje – ant giko prie stiebo. Signalai apie mūsų laivių padėtį, siunčiami keliasdešimt siųstuvų realiuoju laiku, buvo priimami imtuvo krante ir perkeliami ant elektroninio žemėlapio. Atitinkamai parengtos programos leido atvaizduoti lenktynių eigą internete ir kiekvienas galėjo sekti visų “Star“ klasės laivių padėtis (kitomis dienomis – kitas klases) bemaž gyvai. Kompiuteriai tuo pačiu skaičiavo apytikslius atstumus tarp laivių, atstumą iki bujų, iki atžymos ir, aišku, esamą pirmavimą trasoje.

Vakarais stengėmės išanalizuoti šitaip “monitoringuotų“ lenktynių eigą, kame ši sistema mums labai padėjo. Pritrūko vieno – sistema dar neišaiškina falšstartų. Neabejotinai, tracking-as pagyvins olimpinių lenktynių stebėjimą Weymouth-e“.

Na, o žvelgiant dar toliau, tai 2016-ųjų Rio de Janeiro Olimpiadai, panašiai kaip ir Londono, rungtys kol kas ISAF numatomos šios:

 • burlentininkams (windsurfing) dar teks pasistumdyti jau su aitvarininkais (kiteboarding), kurie iš jų dabar vertesni būti olimpiniais, bet bus ir vyrų, ir moterų atskiros rungtys, tik dar nenuspręsta, kokios konkrečiai klasės atstovaus, o čia, kaip žinia, inventorius taip sparčiai vystosi, kad pasvajoti apie ilgėlesnį standartą sunku;
 • vienutininkai, burvaltės – čia kaip ir viskas aišku, be permainų, nes nieko geriau nesugalvota: vyrai – “Laser“, ir moterys – “Laser Radial“, o pastarojoje, matyt, lauksime vėl Gintarės sėkmės (“vien tik auksas valdo mus!“);
 • dviejų įgula, burluotės: vyrai – “49er“, o moterų klasė dar bus nustatyta po papildomų bandymų, nors Londonui apsistota prie “29er“;
 • vienutininkai, burvaltės: tik vyrai “Finn“ (mano galva, ši klasė vis tik gali patirti didžiausią spaudimą būti pakeista kuo nors kitu arba ši rungties pozicija iš viso panaikinta);
 • dviejų įgula, burvaltės: mišri įgula “470“, nes nebelieka atskirų vyrų ir moterų rungčių;
 • daugiakorpusiniai, katamaranas: irgi mišri įgula, o klasė ir čia dar bus nustatyta, nes ”Tornado“ tikrai yra kiek per senas, ir jo neturėtų būti jau ir Londone;
 • kilinė laivė, match race formatas (kuomet startuoja ne laivynas): tik moterys “Elliot 6m“ – trijų žmonių ekipažas;
 • absoliutinė įskaita arba match race formatas – dar planuojama svarstyti ir nustatyti formulę.

Pabaigai gi belieka tik pritarti ir pasinaudoti PaPa patarimu: išlaikyti olimpinę ramybę – bent jau iki gegužės. Lenkai, aišku, nervinasi – gi turi čempionus “Star“ klasėje.

Mums gi visumoje ramybę išlaikyti lengviau: čempionai pas mus varžosi “šiūpeliais“, gi senutė olimpinė “470“ atgaivinta mėgėjų entuziastų iniciatyva ir pastangomis, o profesionali buriuotoja Gintarė Scheidt (atsiprašau, kad neįvardinu kitų mažiau žinomų dabartinių sportininkų) visumoje siekia aukštumų daugiausiai šeimos palaikymo, rėmėjų dosnumo ir savo entuziazmo dėka. Palakstančių, aišku, gi šiuolaikinėmis burluotėmis atsirastų ir Lietuvoje ne vienas, bet lakstantiems reiktų, kas jas kas dar ir nupirktų – toks vien “aparatas“ kainuoja kaip naujas parketvažis iš salono (“investuoti“ į olialytes kol kas apsimoka labiau), o gyva dvasia, žinia, net dievai Olimpe (sic!) nepragyvena.

Todėl turim ką turim. Ir, sprendžiant iš praeitos Olimpiados patirties, vaizdeliu iš Weymouth grožėsimės olimpinių transliacijų metu per Lietuvos televizijas tik tuo atveju, jei kitur nestartuos Lietuvos sportininkai, o tarpą eterio tinklelyje reiks kažkuo užpildyti, ir transliacijos režisieriaus pavaduotojas piktybiškai permes jį į buriavimą, o ne į kokias ruses bei bulgares gimnastes, kol jo bosas bus nuėjęs užkrimsti. Vis tik linkiu, kad permetinėtų dažniau (dėl manęs, tai nors ir vyrų krepšinio transliacijų metu).

Ahoy!

Komentarų: 4

  1. O, malonu matyti, kad LBS garbės narys Nr.1 vis dar gyvas! Kažkada netgi buvau pagalvojęs, o kaip gi jam sekasi…

   Ačiū už nuorodą! Ji man labai pravers (kas reiškia, kad mano įrašas pasipildys dar kokiais keliais tūkstančiais žodžių). 😀

   Patinka

 1. man labai įdomu, kokia logine seka buvo sukonstruotas burluotės pavadinimas?
  Suprantu pastangas lietuvinti terminologiją, nors man pačiam tai ir ne visuomet priimtina ar įprasta (o dažnai ir sunku susikalbėti su kitais – čia tas pats kaip ir su liūdnai pagarsėjusiu “raištavimu“).
  Bet tai Burluotė?? Čia lyg ant išskobto rasto (http://lt.wikipedia.org/wiki/Luotas) pritaisyt burę? Ir vis dar kalbam apie moderniausius sportinius laivus?:)

  Patinka

  1. Puikus klausimas, kolega! 🙂

   Dažniausiai taip atsako pranešėjas, kuomet gauna iš auditorijos klausimą, į kurį neturi atsakymo. Bet pasakyti, kad aš neturiu atsakymo į visus klausimus (mitas: aš tiesiog nekalbu temomis, kuriomis neturiu jokio supratimo, o leidžiu pakalbėti tik tada, kai galiu ne šiaip nuomonę susidaryti, bet analizuoti ir dirbti su skirtingais šaltiniais ir požiūrio taškais) – neišeina, nes atsakymus turiu, ir už “bazarą“ atsakau. 😀

   Bet jis puikus todėl, kad davė progą gera tema pakalbėti! 😉 Ir jos jau aš – nepraleisiu! 😀

   Tiesiog prašau palūkėti, nes kol kas dar ne eilė (siūlau prenumeruotis – neprasprūs pro akis, kai įdėsiu), o labai grūsti be eilės nenoriu ir kiek laiko pritrūksta (gal kitą savaitę, nors ten numatyta Mozūrai, arba dar kitą?).

   “Raištavimas“ – čia yra rifavimas? 🙂 Kodėl – gi gražus žodis, kuo neįtiko? 😉 Aš jo ir nežinojau, pasirodo. Reiks įsiminti. 😛

   Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.