Pasimatymas su didžkiais. I dalis: “O aš toks mažas…“


Klaipėda,
2009-08-01
šeštadienis

___________________________________________________

Tas ilgas kelias namo…

– pradėjo savo rinktinį albumą Aleksandras Makejevas automobilio magnetoloje, man išvairuojant iš garažo ir pradedant kelionę į Klaipėdą, kur jau nuo vakar suplaukę “Tall Ships Race Baltic 2009“ regatos burlaiviai.

Lyg ir važiuoju iš namų, bet jausmas – kaip tik, kad lyg į juos sugrįžčiau.

Ar tiksliau – širdy tai, kas yra kažkaip miela ir artima, kas lyg ir negrįžtamai pasilikę tolimoje ir dabar atrodančioje nerūpestingoje vaikystėje. Nei aš pats nuo pajūrio, nei tuomet tokie burlaiviai čia plaukiojo, jei neskaityti vienintelės prie krantinės prirakintos ir restoranu paverstos barkentinos “Meridianas“, todėl visa tai iki šios dienos, atrodė, ir buvo tik kažkur ten, praeityje, ir giliai giliai vien tik vaizduotėje.

Bet man tokie burlaiviai tuomet užėmė tikrai nemažą dalį mintyse. Gal todėl ir jau laikant LBS vairininko egzaminą takelažo bei rangauto išvardijimas nesukėlė jokio rūpesčio, o iššaukė tik egzaminatoriaus nuostabą, ar čia yra kas šiame brėžinyje, ko aš nežinau?…

Kaip juokavo tėvo klasės draugas iš Pautenas, vis tik tapęs jūreiviu, kad anksčiau laivai buvo mediniai, o jūreiviai geležiniai, o dabar laivai geležiniai, todėl jūreiviai jau mediniai. Man tie jūros vyrai mažiau tvirti ir dabar neatrodo, bet va dūmijanti plūduriuojanti geležis niekad tokių romantiškų jausmų ir minčių polėkio nekėlė. Kas kita – burės! Ir ypač – kai jų tiek daug!…

Todėl važiuoti pamatyti tiek daug vienu metu burlaivių “kaip didelių“ gyvai – atrodė kažkas tokio, lyg sugrįžtum į tą tolimą tolimą praeitį, lyg į mielus namus…

Emocijos jau nuslūgo, bet žodžiais vis tiek to neaprašysi – tą reikia pamatyti pačiam, ir pajusti ne iš nuogirdų. Todėl čia bus daugiau vien nuotraukų ir nedaug teksto prie jų.

Nuvažiuota per tą dieną 755 km, sudeginta apie 40 litrų benzino (neįtikėtinai mažos kuro sąnaudos – Citroen C1, bene vieno iš ekonomiškiausių automobilių, pasekmė), padaryta 267 nuotraukos. Suplanavom ne tik laivus pamatyti, todėl pasakojime bus ir ne vien apie juos. Ir viską suspėjome!

* * *

Klaipėda pasitiko puošniais šventiniais stulpais (prie Biržos tilto):

Nors yra pabumbančių, o man vis tik atkuriamas Danės krantinės vaizdas yra labai priimtinas – “sandėliai prie biržos“:

Tokį vaizdą norėtųsi matyti ne vien šventės metu, ir ne vien tik nuo Pilies tilto Danėje link jos žiočių:

Kaimuose vestuvininkai karia piršlio iškamšas, bet Klaipėda – jums ne “kokistai“ (c – AMB) kaimas, kur šieną ravi, todėl čia greičiau pamatysi kybančius jūreivius:

Ačiūdiev, kad ne ant rėjų. O po jais buvo ir Lietuvos žvejams (ne tiems, kurie prūde su plūde…) skirta fotografijų paroda – nuo istorinių, ikikarinių, iki šių dienų. Nors dabar ne kas ir telikę iš kažkada bene didžiausio pasaulyje registruoto Klaipėdos namų uoste žvejybos laivyno. Ir ne “Landsbergis čia kaltas“ – čia EBSW įgaliotas ralistas, vėliau tapęs ir Seimo nariu, kurio pavardės neminėsime, pasirūpino laivus į metalo laužą pusvelčiui nuvaryti dar LDDP valdymo laikais…

Pilies uostelis (marina) pilnas šventiškai pasipuošusių laivių (jachtų – nesuprantantiems lietuviškai):

Turėkite omeny, kad tądien startavo ir Kuršių marių regata, tad vos ne visos lietuviškos buvo išplaukę – bet va toks gausumas buriuojančiųjų negali tiesiog nedžiuginti!

Pavogtas pasukamas tiltelis:

Aš suprantu, kad prabangiam viešbučiui aname krante pabodo tiltelį valdantys “slyvukai“, taip užsidirbantys puslitriui iš užsienio turistų. Bet tai šventei gal buvo galima rasti savanorių, kurių netrūko aname uostelio gale, pasipuošusių šventiniais marškinėliais, kurie tą tiltelį būtų mielai valdę, užuot jį išmontavus? Lenkijos Gižicko (buv. Lėcių) vietos valdžia irgi po kiek laiko apsižiūrėjo, kad toks tiltas per kanalą yra nemenka turistų pramoga, sutraukianti vos ne pusę miestelio žioplių, todėl išmetė pačių pastatytus elektros variklius ir sugrąžino atkurtus vokiečių inžinierių mechanizmus, valdomus vieno žmogaus raumenų jėga. Labai norisi tikėti, kad klaipiedietiški oficialūs “vandalai“ susipras, ir šis tiltelis čia irgi vėl atsiras…

Ore laigė aitvarai jūros gyvių motyvais:

Sako, kad dydis svarbu, bet šioje šventėje dalyvauti vis tik svarbiau yra noras, didesnis ir už patį laivą:

Ar girdite, kaip ši kampe pamiršta senutė prašosi į savo draugių būrį?

Jei negirdite, tai nieko nuostabaus – tiesiai prieš ją buvo įrengti triukšmingi atrakcionai, kurie neaišku, ką čia iš viso darė. Bet paskui rėpliojant per teritoriją ir žiūrint po kojomis, kad neužkliūti ir nepargriūti, toptelėjo – ogi jie paprasčiausiai pridengia tą nevalyvą gamyklinį šabakštyną…

Ir štai ima gniaužti kvapą, nes jau išnyra pirmieji stiebai prie krantinės – tai barkas “Sedov“:

Man nežinomos šios žinybinės vėliavos aplink stiebą, bet atkreipkite dėmesį į stende pristatomą vieną dabar žymiausių lietuviškų Trispalvių – taip, nuotraukoje jos fone gi pati sidabrinė olimpietė buriavime Gintarė Volungevičiūtė!

Išdidžiai svečių vėliavų fone plevėsuojanti “Ambersail“ padovanota miestui pasaulį apiplaukusi Trispalvė (ša, arbusis, o tai išduosiu, kad ir pats tik paskutiniame etape plaukei, nors buvai priimtas kaip Žemės rutulį apiplaukęs!…):

Į didžiausią pasaulyje mokomąjį “vėjatvorį“ (angl. windjammer) barką “Sedov“ norinčių patekti eilė – kaip į Lenino mauzoliejų:

Viename interviu šio laivo kapitonas pripažino, kad pats nepamena, kada buvo jie visas bures iškėlę – tiek jų iš tikro daug!…

Nusprendėm laiko jam vienam neaukoti, nes pažiūrėti dar buvo ką. Kitądien sutikta bendramokslė iš A. Dovydėno kreiserinio buriavimo mokyklos kursų pasakė, kad jie ėjo iš ryto, todėl pateko tiek į šį, tiek ir į kitus burlaivius gana nesunkiai. Išvada: mažiau miegoti!

Burlaivių alėja:

Tokį vaizdą pamatysi ne kasdien, ir net ne kasmet, deja deja…

Organizatoriai jau dabar su siaubu pripažįsta, kad neįsivaizduoja, ką reiks daryti kitąmet Jūros šventės metu – ir aš juos pilnai suprantu! Kitos tokios regatos Klaipėdai reiktų laukti ne anksčiau kaip po septynerių metų, o “laukti“ – tai čia ne tas žodis, nes reikia regatos organizatoriams ne vien kasmet nuosekliai zyzti, kaip mes čia tų laivų norime. Todėl iškart – labai didelis ačiū visiems tiems, kurie šiems laivams kursą į mūsų uostą parodė ir prišnekino!

Ir geru oru manęs į tokį stiebą užsikniaubus ant rėjos burių tvarkyti nenuvarytum netgi su šautuvu:

Barkas, pasipuošęs šventine vėliavų girlianda – suraskite čia ir šeimininkų uosto garbei iškeltą Trispalvę:

Norvegų burlaivis “Christian Radich“ tapo regatos nugalėtoju A klasėje (aukščiausioje, tai, galima sakyti, ir regatos nugalėtoju bendrai) – matyt, jiems va toji “raganaitė“ po bušpritu pirmagalyje padeda:

Švedų brigas, lydimas uosto apsaugos “tūzikų“, grįžta iš pasiplaukiojimo jūroje:

Ir taip – šitaip va turi atrodyti brigas, o ne toji brigantina, kuri pavaizduota ant Švyturio alaus proginio bokalo!

Didžiausias kaimynų lenkų mokomasis burlaivis “Dar Mlodziezy“, pakeitęs jų legendinį “Dar Pomorza“:

Bežiūrėdamas į jį gali tik atsidusti pavydžiai, nes negreit toks laikas ateis, kuomet Lietuvos valstybė ir visuomenė susimes tam, kad pastatytų jei ne tokį didžiulį, tai kiek mažesnį burlaivį ateities kartų mokymui, kaip padarė lenkai, nedeklaruojantys, o praktiškai įgyvendinantys tą veržimąsi į jūrą ir valstybės jūrine tapimą. Gal kada nors ir mes statysim bent jau barkentiną, pakeisiančią “Meridianą“?… Norisi tikėti.

Ir dar beliko atsidusti, kad burlaivis jau 10 minučių buvo kaip uždarytas lankymui. Ir dar mano atodūsis – tai dailia uniforma vilkinčiai merginai lyg nutekintomis kojomis denyje (nuotrauka nepridedama, ir nesvajokite!). Beje, įgula darė netgi nuo krantinės žiūrint labai teigiamą įspūdį savo tvarkingomis uniformomis, susiklausymu, drausme ir profesionaliu požiūriu į pareigų atlikimą – pagarba jiems!

Išdidžiai plevėsuoja nugalėtojų ensinas – vienas iš nedaugelio plevėsuojančių po gafeliu, o ne ant “koto“ paskuigalyje:

Švedai įprastai dirba ant rėjų brigui švartuojantis:

Besišvartuojantis švedų brigas atsuko krantinei garbingiausią savo vietą – pasturgalį paskuigalį:

Tęsinys čia.

Komentarų: 22

 1. Atgalinis pranešimas: Kodėl tūzikas? – Skipper_LT
 2. Nu, čia yra didelis ryspektas – esi didis žmogus, kad ten patekai ir dar tokiomis aplinkybėmis… 🙂
  O jaunimas visur vienodas. Jų metų būdamas, manau, daryčiau lygiai tą patį. 😉

  Patinka

 3. aha, po to apie branderi perskaiciau kitose dalyse 😀
  I Sedova pakliuvau netycia, per pazintis 🙂
  Vakare buvo priemimas dideliems (ir ne tik) zmonems, tai mane pravede, tsakant, nasharom pabaliavoti. Rusu kursantai salagos, kai tik priemimas baigesi, damushe likusi alu vyna, pasisklaide su trauzais ant bako ir sulindo i kubrikus. Facanai, nu 😀

  Patinka

 4. Tai gal neįdėmiai skaitei (yra ir kitos dalys) – gi žinau apie “Brabander“, žinau. 😉 Ta škuna yra gerai, bet norisi dar geriau, ir tokio, kad barkentiną “Meridianas“ pakeistų ne prasčiau. “Brabander“ – tai privačios iniciatyvos išdava, o kur visuomenė, valstybė?…
  Pasisekė Tau dėl “Sedovo“ – matyt, kad iš ryto buvai.

  Patinka

 5. tai turi lietuviai nusipirke, Brabander vadinasi laivelis.
  Ir as ten buvau visas dienas, netgi Sedovo kubrikus (ir be jokios eiles) maciau, kaip sake vienas is Makarovkos, anksciau buvo biski blogiau, jie po 8 kubrikuose miegojo, dabar tik po 4 🙂

  Patinka

 6. Dar nebaigtas iki galo tas, kur prie “Memelio“. Visas stiklinis – panašu į biurų pastatą arba viešbutį, bet nesu tikras, reiktų pasitikslinti.
  Su Arbušiu ten pokštas tame, kad jis plaukė paskutiniame, tačiau jį sutiko kaip apiplaukusį visą pasaulį – todėl tenka jį paerzinti, kad nosies neužriestų. 😉 O Trispalvė pristatyta vos ne kaip apiplaukusi pasaulį irgi, tačiau Arbušis sakė, kad šita “tiesiog dovanota“, o tikroji yra gerokai jau apdriskusi – spėju, bus muziejui atiduota, o ne plevėsuos ant flagštoko iki galutinai supliš.

  Patinka

 7. Aj kaip gražu 🙂
  Ir ką ten prie Memelio pastatė, nebuvo gi…
  O kad Arbušis su Ambersail’u paskutiniam etape plaukė, žinom matėm girdėjom 🙂

  Patinka

 8. Tai tu anarchistė, ar kur, nesupratau??? 🙂
  Aišku, kad tame ir mintis, kad tokiu būdu imti įkaitais Pilies uostelio buriuotojus: kurie palaiko – palaikys ir taip, o kuriems tas “griozdas“ dabar netrukdo išplaukti (pirštais nerodysime) – bus priversti! 😉
  Tiltelio remontuoti neketinama – ketinama tik atsišnekėti ir atsirašinėti, matau… Liūdna. 😦
  Ilgai į naktį netempk – paskui iš viso pamirši, kas ten iš viso buvo… 🙂

  Patinka

 9. Neteisingai informuotas. Viskas čia pinigai ir politiks.
  Pasukamas tiltelis gyvas ir ne visai sveikas laukia restauracijos. Juk paveldas. http://www.ve.lt/?data=2009-06-03&rub=1190113119&id=1244015086
  Prieš tai metus aiškinosi, kam priklauso tiltelis: KLR ar savivaldybei. Dabar Hidrostatyba gąsdina, kad šitas paveldas miestui kainuos milijonus. http://klaipeda.diena.lt/naujienos/miestas/tiltelis-pavargo-laukti-remonto-231067
  O bėgių tiest negalima, nes draugai jachtininkai bus užtverti Pilies uostelyje arba Danėje. Nusikaltimas.
  Laukiu nuotraukų, dar ne visai viskas susigulėjo mano galvoje, bet tikiuosi bus 🙂

  Patinka

 10. Sumesk, bus įdomu perskaityti. Aš savo vis dar mėtau – kol kas tik tris dalis tesugebėjau, nes ir LJ kažko lūžinėja…
  O tai tas tiltelis, kiek supratau, jau beviltiškai prapuolęs ir supjaustytas metalo laužui??? Ir kuo pateisinamas toks įteisintas vandalizmas? Laivams trukdo, reikia suprasti, ar surasti dar “rimtesni ir solidesni“ argumentai?
  Aš siūlyčiau (gal kiek esu didesnis anarchistas?) verčiau kelis bėgius kur rasti prie geležinkelio (būna besivoliojančių) ar kažką panašaus, tuomet naktį juos ne tik permesti per tą kanalą, bet ir įcementuoti. Paryčiui jau ir skiedinys bus sustingęs… O po to daryti PR akciją, kad atkreipti visuomenės dėmesį ir priversti grąžinti tą tiltelį, nes beždžionių lieptus tai nuvers labai lengvai. 🙂
  Gaila, kad man Klaipėda taip toli. Bet tai jau negi ir nebebus tiltelis daugiau grąžintas į tą vietą? Maniau, kad čia laikinai, o pasirodo, kad kai kuriems ir labai trukdė. Suprantu, kai į KLR teritoriją įvažiuoji limuzinu, tai tie tilteliai ten – buvo nebuvo. O, vienok, juos iš Klaipėdos pavogė, ne iš gamyklos…

  Patinka

 11. pasukamas tiltelis puikus biurokratijos galių pavyzdys, tetrenkia žaibas savivaldybę su KLR-u už tokią paveldosaugą. Planuoju sabotuoti permetamu beždžionių tiltu arba iš pontono reikia pjautis plaustą: irklavimo du grybštelėjimai ranka. in? :))
  Buvo geras, aš irgi savo istoriją kada sumesiu.

  Patinka

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.