Pirmasis buriuotojas lietuvis, perplaukęs Atlantą


Vilnius,
2009-02-12

_________________________________________________

Trakuose gyvenęs ir jachtklube instruktoriumi dirbęs šeduviškis pagal kilmę Bronius Rožinskas, startavęs iš Ščecino 1962 metų lapkričio 4 dieną nedidele Conrad tipo savo statyta jachta “Hermes II“, prisišvartavo JAV Majamio uoste 1963 metų vasario 12 dieną (kitur pateikiama: 1962-09-04 ir 1963-01-15 atitinkamai) – tai pirmas lietuvis buriuotojas dar iki 1989 metų “Lietuvos“, “Dailės“ ir “Audros“ 1989 metų žygio įveikęs Atlantą.

Jo įgulą sudarė trys lenkų buriuotojai: Ježi Szalaiko, Zbigniew Pawliak, Bogdan Dacko. Tiesa, pastarasis sukėlė maištą dar žygio meto, o po jo ir nuopelnus prisiskyrė sau, kaip, neva, kapitonui, kuomet laivo savininkas ir kapitonas B. Rožinskas specialiai tokia proga Džono Kenedžio surengtame priėmime Baltuosiuose Rūmuose nedalyvavo, nes tęsė kelionę per Panamą į Los Andželą pas finansiškai jį parėmusį brolį, emigravusį į JAV po karo ir gyvenusį San Diege.

Reikia nepamiršti, kad iš už “geležinės uždangos“ galimybių iš Lietuvos TSR išsiveržti nebuvo, tad jachta buvo pastatyta, užregistruota ir todėl plaukė po Lenkijos Liaudies Respublikos vėliava, o ir pats sumanytojas turėjo šios šalies pilietybę priimti (persikelti į Lenkiją ir tą padaryti padėjo žmonos kilmė iš Vilnijos), kad galėtų laisviau išeiti į atvirą jūrą.

Taip šis lietuvio, paaukojusio savo ir savo šeimos gerovę, suorganizuotas žygis tuomečių spaudos pranešimų dėka įėjo į buriavimo istoriją tik kaip “lenkiškas“ ir pirmas toks jų atliktas pokaryje (iki karo Lenkiją garsino buriuotojai broliai Eismuntai, kilimo nuo Varmijos-Mozūrijos), o mūsuose, galima sakyti, šis žygis iš viso yra užmirštas ir retai tepaminimas.

Broniaus Rožinsko rašytas pareiškimas – kelionės dedikacija:

„Aš, lietuvis Bronius Rožinskas, gerbdamas ir mylėdamas savo tautą ir tėvynę Lietuvą pasiryžau jachta perplaukti Atlanto vandenyną. Iš Lietuvos per Lenkiją vykdžiau savo kelionę. Su nuosava burine jachta perplaukiau Atlanto vandenyną, pasiekiau Floridą, iš ten per Panamos kanalą, Ramųjį vandenyną ir Los Angeles. Šią kelionę padariau lietuvių tautos garbei.“

Šia jachta dabar JAV plaukioja skautai, tačiau jo duktė Nijolė Rožinskaitė-Zelwinder norėtų ją padovanoti Lietuvos buriuotojams.

Pirminė informacija paimta iš: Arnoldas Čaikovskis, “Klaipėda“, 1997-02-21; per Venantas Butkus “Gero vėjo!“ 132-134psl. Nuotrauka, kurioje Bronius Rožinskas yra Lietuvos kariškio uniforma 1938 metais, iš Jono Limanto svetainės.

Daugiau apie žygį galima paskaityti čia su Hermes ir Hermes II nuotraukomis ir čia.

Komentarų: 3

  1. Atgalinis pranešimas: Aš jau PDG, o tu? – Skipper_LT

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.