KBM-2007 (6/9): Apie ciklonus ir orų prognozes


Šeštadienis, gruodžio 8d.
2007m.
Vilnius

________________________

Apie ciklonus aš iš tikro nieko nesuprantu. Bet va šeštadienį 6 valandas atsėdėjau hidrometeorologijos paskaitoje, tad pradėjo aiškėti, kokioje oro makalynėje čia mes Lietuvoje gyvenam ir net nesusimąstom!

Pirmiausia, tai sužinojau, kad Lietuva, būdama 55 laipsnių šiaurės platumoje, yra ciklonų zonoje. O kad jau iki vandenyno čia geras kelio gabalas, tai ciklonų ir anticiklonų esame veikiami labiausiai. Ir dar musonų – dukart per metus: apie gegužės 12-14 čia atvėsta, jei buvo šilta, o rugsėjo dėl to, atvirkščiai, gauname bobų vasarą.

Bet įdomiausia buvo gilintis, kaip ten tie šilto ir šalto oro frontai juda ir kas iš to gaunasi (dar yra stacionarus ir okliuzinis frontai). Ir kaip nustatyti ciklono centrą, kaip užlinksta vėjai, ir kas laukia vienu ar kitu atveju. Kaip vėjo kryptys žymimos, kas yra izobaros, kokios yra vėjo ir bangavimo skalės. Ir kad rūkas yra keturių rūšių: radiacinis, jūrinis, frontinis, orografinis. Ir kas yra rasos taškas. Ir dar kažko, ką tik Naglis Šulija ir jo kompanija supranta arba į meteožemėlapius prikeverzoja.

Žodžiu, galva išpampo, nors aiškiau tuomkart, prisipažinsiu, labai irgi nepasidarė. Tik supratau, kad pradinių hidrometeorologijos žinių reikia ne vien buriuotojams, bet ir oreiviams bei sklandytojams, tarkime.

* * *

O va kitąryt, sekmadienį, pabundu ir žiūriu taip pro langą į dangų. Ir kažkaip žinios atsigamina. Taigi – debesys… Debesys tai debesys – o kas per debesys?

Anksčiau būdavo: “ai, apniukę“. O va dabar cinkt mintis – stratus (sluoksniniai) kažkokie! Tada susimąsčiau, o kuria gi jie kryptimi slenka? Panašu, kad iš vakarų į rytus (dar tiksliau, tai vėjas buvo WtS). Tad sakau sau – tai gal čia to vakar studijuoto ciklono pradžia? Net ir be barometro aišku, kad man jau kavos reikia, nes, jaučiu, slėgis krenta (o gal šiaip dar nepabudęs gerai buvau?).

Po kelių valandų pradėjo danguje rodytis kamuoliniai (cumulus) debesys – tai, sakau, gal tikrai ciklonas man čia taip vaidenasi, nes vėjų kryptis kaip ir atitinka judėjimo jame apbrėžimą?…

Vidudienį išsigiedrino, vėjas irgi pasikeitė – kaip ir priklauso esant ciklonui (prieš laikrodžio rodyklę). Nurimo viskas. Sakau, va, tai jau gal esame ciklono kaip ir centre? Kaip Borisas Grebenščikovas dainuoja:

“А я живу в центре циклона,
И вверх и вниз – мне все равно.“

Tad ir sakau sau: dar po tiek laiko tai oras, matyt, bjurs jau atbuline tvarka, nei kad gerėjo.

Kas keisčiausia – taip ir buvo!

Tik finale taip pats ir nesupratau: buvo tas ciklonas čia, ar ne?

Bet juokingiausia, kad kaip sau priprognozavau tikrai gero oro pasikeitimą dienos viduriui, tai šitai ir įvyko. Tiesa, po to dar ir lietų prognozavau, bet nelijo, tai – “nurašiau“ žiemai ir tam, kad vis tik mes buvome tiesiog šiaurinėje ciklono dalyje, kurioje orai visada geresni, nei jo “apačioje“, pietinėje…

Žodžiu, išvada: studijuok meteorologiją – ir pagausi gerą orą! Arba žinosi, kada reikia skėčio.

Arba oro vis tiek nepagausi. Nes “kartais taip būna…“, – kaip sako Naglis Šulija.

Dar barometrą reiktų įsigyti, manau. Gal priprašyti Kalėdų senelio?…

Parašyk atsiliepimą čia:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.